RO kilka pytań

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

RO kilka pytań

Post autor: matrix82 » 2012-01-26, 19:34

Hej

Mam parę małych wątpliwości, prosił bym o rozwianie ich. :)

Dostałem właśnie dziś RO3, pierwsze co to czy ogranicznik na którym pisze 300 do membrany 100 gpd jest dobrze dobrany?

Dwa. Chodzi mi o umieszczenie filtra. Będzie on na ścianie. Dokładnie chodzi mi o to czy długość 5m wężyka do ścieków nie będzie przeszkadzać oraz to że będzie on z początku szedł do góry jakieś 30cm (przywiąże go sobie do rury wodociągowej) ale koniec znajdzie się poniżej filtra.

Trzy. Nie piszę tu o płukaniu filtrów przy pierwszym użyciu bo to wiem ale ile pierwszych litrów membrany trzeba wylać?

Cztery. Co mnie zaciekawiło, w dodanej instrukcji piszą:
UWAGA
-Każdorazowe uruchomienie filtra wymaga sprawdzenia czy we wkładach wstępnych nie wytrącił się osad węglowy mogący zatkać membranę (w praktyce jet to przepuszczenie przez wkłady wstępne 1/2 litra wody).
-Dla zachowania membrany w dobrej kondycji niezbędne jest jej przepłukanie co kilkaset litrów pobranej wody czystej poprzez przepuszczenie 8-10l wody z wyjętym ogranicznikiem ścieku.
Jeszcze o tej drugiej pauzie mniej więcej wiedziałem, ale ta pierwsza? Za każdym razem jak chcę użyć filtra, muszę odpiąć wężyk zasilający membranę i spuścić te 1/2litra?

Może o czymś jeszcze mam pamiętać? Chcę aby wszystko mi służyło jak najdłużej.

Montowanie filtra:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: RO kilka pytań

Post autor: marthinez » 2012-01-26, 20:41

matrix82 pisze:Dostałem właśnie dziś RO3, pierwsze co to czy ogranicznik na którym pisze 300 do membrany 100 gpd jest dobrze dobrany?
Nie wiem.
U mnie pisze 400.
matrix82 pisze:Dwa. Chodzi mi o umieszczenie filtra. Będzie on na ścianie. Dokładnie chodzi mi o to czy długość 5m wężyka do ścieków nie będzie przeszkadzać oraz to że będzie on z początku szedł do góry jakieś 30cm (przywiąże go sobie do rury wodociągowej) ale koniec znajdzie się poniżej filtra.
Możesz tak zrobić.
matrix82 pisze:Trzy. Nie piszę tu o płukaniu filtrów przy pierwszym użyciu bo to wiem ale ile pierwszych litrów membrany trzeba wylać?
Na początku przepłukaj same wkłady, a zwłaszcza węglowy. Spuść tak ze 20 litrów.
matrix82 pisze:Cztery. Co mnie zaciekawiło, w dodanej instrukcji piszą:
Cytat:

UWAGA
-Każdorazowe uruchomienie filtra wymaga sprawdzenia czy we wkładach wstępnych nie wytrącił się osad węglowy mogący zatkać membranę (w praktyce jet to przepuszczenie przez wkłady wstępne 1/2 litra wody).
-Dla zachowania membrany w dobrej kondycji niezbędne jest jej przepłukanie co kilkaset litrów pobranej wody czystej poprzez przepuszczenie 8-10l wody z wyjętym ogranicznikiem ścieku.

Jeszcze o tej drugiej pauzie mniej więcej wiedziałem, ale ta pierwsza? Za każdym razem jak chcę użyć filtra, muszę odpiąć wężyk zasilający membranę i spuścić te 1/2litra?
Ja bym to olał. Nic z tych rzeczy nie robie, a membrana ma ze trzy lata i jest git. :]
matrix82 pisze:Może o czymś jeszcze mam pamiętać?
Nie dopuść do wysuszenia membrany. Nie wyciągaj jej z obudowy.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RO kilka pytań

Post autor: Łoren » 2012-01-26, 21:38

Ja tam tylko przy pierwszym uruchomieniu zostawiłem na godzinę płukanie wkładów potem ze 20minut chodziło na membranie i tak juz zostało - nic nie kombinuję. Trzeba pamiętać o tym żeby w filtrze zawsze była woda i tyle. :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: RO kilka pytań

Post autor: matrix82 » 2012-01-26, 21:47

Czyli po każdym użytkowaniu zakręcić zawór a końcówki wężyków nad filtr tak aby woda nie wyleciała.

A co z odpowietrzaniem filtra, głownie komory membrany. W moim przypadku będzie on pionowo (wlot wody do membrany od góry, a dwa wyloty na dole). ?

Przepraszam że może pytam o tak błahe sprawy, ale lubię mieć wszystko dopięte na ostatni guzik.
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RO kilka pytań

Post autor: Łoren » 2012-01-26, 22:02

Odpowietrzanie będzie tylko raz na początku -powietrze wyjdzie i to wszystko - potem cały czas w nim będzie woda wiec i nie ma potrzeby odpowietrzać
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: RO kilka pytań

Post autor: matrix82 » 2012-01-27, 15:43

Po małych nieszczelnościach na szybkozłączkach ,wreszcie uruchomiłem filtr. Woda z płukania filtrów była czysta (może minimalnie szara).
Pierwsze 6l (czystej wody) uzyskałem w 60min, myślę że mieści się to w granicach, przy tak niskiej temperaturze i nie za wysokim ciśnieniu.

Co ile trzeba wymieniać filtr mechaniczny i węglowy?

Tak się zastanawiam czy po każdym użytkowaniu, umieszczanie końcówek wężyków ponad filtrem jest konieczne. Przy tak małej średnicy wężyków, będzie tu chyba miało miejsce podciśnienie (czy jakoś tak). Tak samo jak bym przedziurawił szczelną butelkę z wodą, to by nie ciekła. Mogę się mylić bo z fizyki jestem .... :D


Koniec ze "skamieniałym" czajnikiem. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: RO kilka pytań

Post autor: marthinez » 2012-01-27, 18:01

matrix82 pisze:Co ile trzeba wymieniać filtr mechaniczny i węglowy?
Raz na 8-9 miesięcy wystarczy.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: RO kilka pytań

Post autor: matrix82 » 2012-02-02, 17:37

To jeszcze pozostała mi sprawa uzdatniacza.

Zastanawiam się nad:
1.Aqua Art hydro mineral
2. http://allegro.pl/uzdatniacz-hydro-aqua ... 45781.html
3. http://www.akwanawozy.com.pl/towar/4/mi ... itrow.html

Może jakiś inny?

Prosił bym o pomoc w dokonaniu wyboru.
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RO kilka pytań

Post autor: Łoren » 2012-02-02, 18:28

Ja używam tego http://www.akwanawozy.com.pl/towar/4/mi ... itrow.html i jest wszystko ok. cenowo super na jakość nie narzekam :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: RO kilka pytań

Post autor: marthinez » 2012-02-02, 19:02

Mineralizator, który przytoczył Łoren lub kranex.

Każdy mineralizator to mieszanka znanych soli, więc po co płacić za firmę.

A jeśli na prawdę masz ciśnienie na coś firmowego to Aquadur plus JBL-a jest bardzo chwalony.
Zbyszek17 chyba go używa od lat, a po jego chwastach widać, że daje radę.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