Wymienniki ciepłej wody

Zbrojnik niebieski

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

akwaamator
Akwarysta
Posty: 431
Rejestracja: 2008-11-15, 20:09
Pojemność akwarium: 54
Imię: Bart
Lokalizacja: Tychy

Zbrojnik niebieski

Post autor: akwaamator » 2009-05-10, 21:07

wiem że ten temat byl poruszany setki razy i wiem jaki litraż ta ryba potrzebuje... a mam pytanie czy oge trzymać tę rybę w 54L a jak podrośnie odsprzedać do zoologicznego? Jak nie to trudno......

[ Dodano: 2009-05-10, 21:10 ]
a jak nie zbrojnik to co innego na dno? ryby to 1 ramirez(w przyszłości będzie 2) 1 gupik(dokupię samicę) 5 zmienniak plamisty i 2 prętnik karłowaty

Awatar użytkownika
Myszon
Forumowicz
Posty: 82
Rejestracja: 2007-06-26, 20:38
Pojemność akwarium: 112
Imię: Szymon
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: Myszon » 2009-05-10, 21:14

akwaamator pisze:a jak nie zbrojnik to co innego na dno?
otosek - http://www.superakwarium.pl/otosek-otoc ... id457.html

Obrazek
Zapraszam na ./redir/http://www.zoo-gielda.czest.pl/ - Częstochowska Giełda Akwarystyczno Zoologiczna

Częstochowa to nie tylko Jasna Góra -> ./redir/http://www.czestochowa.bajtcom.net

Twoja strona internetowa - ./redir/http://www.bajtcom.net

akwaamator
Akwarysta
Posty: 431
Rejestracja: 2008-11-15, 20:09
Pojemność akwarium: 54
Imię: Bart
Lokalizacja: Tychy

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: akwaamator » 2009-05-10, 21:24

wiem :/ ale mam niemiłe wspomnienia o nich jak 3-4 wpadły mi w wirnik filtra. Poza tym są strasznie drogie (5zł) a trzeba ich tak z 5

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: KrZyWy » 2009-05-11, 17:27

Po pierwsze dokup od razu gupika, a nie tam "kiedyś"
"A jak nie to trudno" - to po co się pytasz jak zrobisz i tak swoje?
"Wpadły mi w wirnik filtra" - Jak to możliwe? Miałeś go odkryty czy co?
"Są STRASZNIE drogie (5zł O.o)" - Możesz postarać się o jakieś pieniądze u rodziców w zamian za pracę?!!
wiem że ten temat byl poruszany setki razy i wiem jaki litraż ta ryba potrzebuje... a mam pytanie czy oge trzymać tę rybę w 54L
Wiesz, że się jej nie hoduje w takim litrażu, i wiesz, że temat był poruszany setki razy. Więc wiesz na pewno, że ryba skarłowacieje, i nie zdąży "podrosnąć".

Najpierw zarób coś, w tym czasie szukaj alternatywy dla otoska. Moim zdaniem, jeśli chodzi Ci o czyszczenie dna, to idealnie sprawdzą się u Ciebie Świderki (Melantoides Tuberculata), to jakie małe ślimaki czyszczące dno. Jeśli masz na myśli względy dekoracyjne, to nie za bardzo znam gatunki, dobrze czujące się w 54l spośród ryb żerujących na dnie. Uważam, że kiryski są zbyt ruchliwe, a wszystkie inne zbrojniki również. Możesz pomyśleć o urozmaiceniu obsady, w Ampularie czy inne ślimaki.

Pozdrawiam
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

akwaamator
Akwarysta
Posty: 431
Rejestracja: 2008-11-15, 20:09
Pojemność akwarium: 54
Imię: Bart
Lokalizacja: Tychy

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: akwaamator » 2009-05-12, 10:50

one płyneły pod prąd wody z wirnika...... wpływały przez ten otwór wylotowy(fan mini) i grzęzły między łopatami wirnika..... i tak każdy. Świderki mam. 2 duże a dzisiaj naliczyłem 11 małych. a pytam o zbrojnika bo maży mi się taka dekoracyjna ryba denna(poza otoskiem) a świderki coś mi słabo dno oczyszczają....... a samice pawiego oczka kupię jak w sklepie będą bo coś ostatnio słabo z zaopatrzeniem. A ten samiec i tak za samicą niepływał, teraz coś za platkami pływa czemu?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: maol » 2009-05-12, 14:48

Dekoracyjna ryba denna do 54l... Tylko otoski - choć tu z "dennością" różnie bywa - podobnie zresztą jak u innych zbrojników - raczej wolą duzy korzeń :-). Wszystko inne rośnie zdecydowanie za duże i za szybko. Ewentualnie pomyśl o większym zbiorniku, wtedy również możliwosci "gatunkowe" wzrosną :-)

P.S. Kiryski też, jako stadne ryby, odpadają :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: RAMZES » 2009-05-16, 22:57

