adwokat likier

Tło do akwa

Moderator: ModTeam

SzYmOn_8
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 2006-12-01, 22:25
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: tarnów
Kontakt:

Tło do akwa

Post autor: SzYmOn_8 » 2006-12-31, 21:39

Zewnętrzne tło do akwarium jest tanie (można zrobić sobie następne, gdy to już się znudzi) i niepowtarzalne - może mieć dowolny rozmiar i kolor dopasowany do naszego akwarium.

PRZYGOTOWANIE:
Jeżeli nie możecie dostać płyty styropianu o wymiarach tylnej ściany akwarium, to należy użyć dwóch naklejając je na trzecią cienką (2 cm) płytę styropianową. Proponuję odczekać aż wszystko dokładnie wyschnie. Następnie docinamy całość dokładnie do wymiaru naszego akwarium.

Jeżeli nasze akwarium jest już urządzone to należy zmierzyć do jakiej wysokości sięga żwir przy tylnej ściance.
http://www.malawi.pl/artykuly/tlo1.gif
Następnie na płycie zaznaczamy tą wysokość, dodatkowo na bokach zaznaczamy paski po około 2 cm. W ten sposób wyznaczymy obszar, który możemy poddać obróbce.
http://www.malawi.pl/artykuly/tlo2.gif

MALOWANIE:
Teraz najważniejsza robota - pędzelkiem umoczonym w rozpuszczalniku nitro malujemy powierzchnię płyty. Uwaga nitro bardzo szybko rozpuszcza styropian, tak więc malujmy delikatnie i bardzo małymi porcjami nitro. Lepiej pacnąć pędzlem dwa razy niż raz przesadzić i zepsuć wszystko. Najlepiej poćwiczyć na odpadzie płyty.

Reakcja nitro z styropianem trwa trochę, więc nie śpieszcie się z nakładaniem kolejnych warstw, aby nie zrobić dziury. Warto to robić na otwartym powietrzu, wówczas nitro szybciej paruje, ponadto ze względów bezpieczeństwa (opary) lepiej robić to w przewiewie.

To gdzie pomalujecie mocniej, a gdzie mniej zależy od was i od tego jaki chcecie uzyskać efekt. Jeżeli już „udało” się wam przepalić dziurę na wylot, to nie załamujcie się - zawsze można podkleić od tyłu kawałek płyty i później ją też lekko wypalić, aby nie była taka gładka.

Zaznaczony margines na płycie (2 cm po bokach i „h” od dołu) pozostawiamy nienaruszony. Ja zaplanowałem oświetlić tło od góry kolorową żarówką więc głębiej wypaliłem tło u góry a mnie u dołu, tak aby powstające cienie nie były zbyt wielkie.
http://www.malawi.pl/artykuly/tlo3.gif
Gdy stwierdzimy, że tło ma już właściwy kształt należy odczekać, aby wszystkie nadtopione kawałki stwardniały. Następnie przystępujemy do malowania. Pierwszą warstwę nałożyłem pędzlem (emalia ftalowa ogólnego stosowania, szara). Ponieważ powierzchnia jest chropowata więc farba nie doszła wszędzie w zakamarki (nie widać tego po zamontowaniu, pomimo tego, że styropian jest biały) co dało ładny efekt niejednolitej skały. Następnie całość spryskałem szpachlówką w sprayu, która przykryła część białych plam i dała ładny efekt matu. Na to poszła farba podkładowa w sprayu w kilku miejscach, co podkreśliło niejednolitość skały. Po wyschnięciu można ponaklejać ozdoby z muszki, kawałków koralowca itp. Zależy to tylko od waszej inwencji i czy to pasuje do waszego biotopu - u mnie nic takiego nie ma.

Pozostało nam jeszcze pomalować lub okleić boki. Użyłem do tego czarnej (bo taka jest szafka i pokrywa) szerokiej taśmy klejącej. Można też zastosować cienką sklejkę, farbę lub tapetę, folię samoprzylepną. W trakcie pracy każdy z was sam zauważy, które fragmenty trzeba zamaskować, a które nie, gdyż są niewidoczne. Jednak oklejenie taśmą lub folią zabezpieczy tło przed wykruszaniem się styropianu, warto więc to zrobić.

MONTAŻ W AKWARIUM:
Teraz trzeba je tylko zamocować za akwarium. Moja szafka wystawała za zbiornik jakieś 2 cm (to było w planie) i na niej stanęło tło. U góry zaczepiłem je za pomocą dwóch uchwytów do małych grzałek i kawałka drutu (tło jest bardzo lekkie). Można też użyć przyssawek lub samego drutu. Oby tylko nie odchyliło się do tyłu. Można też w przypadku oklejania boków taśmą lub folią nakleić ją około 1 cm na szkło i po kłopocie. Pamiętajcie też, aby tylna szyba była czysta i to także od środka, jeżeli będzie grubo zarośnięta glonami, to efekt będzie nieciekawy.

Może wydawać się wam że to dosyć trudne, ale tak nie jest. Wykonanie tła o wymiarach 80x40 zajęło mi jedno popołudnie. Drugi dzień tło wietrzyło się po malowaniu.

