Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: daroo » 2009-01-22, 18:34

Walczę cały czas z nitkami, w związku z czym staram się odgadnąć wszystkie dostatki i niedostatki makro/mikro w akwa. Czytam cały czas opisy niedoborów/nadmiarów i w sumie to już nic nie wiem. Przy wielu pierwiastkach mowa jest o zielonym otoczeniu żyłek, okolicach żyłek itp. Czy na podstawie tych zdjęć rozpoznajecie jakiś niedobór?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Matthew
Akwarysta
Posty: 459
Rejestracja: 2007-11-02, 18:20
Pojemność akwarium: 300
Imię: Maciek
Nazwisko: Kaznowski
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Matthew » 2009-01-22, 21:32

chyba nie ma żadnego niedoboró ;)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Slanter » 2009-01-24, 20:54

daroo pisze:Czytam cały czas opisy niedoborów/nadmiarów i w sumie to już nic nie wiem.
Dlatego, ze to nie jest takie proste jak sie moze wydawac. Podaj wyniki testu na NO3 wraz ze sposobem dozowania i parametrami wody Gh.

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: daroo » 2009-01-24, 21:03

NO3 - 5
PO4 - 0,25
kh - 9
gh - 11
ph - 7
dozowanie K - 2ppm/dzień, 12ppm do podmian.
NO3 - 1,5 ppm/dzień, 10ppm do podmian.
mikro - 50% dawki do podmian ze względu na możliwość przedawkowania Fe (testy przed podmianą pokazują <0,1mg/l, po podmianie 0,2mg/l , ale wiarygodniść... )

dodam jeszcze kilka fotek:
heterka, tu też coś nie za bardzo.
Obrazek

i rzut oka na wąkrotkę (młode liście)
Obrazek
w temacie o glonach jest więcej informacji o stanie akwa:
http://e-akwarystyka.pl/topics36/10627.htm

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Slanter » 2009-01-24, 22:52

NO3 5 to troche malo na twarda wode jak Twoja. Podnies do 10ppm a PO4 do 0.5ppm. Prezentowany niedobor wskazuje na chloroze wynikla z niedoboru zelaza lub magnezu. Niedobor magnezu prezentuje sie podobnie jak niedobor zelaza gdyz niedobor magnezu powoduje, iz roslina nie utylizuje prawidlowo zelaza. (niezle zdanie mi wyszlo!! :rotfl: ) No i wlasnie z powyzszego powodu powiedzialem, ze rozpoznawanie niedoborow lub nadmiarow nie jest takie proste jak by sie to moglo wydawac. Nadmiar potasu bedzie powodowal podobne symptomy co niedobor wapnia. Wracajac do tematu. Dziwie sie, ze wciaz uzywane sa testy na zelazo ktorych odczyt jest wlasciwie bezuzyteczny. Rozumiem, ze obawiasz sie przedozowania zelazem ale dozowanie nim tylko przy podmianach i to przy 50% redukcji normalnej dawki wydaje sie juz niestety za malo. Glownym powodem wystepowania u Ciebie nitek nie jest nadmiar zelaza. Ja dozuje Fe co drugi dzien i to sporo i zadnych nitek nie mam. Jak wyglada u Ciebie sprawa CO2?

