Świetlówki do roślin

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Świetlówki do roślin

Post autor: D4ni3l » 2007-03-23, 15:31

Witam, chce kupic jakies swietlowki, zeby roslinki rosly, tylko, ze teraz mam 2x 30W i slyszalem, ze nie robia swietlowej o tych wymiarach o wiekszych mocach :(. Dlugosci swietlowki nie pamietam, ale akwarium ma 120cm dlugosci.
Kto poleci mi jakas dobra, ale TANIA swietlowke ktora stymulwoala by wzrost roslin?
Prosze od razu o podanie ceny :P
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: Świetlówki do roślin

Post autor: Marian » 2007-03-23, 16:55

to nic nie da że zmienisz swietlowke, masz za malo wat na litr, bo akwarium jak sie nie myle ma 240L, potrzeba przynajmniej 0,5w/l wody, czyli Tobie najlepiej byłoby dodac jeszcze 2x30w lub zainwestować w oświetlenie T5 i dać 2x36w, po za tym o tym już było, zmienana swietlówki nic nie da jak jest za mało wat na litr

pozdrawiam
Obrazek

covax2
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-03-29, 20:36
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała, Kozy

Re: Świetlówki do roślin

Post autor: covax2 » 2007-03-29, 20:45

Niekoniecznie musisz od razu dokupowac wiecej świetlówek, mozesz zakupic jedna z philipsa aqua costam i nie na allegro czy w sklepie zoologicznym gdzie zaplacisz za nia horendalna sume tylkow jakiejs hurtowni elektrycznej swiatlo okolo 10 000k plus jeszcze jedna cieplej barwy tj okolo 3500k :) i powinno byc ok, a i pokrywe podklej sobie od spodu jakas folia odblaskowa zwieksza to ilosc swiatla w akwarium dwukrotnie, pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Świetlówki do roślin

Post autor: Sin » 2007-03-29, 20:48

Ja potwierdzam zdanie Mariana ,zmiana świetlówki nie wiele pomoze poniewaz dla roślin liczy sie moc światła.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Świetlówki do roślin

Post autor: darek » 2007-03-30, 18:26

Od kilku dni z zainteresowaniem przegladam w necie wszystko co mozna znalezc na temat oswietlenia w akwariach. Wlasciwie to szczegolne zainteresowanie rozwinelo sie po mojej dyskusji na podobny temat z "Sin".

Regula 0,5Watt na litro wody w akwariach jest dosc stara i wielu z nas probuje sie do niej dostosowac. Jednak czy ta regula w czasie dzisiajszej techniki oswietleniowej ma jakikolwiek sens? Regula ta dotyczy tylko i wylacznie rur oswietleniowych wiec o rurach bede pisal.
Przyklad:
Akwarium 150x50x60 cm czyli 450 litrow wody potrzebuje do oswietlenia ( zgodnie z regula ) 225Watt. Pasujace do dlugosci obudowy rury maja po 40W. Czyli potrzebujemy 6 rur. Jak je umiescic na szerokosci 50cm? Musi byc jeszcze miejsce na sama obudowe i elektronike.
Akwarium 120x40x50cm czyli 240 litrow. Zgodnie z zasada potrzeba 120W - cztery rury po 30W (inne nie pasuja) na 40tu cm szerokosci?.
Co bedzie gdy wezmiemy rury T5?
Do pierwszego przykladu pasuja 2x54W Do drugiego 2x39W , wiec zgodnie z regula tez o wiele za malo.

Jaki wniosek ???

Regula 0,5W na litr powstala dawno temu , wiele lat przed rurami jakie mamy obecnie na rynku.
Samo porownanie zwyklych rur akwarystycznych z oswietleniem typu T5 chowa powazsza regule w cien.

