Jaką świetlówkę?

Moderator: ModTeam

Tofifi

Jaką świetlówkę?

Post autor: Tofifi » 2008-12-16, 23:08

Potrzebuję jakieś dobrej świetlówki 30W nie rozumiem ocb z lumenami i temp barwową.

1)W jakich przedziałach (temp barwowa) mam szukać świetlówek? - potrzebne dla roślinek wymagających.
2)Jaką wybrać T5 czy T8 czym się różnią? - podobno sprawnością ale czymś jeszcze?
3)Czy jak będę miał 0,5625 W Na litr to już będę mógł hodować blyxe albo henia, lotosa bez obaw że nie urosną albo zgniją? było napisane że byxa ma duże wymagania świetlne ale nie było ile W/L to samo z lotosem powiedzcie proszę :D
4)Który lotos ma mniejsze wymagania świetlne zielony czy czerwony? mi się wydawało zawsze że rośliny o czerwonych kolorach potrzebują więcej od tych zielonych :oczami:

Ps. Jak się poprawnie pisze lotus czy lotos? - Czy to wśio ryba?

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Thierry Henry » 2008-12-16, 23:23

Tofifi pisze:W jakich przedziałach (temp barwowa) mam szukać świetlówek? - potrzebne dla roślinek wymagających.
Powinieneś szukać w przedziale od 6000k do 8500k. Możesz kupić Aquarelle, ma 1000k lecz jest bardzo dobra.
Tofifi pisze:2)Jaką wybrać T5 czy T8 czym się różnią? - podobno sprawnością ale czymś jeszcze?
Różnią się żywotnością, sprawnością tak jak napisałeś, zajmują mniej miejsca. T5 to już prawie, prawie HQI.
Tofifi pisze:3)Czy jak będę miał 0,5625 W Na litr to już będę mógł hodować blyxe albo henia, lotosa bez obaw że nie urosną albo zgniją? było napisane że byxa ma duże wymagania świetlne ale nie było ile W/L to samo z lotosem powiedzcie proszę :D
Henio który? Blyxa powinna śmigać o ile zapewnisz jej odpowiednie warunki. Lotos to nie wiem. ;)

Tofifi

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Tofifi » 2008-12-16, 23:40

Wielkie dzięki :D ale ja kto:
Thierry Henry pisze:zajmują mniej miejsca
Jak mam to rozumieć? - jest krótsza?
A co jest tańsze T5 czy T8
Thierry Henry pisze:ma 1000k lecz jest bardzo dobra.
dziwne podajesz przedział od 6000 do 8500 a proponujesz 1000? co w niej jest takiego ze jest w ogóle w stanie konkurować z innymi

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Thierry Henry » 2008-12-16, 23:49

Tofifi pisze: Jak mam to rozumieć? - jest krótsza?
Tak są krótsze i chudsze.
Tofifi pisze:A co jest tańsze T5 czy T8
Teoretycznie T8. Praktycznie należy rozparzyć inne czynniki.
Tofifi pisze:dziwne podajesz przedział od 6000 do 8500 a proponujesz 1000? co w niej jest takiego ze jest w ogóle w stanie konkurować z innymi
Przedział 6000-8500 jest tak powiedzmy optymalny. Co do aquarelle wiele ludzi ją ma i chwali. Bazuję na opiniach innych, gdyż sam stosuję gro-lux.

MARTINES
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2007-08-16, 17:05
Pojemność akwarium: 45
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: MARTINES » 2008-12-16, 23:54

Thierry Henry pisze:zajmują mniej miejsca
Jak mam to rozumieć? - jest krótsza?
T5 - ma śrenice 16 mm, a T8 - 26mm
żaglowiec skalar 4 szt.
neon innesa 12 szt.
amano 8 szt.
...............................
fantom czarny 7 szt.
red cherry xx szt.
amano 4 szt.

