Rozpuszczanie CO2 i jego dystrybucja - sugestie

Moderator: ModTeam

diquan
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2011-06-24, 16:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Rozpuszczanie CO2 i jego dystrybucja - sugestie

Post autor: diquan » 2011-07-06, 12:26

Witam,
ostatnio chodzi mi po głowie usprawnienie wydajności co2, tzn. w zasadzie o to aby w zbliżeniu 90-100% rozpuszczanie co2. Niżej zamieszczam poglądowy rys i w związku do niego mam kilka pytań.
Do tej pory używałem dyfuzora lipowego umieszczonego przed wylotem filtra wewnętrznego, tak, że bąbelki są roznoszone po całym akwarium. Jednak część z nich nie zdąży się rozpuścić.

Zastanawiam się teraz opcją 1 lub 2 na rysunku.
W opcji 1 woda wpada do pojemnika (dno z gąbki), do którego jest wtłaczany co2 przez dyfuzor i miesza się z wodą, po czym woda opuszcza dołem pojemnik przez gąbkę. Wydaje mi się, że to chyba najlepsza opcja mieszania co2, natomiast docelowo pojemnik byłby w tylnym rogu akwarium, schowany za roślinami i tu mam pytanie. Jak z dystrybucją tej wody z co2 w zbiorniku? Czy będzie się dobrze rozchodzić po całym baniaku.

Opcja 2 to rurka idąca przez długość akwarium. Zaraz za wylotem filtra podłączone co2. Długość rurki przez całe akwarium - 100cm. Jej drugi koniec również umieszczony w rogu akwarium w ten sposób aby zapewniał ruch w baniaku i tu nie miałbym raczej problemu z równomiernym rozprowadzeniem co2 po zbiorniku, pytanie tylko takie, czy przez tą drogę 100cm co2 zdąży się rozpuścić.

Za wszelkie sugestie i uwagi dziękuję.

Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Rozpuszczanie CO2 i jego dystrybucja - sugestie

Post autor: Suja » 2011-07-07, 12:26

1 sposób jest ok, dyfuzor ten mam ustawiony zaraz obok filtra w akwarium, wiec woda jest ciągle mieszana ;]

Jakie akwarium i jaki filtr?
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

diquan
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2011-06-24, 16:10
Pojemność akwarium: 200
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rozpuszczanie CO2 i jego dystrybucja - sugestie

Post autor: diquan » 2011-07-07, 17:53

Akwarium 204l (100x40x51), filtr a w zasadzie sama głowica to aquael fan1. Zastanawiam się jeszcze nad takim rozwiązaniem, aby podać co2 na łopatki wirnika i dalej poprzez deszczownice. Czy nie było by to lepsze rozwiązanie?

ODPOWIEDZ