126l Low tech

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

126l Low tech

Post autor: U4 » 2009-03-01, 17:50

Przedstawiam moj pierwszy w karierze akwarysty baniak :)

pojemnosc. 126l
Filtracja: Eheim Aquaball 2210
Ogrzewanie: Jager 100W
Oswietlenie: 2x20 W t8: Hagen Sun glo, Hagen Aqua glo.
okolo 10-11 godzin
Podloze: Piasek kwarcowy okolo 5-6 cm
Nawozenie. Brak
Co2: oczywiscie brak
Glony: Okrzemki na tylnych szybach

Parametry:
ph - 6,8-7,0
Gh - 2
Kh - nie wiem, test mi sie skonczyl
No2 - 0
No3 - <5
temp 26-27 C

Roslinnosc:
Anubias barteri var. barteri
Anubias barteri v. nana
Bacopa monnieri
cryptocoryne bullosa
Cryptocoryne wendtii "green"
Echinodorus quadricostatus "magdalenensis"
Egeria densa
Hygrophila polysperma
Limnobium laevigatum
Limnophila heterophylla
Ludwigia palustris
Vesicularia dubyana

Obsada:
14x Razbora klinowa
3x Razbora Hengela(Siostra miala kupic 5 razbor klinowych, a poniewaz ani ona ani sprzedawca sie nie znaja, to dali jej 2 klinowe i 3 hengela)
X krewetki red cherry
5x Cardinia Japonica
2x Anentome Helena

Zbiornik Funkcjonuje od Pazdziernika , i z poczatku wygladal zupelnie inaczej niz teraz:
Obrazek
Obrazek

Zarosl tak, poniewaz przez dlugi czas bylem nieobecny i zbiornikiem nie opiekowal sie praktycznie nikt, pozatym ze udawalo mi sie przyjezdzac raz na miesiac i czyscic filtr skrobac szyby itp.
Jakies dwa miesiace temu postanowilem wywalic prawie cale Lemnobium i zasadzic cos w podlozu, wylecial tez calkiem spory korzen po prawej

Metoda prob i bledow sprawdzam ,co mi urosnie i w planach jest sprawdzenie jeszcze paru gatunkow.
Wyleci Bacopa, ktora tylko wegetuje(prawdopodobnie za malo swiatla)
Problem mam rowniez z Cryptocoryne Bullosa. Ciagle w lisciach robia sie dziury, a nastepnie caly lisc gnije :kwasny:
Szkoda, bo zeby zdobyc ta cryptocoryne musialem sie niezle natrudzic, ale licze sie z tym, ze w tego typu zbiornikach nie wszystko rosnie.
Przed wczoraj zakupilem rowniez nowe sadzonki Limnophli i czekam, az zrobi mi sie z nich ladny tylny plan ;)
Aktualne fotki:

Z przodu
Obrazek

Lewa strona
Obrazek

Prawa
Obrazek

Razborki "w biegu"
Obrazek

Mile widziane opinie, rady itp.
Pozdrawiam
U4

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Re: 126l Low tech

Post autor: mlodyakwar » 2009-03-01, 17:58

No ciekawe akwarium, jak zrobisz 3 plam z limophili to bedzie czakiem cakiem. Dolej wody ;) Proponuje cos zrobic z ta kula zieleni po lewo.

Lukiki
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 2008-09-07, 11:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Łódź

Re: 126l Low tech

Post autor: Lukiki » 2009-03-01, 18:00

No nie zabardzo jest sie czym chwalić roślinność źle dobrana i posadzona,bałagan ogólny,zbiornik wydaje sie poprzez to brudny.
Brak estetyki nawet przy robieniu zdjęć wody brakuje i termometr na pierwszym planie.

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Re: 126l Low tech

Post autor: mlodyakwar » 2009-03-01, 18:04

Jak pisze autor to on narazie testuje rosliny wiec balagan jest przynajmniej jak dla mnie do zaakceptowania, przez, chyba to podloze, wydaje mi sie to akwa takie czerwone.

