galeco https://phd.pl/galeco/

pomysł na szafkę pod 600 litrów

Moderator: ModTeam

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: Sib » 2010-01-05, 00:20

Czy ma ktoś pomysł na szafkę pod zbiornik 160x60x60 (576 litrów)? Mile widziane zdjęcia, linki, schematy ;)

Szafka powinna być przystosowana do ulokowania w jej wnętrzu sumpa oraz hydrauliki zapewniającej podmianę wody.

[ Dodano: 2010-01-05, 12:19 ]
Doprecyzuję zasygnalizowany w temacie problem ;)

Szukam fajnej aranżacji, aczkolwiek chyba mam już pomysł na swoją szafkę. Ale im dalej w las tym więcej pytań.

Np. ile miejsca powinienem w szafce przeznaczyć na sumpa i na hydraulikę zapewniającą podmianki wody? Czy 80x60xh(?) wystarczy? Jaka wysokość szafki będzie optymalna? 70cm? Będzie to szafka pod zbiornik 160x60x60.

Wymyśliłem sobie szafkę 3-komorową, tj. 80cm sump, 40cm - kotnik, 40 - karma, itp.

Jak zapakować sumpa do szafki?

Czy konieczna jest kratownica? - chyba tak, ale jak nie to po co komplikować.

Otwarty zbiornik (sump) w zamkniętej szafce=parowanie=>skraplanie wody. Może jakieś otwory zapewniające wentylację?

Szafka ustawiona bezpośrednio na płycie - co w przypadku wylania wody i podmycia szafki => wszystko będzie gniło.

Chętnie popatrzyłbym jak to inni robili ;)
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: matmax426 » 2010-01-05, 19:41

witaj!

pod 600 litrów musisz zastosować stalową kratownice spawaną z kontowników.
musi być zabezpieczona odpowiednią farbą od korozji
kratownice należy obudować płytą wiórową w dowolnym kolorze (ważne żeby płyta była obklejona z obu stron aby nie zawilgła ponieważ wtedy puchnie)
na wierzch blat 24mm, na spód też.
żadnych nóżek, szafka musi stać całą powierzchnią na podłożu

oprócz sumpa nic bym tam nie wstawiał, całość bedzie bardzo ciężka, juz bez kotników masz ponad tone (stal, szkło, płyta wiórowa oraz sama woda, żwir, kamienie itp, to wszystko samo w sobie jest ciężkie)

wykonam prosty rysunek jak ja bym to zrobił i wstawie później

Awatar użytkownika
lukaszn
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2009-12-24, 23:14
Pojemność akwarium: 450
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: lukaszn » 2010-01-05, 23:06

a ja robie z wójkiem też samorobę ale pod 200l
deski klejone z drzewa (najmocniejszego) jesion
mamy strugareczkę, grubościówkę tak więc napewno się uda.. te drzewo urzyma nawet ok tony (zapewnia moj dziadek... a wie co mowi to od młodego był stolazem)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: matmax426 » 2010-01-05, 23:11

200l to nie 600 ;)
lite drewno jest bardzo wytrzymale ale nie odwarzyl bym sie na taką szafke pod akwa

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: Sib » 2010-01-06, 02:08

matmax426 pisze:pod 600 litrów musisz zastosować stalową kratownice spawaną z kontowników.
musi być zabezpieczona odpowiednią farbą od korozji
Też mi się tak wydaje. 3x3cm, ścianka 2mm, profil zamknięty - wydaje mi się, że tak będzie ok. Odstępy co 40 cm. Sumpa pewnie będę musiał wsunąć bokiem. Czy w takim razie jedna ze ścian bocznych powinna być "rozbieralna"?

