Glony a nawożenie mikro/makro

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: JARECZEK » 2008-11-22, 15:59

Podłącze się do tematu.
Kończe walke z zielenicami. Zastanawiam się kiedy moge zacząć nawozić mikro?
Sytuacja na obecna chwile wygląda tak:
NO3 na poziomie 20mg/l, a PO4 na poziomie 0.5mg/l (wiem jest zły stosunek). Pojawiaja się objawy niedoborów mikro (liście zaczynją się fałdować, brązowieć i pojawiają się dziury). Podmiany wody robie 2 razy w tygodniu po 30%. Jeżeli chodzi o glon to już nie rozrasta się (bynajmniej tego nie zauważam), jest tylko na starych liściach które stopiowo usówam. Na nowych juz nitek nie ma. Mam czekać aż wytne wszystkie liście pobrośniete nitkami czy moge zacząć podawać 1/4 dawki mikro?
Czy dodać roztworu z KH2PO4 żeby podnieść PO4 do pożiomu 1mg/l?
Ps: Akwarium oświetlam 8h (18W i 24W + odbłyśniki)

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-11-23, 23:29

Jak na moje jeszcze mało doświadczone oko to zależy czy dolewasz kranówki czy RO. Jeśli RO to chyba możesz dawać jakieś małe dawnki. To moje zdanie, lepiej żeby ktoś z bardziej zaawansowanych potwierdził.
Ja natomiast kontynuuję swoją sprawę :) zielonki już mi nie rosną i pojawiają się juz pierwsze oznaki braku substancji odżywczych. prawdopodbnie potas??
ObrazekObrazek
i druga sprawa
postanowiłem nawozić solami, ustaliłem sobie dzienne dawki (zobaczę jak na tym wydję;) a czy przy podmianach dodawać do wody odpowiednio więcej ?
czyli na przykład - jak slanter napisał w poradniku nawożenia, że odpowiedni poziom K to ok. 20ppm, to czy do podmienianej wody dodać np. taką wartość? czy normalną dawkę dzienną?

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Raperzu » 2008-11-25, 00:44

Do podmienianej wody dodajesz pierwiastki o takim samym stezeniu jakie jest w akwarium.Wrzystko wyliczysz sobie z kalkulatora.
Podłącze się do tematu.
Kończe walke z zielenicami. Zastanawiam się kiedy moge zacząć nawozić mikro?
Sytuacja na obecna chwile wygląda tak:
NO3 na poziomie 20mg/l, a PO4 na poziomie 0.5mg/l (wiem jest zły stosunek). Pojawiaja się objawy niedoborów mikro (liście zaczynją się fałdować, brązowieć i pojawiają się dziury). Podmiany wody robie 2 razy w tygodniu po 30%. Jeżeli chodzi o glon to już nie rozrasta się (bynajmniej tego nie zauważam), jest tylko na starych liściach które stopiowo usówam. Na nowych juz nitek nie ma. Mam czekać aż wytne wszystkie liście pobrośniete nitkami czy moge zacząć podawać 1/4 dawki mikro?
Czy dodać roztworu z KH2PO4 żeby podnieść PO4 do pożiomu 1mg/l?
Ps: Akwarium oświetlam 8h (18W i 24W + odbłyśniki)
Zacznij nawozic mikro zaczynajac od 25% dawkach,stopniowo zwiekrzajac i obserwujac sytulacje.Fosfor stopniowo zwiekrz do 1 ppm,gdy bedziesz zwiekrzal fosforany zwracaj uwage na NO3 bedzie spadac

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-11-25, 14:48

Raperzu pisze:Do podmienianej wody dodajesz pierwiastki o takim samym stezeniu jakie jest w akwarium.Wrzystko wyliczysz sobie z kalkulatora.
Rzecz w tym, że to nie jest takie jasne. Np jeśli NO3 mam 10mg/l to podmienianą wodę uzupełniam do takiego poziomu? ok, a co z potasem? jeśli podaję 2mg/l codziennie to do podmienianej ile dać? nie wiem przecież jakie stężenie jest w akwa...

P.S. Proszę popraw ze zwiękSZ bo strasznie w oczy kole :zdziwko:

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Raperzu » 2008-11-25, 19:17

Stężenie potasu w akwarium powinno wynosić od 10 do 20 ppm. Masz akwarium 112 litrów przykladowo podmieniasz 50 l wody,wiec stażenie powinno tez wynosić 20 ppm zeby była równowaga pierwiastków w wodzie akwariowej i w wodzie do podmian.Potas obliczasz sobie z kalkulatora i dozujesz do poziomu 10,20 ppm.Jeśli dozujesz tez azot z kno3 bierz tez pod uwagę ze w tej soli wystepuje tez potas sobie

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-11-25, 21:31

Rozumiem. Raperzu mógłbyś zerknąć na moje zdjęcie powyżej, czego na Twoje oko brakuje? potasu? czy może mikro / żelaza? bo ostatnio ze względu na glony mocno ograniczyłem mikro...

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Raperzu » 2008-11-26, 19:40

Wydaje mi sie ze sa to niedobory potasu,dodaj pare ppm potasu z soli K2SO4

ODPOWIEDZ