Co myślicie o tych roślinkach ?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Matthew
Akwarysta
Posty: 459
Rejestracja: 2007-11-02, 18:20
Pojemność akwarium: 300
Imię: Maciek
Nazwisko: Kaznowski
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: Matthew » 2010-12-19, 15:39

Witam :) kupuje niedługo rośliny dla mojego 300l

Oświetlenie: 2x 30w (2 roślinne) i 2x 39w (1x daylight i 1 roślinny) = 0,46 w/l
Zbiornik: 120x50x50 = 300l
Nawozy: Tetra complete substrate i nawóz w płynie z allegro, brak co2


Rotala Macrandra
Rotala Indica
Ludwigia Peruviana
Lilaeopsis Brasiliensis
Echinodosus Quadricostatus
Echinodorus Amazonicus
Echinodorus Blecheri
Eleocharis Parvulus

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: zolwikk » 2010-12-19, 15:41

To jeszcze zależy co by tam mialo pływać .
Obrazek

Matthew
Akwarysta
Posty: 459
Rejestracja: 2007-11-02, 18:20
Pojemność akwarium: 300
Imię: Maciek
Nazwisko: Kaznowski
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: Matthew » 2010-12-19, 15:45

4 zbrojniki niebieskie
4 Tęczanki
30 neonów innesa
5 kirysków
4 żałobniczki (czarne tetry)

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: marti » 2010-12-19, 16:26

Matthew pisze:Rotala Macrandra
Bardzo ładna roślinka ale dość problematyczna, na początek i bez CO2 nie polecam. Szkoda byś się denerwował jak coś nie wyjdzie. W jej miejsce weź rotalę green.

Czerwieni juz będziesz miał dużo i można to przełamać zieloną roślinką.

Reszta raczej mało wymagające no z wyjątkiem
Matthew pisze:Ludwigia Peruviana
ale jak chcesz to spróbuj z nią. Jak nie wyjdzie to proponuję Ludwigia reppens rubin. Dosyć łatwa w uprawie a równie ładna ;)

Matthew pisze:nawóz w płynie z allegro
Co to za nawóz :?: Podejrzewa, że symfonia złota bądź jej pochodne czyli typowe micro nie najlepiej zbilansowane.

Jeżeli myślisz o roślinkach to najpierw macro a później micro. Macro dobrze "produkują" rybki żyworodne ;) a jeżeli taka obsada
4 zbrojniki niebieskie
4 Tęczanki
30 neonów innesa
5 kirysków
4 żałobniczki (czarne tetry)
To niestety będziesz musiał delikatnie dokładać macro z nawozów.

Światła w okolicach 0,5W/L więc nie aż tak mało ;) Pomyśl nad CO2 z butli bądź chociaż wspomagaj się węglem w płynie.

Matthew
Akwarysta
Posty: 459
Rejestracja: 2007-11-02, 18:20
Pojemność akwarium: 300
Imię: Maciek
Nazwisko: Kaznowski
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: Matthew » 2010-12-19, 16:46

marti pisze:
Matthew pisze:Rotala Macrandra
Bardzo ładna roślinka ale dość problematyczna, na początek i bez CO2 nie polecam. Szkoda byś się denerwował jak coś nie wyjdzie. W jej miejsce weź rotalę green.

Czerwieni juz będziesz miał dużo i można to przełamać zieloną roślinką.
Dzięki, wyjąłem to z listy zakupów ;)
marti pisze:Reszta raczej mało wymagające no z wyjątkiem
Matthew pisze:Ludwigia Peruviana
ale jak chcesz to spróbuj z nią. Jak nie wyjdzie to proponuję Ludwigia reppens rubin. Dosyć łatwa w uprawie a równie ładna ;)
ok, kupię ten reppens :)
marti pisze:
Matthew pisze:nawóz w płynie z allegro
Co to za nawóz :?: Podejrzewa, że symfonia złota bądź jej pochodne czyli typowe micro nie najlepiej zbilansowane.
to akurat jest w proszku ale trzeba ją rozpuszczić w wodzie
używam tego:
http://allegro.pl/rewelacyjny-nawoz-1-l ... 44217.html

a do tego to moja kranówka ma dużo Fe

marti pisze: Światła w okolicach 0,5W/L więc nie aż tak mało ;) Pomyśl nad CO2 z butli bądź chociaż wspomagaj się węglem w płynie.
pod koniec stycznia zrobię nową pokrywę I biędzie miała 2x 54w i 2x 39w CO2 to raczej nie będzie iż jest trochę kosztowna i wolę ulepszyć oświetlenie najpierw...

ps. jeszcze myslałem nad kupnem 3 takich zestawów: http://allegro.pl/super-zestaw-ladne-i- ... 38329.html

Mogą byc ?