Jeżeli chodzi o ergonomię szafki to 160 cm daje trochę możliwości. Nie wiem ile miejsca zajmie sump+hydraulika, ale zależy mi na wygospodarowaniu w szafce komory otwartej na kotnik, oraz komory zamykanej drzwiczkami na różne drobiazgi.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: matmax426 » 2010-01-06, 20:36

mozesz zrobić boczne drzwiczki do obsługi sumpa :)
jesli chodzi o półeczki, szafeczki i inne pierdułeczki masz naprawde pole do popisu poniewarz konstrukcje nośna tworzy kratownica, pilsnia jest tylko walorem estetycznym ;)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: Sib » 2010-01-06, 22:23

Im dalej w las tym więcej pytań ;)
1. A jak wysoką zrobić szafkę? Pytanie to jest podyktowane ergonomią dostępu i obsługi sumpa. 70 cm będzie ok?
2. Jaką przestrzeń przeznaczyć na sumpa? Ja przyjąłem 80x60x70. W przestrzeni tej musi się jeszcze zmieścić hydraulika umożliwiająca podmiankę wody. Jakie wymiary powinien mieć sump w przypadku baniaka o pojemności 576litrów (160x60x60)?

[ Dodano: 2010-01-10, 01:42 ]
Po długich przemyśleniach powstał projekt szafki pod 576 litrów. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.
Nasuwa mi się również kilka pytań, a mianowicie:
1. Czy wysokość szafki 70 cm zapewni mi wygodną obsługę sumpa? Po odliczeniu wysokości podstawy i góry szafki będę miał do dyspozycji wysokość 65 cm.
2. Jakie przyjąć rozmiary sumpa? Czy jest jakiś przelicznik litrażu zbiornika na wymiary sumpa?
3. Co z wentylacją sumpa? Otwarty zbiornik zamknięty w szafce = parowanie, skraplanie wody.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: szalinski_2005 » 2010-01-15, 14:00

podmiana wody będzie ciągła czy raz w tygodniu większa ilość czy co 2 dni mniejsza bo tego nie sprecyzowałeś
jakie będzie oświetlenie w tym akwarium? świetlówki, HQI
o jakiej podmianie wody myślisz pełna automatyka?? czy kręcisz zaworami?
tak czy siak ale na 80 cm tego wszystkiego nie pomieścisz miejsce na kotniki na pewno odpadnie szafeczka to zależy od górnych pytań
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: maol » 2010-01-15, 14:45

Sib, a ten sump to gdzie w tej szafce ma być? Bo ta "dłuższa część to raptem 800 mm, minus ścianki itp. Czyli za duży zbiornik to tam nie wejdzie... a szkoda, bo sump zwykle projektuje się o powierzchni dna zbliżonej do zbiornika głównego - wtedy powierzchnia filtracyjna odpowiada w przybliżeniu wymogom zbiornika - choć zwykle jest to niski zbiorniczek, rzędu 20-30 cm. No i jeszcze chcesz tam zmieścić hydraulikę - to już naprawdę czarno widzę... Sump oczywiście musi być wentylowany, jeżeli planujesz w nim hydroponikę, to również odpowiednio... oświetlony.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: Sib » 2010-01-16, 21:56

szalinski_2005 pisze:podmiana wody będzie ciągła czy raz w tygodniu większa ilość czy co 2 dni mniejsza bo tego nie sprecyzowałeś
jakie będzie oświetlenie w tym akwarium? świetlówki, HQI
o jakiej podmianie wody myślisz pełna automatyka?? czy kręcisz zaworami?
Myślę raczej o ciągłej podmianie wody, aczkolwiek wszystko jest na etapie przemyśleń.
Oświetlenie to świetlówki. Z uwagi na moje sirćiuchy nie mogę pozwolić sobie na otwarty zbiornik.
Pełna automatyka + zawory.
maol pisze:Sib, a ten sump to gdzie w tej szafce ma być? Bo ta "dłuższa część to raptem 800 mm, minus ścianki itp. Czyli za duży zbiornik to tam nie wejdzie... a szkoda, bo sump zwykle projektuje się o powierzchni dna zbliżonej do zbiornika głównego - wtedy powierzchnia filtracyjna odpowiada w przybliżeniu wymogom zbiornika - choć zwykle jest to niski zbiorniczek, rzędu 20-30 cm.
Sump przewiduję z prawej strony w zamkniętej części szafki, czyli 80x60x70 cm. Widziałem wiele takich rozwiązań, że przy dużych zbiornikach tylko połowę szafki zajmuje sump i hydraulika.
Szukam jakiegoś przelicznika objętość zbiornika na objętość sumpa.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: szalinski_2005 » 2010-01-17, 11:42