Koszt też niewielki: styropian płyta 100x 50 x 5 około 4 zł, farby w małych puszkach też 4 zł, szpachlówka w sprayu 16 zł (nie jest konieczna na 100 %), trochę taśmy klejącej lub folii. Tak naprawdę to kupiłem tylko styropian bo całą resztę znalazłem w domowej rupieciarni.

OŚWIETLENIE TŁA:
Teraz coś EXTRA dla tych co dotarli aż tu. Oświetlenie tła. Po pierwsze im głębsze tło, czyli grubsza płyta, tym efekt oświetlenia lepszy. Ponieważ styropian nie lubi wysokiej temperatury, do oświetlenia można użyć małej świetlówki (może być kolorowa) lub żarówki energooszczędnej. W obu przypadkach można użyć kolorowej folii aby poprawić efekt.

Eksperymentowałem i stwierdziłem, że ładnie wygląda światło pomarańczowe, przynajmniej przy moim wystroju akwarium, szczególnie wieczorem. Osobiście położyłem od góry na tle kawałek pleksi i na nim oparłem oprawę do żarówki zamontowaną w plastikowym pudełku. Ważne, aby natężenie światła nie było za duże, bo wówczas efekt jest opłakany.

Myślę że posiadacze większych akwariów powinni przewidzieć obudowanie tła dookoła np. sklejką co usztywni je. Dzięki temu łatwiej będzie można zamontować oświetlenie.

Jeszcze jedno, może się zdarzyć że oświetlenie w waszym akwarium zbyt mocno jest skierowane na tylną szybę. Wówczas po założeniu tła na szybie będą się odbijać elementy znajdujące się w akwarium. Należy wówczas zmienić ułożenie odbłyśnika w lampie (jeżeli jest to możliwe) lub dołożyć nowy ograniczający ilość światła padającego na tylną szybę.

Mam nadzieję, że udało mi się dosyć jasno opisać jak to wszystko zrobić i że będziecie zadowoleni z efektów waszej pracy, a jak nie to trzeba użyć nowe płyty i... do roboty.

To jest naprawde proste w zrobieniu i praktycznie każdy moze to zrobic!

źródło: www.malawi.pl
Ostatnio zmieniony 2007-01-04, 11:15 przez SzYmOn_8, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: Ucek » 2007-01-03, 14:33

Fajny pomsł, ale wypadało by napisać z jakiego to źródła.

Cosmo
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2007-01-02, 15:52
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: Cosmo » 2007-01-03, 16:27

Ja mam takie tło ze styropianu. Tylko wydrapałem go a nie używałem tego rozpuszczalnika Nitro. No i pomalowane na czarno.

SzYmOn_8
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 2006-12-01, 22:25
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: tarnów
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: SzYmOn_8 » 2007-01-04, 11:14

czym malowałes??

Cosmo
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2007-01-02, 15:52
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: Cosmo » 2007-01-04, 16:21

Pomalowałem zwykłą, czarną farbą plakatową. Dodałem jeszcze trochę ciemnej zieleni, brązu i granatu.

kosssa
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2006-12-08, 17:29
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: chełmno
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: kosssa » 2007-01-04, 20:38

a ma ktoś moze fotki bo bym chciał zobaczyć wygląd tego jak ktoś ma to proszę o pokazanie

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: pavelek » 2007-03-17, 15:08

łatwiejszy sposób to wziąć kartkę z bloku rysunkowego pomalować ją róznymi kolorami farbą plakatową
(ja pomalowałem granatową i ciemną zieloną)
następnie zgnieść papier w kulkę pougniatać go jeszcze troche rozwinąć go i nakleić od zewnątrz na tylnej szybie i wygląda super teraz
teraz mam takie drugie tło to robi się 10 minut

Awatar użytkownika
picia1992
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 2007-02-25, 21:24
Pojemność akwarium: 96
Imię: Piotrek
Lokalizacja: sosnowiec
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: picia1992 » 2007-03-17, 16:15

pavelek, to pokarz fotke jak to wygląda :lol:

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: WOJTEK » 2007-03-17, 16:20

pavelek przy małych akwariach to żaden problem zrobić tak jak napisałeś, ale przy długości 150cm to troszkę trudno o taką kartke

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: kasia2005 » 2007-03-17, 19:56

WOJTEK pisze:pavelek przy małych akwariach to żaden problem zrobić tak jak napisałeś, ale przy długości 150cm to troszkę trudno o taką kartke
o kartkę nie trudno , bo można w papierniczym kupic bez problemu , ale kto to by malował? :-D
A nawiązując do tematu : ja jestem wygodna i mam za akwa granatowy brystol zgnieciony w kulkę i rozwinięty ; efekt całkiem niezły , a na pewno lepszy od fototapet typu "rafa koralowa".
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Tło do akwa

Post autor: WOJTEK » 2007-03-17, 21:35

ja mam zwykły papier pakowy pognieciony i pomalowany farbą w sprayu zieloną, czarną szarą i ciemno zieloną, ale mam zamiar zmienić na stare tło było super tymi samymi kolorami tylko że w styropianie (te farby same topią styropian), a tak poreszto no niewiem czy tak łatwo by było o tą karke, bo kartka musiała by mieć jakieś 2m a o takie to trudniej, bo przecież po zgnieceniu papier się troche kurczy, a na 150 cm te 50cm było by napewno

ODPOWIEDZ