Glony a nawożenie mikro/makro

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: marthinez » 2008-10-09, 17:49

Bohdan pisze:Czyli, że rybie odchody zawierają zarówno micro jak i macro elementu ?
Zawierają macro bez potasu, a micro jest w kranie. Dla takiej ilości roślin wystarczy.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-10-09, 18:37

Przyjrzałem się tym moim glonom, dokształciłem się troszkę, i niestety muszę przyznać - oprócz zieleniczek, pojedynczych krasnorostów mam też sinice :zalamany:
Według waszych opisów na forum zaopatrzyłem się w erytromycynę, postaram się zadziałać w ten sposób. Czytałem też gdzieś, tylko nie pamiętam dokładnie i nie mogę tego odnaleźć, że zaatakowanym roślnom można zrobić krótką kąpiel w CZYMŚ żeby pomóc wybić bakterie. Naprowadźcie mnie czy dobrze gadam, czy nie.
i pytanie do Szalinskiego_2005 pisałeś na forum o sinicach, o tym, że miałeś zerowy Azot, że mogła być to jedna z przyczyn, i radziłeś komuś podwyższenie azotu. Ja mam ten sam problem - tyle że pewnie u mnie nie za bardzo można podwyższyć ze względu na inne zielone badziewie, zgadza się?

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Thierry Henry » 2008-10-09, 18:55

Tylko uważaj z tą erytromycyną. Jak robisz to zrób raz a porządnie. :) Sinice mało azotu? Tak ale mało azotu przy wysokim stanie fosforu.

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-10-09, 19:03

Szalinski_2005 pisał TUTAJ że ma 0,2 PO4 czyli tyle ile ja...
a co do tej dezynfekcji roślin to już znalazłem - TUTAJ maol o tym pisał - chodzi o nadmanganian potasu?w jakim stężeniu jest stosowany?

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Raperzu » 2008-10-09, 19:11

Robi sie roztwor zeby byl purpurowy

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: szalinski_2005 » 2008-10-13, 07:55

daroo, zgadza się no3 spadło do zera i to właśnie jest powodem ataku sinic przynajmniej tak wszyscy zauważają co mają atak sinic u ciebie no3 jest ok na dzień dzisiejszy ale może wcześniej było coś nie tak. no3 nie masz potrzeby podwyższać
zamierzasz użyć ertyromycyny?
miłego dnia :)

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-10-13, 09:54

Jeśli chodzi o NO3 to na pewno cały czas było tak samo - około 0, raz tylko wahnęło się do około 5. Cały czas tzn od maja - a testuje co tydzień. Jedyne co mogło się zmienić to PO4 bo monitoruje dopiero od dwóch tygodni.
No szczerze mówiąc zamierzam użyć erytro, ale wszędzie czytam, że zielenina dostaje po tym kopa. Jak mi nitki wystrzelą to moge nie opanować sprawy... więc jeszcze się zastanawiam. Może tylko zaciemnienie i mechanicznie usunąć?
największy problem mam z sinicą na kabombie - ciężko schodzi, a nadmanganianu nie chcą mi jako osobie prywatnej nigdzie sprzedać :szok:

Awatar użytkownika
Zbyszek17
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 2008-08-08, 22:42
Pojemność akwarium: 180
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Łódź

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Zbyszek17 » 2008-10-13, 19:00

daroo
[center][/center]
nadmanganianu nie chcą mi jako osobie prywatnej nigdzie sprzedać
[center][/center] W każdej aptece bez problemu .

