przymierzam sie do malawi

Moderator: ModTeam

jacek.zoo
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 2008-10-07, 10:53
Pojemność akwarium: 8
Imię: Jacek
Nazwisko: D±browski
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Kontakt:

przymierzam sie do malawi

Post autor: jacek.zoo » 2008-12-17, 22:25

witam, jak w temacie, przymierzam sie do malawi, mam kilka pytan:
1) jakie wymiary, podejzewam ze bede robil na zamowienie, wiem ze nie tyle istotna jest wysokosc co powierchnia dna, licze na takie 300- 400 moze 500 litrow, jakie wymiary polecacie
2) filtracja- mianowicie podoba mi sie rozwiazanie filtra podzwirowego a na wierch grube kamienie, srednicy okolo moze 4-5cm, zeby rownomiernie wyciagalo syf z dna to pomyslalem o 3 filtrach, dwa kubly na koncach i nasrodku jakis inny, moze tez kubel
3) nie chce zadnych roslin- nie lubie zielepuchow, jak w takim razie pilnowac no2 i no3, moze zeolit, np w tym trzecim na srodku same wklady zeolitowe... chyba ze ewentualnie jakas jedna roslina zeby nie bylo przy niej roboty, bez podcinania i bez gnicia.
4) podmiany- czy jest jakis sposob zeby nie podmieniac wody raz na tydzien?? jeden znajomy ma pyszczaki i pielegnice w 450L i podmienia 25% wody raz na dwa miesiace, parametrow nie mierzy, ale rozmnaza w tym pawiookie
5) obsada- jaka polecacie, jestem poczatkujacym akwarysta, zeby byly ladne i latwe w hodowli

ogolnie co mozecie polecic, nie zalezy mi na czasie, chce zeby bylo pozadnie a nie szybko, kwestia finansowa tez specjalnie nie odgrywa roli. pozdrawiam
Nigdy nie kłóć sie z idiotą, najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: maol » 2008-12-18, 09:29

ad 1. Przede wszystkim długie. Nie musi być wysokie, ale czym dłuższe, tym lepsze.
ad 2. Warte przemyślenia
ad 3. Zeolit, duże złoża filtracyjne, rozwiązania hydroponiczne w sumpie itp. Do tego... ograniczenie populacji żywych stworzeń.
ad 4. Pomiar NO3 i podmiany w momencie przekroczenia granicznej dla zbiornika wartości - ustalonej na podstawie doświadczenia i praktyki. I wtedy można podmieniać wodę rzadziej To że komuś mnożą się pawiookie, to raczej cecha tych ryb, a nie właściwych parametrów.
ad 5. Wszystko zależy od wielkości zbiornika.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
chudy321
Akwarysta
Posty: 461
Rejestracja: 2008-01-30, 17:16
Pojemność akwarium: 240
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: chudy321 » 2008-12-19, 17:38

Witam! Jesteś pewny na 100% że ma być to Malawi?
Moim zdaniem Tanga lepsza... W zbiorniku 400-500L frontosy lub pokazne stado tropheusów.... ahh te mażenie może kiedyś się spełnią? ;/..... <myśli>
Jeżeli wydaje Ci sie że wiesz wszystko - masz racje wydaje Ci się

Awatar użytkownika
danielek001
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 2008-06-27, 21:53
Pojemność akwarium: 375
Imię: Daniel
Nazwisko: Majewski
Lokalizacja: Białystok

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: danielek001 » 2008-12-20, 16:30

Czy masz zamiar je sprzedawać ? Czy akwarium ma stać dla dekoracji ? Bo jak chcesz sprzedawać pyszczaki to akwarium 500l stanowczo za duże. Postaw akwarium 300l max. O filtrze podżwirowym słyszałem same negatywne opinie, no może jak nie będziesz miał żadnego piasku to mógłby się sprawdzić.

[ Dodano: 2008-12-20, 15:32 ]
Co do obsady to najpierw litraż.

