japonskie wino sliwkowe

parametry wody w Malawi

Moderator: ModTeam

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

parametry wody w Malawi

Post autor: croc » 2008-11-19, 10:43

Czasami widze zbiorniki Malawi z taka masą ryb, że aż strach. Roślin zero. Jak zatem ludzie utrzymują poziom azotanów w granicach normy? Nie widzę denitryfikatorów. Robią podmiany co 2 dni, czy po prostu olewają?


Pytam, bo jest pewna zbieżnośc ze zbrojnikariami, gdzi denitryfikatory lub 2-3 tygodniowo podmiany są absolutnym MUST.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: maol » 2008-11-19, 15:13

Nie wiem, jak poradzić sobie z przerybieniem inaczej niż przez zmniejszenie ilości ryb.

Mam małą 70l Tangę, 3 księżniczki, 1 rachityczną roślinkę i wydajną filtrację. NO3 zbliżone do 0 - sądzę że wpływ ma na to karmienie co ok. 2-3dni (jak w naturze) i dożywianie się ryb glonem. Podmiany - raz w tygodniu, standardowo 20%.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: croc » 2008-11-19, 15:58

wiem jakie jest Twoje zdanie na temat denitryfikatorów i czytałem już kilka postów na ten temat zarówno tu jak i tam, ale czy masz może jakieś nowe przemyślenia ?

Cały czas chodzi mi po głowie przeróbka 120l na zbrojnikarium. Ale niestety nawet 5 szt L260 to już będzie sporo jak na taką pojemność. Z drugiej strony utrzymanie jakichkolwiek roślin przy pompach cyrkulacyjnych 3-4k litrów wydaje się niemożliwe.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: maol » 2008-11-20, 09:22

Sump? Drugie akwarium, typowo roslinne, w tym samym obiegu? Mangrowce?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: croc » 2008-11-20, 11:10

drugie akwarium typowo roślinne w tym samym obiegu? A to ciekawe rozwiązanie. Co prawda oda akwaria dzieli jakies 15m, ale fakt, że w tym 540l mam nagminny deficyt macro.

Sump zbije NO3? W jaki sposób? Z tego co widziałem sumpy life, to one są jak akwaria odkryte - dobrze napowietrzone.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: maol » 2008-11-20, 16:34

W sumie się źle wyraziłem. Sump obsadzony moczarką albo mangrowcem. Widziałem takie rozwiązanie. Po prostu hydroponika :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

wassermann
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-11-11, 21:42
Pojemność akwarium: 500
Imię: Marek
Lokalizacja: Europa

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: wassermann » 2008-11-27, 22:15

Witam

U mnie w zbiorniku plywa 15 duzych rybek z jeziora malawi i dodatkowo mam 4 spore sumy , razem 19 rybek , poziom NO3 w moim zbiorniku utrzymuje sie maxymalnie ! 5mg/l.

Tygodniowo podmieniam tylko 10 litrow wody , wielkosc zbiornika 500l . Zastosowalem u siebie filtr Zeolithowy ktory rowniez i wam polecam . Zeolith wychwytuje juz na samym poczatku cyklu amoniak , tym samym nie dochodzi wogole do powstawania NO3 .
Wklad ma ograniczona powierzchnie wchlaniania amoniaku , dlatego co jakis czas nalezy (w zaleznosci od obsady ) wymienic jego czesc (koniecznie pozostawiamy czesc starego)
Metoda funkcjonuje rewelacyjnie , zbiornik mam prawie wolny od NO3 .(do filtra konieczne jest dozowanie specjalynch bakteri)
Ostatnio zmieniony 2008-11-28, 09:46 przez wassermann, łącznie zmieniany 2 razy.
Zanim zaczniesz ze mna dyskusje , pokaz swoje akwarium .
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: marthinez » 2008-11-27, 22:39

Nie wiem, czy to czytaliście o tym denitryfikatorze, ale warto się tym zainteresować.
Link dla ciekawych http://www.malawi.pl/artykuly/denitryfikator1.htm
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

wassermann
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 2008-11-11, 21:42
Pojemność akwarium: 500
Imię: Marek
Lokalizacja: Europa

Re: parametry wody w Malawi

Post autor: wassermann » 2008-11-27, 22:47

tak ..., w morskich akwariach stosowalo sie naprzyklad biokolki czy tez inne cuda , ktore po jakims czasie "produkowaly" jeszcze wiecej tego No3 jak ich brak . Znam takich , ktorzy dozowali alkohol w celu redukcji No3 ...itd , sam rowniez wszystkiego probowalem ; )..narazie najbardziej jestem zadowolony z Filtra Zeolith`owego .
Metoda funkcjonuje rowniez w zamknietych systemach (bez sumpa ) ....szukam wlasnie w necie schematu budowy takiego filterka (dam znac jak znajde)

[ Dodano: 2008-11-28, 08:35 ]
W kazdym badz razie , byl to kawalek rury zawieszonej na tylnej szybie akwarium , do niej nieduza pompka maxijet , przeplyw wody w filtrze typowo od dolu ku gorze , tak aby wklad (Zeolith) byl wystarczajaco oplukiwany .
Wewnatrz filterka znajdowalo sie sitko z plexy czy innego materialu np; twardego pvc , kawalek rurki dluzszej przyklejonej do sita w celu zraszania Zeolith`u .
Do budowy filterka mozna uzyc tez zwyklych plytek plexi , posklejac zwyczajna komore (nawet z czarnej plexy) umiescic sitko , pompke i tego typu filterek rowniez bedzie doskonale spelnial swoja funkcje .
Zanim zaczniesz ze mna dyskusje , pokaz swoje akwarium .
Obrazek

ODPOWIEDZ