Tofifi

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Tofifi » 2008-12-17, 00:05

aha :D ja też mam gro-luxa :D :D i to chyba T8 aqastara 10 000 k i gro-luxa chyba też coś koło tego więc którą wybrać?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: marthinez » 2008-12-17, 08:25

Thierry Henry pisze:Możesz kupić Aquarelle, ma 1000k
10000K. ;)
Thierry Henry pisze:Tofifi napisał/a:
A co jest tańsze T5 czy T8

Teoretycznie T8. Praktycznie należy rozparzyć inne czynniki.
Jakie to inne czynniki wpływają na to, że T5 może być tańsza? :zdziwko:
T5 jest zawsze droższa.
Dlaczego? Niech autor tematu se poszuka. Było setki razy o tym.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Thierry Henry » 2008-12-17, 10:18

marthinez pisze:Jakie to inne czynniki wpływają na to, że T5 może być tańsza? :zdziwko:
T5 jest zawsze droższa.
Dlaczego? Niech autor tematu se poszuka. Było setki razy o tym.
Chodzi o efektywność, czas pracy, itp. W czasie powinna cena się wyrównać.
Możesz kupić Aquarelle, ma 1000k
10000K. ;)
Jak zawsze, zjadłem jedno zero. :rotfl:

Tofifi

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Tofifi » 2008-12-17, 12:20

OK no to będziemy już zbliżać się do końca tematu (chyba ;) )
Tylko że nadal nie wiem co kupić :kwasny: :
http://www.allegro.pl/item502675142_phi ... light.html
polecana przez TH - ma 10 000 K (jak mam to rozumieć im więcej K tym lepsza? dla roślin?)
http://www.allegro.pl/item504177379_swi ... iatlo.html
T5 droższa o 5zl - mała różnica długość odpowiednia dla mnie oraz ma 10 0000K
No i w moim mieście więc za przesyłkę nie zapłacę :D
I takie pytanie jeszcze:
Mam 2x T8 do nich 2szt starterów Philipsa po 9zl około oraz stateczniki tylko że nie wiem czy to jest dobrze jak użyłem takich co są w oświetleniu na suficie w mojej piwnicy :wstyd:
Bo z niego miałem wszystko :] kable statery oraz stateczniki - stare ruskie chyba
I o dziwo działa :P ale to są T8
A co jak kupię tą T5 http://www.allegro.pl/item504177379_swi ... iatlo.html
Czy do niej stosuje się jakieś specjalne stateczniki i startery?
I taka sprawa w wielu świetlówkach nie tylko akwariowych zauważam, że końcówki ich zaczynają się robić czarne - dlaczego?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: maol » 2008-12-17, 12:22

Dodam tylko, że T8 i T5 różnią się, oprócz ceny i rozmiarów, również osprzętem. No i sprawa najważniejsza - T5 mają większą (niedużo ale zawsze) moc w stosunku do długości - czyli troszkę więcej światła w "krótkim" akwarium możemy mieć.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Thierry Henry » 2008-12-17, 12:25

Tofifi pisze:I taka sprawa w wielu świetlówkach nie tylko akwariowych zauważam, że końcówki ich zaczynają się robić czarne - dlaczego?
Gdyż ich żywot się już kończy.

Tofifi

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Tofifi » 2008-12-17, 13:09

Thierry Henry pisze: Gdyż ich żywot się już kończy.
Nie możliwe ! Włączam ją na jakieś 8 godzin dziennie przez 30 dni u mnie pracuje i co ma się przepalić? :przestraszony:
No nie mów że to normalka i że zmieniacie sobie świetlówki co kilka miesięcy!
maol pisze:T8 i T5 różnią się, oprócz ceny i rozmiarów, również osprzętem
czyli to znaczy że jak mam jeszcze stateczniki i startery do tych moich T8 to do T5 już nie będą się nadawać?