Tofifi

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: Tofifi » 2008-12-20, 19:40

danielek001 pisze:O filtrze podżwirowym słyszałem same negatywne opinie,
Negatywne jak nie umiesz go zrobić i jak masz roślinki w akwarium!
Filtr jest ok!

jacek.zoo
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 2008-10-07, 10:53
Pojemność akwarium: 8
Imię: Jacek
Nazwisko: D±browski
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Kontakt:

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: jacek.zoo » 2008-12-20, 23:29

danielek001 pisze:Czy masz zamiar je sprzedawać ? Czy akwarium ma stać dla dekoracji ?
[ Dodano: 2008-12-20, 15:32 ]
Co do obsady to najpierw litraż.
nie dodałem tego :)) to ma byc dekoracyjne, prywatne w domu, i na zdrowy rozum to podzwirowy jest super, jak zwykly kubelek tylko wode zasysa spodzwiry wiagjac caly syf, bardziej chodzilo mi czy np nie zabije sie filtr tym syfem, i dno wylozone by bylo grubymi kamieniami, czy to pysiom by nie wadzilo?? bo wiem ze lubia kopac. czy dobreby bylo 200x50x50?? jakie sprzet do tego dobrac?? czy trzeba te trzy kubelki czy wystarcza dwa. jak rozwiazac problem no2 i no3 bez roslin. jakby ktos mogl to prosilbym o focie ladnych malawi i ew tanganika do porowniania. pozdrawiam
Nigdy nie kłóć sie z idiotą, najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem :)

Awatar użytkownika
danielek001
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 2008-06-27, 21:53
Pojemność akwarium: 375
Imię: Daniel
Nazwisko: Majewski
Lokalizacja: Białystok

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: danielek001 » 2008-12-20, 23:58

Właśnie z tym filtrem chodzi o zapychanie , ja osobiście go nie miałem, ale opinie ma marne .
Do tego w malawi proponuje piasek na dno dużo ładniej wygląda, a rybki kopać lubią . Oczywiście pod piasek połóż styropian 1 cm , to dlatego, bo jak rybka podkopie np. ułożoną z kamieni aranżację to będzie po akwarium. Co do filtracji to bez przesady to nie jest 1000l wystarczy dobry kubeł i jeden wewnętrzny np http://www.allegro.pl/item504694746_jbl ... _1500.html

oraz
http://www.krakvet.pl/ferplast-blumodul ... -8648.html

co do no2 i no3 to podmiany i to co tygodniowe 1/3 zbiornika

jacek.zoo
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 2008-10-07, 10:53
Pojemność akwarium: 8
Imię: Jacek
Nazwisko: D±browski
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Kontakt:

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: jacek.zoo » 2008-12-21, 16:07

z tym wewnetrznym to srednio pasuje bo nie chce psuc wystroju, a gdybym zrobil do takiego baniaka porzadny sump, np z baniaka 100 litrowego podzielonego na 5 czesci, w pierwszej gabka do glowengo syfu, pozniej jakies biokulki, ceramika, zeolit i w jednej komorze zasadzic jakies super latwe rosliny zeby zalatwialy sprawe no2 i no3??... i czy jest realne jak bym dal tlo zywiczne, np o strukturze kamieni, i dal je z 10cm od tylnej szyby i za nim grzalki, wszystkie przewody rurki itp zeby nic nie bylo widac?? czy to tandetnie takie cos wyglada?
Nigdy nie kłóć sie z idiotą, najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem :)

Awatar użytkownika
danielek001
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 2008-06-27, 21:53
Pojemność akwarium: 375
Imię: Daniel
Nazwisko: Majewski
Lokalizacja: Białystok

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: danielek001 » 2008-12-21, 18:54

jacek.zoo pisze:a gdybym zrobil do takiego baniaka porzadny sump,
Co do tego to nie ma co się wypowiadać, wiadomo że będzie nieporównywalnie lepszy od jakiegokolwiek kubła. Grzałki możesz trzymać w sumpie.

jacek.zoo
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 2008-10-07, 10:53
Pojemność akwarium: 8
Imię: Jacek
Nazwisko: D±browski
Lokalizacja: Zasiedmiogórogród
Kontakt:

Re: przymierzam sie do malawi

Post autor: jacek.zoo » 2008-12-21, 22:47

ok, to dzieki. tymczasem zamykam temat, jak bede sie zblizal do zalozenia baniaka to jeszcze napisze, poki co musze przekonac kogos w domu :)) pozdr
Nigdy nie kłóć sie z idiotą, najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu a następnie pokona doświadczeniem :)

Zablokowany