pierwsze 180l

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

lepster
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-28, 16:46
Pojemność akwarium: 180
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Manchester

pierwsze 180l

Post autor: lepster » 2010-09-20, 11:34

Witam,
akwarium posiadam od ok 3 m-cy ciagle dowiaduje sie czegos nowego i mam mase nowych pomyslow a w akwarium ciagle zachodza jakies zmiany bo zawsze cos mi nie pasuje jednak za ok miesiac planuje przeprowadzke wiec konieczny bedzie restart i wtedy chcialbym juz tak urzadzic akwarium zeby nic nie zmieniac :)
na chwile obecna:

juwel 180l

oryginalny filtr wewnetrzny ktory przy okazji przeprowadzki chce wymienic na Eheima Clasic 2213

oswietlenie 2x18W (swiatlo dzienne + cieple)
grzalka 200W

obsada zbiornika to:
- 5 skalarow
- 3 mieczyki
- 3 otoski (wymienilem za zbrojniki bo niszczyly rosliny okazuje sie ze otoski tez lubia podjadac rosliny szczegolnie kabombe ktorej lodygi nadgryzaja i po jakims czasie w akwarium pelno jest odcietych kilkucentymetrowych lodyg :/)
- 17 neonkow innesa
- 1 brzanka rozowa (dostalem razem z akwarium i nie moge sie jej pozbyc bo dziewczyna urwie mi glowe ;))

roslinek bylo wiecej ale jak wspomnialem smakowaly zbrojnikom i zostaly tylko
- moczarka
- kabomba
- jakas plywajaca
- ta przy czaszce krokodyla (moze ktos zna jej nazwe :))

Chcialbym dokupic wiecej roslin ale nie wiem ktore nie beda smakowaly otoskom a poza tym nie wiem jak wygladaloby odmulanie zwiru bo przy gesto zarosnietym akwarium ciezko to sie pewnie robi

parametry wody to:
PH 6,5
KH 3
NO2 0
NO3 40 (wiem ze duze ale ciagle walcze)
GH 6

W przyszlosci chcialbym zamiast plakatu na tylnej szybie postarac sie o jakies tlo wewnatrz moze mech na siatce albo cos w rodzaju plastikowej kory czy skal (chyba widzialem cos takiego z juwela)

Moze tez jakas zmiana zwirku na piasek... nie wiem za malo mam doswiadczenia moze podpowiecie jak latwiej zachowac czystosc w akwarium przy np wiekszej ilosci roslin jak czyscic dno i co byloby lepsze drobniejszy czy grubszy zwirek...

Bede wdzieczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
hidax
Stały bywalec
Posty: 375
Rejestracja: 2010-09-01, 14:10
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: pierwsze 180l

Post autor: hidax » 2010-09-20, 12:11

Aranżacja to wyłącznie twój gust ma się to tobie podobać ;)
Pomyśl pooglądaj i zastanów się co by ci pasowało w 180l to na prawdę można zrobić niezłą aranżację ;D
Dodaj więcej roślinek może jakaś trawka na przód a co do podłoża to proponuję drobny żwirek piasek też fajnie wygląda tylko nie wyobrażam sobie odmulania piasku nie wiem jak to robią :P

Awatar użytkownika
Klara
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2010-05-06, 10:46
Pojemność akwarium: 375
Imię: Anna
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: pierwsze 180l

Post autor: Klara » 2010-09-20, 12:25

Nie sądzę, aby otoski podgryzały Ci rośliny.
Jak dla mnie akwarium to przypomina cmentarzysko na pustyni. Podłoże zrobiłabym w barwach bardziej naturalnych i oczywiście więcej roślin. Może czaszka pokryta mchem? ;)
"Stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś."

Tofifi

Re: pierwsze 180l

Post autor: Tofifi » 2010-09-20, 17:12

Klara pisze:Może czaszka pokryta mchem? ;)
mech w oczodołach to je to :D Czaszka to jeszcze wiem gdzie kupić a paszcza krokodyla? :zdziwko: :hyhy:

lepster
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-28, 16:46
Pojemność akwarium: 180
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Manchester

Re: pierwsze 180l

Post autor: lepster » 2010-09-20, 18:28

Klara niestety ale to wlasnie otoski :/ te male rozrabiaki tak podgryzaja lodyge ze zwyczajnie sie zalamuje a po jakims czasie odpada ale to tylko z kabomba tak robia a moczarke mimo ze jest podobna w budowie omijaja.

Tofifi paszcza krokodyla jest z ebaya ale nie wiem czy wysylaja do Polski... a jak bys bardzo chcial to mozemy sie dogadac bo w Polsce mieszkam niedaleko Bialegostoku :)

dokupilem dzis kilka roslinek akwaium chyba lepiej wyglada potem wrzuce fotke to ocenicie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: pierwsze 180l

Post autor: Plewek01 » 2010-09-22, 00:25

lepster, jak Ci podgryzają roślinki to dawaj im więcej pokarmu roślinnego i przestaną niezależnie czy to otoski czy nie. Miałem podobnie z kabombą ale sprawcy nie złapałem.