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: 126l Low tech

Post autor: U4 » 2009-03-01, 18:11

Lukiki pisze:No nie zabardzo jest sie czym chwalić roślinność źle dobrana i posadzona,bałagan ogólny,zbiornik wydaje sie poprzez to brudny.
Brak estetyki nawet przy robieniu zdjęć wody brakuje i termometr na pierwszym planie.
Zgadzam sie z toba co do balaganu, ale dlaczego zbiornik jest dla ciebie "brudny"?
Roslinnosc jest zle dobrana, poniewaz testuje co urosnie a co nie.
Wody celowo nie dolewam do pelna, bo lemnobium lubi wypuszczac duze liscie, ktore potrzebuja jako takiej przestrzeni ponad tafla wody. Termometr mi przynajnniej nie przeszkadza. Co do tego, ze akwa wydaje sie czerwone, to pewnie przez swietlowke.
Dziekuje za krytyke i czekam na rady co i jak zmienic, a zarazem prosze o wyrozumialosc, bo jest to moje pierwsze akwarium i nie jestem jeszcze tak obyty jak wy :)

Lukiki
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 2008-09-07, 11:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Łódź

Re: 126l Low tech

Post autor: Lukiki » 2009-03-01, 19:56

Zamiast testować rośliny to powinieneś odsłonić im to światło,którym dysponujesz i sadzić takie rośliny,które w takim świetle dają rade rosnąć,nawet posadzona sadzonka odrazu sie nie przyjmie,zmarnieje,ale wypuści nowe pędy,które już będą sie aklimatyzować.

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: 126l Low tech

Post autor: U4 » 2009-03-01, 20:12

nie kapuje, ale ktorym roslinom mam odslonic swiatlo? Tym anubiasom po lewej?
Wlasnie dlatego siedza w polcieniu, bo przeczytalem, ze mocne swiatlo nie jest im potrzebne. Co do prawej strony, to nie ma tam nic, co by przyslanialo swiatlo, lub w jakikolwiek inny sposob utrudnialo wzrost :zdziwko:

Lukiki
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 2008-09-07, 11:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Łódź

Re: 126l Low tech

Post autor: Lukiki » 2009-03-02, 08:18

No bo anubiasom nie jest potrzebne mocne światło zgadza sie,ale ty masz słabiutkie oświetlenie,a do tego je zasłaniasz. Zależy kto jakie światło uwarza za słabe.

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: 126l Low tech

Post autor: Raperzu » 2009-03-02, 13:52

Roslinnosc jest zle dobrana, poniewaz testuje co urosnie a co nie.
Dałbym sobie spokój z testowaniem co urośnie a co nie,tylko zadbał bym o akwarium i rośliny. wtedy zniknie problem

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: 126l Low tech

Post autor: U4 » 2009-03-02, 18:37

Lukiki pisze:No bo anubiasom nie jest potrzebne mocne światło zgadza sie,ale ty masz słabiutkie oświetlenie,a do tego je zasłaniasz. Zależy kto jakie światło uwarza za słabe.
nadal nie rozumiem, co ma swiatlo zasloniete z LEWEJ strony, do swiatla z prawej ktore nie jest zasloniete?`chyba nie sugerujesz, ze usuwajac lemnobium i mech jawajski nagle zaczna mi rosnac jak szalone rosliny, ktore rosna od strony "niezaciemnionej" :zdziwko:
Raperzu pisze: Dałbym sobie spokój z testowaniem co urośnie a co nie,tylko zadbał bym o akwarium i rośliny. wtedy zniknie problem
i jak zwykle zadych konkretow.....
Jak mam "zadbac o rosliny i akwarium?" napisales to tak jakbym na dnie mial 20 cm mulu szyby porosniete glonami tak ze nic nie widac i nie czyscil filtra od zalozenia akwarium, a rosliny gnilyby juz po 5 minutach od posadzenia.

Nie mam nic przeciwko krytyce, ale wkurza mnie jak ktos nie podaje konkretych wskazowek ani rozwiazan i pisze np. "roslinnosc zle dobrana i posadzona"
Jezeli zle dobrana to napisz konkretnie CO i GDZIE mam posadzic/przesadzic, bo takie "wszystko jest zle" nie mowi mi kompletnie NIC.

Lukiki
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 2008-09-07, 11:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Łódź

Re: 126l Low tech

Post autor: Lukiki » 2009-03-02, 20:04

Prosze o to konkrety:jeśli chodzi o roślinność,to warto zaaranżować sadzenie roślin to znaczy zachowanie planów.Następnie masz tam rośliny,które sadzi sie w grupach po 15-20 sztuk, a Ty masz tego zdecydowanie za mało.
Teraz kwestia światła,co z tego,że próbujesz mieć LT,ale LT nie musi oznaczać tak kiepskiego światła.
W LT też musi być ono odpowiednie.
Jak patrze na twoje oświetlone akwarium to mi prędzej BW przypomina.
Jeśli chodzi o ten mój nazwany ''brudny'' zbiornik,to sam porównaj zdjęcia innych zbiorników ze swoim,a pewnie sam znajdziesz w tym szczypte prawdy.