jak ciągła podmiana to może upchasz to w tych 80 cm ale miejsce na kotniki proponuję zamknąć i tam dać rozdzielnię bo troszkę tego będzie
a co to będzie za akwarium roślinne czy może jakieś malawi, tanaganika, bo jeżeli te dwa ostatnie to jak pisał maol przydała by się hydroponika a wtedy się na 100% nie zmieścisz
wysokość sumpa przy tej wysokości szafki pasowało by zrobić na 30 max 35 cm nie wyżej bo będzie zły dostęp
miłego dnia :)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: Sib » 2010-01-17, 12:22

Akwarium, które planuję to Malawi. Malawi z odrobiną roślin typu: Anubias nana, Anubias barteri, Cryptocoryne aponogetifolia, Cryptocoryne wendtii, Microsorium pteropus i Vallisneria americana gigantea, czyli roślinki małowymagające co do oświetlenia, no i niezniszczalne przez pysie ;)

Jeżeli chodzi o projekt szafki to zaprezentowany projekt jest wstępnym projektem i ciągle go udoskonalam ;)

Idea kotników bardzo mi się podoba. Chcę umieścić je w szafce na specjalnych szynach umożliwiających wysuwanie ich z szafki.

O co chodzi ze wspomnianą przez was hydroponiką?

Poszukuję informacji nt. budowy sumpa.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie ;)
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: szalinski_2005 » 2010-01-18, 09:09

Sib pisze:O co chodzi ze wspomnianą przez was hydroponiką?
jest to filtr który działa na zasadzie przepływu wody przez korzenie roślin posadzonych w keramzycie i torfie taki filtr usuwa z wody no3 i po4 i inne pierwiastki ale o te dwa się najbardziej rozchodzi dużo można w sieci znaleźć na ten temat z tym że nie znalazłem nic (krótko szukałem) na temat hydroponiki pod akw. wszystko co znalazłem jest nad akw. aczkolwiek sam widziałem hydroponikę jakiś 10 lat temu i była pod akwarium 600l malawi była zrobiona na zasadzie trzech schodów
miłego dnia :)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: Sib » 2010-01-18, 18:27

Już znalazłem w necie rozwiązanie zbiornika Malawi z zastosowaniem hydroponiki. Bardzo fajna sprawa. Ja będę miał rośliny (ich namiastkę) w zbiorniku, więc zastanawiam się czy w moim przypadku jest to konieczne. Widziałem rozwiązanie, gdzie taki filtr stoi na akwarium i jest to bardzo dekoracyjne.
Doradźcie mi, proszę, czy mając rośliny mam wyposażyć zbiornik w taki filtr?
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: pomysł na szafkę pod 600 litrów

Post autor: szalinski_2005 » 2010-01-18, 19:29

miałem kiedyś malawi 240 l z tegoż powodu poznałem chłopaka który miał właśnie tą 600 i on miał anubiasy kryptokoryny czyściuteńkie ja natomiast miałem pokryte jakimś czarnym nalotem wtedy się tak bardzo nie interesowałem chemią wody ale on utrzymywał że to właśnie dzięki hydroponice z tym że on miał to pod akw nie pamiętam już wymiarów tych schodów ale miały co najmniej metr trzy sztuki ustawione od tyłu do przodu woda z akw przez komin spływała bezpośrednio do pierwszego schodu a na dole był płaski zbiornik w którym były grzałki i z tego zbiornika pompa wracała wodę do zbiornika oprócz tego miał dwa kubełki podpięte pod filtr pod-żwirowy acha i akw miało ciekawe wymiary bo 50 wys 60 gł i 200 szer robione specjalnie pod malawi
ja osobiście bym robił taki filtr ciekawe roślin można w hydroponice trzymać
miłego dnia :)

ODPOWIEDZ