Żwir kwarcowy czy rzeczny

Wszystko na temat ozdób w akwarium. Korzenie, kamienie,zameczki, figurki itd

Moderator: ModTeam

stead
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-10-17, 19:57
Pojemność akwarium: 54
Imię: Radek
Lokalizacja: Szczecin

Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: stead » 2010-11-09, 13:29

Witam chciałbym się poradzić w pewnej sprawie dot. podłoża jako, że w niedługim czasie chciałbym przeprowadzić restart mam nie lada zgryzów. Powiem tyle od roku mam żwir bazaltowy i jestem z niego bardzo niezadowolony ;/ Teraz chciałbym przejść na jakiś żwirek
i tu idzie moje pytanie jaki byłby odpowiedni jedni mówia od 2-4mm, inni 1-3mm i teraz zgłupiałem. Dodam jeszcze, że od restartu w moim akwarium nie będzie jałowego podłoża tylko ziemia z kretowiska kulki glinianotorfowe i keramzyt (znalazłem opakowanie w piwnicy, ponoć poleca się go do wymieszania).
Podam linki do żwirów które by mnie interesowały:
http://allegro.pl/zwir-rzeczny-egzotycz ... 53292.html
http://allegro.pl/zwir-rzeczny-2-5-natu ... 73672.html
http://allegro.pl/zwir-kwarcowy-2-0-4-0 ... 69197.html
Prosiłbym o opinie i w pewnym stopniu doradzenie któregoś z w/w.
Ostatnio zmieniony 2010-11-09, 16:45 przez stead, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maradona
Rekin forum
Posty: 2284
Rejestracja: 2010-06-23, 20:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Magda
Lokalizacja: Goczałkowice

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: maradona » 2010-11-09, 13:39


Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: Plewek01 » 2010-11-09, 16:24

Ja bym wziął pierwszy.

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: zolwikk » 2010-11-09, 17:21

stead pisze: Powiem tyle od roku mam żwir bazaltowy i jestem z niego bardzo niezadowolony ;/
Możesz napisać dlaczego ?
Obrazek

stead
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-10-17, 19:57
Pojemność akwarium: 54
Imię: Radek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: stead » 2010-11-09, 21:02

Powiem tak w akwarium wygląda on "ciężko" taki szał początkujących ŁAAA czarne dno. Teraz wiem, ze kolor nie ma znaczenia bo dno mam prawie całe zarośnięte w elosiu, problematycznie sadzi się rośliny jak za płytko wsadzisz to ci wypłyną (chodzi o ścinki) i sporo odpadów mi się w nim gromadziło, więc musiałem intensywniej odmulać. Wiele ludzi pluje na to podłoże i ja właśnie od pewnego czasu do nich należę, a i gdyby było tego wszystkiego mało to bazalt ma dość ostre krawędzie i byle rybka szukająca pokarmu może się nadziać.
Powiadają też, że w pewnym stopniu zatwardza on wodę.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: marthinez » 2010-11-09, 21:31

stead, zobacz akwarium z bazaltem: http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/7705.htm

Jak czytam negatywy o bazalcie to zawsze uśmiech ciśnie mi sie na usta. :)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

stead
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-10-17, 19:57
Pojemność akwarium: 54
Imię: Radek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: stead » 2010-11-09, 22:40

marthinez fajnie, że lubisz się uśmiechać, widziałem wiele zbiorników na bazalcie jedne przeciętne a jeszcze inne bardzo udane, wiec zbytnio twój post mi nie pomógł teraz to mi się ciśnie uśmiech na twarzy. Jedyne co chciałem się dowiedzieć które podłoże będzie najodpowiedniejsze (z podanych) bo rozumiem, że bazalt jest wg ciebie oki.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: marthinez » 2010-11-09, 23:08