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: 126l Low tech

Post autor: U4 » 2009-03-02, 20:30

Lukiki pisze:Prosze o to konkrety:jeśli chodzi o roślinność,to warto zaaranżować sadzenie roślin to znaczy zachowanie planów.Następnie masz tam rośliny,które sadzi sie w grupach po 15-20 sztuk, a Ty masz tego zdecydowanie za mało.
wywale ludwigie i caly tylny plan zasadze limnophlia w dwoch rzędach, bedzie ok?
na drugi moge dac ludwigie?
Lukiki pisze: Teraz kwestia światła,co z tego,że próbujesz mieć LT,ale LT nie musi oznaczać tak kiepskiego światła.
W LT też musi być ono odpowiednie.
Jak patrze na twoje oświetlone akwarium to mi prędzej BW przypomina.
Czyli jezeli moje akwa nie stoi w poblizu oknna, to oswietlenie 0,3W/l jest za slabe i nalezy miec 0,5W/l?, nawet jezeli jest to Low tech?
Lukiki pisze: Jeśli chodzi o ten mój nazwany ''brudny'' zbiornik,to sam porównaj zdjęcia innych zbiorników ze swoim,a pewnie sam znajdziesz w tym szczypte prawdy.
Zadnej prawdy w tym nie ma. Zbiornik moze wydawac sie zaniedbany i brudny ze wzgledu na np. torf i kawalki korzeni lezace na dnie, albo swietlowke, ktora swieci nieco fioletowo, i sprawia, ze dno jest "czerwone". Co do prawdziwego brudu jak mul na dnie czy brazowe szyby to takiego czegos, poza okrzemkami tu i owdzie na tylnej szybie NIE MA.
I z ktorymi zbiornikami mam porwonwyac? z tymi gdzie wiadrami leje sie nawozy? z tymi, gdzie podaje sie CO2? z tymi, gdzie podmienia sie 20% wody tygodniowo?
jesli tak, to zadne porownanie i wcale nie uwazam, ze moj zbiornik odstaje od innych low techow na forum.
Tyle mojego.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: 126l Low tech

Post autor: dzidek1983 » 2009-03-03, 09:28

Bardzo ładne azjatyckie (no prawie azjatyckie) black water akwarium....

Nie wiem o co wszyscy tak krzyczą :niepewny:

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: 126l Low tech

Post autor: Bohdan » 2009-03-03, 16:37

Jest w porządku....trochę w kierunku naturalnego zbiornika.....jasne,że akwa nie jest brudne to kwestia torfu itd.......światło jeżeli ma być to LT jest ok.......jedna rzecz tylko.......szkoda,że zamiast piasku nie masz ziemi przykrytej żwirem, tak jak w "tradycyjnym" LT.....
Czy, dobrze zrozumiałem, ze nie robisz podmian?
Jeżeli idziesz w kierunku LT to musisz zwiększyć tzw "masę" roślinną...

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: 126l Low tech

Post autor: U4 » 2009-03-03, 21:17

Bohdan pisze:Czy, dobrze zrozumiałem, ze nie robisz podmian?
Nie robie. Moje podmiany ograniczaja sie do tygodniowego/dwutygodniowego dolania wyparowanej wody
Bohdan pisze: Jeżeli idziesz w kierunku LT to musisz zwiększyć tzw "masę" roślinną...
Problem tylko w tym, ze nie za bardzo mam to wszystko gdzie upchnac. Jak juz powiedzialem, jestem w fazie testow i wiele roslin zastapie najprawdopodobniej, jak np. Bacope czy cryptocoryny. Jak narazie staram sie zbic ph, ale niestety torf dziala raczej slabo i staram sie dowiedziec co powoduje, ze ph jest tak wysokie. W kazdym razie razbory srednio dwa razy w tygodniu skladaja ikre, a dla mnie, poczatkujacego akwarysty jest to i tak dosc duze osiagniecie.

ODPOWIEDZ