[ Dodano: 2008-12-17, 12:59 ]
ok dowiedziałem się że potrzeby mi statecznik elektryczny strasznie drogi bo ponad 40zl za sam statecznik :zalamany: świetlówka 35zl :/ a jak kupię t8 to stateczniki i startery te mam dylemat :zdegustowany: a co mi się bardziej opłaci i zwróci ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: maol » 2008-12-17, 15:21

Tofifi pisze:No nie mów że to normalka i że zmieniacie sobie świetlówki co kilka miesięcy!
Dokładnie tak. Po pół roku świetlówka, która "na oko" wygląda dobrze, ma nie więcej niż 50% strumienia świetlnego z początku działania. Po roku - nie więcej niż 25%. I cały czas dla naszego oka wygląda na świecącą "jak nowa". Generalnie zasadą jest wymiana świetlówek co ok. pół roku - nie wszystkie na raz, tylko tak żeby uniknąc nagłych skoków jasności - systematycznie co kilka miesięcy jedna lampa. To naprawdę działa - Twoje roślinki to docenią :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Tofifi

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: Tofifi » 2008-12-17, 16:14

heh pognębiłeś mnie :( :( :( Nie miałem pojęcia że co kilka msc. muszę wydawać ponad 100zl na same świetlówki :kwasny: czy jeśli ich nie zmienię to roślinki dalej będą rosnąć?
Cpo powoduje ze się one zużywają? Czy mogę jakoś spowolnić ten proces? :/

[ Dodano: 2008-12-17, 15:16 ]
na następny raz kupię sobie 1-2sztuki zwykłych halogenów! Są tańsze nie potrzeba stateczników ani starterów i się tak nie będą zużywać (chyba) po za tym podgrzeją wodę :D

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Jaką świetlówkę?

Post autor: marti » 2008-12-17, 19:49

Tofifi pisze:heh pognębiłeś mnie :( :( :( Nie miałem pojęcia że co kilka msc. muszę wydawać ponad 100zl na same świetlówki :kwasny: czy jeśli ich nie zmienię to roślinki dalej będą rosnąć?
Cpo powoduje ze się one zużywają? Czy mogę jakoś spowolnić ten proces? :/

[ Dodano: 2008-12-17, 15:16 ]
na następny raz kupię sobie 1-2sztuki zwykłych halogenów! Są tańsze nie potrzeba stateczników ani starterów i się tak nie będą zużywać (chyba) po za tym podgrzeją wodę :D

czy Ty czasami się zastanawiasz co piszesz?? ja za nim dobrałem oświetlenie to wszystko sobie obstukałem co i jak z osprzętem a tylko zapytałem o odpowiednie zestawienie barwy świecenia i takie właśnie zamówiłem.
Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi wynika że nie masz zielonego pojęcia o oświetleniu i jeszcze wypisujesz jakieś herezje na temat kompaktów ;) W zasadzie to się dziwię po co Tobie jakieś specjalistyczne oświetlenie jak możesz przecież postawić lampkę biurkową z żarówką 100W i też będzie wg Ciebie dobrze.

Stateczniki masz dwa elektroniczny i magnetyczny.

Magnetyczny statecznik potrzebuje starterów do rozruchu świetlówki i to tylko T8 czyli tej grubszej. Świetlówka na tym stateczniku niestety ale będzie cały czas migać, dla oka ludzkiego prawie nie zauważalne to jest ale dla świetlówki i jej trwałości już ma skutek uboczny. Dodatkowo te stateczniki potwornie się nagrzewają co utrudnia utrzymywanie stałej i pożądanej temp. w akwarium

Elektroniczny statecznik nie potrzebuje żadnych starterów jak sama nazwa wskazuje jest to sama elektronika. Taki rodzaj statecznika można zastosować do świetlówek T8 i niestety trzeba do świetlówek T5. Zalety tego statecznika to brak migotania światła, odpowiedni rozruch a co za tym idzie nie znacznie wydłuża się żywotność świetlówek.

Można też zrobić oświetlenie na elektronice z kompaktów ale to jest chyba najgorsze wyjście ponieważ takie rozwiązanie daje sporo mniej światła ze świetlówki niż przy normalnym stateczniku.

Myślę że choć trochę naświetliłem Tobie pogląd co i jak z oświetleniem a że rurki wymienia się najrzadziej raz na 6 miesięcy no to niestety musisz się z tym liczyć. Akwarystyka to ciągłe wydatki :hyhy:


Mam nadzieję że nie odebrałeś mojej wypowiedzi jako atak na Twoją osobę. Chciałem tylko trochę uświadomić Ciebie co i jak i przed zadawaniem głupich pytań lepiej poczytać trochę w internecie artykułów na dany temat i większość będzie wiadome :)

ODPOWIEDZ