Zamiast być coraz ładniej.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Łoren » 2012-03-28, 17:03

Jeśli ich nie przybywa to już jest dobry znak - za chwilę jak się rośliny wzmocnią to glony będą w odwrocie - pewnie to troszkę potrwa bo tu nic nie dzieje się natychmiast ale sądzę że może jakoś wspólnymi siłami damy radę :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
BambusKLB
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2012-03-28, 13:22
Pojemność akwarium: 450
Imię: Dawid
Lokalizacja: KLUCZBORK
Kontakt:

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: BambusKLB » 2012-03-29, 10:31

Mimo tego iż rozpoczynaszwalkę z glonami (chemiczną lub poprzez zaciemnienie) należy przez cały okres kuracji usuwać gony mechanicznie.
Z szyb akwarium usuniesz je za pomocą ekierki, karty kredytowej lub gąbki.
Twarde rośliny możesz oczyścić przecierając powierzchnię liści ostrą gąbką. W przypadku epifitów możesz wyciągnąć rośliny z akwarium i doprowadzić do osuszenia powierzchni liści, zaatakowane nim glony zginą.
Zarażone liście innych gatunków roślin należy usuwać odcinając je za pomocą nożyczek. :-)
Taka tam mała informacja:P

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-03-29, 14:41

Dzięki Dawid za cenne rady. :)

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-03-31, 16:09

Witam.Przedstawię kilka zdjęć aktualnego stanu akwarium. Rośliny pięknie ruszyły, chociaż jest kilka rzeczy niezrozumiałych dla mnie. Zapraszam do obejrzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Łoren » 2012-03-31, 22:23

Po takim wstępnym przeanalizowaniu całego wątku dochodzę do takich oto wniosków.
Podstawowym problemem w Twoim akwarium jest jałowe podłoże . Zasobne podłoże jest podstawą funkcjonowania każdego akwarium roślinnego. Jakieś tabletki działające miejscowo nie rozwiązują problemu. Rośliny czerpią składniki pokarmowe nie tylko ze słupa wody ale także systemem korzeniowym - w systemie korzeniowym zachodzi bardzo wiele rożnych procesów istotnych dla funkcjonowania roślin.Z doświadczeń np zulixa wynika że akwarium roślinne na samym żwirku (podłoże jałowe) wymaga dwu a nawet trzykrotnie większego nawożenia słupa wody niż w przypadku takiego samego akwarium z podłożem żyznym , a efekty i tak nigdy nie będą takie same. Podłoże ma możliwości buforowe - gromadzenia i oddawania w razie potrzeby niezbędnych substancji odżywczych - żwirek niestety nie. Zauważ że przy bardzo podobnym poziomie nawożenia jak u Ciebie ale z bogatym podłożem (ziemia) akwarium kol OTTO funkcjonuje całkiem ok pomimo braku nawożenia CO2.
Tak więc albo próba podniesienia dawek nawozowych co najmniej o 100% (moim zdaniem nic złego nie powinno się dziać) albo restart i zaaplikowanie żyznego podłoża - substratu lub ziemi. Takie jest moje zdanie w tej kwestii. Dobrze by było gdyby ktoś jeszcze z kolegów doświadczonych w prowadzeniu akwariów roślinnych się w tej materii wypowiedział.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: marthinez » 2012-04-01, 08:59

Łoren, z czystym sumieniem mogę sie z Tobą zgodzić w 100%.
Żyzne podłoże bardzo ułatwia prowadzenie akwarium roślinnego.

Owszem da się na jałowym i sam tak miałem, ale efekty są zupełnie inne od żyznego podłoża.

Przykładem może być moja ostatnia kostka, gdzie nawożenia praktycznie brak, a rośliny (dość trudne) rosły bardzo dobrze na bardzo żyznym podłożu (amazonia I).
Obecnie duży zbiornik prowadzę na ziemi i żwirku i już jest bardzo dobrze. Ludwigia repens nigdy u mnie nie miała tak dorodnych i mięsistych łodyg i liści.
Trochę problemów było z trawnikiem (E. parvula), ale potrzebował tylko czasu. Na żyznym granulacie tego typu rośliny rosną wręcz w oczach.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-04-01, 09:42

Witam ! . Pięknie dziękuję za zdiagnozowanie problemu . Teraz mam jasność i wiem w którym kierunku pójść. Chociaż muszę się przyznać nieśmiało że moje rozważania trochę po omacku ale też szły w tę stronę [ nie miałem pewności czy są słuszne ] i dlatego założyłem wątek o podłożu. [Ale brak dalszych wpisów w tej kwestii] .Czyli co ,nie ma się nad czym zastanawiać . Decyzja podjęta .Restart z wymianą podłoża. Z całym szacunkiem do Ciebie Robercie nie mam żadnych zastrzeżeń do ziemi ogrodniczej . Wiem że jest tania , dobra etc. jednakże do mnie chyba bardziej przemawia gotowe podłoże. Myślę że jest mniej kłopotliwe na pierwszy raz.Chyba że się mylę to proszę o korektę.Mam trochę zaoszczędzonych z filtra złotówek i mogę je zainwestować w podłoże.Spędziłem na forach trochę czasu poszukując tego tematu i oto moje spostrzeżenia.Gdybym zakładał akwarium na żwirku to pod niego dałbym [ teraz już wiem ].Aquabasis plus JBL lub ziemię.W moim przypadku taka zmiana nie ma sensu ponieważ byłoby to przejście ze żwirku na żwirek,dlatego zdecydowałbym się chyba na Oliver Knott Nature Soli. Jężeli mogę prosić o więcej informacji na temat tego podłoża , lub równie dobrego lecz innego to byłbym wdzięczny.Możę Ciebie Marcinie mógłbym prosić o radę w tej kwestii. Pozdrawiam.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Łoren » 2012-04-01, 10:07