Dzięki za pomoc :)

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: marti » 2010-12-19, 17:22

Matthew pisze:marti napisał/a:
Matthew napisał/a:
nawóz w płynie z allegro

Co to za nawóz :?: Podejrzewa, że symfonia złota bądź jej pochodne czyli typowe micro nie najlepiej zbilansowane.


to akurat jest w proszku ale trzeba ją rozpuszczić w wodzie
używam tego:
http://allegro.pl/rewelac...1371144217.html

a do tego to moja kranówka ma dużo Fe
Typowy nawóz micro na bazie symfoni złotej z dodatkiem potasu. Nic nadzwyczajnego. Jak u Ciebie działa to ok ale nie zapominaj o macro. Bardzo ważny składnik pokarmowy dla roślin.
Matthew pisze:pod koniec stycznia zrobię nową pokrywę I biędzie miała 2x 54w i 2x 39w CO2 to raczej nie będzie iż jest trochę kosztowna i wolę ulepszyć oświetlenie najpierw...
A ja bym zainwestował w CO2 niż w pokrywę bo światła na razie masz ok. Nie wierz w te bzdury, że podawanie dwutlenku węgla ma sens tylko od 0,5W/L.
W jakimś temacie podawałem orientacyjne koszty takiego zestawu wysokociśnieniowego i wyszło ok 360 zł. Drogo :?: Wydaje mi się, że do przełknięcia.
Matthew pisze:ps. jeszcze myslałem nad kupnem 3 takich zestawów: http://allegro.pl/super-z...1358538329.html

Mogą byc ?
Nie kupuj tego typu zestawów. Mnóstwo gatunków roślin ale pojedyncze sztuki każdego rodzaju. Niby tego dużo ale jak posadzisz to jakoś tak mizernie.

Proponuję:

łodygowców na tył co podałeś po ok 40-50 szt z każdego gatunku i to nie będzie przesadna ilość
rośliny drugiego planu jekie podałeś to po kilka szt 2 lub 4 szt. Ehinodorusy to duże rośliny rozetowe więc będą się ładnie rozrastały na boki i nie ma potrzeby kupowania ich aż tak dużo jak łodygowców czy trawnikowych.
Lileopsis i eleocharis - trawnikowe takie chcesz mieć. Kup plechy co najmniej 10x10 cm. Bardzo szybko uzyskasz ładny trawnik i uważaj aby te dwie roślinki nie poprzerastały się na wzajem.

Duża masa roślinna równa się łagodny start i późniejsze zadowolenie z zamierzonego efektu.


Najlepiej jak byś roślinki zakupił w jednym czasie bądź od jednej osoby ( akwarysty), i postaraj się od kogoś o "chwasty" na start takie jak :
Rogatek
Moczarka
Pistia
i inne bardzo szybko rosnące, Rzuć je na powierzchnię wody i niech z miesiąc sobie pływają. a jak Tobie się spodobają to zostaw je i powsadzaj w podłoże bo nie są to aż takie straszne roślinki. ;)

Matthew
Akwarysta
Posty: 459
Rejestracja: 2007-11-02, 18:20
Pojemność akwarium: 300
Imię: Maciek
Nazwisko: Kaznowski
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co myślicie o tych roślinkach ?

Post autor: Matthew » 2010-12-21, 15:43

akwarium akurat instnieje od 3 (może i już 4) lat ale niestety zostało mi bardzo mało gatunków roślin więc chce dokupić :hyhy:

znalazłem też na allegro taki zestawik:

http://allegro.pl/zestaw-roslin-akwario ... 15313.html

jest tańsze i dostaje się więcej roślin i do tego to są w koszyczkach :) wydaje mi się jednak, że są to roślinym które wymagają dużych ilośći światła i co2 :(

[ Dodano: 2010-12-21, 16:26 ]
okazuje się jednak, że przynajmniej 3 są bagienne więc nie nadają się do akwarium :zalamany:

ODPOWIEDZ