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-10-13, 20:22

no co ty opowiadasz?? dzwoniłem do trzech sklepów chemicznych i nie było mowy - bo jakieś tam zasady, że żrące, że coś z narkotykami :/
czy to ma jakąś nazwę handlową czy po prostu nadmanganian? no i czy na receptę? ;)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: marthinez » 2008-10-13, 20:28

czy to ma jakąś nazwę handlową czy po prostu nadmanganian? no i czy na receptę? ;)
Nadmaganian potasu sprzedawany jest w każdej APTECE (nie w sklepie chemicznym) bez recepty. Stosowany jest m.in. przy zapaleniu gardła do płukania jamy ustnej.
Sprzedadzą Ci bez najmniejszego problemu. Flakonik z malutkimi fioletowymi tabletkami. Kosztuje grosze.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-10-18, 19:18

Nadmanganian jest, erytromycyna już działa, obym sobie poradził najpierw z sinicami, potem podziałam z nitkami. Co od ilości roślin - szczerze mówiąc, nie wime czemu ale ostatnio moczarka i lymnophilia niesamowicie się rozrosły, mnóstwo odrostów i wystrzał w górę (oczywiście nie dawałem żadnych nawozów - pewnie dlatego lymnophilia ma więcej łodygi niż liści ;) ale mniejsza z tym. Spójrzcie na zdjęcie - długo pożytku pewnie nie będę z nich miał - ta moczarka ma 3 tygodnie i tak wygląda...
ObrazekObrazek

W związku z tym, że chcę kontynuwać mój temat zedytuję ten post, mam nadzieję że ktoś tu zajrzy ;)
po kilku tygodniach walki, (w międzyczasie pokonałem sinice) sprawa ma się tak:
dosadziłem moim zdaniem dośc dużo roślin, obecnie akwa powiedzmy w 1/3 powierzchni jest obsadzone. Roślinki generalnie rosną bardzo intensywnie, zrobiłem już rozsadzanie limnopyli i moczarki, kilka innych czeka to niedługo. Daję normalnie CO2, natomiast zero nawozów. dziś testy wykazały co następuje - PO4 - 0,5, NO3 - 5 (na marginesie - NO2 cały czas 0,1 :/ ) glony co najważniejsze są już prawie w odwrocie. Nie rosną już z taką intensywanością, powiedziałbym może że teraz krasnorosty trochę bardziej się pokazują niż zielonki. Grunt że rośliny nie są atakowane, a kamienie i korzenie zawsze można oczyścić ;)
mam teraz pytanie
CO z NAWOZAMI , zakupiłem sole i teraz tym chciałbym się pobawić. Czy patrząc na moje parametry dać tylko np k2so4? czy niedługo powinien nastąpić moment kiedy substancje makro zostaną skonsumaowane? tzn P i N?

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: kbtor » 2008-11-14, 23:56

Temat aktualny
Obrazek

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Raperzu » 2008-11-15, 16:41

Sole takie jak H2PO4 i KNO3 musisz dodawać żeby utrzymać stosunek N do P.Możesz podnieść NO3 do 10 ppm, mikro i zelazo zacznij podawać 25% dawki.wszystkie sole, wylicz sobie w kalkulatorze i podawaj codziennie.Zastanawiam mnie NO2 0,1 ppm ,wydaje mi sie ze skoro użyłeś erytromacyty pewnie masz równowage biologiczna zachwianą. Gdy będziesz podawał potas z K2SO4 wzruć uwagę , ze dużo potasu podajesz z KNO3

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: daroo » 2008-11-15, 20:08

Raperzu pisze:Zastanawiam mnie NO2 0,1 ppm ,wydaje mi sie ze skoro użyłeś erytromacyty pewnie masz równowage biologiczna zachwianą.
no właśnie, mimo dolania biostartera, cały czas jest jak jest.
co do stosunku N:P. W tej chwili u mnie wynosi on 10:1. Jeżeli wygląda na to że pozytywnie wpływa na rośliny w moim akwa, to sole mam też dawać w takim stosunku? kno3:h2po4 10:1 ?

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Glony a nawożenie mikro/makro

Post autor: Raperzu » 2008-11-15, 20:28

Musisz sobie obliczyc z kalkulatora dana wartosc soli np. KNO3 zeby 1 ml wynosi X ppm,dozujesz codziennie pod koniec tygodnia sprawdzasz ile zjadly rosliny azotanow.Jesli spadnie poziom azotu,trzeba zwiekrzyc dawkowanie

ODPOWIEDZ