KrZyWy pisze:Możesz pomyśleć o urozmaiceniu obsady, w Ampularie czy inne ślimaki.
nie polecam ampularii do 50L na jednego ślimaka powinno się przeznaczyć ok 10L wody ze względu na pierwotniaki które żyją u nich w przewodzie pokarmowym i na szybko przemianę materii jaką mają ampularie woda może szybko zmętnieć na skutek nadmiernego namnożenia się pierwotniaków

[ Dodano: 2009-05-16, 23:01 ]
akwaamator pisze:Świderki mam. 2 duże a dzisiaj naliczyłem 11 małych. a pytam o zbrojnika bo maży mi się taka dekoracyjna ryba denna(poza otoskiem) a świderki coś mi słabo dno oczyszczają
2 sztuki to za mało, pow. 50 masz szanse zobaczyć jakiś rezultat ich pracy choć nie wiem czy to nie a skromna liczba

Awatar użytkownika
Toi
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2007-06-16, 09:14
Pojemność akwarium: 100
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków-Nowa Huta

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: Toi » 2009-07-30, 22:02

Zbrojnik Niebieski, czyli popularny Ancistrus?
To mała rybka :niepewny: Mamy takie 2 w 63l i 3 w 112l już prawie rok i trzeba dobrze się wpatrywać w akwarium, żeby je znaleźć. Najstarszy ma aż 8 cm :) , są zgodne i nigdy nie narzekały na brak miejsca.
Akwarium to hobby także dla tych, co nie mają czasu - jeśli ryby ich pasjonują.

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: pavelek » 2009-07-31, 10:41

Toi pisze:To mała rybka
Szczerze wątpie
Toi pisze:nigdy nie narzekały na brak miejsca.
ciekawe skąd to wiesz , ryby raczej nie mówią :hyhy:

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: kbtor » 2009-07-31, 11:25

Toi pisze:To mała rybka :niepewny: Mamy takie 2 w 63l i 3 w 112l już prawie rok i trzeba dobrze się wpatrywać w akwarium, żeby je znaleźć. Najstarszy ma aż 8 cm
No mój ma dobre 12 cm i też go jest trudno wypatrzeć w plątaninie roślin i korzeni.

Powolny wzrost, to efekt zbyt małego zbiornika w którym przebywają ryby.
Obrazek

Awatar użytkownika
Toi
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2007-06-16, 09:14
Pojemność akwarium: 100
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków-Nowa Huta

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: Toi » 2009-07-31, 22:27

Raczej kwestia karmienia...
Wiem, bo widać kiedy ryba ma za mało miejsca - np. szuka drogi ucieczki lub chowa się.
Moje glonojady nie chowają się ani też nie zwiedzają całego akwarium w poszukiwaniu terytorium.
Raczej są to bezkonfliktowe rybki, które "widzą" czubek swojego nosa lub koniec kamienia, ewentualnie następny kamień i tyle im do szczęścia potrzeba. :) Czasem, jak sypnę granulki i mają w zasięgu wzroku jakiegoś spiżaka, to go przegonią.
I tyle.
Akwarium to hobby także dla tych, co nie mają czasu - jeśli ryby ich pasjonują.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: maol » 2009-08-03, 08:30

Połączyłbym obie kwestie - szybki wzrost ryby do oczekiwanych wymiarów to połączenie obu spraw - zarówno odpowiedniego karmienia, jak i rozmiarów zbiornika. Ryba w za małym zbiorniku nie będzie chciała jeść, poza tym rozmiary terytorium "wyłączą" jej proces rośnięcia. W odpowiednio dużym akwarium zła dieta również spowolni proces wzrostu.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Rybka_5

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: Rybka_5 » 2009-08-03, 14:22

akwaamator pisze:Poza tym są strasznie drogie (5zł) a trzeba ich tak z 5
Akwarystyka jest w ogóle drogim hobby, więc zakładając akwarium trzeba o tym wiedzieć. Raz przecież można wydać troche więcej złotych na rybki, które pomogą ci utrzymać porządek w zbiorniku. :]

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: maol » 2009-08-03, 16:02

Akwarium to nie jest wbrew pozorom drogie hobby - jak się najpierw myśli, a potem robi. I planuje kolejne posunięcia. Drogo jest wtedy, kiedy chcemy mieć wszystko od razu, jednego dnia, natychmiast.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Rybka_5

Re: Zbrojnik niebieski

Post autor: Rybka_5 » 2009-08-22, 12:14

No ale trzeba przyznać, ze to wszystko tanio nie wychodzi. Sama pokrywa do np. 60 litorwego akwarium kosztuje około 130 zł, a akwa 60zł. Filtr tani nie jest. Grzałka - zależy od mocy, ale i tak wydatek powyżej 20-30 zł. Potem jeszcze żwirek, roślinki rybki i ogólnie dekoracja. Filtr i oświetlenie musi pracować przez prawie cały czas, a to prąd pobiera. jeszcze wymiana wody...
Nie żebym krytykowała akwarystykę. Jest to piękne hobby, uczące odpowiedzialności, dające radość, odprężenie po całym dniu... Zadbane i ładne akwarium jest ozdobą domu, "żywym telewizorem", no ale pieniadze z nieba nie spadają, a wszystko niestety kosztuje....

ODPOWIEDZ