stead pisze:marthinez fajnie, że lubisz się uśmiechać, widziałem wiele zbiorników na bazalcie jedne przeciętne a jeszcze inne bardzo udane, wiec zbytnio twój post mi nie pomógł
Chciałem się tylko odnieść do negatywów o bazalcie, bo te co wymieniłeś są nietrafione.
Powiem więcej.
Kupisz zwykły żwirek i będzie dokładnie to samo, poza tym, ze nie ma ostrych krawędzi.
Chociaż moim bocjom, czy zbrojnikom to nie przeszkadzało. W naturze ryby często trafiają na różne ostre krawędzie.
Jedyny problem z bazaltem jaki zaobserwowałem to, to, ze cieżko było utrzymac małego henia. Roslina ta ze wzgledu na bardzo małe korzenie była wyrywana nawet przez krewetki.
stead pisze:Jedyne co chciałem się dowiedzieć które podłoże będzie najodpowiedniejsze (z podanych)
Ale odpowiednie do czego? Do roslinniaka, malawi, black water?
Określ się.
stead pisze:rozumiem, że bazalt jest wg ciebie oki.
Pokazałem to chyba poprzednim postem. :looka:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: Akwarybka » 2010-11-10, 01:58

stead pisze:sporo odpadów mi się w nim gromadziło, więc musiałem intensywniej odmulać.
A co rodzaj żwirku ma wspólnego poziomem i tempem zamulania? I od kiedy to muł jest zły (w akwarium z roślinami)? :hyhy:
Dopuki nie określisz rodzaju baniaka nie damy rady Ci pomóc. Inny żwirek do malawii, inny do rośliniaka. ;)

stead
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2010-10-17, 19:57
Pojemność akwarium: 54
Imię: Radek
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: stead » 2010-11-10, 13:54

stead pisze:rozumiem, że bazalt jest wg ciebie oki.
Pokazałem to chyba poprzednim postem.
[/quote]
To było zdanie twierdzące, wiem co to dedukcja...
Podłoże ma służyć w większej mierze rośliną jak i rybą (moje apisto z 1-3mm by sie ucieszyły)
@do pana niżej :zdegustowany: zamiast wyłapywać jakieś konteksty, może byś w konretnej sprawie coś napisał od siebie ?
Ostatnio zmieniony 2010-11-10, 13:58 przez stead, łącznie zmieniany 2 razy.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: Suja » 2010-11-10, 13:55

stead pisze:moje apisto z 1-3mm
Apisto to by się ucieszyły z piasku czyli poniżej 2 mm ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: Akwarybka » 2010-11-11, 01:06

stead pisze:Podłoże ma służyć w większej mierze rośliną jak i rybą (moje apisto z 1-3mm by sie ucieszyły)
Masz na myśli takiego typowego rośliniaka? Jeżeli tak to HT czy LT? Roślinom bardzo dobrze służy tak zwykły żwirek 3mm jak i piasek (choć różnie z tym bywa) po specjalne podłoża dla roślin na bazie spiekanej glinki. Najważniejsza jest żyzność samego podłoża, to ''u góry'' ma jedynie wrażenie estetyczne lub ewentualnie ma być dostosowane do ryb przebywających w zbiorniku. Mógłbyś dopisać jakie rośliny przewidujesz?
Apisto lubią piasek z warstwą spreparowanych liści na wierzchu (Black Water to coś dla nich).
stead pisze:@do pana niżej :zdegustowany: zamiast wyłapywać jakieś konteksty, może byś w konretnej sprawie coś napisał od siebie ?
Po pierwsze; Wyluzuj. Wyraziłam nic więcej poza swoją opinią dotyczącą kwestii zamulania. Napisałam także, że bez określenia typu zbiornika nie damy rady wiele pomóc. Nie musisz się unosić.
Po drugie; Jestem kobietą.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: Suja » 2010-11-11, 14:39

Akwarybka pisze:Po pierwsze; Wyluzuj. Wyraziłam nic więcej poza swoją opinią dotyczącą kwestii zamulania. Napisałam także, że bez określenia typu zbiornika nie damy rady wiele pomóc. Nie musisz się unosić.
Po drugie; Jestem kobietą.
To było do mnie ;]
Helloł nie ma avatar i już nie zauważalny jestem?
stead pisze:@do pana niżej :zdegustowany: zamiast wyłapywać jakieś konteksty, może byś w konretnej sprawie coś napisał od siebie
A po co mam Ci coś pisać skoro Ty wiesz lepiej.
Mam Ci tłumaczyć, że wszystko się zamula, a nie tylko bazalt.
Chcesz mieć ryby, które muszą przesiewać piasek przez skrzela to dla ich zdrowia, a Ty je dajesz na żwir.
Rośliny rosną we wszystkim tak samo jeżeli mają dostęp do nawożenia.

