Ośwetlenie z halogeników????

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Habbib
Zainteresowany
Posty: 29
Rejestracja: 2007-03-22, 12:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: Habbib » 2007-04-02, 12:51

Witam,

mam zbiorniczek niecałe 40 l. (dostałem bez pokrywy i wogóle bez urządzeń)
urzadzenia zakupiłem pokrywe wykonałem mam tylko pytanko czy ośiwetlenie np ze standardowych halogeników meblowych będzie jakoś spełniało oczekiwania rybek i roslinek
czy tez musze sie wykosztowac na cały soprzet świetlówek czyli świetlówka, oprawki kable, statecznik i reszta stuff'u który troche nadwyręza kieszeń...
mam na razie halogenik zamontowany 1x35
starczy na okres jakiś 3 miesiecy? (bo za tyle czasu zamierzam zakupić nowe akwa jak nazbieram środków finansowych)

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: Sin » 2007-04-02, 19:20

Moze mogłbys zamiescic specyfikacje techniczna tego halogenu bo to ze jest on kuchenny niewiele mowi.Moge powiedziec tylko ze jesli ma rzeczywiscie 35w moc wydaje sie odpowiednia.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: darek » 2007-04-03, 08:25

mialem swego czasu akwarium 240 litrow bez pokrywy oswietlone lampa z czterema halogenami 12V 20W. Mialo to wswoje plusy i minusy. Halogeny jako reflektory dawaly odpowiednio duzo swiatla, z tym , ze widac bylo w zbiorniku miejsca bardziej naswietlone i te zacienione ( wlasciwie cztery smugi swiatla ). Brak pokrywy daje mozliwosc wprowadzenia takich gatunkow roslin, ktore wystaja ponad akwarium a takze kwitna. Wygladalo to bardzo efektownie. Minusem tego rozwiazania byly whania temp. szczegolnie w okresie zimy, oraz (niestety) wyskakiwanie ryb z akwarium. Po stracie dwoch ladnych okazow kirysnikow zrezygnowalem z halogenow i zastosowalem pokrywe z rurami oswietleniowymi.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: Sin » 2007-04-03, 08:56

Zgadzam sie z darkiem co do wystepowania miejsc zacienionych,oraz plusów i minusów akwa bez pokrywy lecz wyskakiwaniu ryb mozna zapobiec przykrywajac akwarium szyba od góry.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
Habbib
Zainteresowany
Posty: 29
Rejestracja: 2007-03-22, 12:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: Habbib » 2007-04-03, 09:03

Ja w przyszłości jak napisałem zmieniam zbiornik a teraz halogenik (35W podłączany nie pod 12v tylko bezpośrednio 230V) jest ustawiony centralnie po środeczku akwa (góra oczywiście) i rozświetla równomiernie i nie robi jakiś "zacieków" i snopów światła i nie wystepuja szczególnie zaciemnione miejsca.
myśle że roślinkom bedzie dobrze przez ten czas. wczoraj przesadzałem jedną i ładnie sie ukorzeniła i puszcza nowe listki wiech chyba nie jest źle.

piersze myślałem że mam za ciemne światło nie oddające całego zakresu jaki ma świetlówka ale po wczoraj myśle że sie nadaje. ładnie świeci i ładnie widać florę i faunę w akwarium.
jeśli ktoś jeszcze używał halogeników lub uzywa niech napisze swoje spostrzeżenia + i - używania. bo nie chce zaszkodzić zielonym mieszkańcom.

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: darek » 2007-04-03, 18:32

Sin pisze:lecz wyskakiwaniu ryb mozna zapobiec przykrywajac akwarium szyba od góry.
ja zalozylem halogeny tylko ze wzgledu na rosliny rosnace wysoko ponad zbiornik, szyba zniszczyby moj projekt. Efekt bylby zaden
Habbib pisze:wczoraj przesadzałem jedną i ładnie sie ukorzeniła
to chyb a jakis cud
Habbib pisze:(35W podłączany nie pod 12v tylko bezpośrednio 230V) jest ustawiony centralnie po środeczku akwa
12V czy 220 to niema znaczenia. Akwarum male wiec ta lampka potrafi widocznie oswietlic calosc, ja mialem cztery na dlugosci 120cm i widac bylo gdzie swiatlo pada z kazdego halogenu. Ogolnie pomysl fajny
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: Sin » 2007-04-03, 19:57

Rozumiem ,pytanie czy Habbibowi chodzi o rosliny wystajace nad zbiornik (swoja droga jak sie chce miec takie rosliny to juz bardziej HQI polecam bvo efekt jest rzeczywscie zachwycajacy.
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
Habbib
Zainteresowany
Posty: 29
Rejestracja: 2007-03-22, 12:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: Habbib » 2007-04-04, 08:29

Sin roślinki standadardowe, nic nie rośnie ponad tafle wody. a co do zbiorniczka to mały wiec halogenik super sie spisuje... (tak przynajmniej wygląda), roślinki zielenieją i widać że chcą żyć i rosną.
wiec wnioskuje ze chyba jest dobre ale nie wiedziałem czy za pomoca halogenika moge uzyskać pełny proces fotosyntezy bo wiem że świetlówka ma wiekszy zakres widma światła przez co lepsze oddaje światło słoneczne.

mam jeszcze pytanko of topic. jak nazywa sie mech który robi taki fajny "dywanik" na kamyczkach... mam mech jawajski na korzonku ale widze ze to nie ten.
mam fajny pomysł na aranżacje i nie moge sie doszukać jego nazwy. przejżałem odmiany japońskie i żaden to nie ten co powinien...
wiec thx za ew pomoc...

pozdrawiam

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: D4ni3l » 2007-05-16, 19:17

Zgadzam sie z wachaniami temperatury i z tym, ze akwarium moze nie ciekawie wygladac jak widac miejsca bardziej i mniej oswietlone.
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

obi wan 16
Stały bywalec
Posty: 244
Rejestracja: 2007-05-26, 23:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Ośwetlenie z halogeników????

Post autor: obi wan 16 » 2007-06-29, 15:56

ja chalogenami(oczkami do kuchni)oswietlam rosliny bardziej wymagajoce swiatła.u mnie akwa oswietlane swietlwkami i halogenami wygloda super

ODPOWIEDZ