Awatar użytkownika
gismo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2010-09-21, 23:34
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marcin
Lokalizacja: Chorzów

Re: pierwsze 180l

Post autor: gismo » 2010-09-22, 00:48

To może teraz trochę krytyki...

Tło beznadziejne - zmień na czarny brystol lub pognieciony worek na śmieci. Będzie o wiele lepsze.
Podłoże - zmień na jednokolorowe. Może to i kwestia gustu ale czytałeś że skalary powinny mieć ciemne podłoże? Poszukaj i poczytaj bo nie mówię tego bez powodu.
Dekoracja - takie rzeczy nadają się na meble ale nie do akwarium. Im mniej sztucznego w akwa tym lepiej. Akwarium ma wyglądać jak wycięty kawałek jeziora, rzeki, morza czy innych wód. Takie akwaria są najbardziej atrakcyjne.

To jest moje zdanie.
Pomóżcie mi w stworzeniu nowego dzieła ;)

lepster
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-28, 16:46
Pojemność akwarium: 180
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Manchester

Re: pierwsze 180l

Post autor: lepster » 2010-09-22, 09:21

Plewek01 nie wiem dlaczego podgryzaja bo np jak wrzucam tabletki roslinne to bardziej interesuja sie nimi mieczyki niz otoski ktore poskubia chwile i maja dosc :/

gismo masz racje tlo mi tez sie nie podoba ale podobnie jak zwirek dostalem razem z akwem wiec nie marudzilem tylko zalalem czym predzej bo rybki (ktore tez dostalem z akwem) czekaly juz w wiadrze...
jak juz wspomnialem wczesniej przy okazji przeprowadzki zmienie pare rzeczy miedzy innymi tlo na cos takiego
http://cgi.ebay.co.uk/JUWEL-STR600-600- ... 2c4f539ed0

lub

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT

a co do podloza to nie wiedzialem o tym ze powinno byc ciemne i szczerze mowiac to nie wiem gdzie takie dostac bo w sklepach nie wpadlo mi w oko nic ciemnego ale poszukam.
wiesz moze cze lepsze byloby drobne czy grubsze ?

jesli jednak chodzi o czaszki to zostaja :) kwestia gustu a mi sie podobaja ;P

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: pierwsze 180l

Post autor: Plewek01 » 2010-09-22, 16:08

lepster pisze:nie wiem dlaczego podgryzaja bo np jak wrzucam tabletki roslinne
Bo roślinki nie koniecznie podgryzają otoski. Te jako glonożercy akurat roślinnego pokarmu mają pod dostatkiem :P, może sprawcami są właśnie mieczyki. Spróbuj zamiast tabletek dać im płatki roślinne i zobaczysz czy się zmieni coś.

lepster
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-28, 16:46
Pojemność akwarium: 180
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Manchester

Re: pierwsze 180l

Post autor: lepster » 2010-09-24, 12:11

Rybki karmie pokarmem platkowym Tropicala wysokoproteinowym i od 2 tyg dla urozmaicenia czasem sypie Ichtio-vit tez firmy Tropical do tego co 2 dzien bloodworms i czasem jakis drobno posiekany kurczak lub krewetka.
Dzis bede w zoologicznym to zapytam o pokarm platkowy roslinny i zobaczymy czy to cos zmieni ale mi sie jednak wydaje ze to otoski bo zanim nie pojawily sie w akwarium nie mialem takiego problemu :/

Zakupilem juz tlo
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT x2

po wstepnych wyliczeniach wiem ze zostanie mi troche tego wiec planuje zrobic na tylnej scianie mala obudowe (ok 5x10cm) na grzalke i rurke zasysajaca od filtra zewnetrznego a do tego mysle tez o 2 klifach po obu stronach akwarium wysokich na okolo 6-7cm i zasadzeniu tam roslinek natomiast w czesci srodkowej ok 2cm zwirku i bez roslin jedynie te czaszki ktore juz sa

ESOX
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2010-09-23, 13:03
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: pierwsze 180l

Post autor: ESOX » 2010-09-24, 14:55

gismo pisze:To może teraz trochę krytyki...

Tło beznadziejne - zmień na czarny brystol lub pognieciony worek na śmieci. Będzie o wiele lepsze.
Podłoże - zmień na jednokolorowe. Może to i kwestia gustu ale czytałeś że skalary powinny mieć ciemne podłoże? Poszukaj i poczytaj bo nie mówię tego bez powodu.
Dekoracja - takie rzeczy nadają się na meble ale nie do akwarium. Im mniej sztucznego w akwa tym lepiej. Akwarium ma wyglądać jak wycięty kawałek jeziora, rzeki, morza czy innych wód. Takie akwaria są najbardziej atrakcyjne.

