Obsada filtra hydroponicznego

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Sib » 2010-01-20, 23:47

Witam,
jestem na etapie projektowania filtra hydroponicznego i wyboru roślin.

Generalnie wiem jakie rośliny można sadzić w hydroponice, jednak z uwagi na fakt, iż filtr ten będzie miał stosunkowo krótkie koryto (wymiary:80x20x20) proszę o pomoc w jego aranżacji. Proszę o pomoc osoby z większym niż moje doświadczeniem, które puszczą wodze swojej wyobraźni i pomogą mi zaprojektują obsadę filtra tak, iż mimo relatywnie krótkiego rozmiaru będzie on zwracał na siebie uwagę ;)

Dodam tu jeszcze, iż długość koryta jest ograniczona dwoma względami, a mianowicie: długością akwarium - 80 cm oraz jego umiejscowieniem (wnęka 90 cm).
Filtr ten planuję umieścić nad zbiornikiem na wysokości ok. 160 - 170 cm (suma wysokości szafki, zbiornika i otwartej pokrywy).

Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2010-01-21, 09:19 przez Sib, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Suja » 2010-01-21, 00:56

Ja u siebie w hydroponice miałem różne kwiatki.

Myślę, że fajnie będą wyglądały.
Paprotka karłowata, Hiacynt, trzykrotka [3 formy barwne], Hoja, Filodendron, dracena tzw Lucky bambo, papirus, bluszcz, jakaś ozdobna trawa. A nawet kaktus to tylko sztuka posadzenia ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Sib » 2010-01-21, 01:30

I to wszystko mi się zmieści w tak małej skrzyneczce? Kaktus to chyba nie - zgnije.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: maol » 2010-01-21, 09:21

Mangrowiec - polecam :-).

P.S. Pamiętaj, że hydroponika wymaga silnego, najlepiej słonecznego oświetlenia. zabudowanie hydroponiki w szafce to zwiastun klęski...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Sib » 2010-01-21, 11:06

Korytko będzie sobie wisiało nad zbiornikiem, na wysokości ok. 160 cm od podłogi. Rośliny będą oświetlone jarzeniówką dla roślin. Maol, kwitnie ta roślinka? Szukam czegoś na pierwszy i drugi plan.
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Suja » 2010-01-21, 19:20

A ile miejsca będzie od donicy do góry szafki czy jak to ma wyglądać ?
Bo jeżeli od góry zarośnięta to mangrowce raczej odpadają, a z drugiej strony jeżeli mają działać jako filtr, a nie ozdoba przydadzą się rośliny, które szybciej rosną.

Sib dla takich chwastów to bym polecał już kupować 2x18W najlepiej 2xaquarelle ;]

Kaktus pisałem to tylko sztuka sadzenie ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Sib » 2010-01-21, 21:41

Licząc od podłogi: szafka 55cm, zbiornik 45 cm, otwarta pokrywa w położeniu pion to 60 cm. Daje to razem 160cm. Czyli hydroponika na wysokości 160-170 cm. Chciałbym dobrać rośliny tak, aby uzyskać pierwszy i drugi plan. Mam nieprzerybione akwarium, w zbiorniku mam już parę roślin (niedużo), w lutym kupuję kubełek Eheim 2217+.
Chciałbym przede wszystkim, aby hydroponika zwracała na siebie uwagę ;)
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Suja » 2010-01-21, 22:21

Czyli od góry nie jest niczym ograniczona ;>
Pierwszy i drugi plan z chwastów doniczkowych wiesz co ja bym się w to nie bawił.
Ja bym sadził rośliny i patrzył co wyjdzie.

Wiadomo pnącza i rośliny lubiące zwisać [bluszcz, hoja na przód], a na tył coś co rośnie w górę.
Mangrowiec już wspomniany chociaż imo to bardziej jako ciekawostka, papirus rośnie cholernie wysoki i trzeba go ciąć, ale głupie lucky bamboo to bardzo fajne przykłady roślin rosnących w górę.
Jak masz opcję jakoś puszczenia na plecy pnącza to tam również bluszcz lub coś w tym stylu, da to fajne tło ;)

Jedź do marketu i weź co Ci sie spodoba ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Sib » 2010-01-21, 22:47

Górą będzą jedynie ograniczone oświetleniem. Mieszkanie mam wysokie, bo 3,6m. Bluszcz nie będzie mógł zwisać, bo nie będę mógł otworzyć do pionu szafki, no chyba, że go puszczę jakoś bokiem.
A anubias barteri na pierwszy plan się nadaje?
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Obsada filtra hydroponicznego

Post autor: Suja » 2010-01-22, 01:40

Anubiasa nie przystosujesz az tak bardzo do suchego powietrza, a nie ma sensu mu zakładać stałego namaczania wodą ;]
Ale jakoś doniczkę proponuję zakryć.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

ODPOWIEDZ