Wracajac do tematu proponuje wymienic jedna rure na taka o zwiekszonym widmie swiatla niebieskiego i czerwono -pomaranczowego. Czyli rure sprzyjajaca wzrostowi roslin. Druga rura powinna miec zwykle swiatlo dzienne, poniewaz rury roslinne maja nieco kiczowata barwe. Do kompletu oczywiscie odblysniki zapobiegajace utracie swiatla.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Świetlówki do roślin

Post autor: Sin » 2007-03-30, 19:49

darek pisze:Od kilku dni z zainteresowaniem przegladam w necie wszystko co mozna znalezc na temat oswietlenia w akwariach. Wlasciwie to szczegolne zainteresowanie rozwinelo sie po mojej dyskusji na podobny temat z "Sin".

Regula 0,5Watt na litro wody w akwariach jest dosc stara i wielu z nas probuje sie do niej dostosowac. Jednak czy ta regula w czasie dzisiajszej techniki oswietleniowej ma
darek pisze:jakikolwiek sens? Regula ta dotyczy tylko i wylacznie rur oswietleniowych wiec o rurach bede pisal.
Przyklad:
Akwarium 150x50x60 cm czyli 450 litrow wody potrzebuje do oswietlenia ( zgodnie z regula ) 225Watt. Pasujace do dlugosci obudowy rury maja po 40W. Czyli potrzebujemy 6 rur. Jak je umiescic na szerokosci 50cm? Musi byc jeszcze miejsce na sama obudowe i elektronike.
Akwarium 120x40x50cm czyli 240 litrow. Zgodnie z zasada potrzeba 120W - cztery rury po 30W (inne nie pasuja) na 40tu cm szerokosci?.
Co bedzie gdy wezmiemy rury T5?
Do pierwszego przykladu pasuja 2x54W Do drugiego 2x39W , wiec zgodnie z regula tez o wiele za malo.

W bardzo prosty sposób ,ponieważ srednica swietlówki nie przekracza 25,5mm.Oprawki moga byc szersze o 3-4 cm wiec 6 swietlówek sie tam bez problemu miesci.Co do elektroniki,mnoze choc nie musi znajdowac sie wtedy z tyłu pokrywy na jej wewnetrznej powierzchni :-) A świetlówki T5 to juz wogole jeszcze prostsza sprawa.mam akwarium roslinne o szerokosci 40cm(280l samoróbka),mam 5 świetłowek T8 40w i miejsca spokojnie jeszcze na dwie.
darek pisze:Jaki wniosek ???
Taki ze sie mylisz,nie sprawdziłes czy dane swietłowki sie zmieszcza tylko tak sobie gdybasz nawet nie matematycznie.
darek pisze:Regula 0,5W na litr powstala dawno temu , wiele lat przed rurami jakie mamy obecnie na rynku.
Samo porownanie zwyklych rur akwarystycznych z oswietleniem typu T5 chowa powazsza regule w cien.

Wracajac do tematu proponuje wymienic jedna rure na taka o zwiekszonym widmie swiatla niebieskiego i czerwono -pomaranczowego. Czyli rure sprzyjajaca wzrostowi roslin. Druga rura powinna miec zwykle swiatlo dzienne, poniewaz rury roslinne maja nieco kiczowata barwe. Do kompletu oczywiscie odblysniki zapobiegajace utracie swiatla.
Co nie znaczy ze stare jest złe co zreszta udowodniłem Ci juz w paru poprzednich dyskusjach.Nie wiem co ma do reguły 0,5W na litr jako minimum rodzaj świetlówek, bo to przemyslenie kupy sie nie trzymaSwietlowki T5 maja większa moc i własnie pasuja do tej reguły jak ulał.Co do widmaq światła juz w innym temacie tłumaczyłem Ci że zadno widmo nie zastapi mocy swietlówki.Mówiłem poczytaj w internecie pare stron o roslinach wodnych, o zjawisku fotosyntezy,widmach swiatła najlepszych dla danych roslin a sam przyznasz mi racje.
Miejsce na Twoja reklame

ODPOWIEDZ