statecznik

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
pedro
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: 2009-10-16, 20:52
Pojemność akwarium: 405
Imię: Robert
Nazwisko: Potacie
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: statecznik

Post autor: pedro » 2011-12-28, 19:08

witam.. na t5 moze jest tyle ale uwierz ze t8 nie idzie dotknac taki jest goracy wiec ma conajmniej 60 stopni. tak jak napisal maol w dzien grzac cieplem ze statecznikow + grzalka ( zawsze mniej grzania grzalka ) a grzalka najwiecej ciagnie pradu. A w nocy juz normalnie grzalka, zawsze jakas oszczednosc a zabawy z tym nie jest wiele. Mysle ze da rade podniejsc temp o te 3 stopnie, a ten pomysl wpadl dlatego iz zaczynam zabawe z paletkami. Jeśli chcecie zobaczyc moj baniak zapraszam do dzialu galeria :)
Kiedy Nie Ma Co Sie Lubi To Sie Lubi Co Sie Ma :P

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: statecznik

Post autor: Suja » 2011-12-28, 19:52

Tylko w rurki to owiń dokładnie statecznik, aby cały oddawał ciepło.
Idź do Leroya albo casto i zobacz czy tam przypadkiem chromowanych nie ma, też się nadają na takie coś...
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: statecznik

Post autor: maol » 2011-12-29, 14:40

Panowie... temperaturę się ma, a nie "emituje". Temperatura statecznika w tym układzie musi być tylko większa od temperatury wody. Nie ma znaczenia czy o 3 stopnie, czy o 200. Znaczenie ma za to po pierwsze jaka moc wydziela się na samym stateczniku (czyli jego sprawność) - zwykle jest to jakieś 75-80% - a więc przy oświetleniu rzędu 100W wydzielone będzie góra 25W (a i to w wypadku baaardzo kiepskich stateczników). Druga ważna sprawa to wymiennik ciepła - zakładając że owinięcie statecznika rurką pozwoli odzyskać 50% tego ciepła (co będzie naprawdę dobrym wynikiem) to otrzymacie moc przekazywaną wodzie (czyli tą którą ma w przybliżeniu grzałka) raptem 12W. A i to jest wynik mocno optymistyczny - uważam że nie osiągniecie nawet tyle. A to się po prostu nie opłaca.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