Tom Barr udowodnił, że roślinom nie są potrzebne korzenie dla wzrostu pełnią tylko funkcję przyczepu do podłoża.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: aidi » 2010-11-11, 18:47

muł się tworzy z :
- odchodów ryb,
-resztek pokarmów
-zgniłych roślin,
-różnych dziwnych rzeczy które wpadną do akwa
- podkładu akwarystycznego,
-w zaniedbanych zbiornikach z martwych ryb
-zanieczyszczonego piasku

jaki żwir/piasek byś nie kupił muł i tak będzie się tworzył, z szybkością zależną od twoich błędów,
odchody ryb: usuwamy odmulaczem przy podmianie wody (w moim przypadku co 2 tyg),
resztki pokarmu: nie należy ryb przekarmiać a nawet raz jakiś czas należy zrobić głodówkę,
różne dziwne rzeczy:włosy, chusteczki, liście rośli okolicznych: troochę uwagi poświęcić i wyjąć,
podkład - to naprawdę syfi jeżeli żwirku jest za mało, dosypać żwirku i nie ryszać roślin a korzenie podkład zwiążą,
martwe ryby: (mówiąc szczerze ja glonojada raz szukałam 3 dni) najpierw należy dojść do tego że coś nam padło, najlepiej przeliczyć ( łatwo mi mówić jak mam tylko 10 ryb;)),
piasek zanieczyszczony: nie zależne co kupisz / przytaszczysz trzeba to przepłukać nie pobieżnie a dokładnie(aż woda która płuczemy będzie czysta)

Awatar użytkownika
Silverrro
Przyjaciel forum
Posty: 806
Rejestracja: 2010-06-07, 15:48
Pojemność akwarium: 126
Imię: Sylwek
Nazwisko: R
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Żwir kwarcowy czy rzeczny

Post autor: Silverrro » 2010-11-11, 18:51

aidi pisze:muł się tworzy z :
- odchodów ryb,
-resztek pokarmów
-zgniłych roślin,
-różnych dziwnych rzeczy które wpadną do akwa
- podkładu akwarystycznego,
-w zaniedbanych zbiornikach z martwych ryb
-zanieczyszczonego piasku

jaki żwir/piasek byś nie kupił muł i tak będzie się tworzył, z szybkością zależną od twoich błędów,
odchody ryb: usuwamy odmulaczem przy podmianie wody (w moim przypadku co 2 tyg),
resztki pokarmu: nie należy ryb przekarmiać a nawet raz jakiś czas należy zrobić głodówkę,
różne dziwne rzeczy:włosy, chusteczki, liście rośli okolicznych: troochę uwagi poświęcić i wyjąć,
podkład - to naprawdę syfi jeżeli żwirku jest za mało, dosypać żwirku i nie ryszać roślin a korzenie podkład zwiążą,
martwe ryby: (mówiąc szczerze ja glonojada raz szukałam 3 dni) najpierw należy dojść do tego że coś nam padło, najlepiej przeliczyć ( łatwo mi mówić jak mam tylko 10 ryb;)),
piasek zanieczyszczony: nie zależne co kupisz / przytaszczysz trzeba to przepłukać nie pobieżnie a dokładnie(aż woda która płuczemy będzie czysta)
popieram aidi racja ja mam w swoim gruby żwir rzeczny (za gruby) a rośliny rosnąjak głupię a odchody i tak widać i tak widac

ODPOWIEDZ