To jest moje zdanie.
popieram w 100% jak masz zamiar robić restart to daj inny żwir(czarny lub brązowy) i pozbądź sie czaszek.
i powinno być ok

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: pierwsze 180l

Post autor: Plewek01 » 2010-09-24, 21:10

lepster pisze:pokarm platkowy roslinny i zo
Bio-vit bodajże się nazywa. Powinien się sprawdzić.

lepster
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-28, 16:46
Pojemność akwarium: 180
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Manchester

Re: pierwsze 180l

Post autor: lepster » 2010-09-24, 21:45

co sie tak uczepiliscie tych czaszek ? dla mnie sie podobaja i otoskom rowniez wiec zostaja :P

[ Dodano: 2010-09-24, 21:50 ]
kupilem dzis tetra pro vagetable z dodatkiem spiruliny zobaczymy co bedzie a przypadkiem przy kasie natknalem sie na zywy pokarm co mnie bardzo zaskoczylo w woreczkach z woda w srodku dzis kupilem artemie ale jest pelen wybor od bloodwormow do dafni itp super sprawa tylko jeszcze nie bardzo wiem jak to wyplukac przed podaniem bo nie mam takiego drobnego sitka ale mniejsza o to mam teraz wiekszy problem :/


Zauwazylem ze po dosadzeniu roslinek cos dziwnego zaczelo sie dziac w akwarium bo zwykle z 5 skalarow tylko 2 trzymaly sie na uboczu i konsekwentnie odganialy inne ale tlumaczylem to sobie faktem ze moze poprostu dobraly sie juz w pare ale odkad sa nowe roslinki to odganianie sie nasililo nie tylko przez ta "parke" ale rowniez inne skalary ganiaja sie miedzy soba a najwiekszy lomot co dziwne dostaje najwiekszy z nich ktory musi chowac sie w roslinkach bo jak tylko sie pokaze dostaje baty od 3 innych. wczoraj wieczorem wydawalo mi sie tez ze jakby ciezej oddychaja a mieczyki zaczely zawisac pod powierzchnia wody co chyba moze wskazywac na brak tlenu wiec podlaczylem dodatkowe napowietrzanie i dzis juz jakby lepiej
Robilem tez test paskowy z ktorego wynika ze:
Ph - 6,4
Kh - 3
No2 - 0
No3 - 40 (nie wiem dlaczego nie moge go bardziej zbic bo podmianiam sporo wody ok 25% co kilka dni choc i tak jest duzo lepiej bo jak zaczynalem bylo 150 hehe) z uwagi na to ze testy paskowe czesto przeklamuja zaopatrzylem sie w test kropelkowy na No3 i niestety pokazuje mi to samo czyli ok 40
Gh - 3

moze powinienem tez kupic tez jakies inne testy ? na tlen albo dwutlenek wegla albo sam juz nie wiem

do tego na szybach zaczely sie pojawiac zielone plamki :[ SUPER ! :( poki co do walki doraznej zamowilem czyskik magnetyczny bo poki nie zbije tego No3 pewnie sie pozbede sie glonow

ESOX
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 2010-09-23, 13:03
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: pierwsze 180l

Post autor: ESOX » 2010-09-25, 12:08

lepster pisze:przypadkiem przy kasie natknalem sie na zywy pokarm co mnie bardzo zaskoczylo w woreczkach z woda w srodku dzis kupilem artemie ale jest pelen wybor od bloodwormow do dafni itp super sprawa tylko jeszcze nie bardzo wiem jak to wyplukac przed podaniem bo nie mam takiego drobnego sitka
żadna nowość jest tego pod dostatkiem w każdym sklepie akwarystycznym tylko radze patrzeć co kupujesz bo zdarza sie że sprzedawca chce wcisnąć towar już troche przeterminowany gdzie robale w środku już prawie wszystkie kaput a po otwarciu śmierdzi jak jasna cholera ;). ważne żeby zawartość ładnie wyglądała z czystą wodą w środku. Nie potrzeba nic wypłukiwać wal wszystko razem z wodą do baniaka :] . ja od początku kupuje taki pokarm tylko w jednym sklepie bo jest zawsze świeżutki i o dziwo najtańszy w mieście 50gr za torebkę :) najczęściej daje wodzenia, czasem ochotkę i (doniczkowca, czy wazonkowca :zawstydzony: jakoś tak takie żółte nieduże robalki :P )

lepster
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-28, 16:46
Pojemność akwarium: 180
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Manchester

Re: pierwsze 180l

Post autor: lepster » 2010-09-25, 13:16

Co jak co ale artemi ze slona woda wlac bym sie nie odwazyl :)

ODPOWIEDZ