Jaka swietlowka

Moderator: ModTeam

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-27, 16:58

Witam

Chce dodać do mojej pokrywy trzecia swietlowke, 2 które mam to takie standardowe 18W dolączone do pokrywy. Czy taka swietlowka:
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 01808.html
bedzie dobra? Jakie swietlowki polecacie? (chodzi oczywiście o 24W 55cm)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jaka swietlowka

Post autor: dzidek1983 » 2009-01-27, 17:06

bardziej bym grolux sylvanii polecał

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-27, 17:16

Ale w ogole skupic sie na sylvanii czy lepsze jakiejs innej firmy moze? Pytam, bo tego jest za dużo i na prawde nie mam pojecia co wziać. na gro lux nie zwrócilem uwagi, żeczywiście pewnie byloby lepsze.

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jaka swietlowka

Post autor: dzidek1983 » 2009-01-27, 17:19

generalnie to bierz świetlówke pod rośliny... wg mnie grolux to jedna z lepszych

AlchemikPL
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-20, 19:23
Pojemność akwarium: 80
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Jaka swietlowka

Post autor: AlchemikPL » 2009-01-27, 19:37

Ja polecam Aqua Medic Aqualine Plant Grow T5 jest to świetna świetlówka w przystępnej cenie posiadam ją od ponad czterech miesięcy i roślinki swietnie z nią rosną. Pozatym radzę zmienić te standardowe 18w na jakieś bardziej specjalistyczne świetlówki np. na Philips De Luxe Pro TL-D HO 90/965 i Sylvania Daylightstar.
Samo dodanie jednej świetlówki roślinnej do dwóch zwykłych świetlówek niewiele zmieni. Najczęściej standardowe świetlówki montowane w pokrywach są nieprzystosowane wogóle do potrzeb akwarystyki. Tak więc nie tylko zwiekszać ilość watów, ale także jakość światła w akwa.
Mam nadzieję że pomogłem.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Jaka swietlowka

Post autor: Suja » 2009-01-27, 20:56

90/965

Proponuje nie 965 a 865 ;] 965 jest gorsza ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-27, 22:14

AlchemikPL, dzieki za rade, wcale nie myslalem o wymianie tych dwoch swietlowek, ale chyba tak zrobie. Sęk w tym że nie wiem jaki mam w tej pokrywie statecznik, może warto by było np wywalić to co jest, i wstawić 3x24W? Tylk jak tak pomyslalem to sie zastanawiam: po co w ogole kupowałem pokrywę, skoro teraz dwa razy wiecej wydam na oswietlenie.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka swietlowka

Post autor: marthinez » 2009-01-27, 22:19

szaleq pisze:AlchemikPL, dzieki za rade, wcale nie myslalem o wymianie tych dwoch swietlowek, ale chyba tak zrobie.
Najpierw sprawdź co tam siedzi. Co pisze na świetlówkach.
szaleq pisze:Sęk w tym że nie wiem jaki mam w tej pokrywie statecznik
Zwykły, magnetyczny. Tego możesz być pewien.
szaleq pisze:może warto by było np wywalić to co jest, i wstawić 3x24W?
Jeżeli Cię stać to czemu nie.
Zazwyczaj jest tak, że każdy panuje dołożenie jak najlepszego oświetlenia, jak najmniejszym kosztem, co nie jest najlepszym posunięciem jeżeli chce się mieć piękne, zdrowe rośliny.
szaleq pisze:Tylk jak tak pomyslalem to sie zastanawiam: po co w ogole kupowałem pokrywę, skoro teraz dwa razy wiecej wydam na oswietlenie.
Każdy, kto kupił oryginalną pokrywę i przerabiał światełko miał ten sam dylemat.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-28, 20:41

marthinez pisze:Najpierw sprawdź co tam siedzi. Co pisze na świetlówkach.
Otóż nie pisze nic. Wiem że coś tam było, ale w tej chwili nie ma jakiegokolwiek śladu po napisach. pamietam tylko ze bylo napisane 18W, I na pewno nie sa to lepsze swietlowki, a wrecz przeciwnie raczej pewnie te gorsze.
marthinez pisze:Zwykły, magnetyczny. Tego możesz być pewien.
W takim razie nie bedzie mi go szkoda, jak zdecyduje sie zastąpić go elektronicznym który "obsłuży" 3 swietlowki.
marthinez pisze:Każdy, kto kupił oryginalną pokrywę i przerabiał światełko miał ten sam dylemat.
Teoretycznie moglbym zrobić pokrywe samemu, ale mam akwa profilowane, wiec raczej nie byłoby łatwo. Nie załuję więc że kupilem pokrywe, i chyba zdecyduję się ją przerobić.


Zakładam więc ze zmienię statecznik i wszystkie 3 swietlowki. Jakie powinienem kupić? Dać z przodu gro lux sylvanii? pozostałe dwie takie same czy też każda inna? Jakie?
z góry dzięki za wszystkie rady.