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: daroo » 2009-01-24, 23:20

Slanter pisze:wynikla z niedoboru zelaza lub magnezu
mam w zasadzie wszystkie potrzebne składniki (Mg, Fe) więc tylko pytanie w jakiej kolejności i ile mam dozować. Rozumiem że niedobór Mg można zneutralizowac jednorazowo, bo teraz do podmian stosuję albo kranówkę, albo RO uzdatnione m.in. Mg do 6ppm. Natomiast ile tego Mg miałbym podać? lub ile Fe? o ile mniej więcej mam blade pojęcie o dozowaniu K, NO3 i PO4, to o Fe nie wiem chyba nic ;) czy do podmian, czy jak Ty, co kilka dni?
CO2 niestety póki co jest z bimbru, za ok miesiąć będzie butla.
Koledzy naprowadzają mnie też na światło... 36W ma już 8 m-cy, 24W ma dopiero 4 m-ce, może czas już zmienić te 18W+18W... wątpię osobiście żeby to akurat nagle stało się powodem nitek i słabszej kondycji roślin. w końcu to "tylko" 9 m-cy ;)
Slanter pisze:Nadmiar potasu bedzie powodowal podobne symptomy co niedobor wapnia.
znaczy, że podwyższyć poziom K, czy nie, bo nie nadążam za tokiem myślenia ;)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Slanter » 2009-01-25, 00:18

daroo pisze:Slanter napisał/a:
Nadmiar potasu bedzie powodowal podobne symptomy co niedobor wapnia.

znaczy, że podwyższyć poziom K, czy nie, bo nie nadążam za tokiem myślenia
To akurat byl tylko przyklad. Potasu juz wiecej nie dodawaj. Powodem nitek jest w Twoim przypadku CO2 a raczej jego niedobor. Bimbrownia jest lepsza niz nic ale do butli cisnieniowej sie nie umywa. Z zelazem powiem tak; rosliny go potrzebuja i to o wiele wiecej niz jedna, zredukowana dawka na tydzien. Jesli zaczniesz dodawac wiecej zelaza, mozesz miec rowniez wiecej nitek poniewaz masz kulejace CO2. Co do Mg. Jesli dajesz wode z RO uzdatniona magnezem do 6ppm to magnez jako niedobor mozesz wykluczyc bo masz go pod dostatkiem. Napisalem o magnezie poniewaz nie wiedzialem jaka wode stosujesz. Wszystko teraz jednak wskazuje na niedobor zelaza. Zelazo najlepiej dodawac w malych dozach ale czesto. Robi sie tak dlatego, ze zelazo w formie przyswajalnej dla roslin nie pozostaje w wodzie dlugo. W zaleznosci od chelatu, moga to byc doslownie godziny. Jesli wiec dasz jedna dawke zelaza raz na tydzien to przez pozostale dni tygodnia rosliny praktycznie wcale nie otrzymuja zelaza. To, ze Twoj test pokazuje obecnosc Fe nie znaczy, ze rosliny robia z niego uzytek. To dlatego uzywanie testow na zelazo mija sie z celem. Swiatlem martw sie pozniej. Najpierw zrob porzadek z CO2 i zacznij dozowac.

[ Dodano: 2009-01-25, 00:17 ]
PS. Zbij KH. KH=9 przy bimbrowni to ogolnie kiepskie warunki dla roslin a raj dla glonow i slimakow. Niniejszym narazam sie oczywiscie wszystkim goracym zwolennikom wysokiego KH :hyhy:

marekburczyk1
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-18, 11:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marek
Lokalizacja: Szlachta
Kontakt:

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: marekburczyk1 » 2009-01-25, 11:04

Slanter pisze:Zelazo najlepiej dodawac w malych dozach ale czesto. Robi sie tak dlatego, ze zelazo w formie przyswajalnej dla roslin nie pozostaje w wodzie dlugo. W zaleznosci od chelatu, moga to byc doslownie godziny.


Czyli ja podając nawoź zawierający w sobie także żelazo podając go wieczorem robię --źle?
podaje około 21 a światło następnego dnia włącza się o 11:30 czyli sporo godzin od podania..
dodam ze mam tez niedobory żelaza (tak to wygląda )
CO2 butla, woda kran/ro 2:1 akwa 240l podłoże ziemia i żwir. ilosc wody 200l osw 150w swietl.
Dobrze zrozumiałem ze lepiej podawać nawóz rano?
jeśli napisałem niezrozumiale to przepraszam -poprawie sie......... :D
Ostatnio zmieniony 2009-01-26, 20:47 przez marekburczyk1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: marthinez » 2009-01-25, 17:17