AlchemikPL
Zainteresowany
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-20, 19:23
Pojemność akwarium: 80
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Mińsk Maz.
Kontakt:

Re: Jaka swietlowka

Post autor: AlchemikPL » 2009-01-28, 21:12

Jeśli nie szkoda Ci kasy to mam trochę ekstremalną propozycję, może poprostu lepiej dać HQI 70W.
Z tego o jakich świetlówkach piszemy wnioskuję ze masz akwa o długości ok 60cm, więc taki lampa w zupełności wystarczy, domyślam sie że masz akwa 54litry ięc przy tyn HQI miałbyś ponad wat na litr więc dać tylko CO2 i masz idealne podstawy pod akwa roślinne.

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-28, 22:46

AlchemikPL pisze:Jeśli nie szkoda Ci kasy to mam trochę ekstremalną propozycję, może poprostu lepiej dać HQI 70W.
Z tego o jakich świetlówkach piszemy wnioskuję ze masz akwa o długości ok 60cm, więc taki lampa w zupełności wystarczy, domyślam sie że masz akwa 54litry ięc przy tyn HQI miałbyś ponad wat na litr więc dać tylko CO2 i masz idealne podstawy pod akwa roślinne.
AlchemikPL, zbyt pochopne wnioski wysnuwasz. mam akwa 112 litrów o długości 80 cm.

Kasy troche mi szkoda, ale taki zestaw HQI kosztowalby mniej wiecej tyle co 3 swietlowki z odblysnikami, oprawkami i statecznikiem, ale chyba lepiej jak taka świetlowka świeci mniej wiecej równomiernie nad calym akwa, a nie tylko w jednym miejscu, jak lampa HQI?

Awatar użytkownika
Zbyszek17
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 2008-08-08, 22:42
Pojemność akwarium: 180
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaka swietlowka

Post autor: Zbyszek17 » 2009-01-28, 23:14

szaleg[center][/center]
Kasy troche mi szkoda, ale taki zestaw HQI kosztowalby mniej wiecej tyle co 3 swietlowki z odblysnikami, oprawkami i statecznikiem, ale chyba lepiej jak taka świetlowka świeci mniej wiecej równomiernie nad calym akwa, a nie tylko w jednym miejscu, jak lampa HQI?
[center][/center] Lampa HQI nie świeci tylko w jednym miejscu jak to nazwałeś. Napewno potrafi oświetlić cały baniaczek.

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-29, 12:10

źle to ująłem. Wiadomo że swiatło rozejdzie się po calym baniaku, ale na pewno nie tak równomiernie, bo swietlowki sa praktycznie rozłozone na cala dlugosc, a taka lampa HQI o dlugosci 11cm i srednicy 2 cm, na pewno nie oswietli calego akwa równomiernie tzn bezpośrednio pod nia bedzie za jasno a po bokach przyciemno. Nie wiem, to tylko spekulacje bo nigdy takiej lampy "w akcji" nie widzialem.

świetlowki maja temp. barw. od 6500 do 10000, taka gro lux ma np 8500 a lampa HQI sylvanii ma tylko 5600. Czy temperatura barwowa nie powinna być wyższa niż 6500?

Poza tym nie jestem pewien czy obudowa do lampy HQI zmieścilaby sie w pokrywie.
Czy jest na forum ktoś kto używa lamp HQI? Prosilbym o wypowiedź, może jakieś porównanie do świetlowek?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jaka swietlowka

Post autor: marthinez » 2009-01-29, 18:17

szaleq pisze:lampa HQI o dlugosci 11cm i srednicy 2 cm, na pewno nie oswietli calego akwa równomiernie
Równomiernie na pewno nie, ale wystarczająco dobrze.
szaleq pisze:świetlowki maja temp. barw. od 6500 do 10000, taka gro lux ma np 8500 a lampa HQI sylvanii ma tylko 5600. Czy temperatura barwowa nie powinna być wyższa niż 6500?
Nie ma to większego znaczenia jeśli chodzi o rośliny. W akwariach słodkowodnych najczęściej stosuje się przedział od 4000k do 10000K z małymi wyjątkami.
Tu bierze się po uwagę wiele innych czynników (lumen, RA, PAR itp.), w które czasami nie warto się zagłębiać, bo można zwariować. :D
szaleq pisze:Poza tym nie jestem pewien czy obudowa do lampy HQI zmieścilaby sie w pokrywie.
Bo HQI nie montujemy w pokrywie.
Ta lampa wytwarza ogromne ilości ciepła, dlatego stosujemy ją do akwariach odkrytych mocując około 25-30 cm nad lustrem wody.
szaleq pisze:Prosilbym o wypowiedź, może jakieś porównanie do świetlowek?
O jakie porównanie dokładnie Ci chodzi?
W jednych akwariach lepiej sprawują się świetlówki (akwaria do wysokości 45-50cm), w innych lepiej mieć HQI (akwaria głębokie powyżej 50 cm).
Biorąc pod uwagę uprawę bardziej wymagających roślin to HQI tu zdecydowanie przoduje.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Jaka swietlowka

Post autor: szaleq » 2009-01-29, 18:45

Czyli jednak zostane przy świetlówkach.
Tylko jakie świetlowki wybrać??

[ Dodano: 2009-02-27, 13:24 ]
Witam

Ponawiam prośbe, abyście napisali jakie 3 świetlówki wybrać (przod tył i środek pokrywy). Mam juz fundusze (:D) i postanowiłem załatwić już tą sprawę.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