marekburczyk1 pisze:Czyli ja podając nawoź zawierający w sobie także żelazo podając go wieczorem robię --źle?
podaje około 21 a światło następnego dnia włącza się o 11:30 czyli sporo godzin od podania..
dodam ze mam tez niedobory żelaza (tak to wygląda )
Z zasady lepiej podawać żelazo po zgaszeniu światła.
Skąd wiesz, że masz niedobory żelaza? Trochę to dziwne, bo podajesz nawóz zawierający żelazo.
Może za mała dawka, może to wcale nie jego braki.
Slanter pisze:Niniejszym narazam sie oczywiscie wszystkim goracym zwolennikom wysokiego KH
Czuję, że to było do mnie. :kijemgo: :D
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Slanter » 2009-01-25, 21:54

Osobiscie podaje Fe na godzine przed zapaleniem swiatel. Jesli nie jestem w stanie podac na godzine przed (ok. 11 rano) to podaje rano przed wyjsciem z domu.
marthinez pisze:Czuję, że to było do mnie.
"The Force is with you, young Skywalker...But you're not a Jedi yet!" :D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: marthinez » 2009-01-25, 22:10

Slanter pisze:Osobiscie podaje Fe na godzine przed zapaleniem swiatel. Jesli nie jestem w stanie podac na godzine przed (ok. 11 rano) to podaje rano przed wyjsciem z domu.
Można i tak. Grunt to moim zdaniem nie podawanie go, gdy światełko już/jeszcze świeci w akwarium.
Slanter pisze:"The Force is with you, young Skywalker...But you're not a Jedi yet!"
:rozpacz:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Slanter » 2009-01-25, 22:33

marthinez pisze:Można i tak. Grunt to moim zdaniem nie podawanie go, gdy światełko już/jeszcze świeci w akwarium
Dokladnie. Unikanie dozowania Fe i PO4 jednoczesnie to tez dobry pomysl.

marekburczyk1
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2008-05-18, 11:02
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marek
Lokalizacja: Szlachta
Kontakt:

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: marekburczyk1 » 2009-01-26, 20:42

Wychodzi na to że to było coś z żelazem... podalem wczoraj Fe rano w dawce 0.5 ppm (na głód jeśli jest to szybko pochłonie zielsko) a dzisiaj rano 0.1ppm. Dzisiaj widzę znaczna różnice w bablowaniu roślin jest duuuzo intensywniejsze. Zelazo mam w postaci chelatu Fe8% forte reszta nawozenia bez zmian. podawane żelazo wieczorem nie dawało takiej reakcji??? wiec coś w tym tkwi ale czas pokaże...

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: Slanter » 2009-01-26, 22:13

Pobor zelaza przez rosliny jest stosunkowo szybki. Ja wole podawanie rano, przed zapalaniem swiatel gdyz jest to czas gdy rosliny sa w "gotowosci" do nowego dnia. Wieczorem, po zgaszeniu swiatel rosliny skladaja liscie i ogolnie rzecz biorac zamykaja business. :D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niedobór na przykł. Hydrocotyle ?

Post autor: marthinez » 2009-01-26, 22:26

Slanter pisze:Ja wole podawanie rano, przed zapalaniem swiatel gdyz jest to czas gdy rosliny sa w "gotowosci" do nowego dnia. Wieczorem, po zgaszeniu swiatel rosliny skladaja liscie i ogolnie rzecz biorac zamykaja business.
Nie wiem jak jest na prawde, ale czytałem, że rośliny w dużym stopniu pobierają żelazo w nocy wraz z tlenem. Dlatego lepiej jest podawać je po zmroku.
Z tego co pamiętam to czytałem relację ze spotkania członków Aquatic Gardeners Association.
Greg Morin chyba poruszał ten temat.
Jeśli to nieprawda to sprostuj. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