Co do innych podłoży niż ziemia ja się nie wypowiadam nigdy ich nie miałem bo od dłuższego czasu walczę w dużych zbiornikach a zasobność portfela mi nie pozwalała na celowanie w tym kierunku, więc mój wybór padł na ziemię jako jedyną alternatywę.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: marthinez » 2012-04-01, 10:21

Robert faktycznie kupić drogie podłoże do 375 litrów jest sporym wydatkiem.
Dlatego też do mojego skromnego 270 litrowego akwa zdecydowałem sie na tańsze rozwiązanie, a zarazem sprawdzenie akwarium HT na ziemi.
W małym akwa bez co2 ziemie już miałem.

Z gotowych podłoży (granulatów) mam jedynie doświadczenia z Aquasubstrate II i Amazonia I.
Aquasubstrate z wyglądu jest ładne :) , dobrze zbija twardości i pH, nie rozpada się, ale właściwosci nawozowe ma raczej symboliczne.
Kolega z lubuskiego forum prowadził roślinniaka na tym podłożu, ale pod spód zastosował substrat podżwirowy. Na takiej kombinacji rośliny rosły wspaniale: http://akwarystyczne.info/viewtopic.php?t=54
Sam granulat nie daje wystarczających rezultatów.

Natomiast Amazonia to inna bajka.
Wersja pierwsza jest dość mocno naszpikowana nawozami, rośliny ukorzeniają się błyskawicznie i rosną naprawdę dobrze. problemów można spodziewać sie na początku z racji żyzności, ale szybko mijają i później jest już tylko lepiej. To podłoże wybacza mnóstwo błędów w nawożeniu.
Od jakiegoś czasu jest dostępna wersja NEW z którą nie mam doświadczeń. Jedni chwalą inni narzekają. Faktem jest, że jest mniej żyzna. Trzeba sprawdzić samemu.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-04-01, 11:12

A jak wygląda sprawa czyszczenia szyby przedniej [ i szyb bocznych] wewnątrz akwarium na styku podłoże - szyba . Żeby wyczyścić szyby trzeba zaingerować w podłoże, a z kolei wiem że takiego podłoża się nie odmula. A jak zaingeruje się w podłożę to trzeba wymienić na dzień dobry 50 % wody.Czy tego się nie czyści i musi zostać czarny pasek?Jak długo zachowuje swoje właściwości? Co się stanie gdy wyjałowieje , czy się go czymś regeneruje? Przepraszam może banalne te pytania ale z takim podłożem nie miałem nigdy do czynienia. :)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: marthinez » 2012-04-01, 11:37

Masz rację. Pytania są banalne i w zasadzie odpowiedzi nie są Ci do niczego potrzebne, ale napiszę jak ja to widzę.
Szyb pod warstwa podłoża nie czyszczę. Nie wiem może jakbym miał jasne podłoże to brud by mi przeszkadzał, ale jest jak jest i nie interesuje mnie to.
Kiedyś przytrafiły mi się sinice na styku szyby z podłożem.
Wyczyściłem kartą magnetyczną, a co wylazło na wierzch odessałem wężykiem. Czyszczenie takie robiłem tylko przy okazji podmiany.
Podłoże zachowuje właściwości hmmm. ... do wyczerpania.
Wszystko się wyczerpuje.
Można wtedy wspomagać kulkami/pałeczkami nawozowymi.
Do tej pory stosowałem Ferka stemma i rosetta oraz kluki gliniano torfowe i to mi wystarczyło.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-04-01, 11:59

Ależ są Marcinie są i to nie wiesz jak bardzo. Odnośnie żywotności podłoża to dlatego mnie to interesuje ponieważ jeżeli jest to niedługi okres czasu [powiedzmy rok ], to koszty zakupu a póżniej jego regeneracji są niewspółmierne do zysków .I gdyby tak było to najlepszym rozwiązaniem wówczas byłaby według mnie ziemia [ którą też biorę pod uwagę]. :yhy: A czy posiadasz jakieś informacje na temat podłoża O. Knotta ?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: marthinez » 2012-04-01, 13:31

Dasti pisze:Odnośnie żywotności podłoża to dlatego mnie to interesuje ponieważ jeżeli jest to niedługi okres czasu [powiedzmy rok ], to koszty zakupu a póżniej jego regeneracji są niewspółmierne do zysków .
W akwarystyce zyskiem są chyba piękne rośliny i zdrowe ryby. :D
A przy żyznym podłożu to pierwsze jest do zrealizowania.
Żyzność zależy w dużej mierze od ilości światła, roślin, co2 itp rzeczy.
U każdego będzie to zapewne inny okres.
Dasti pisze: A czy posiadasz jakieś informacje na temat podłoża O. Knotta ?
Nie za bardzo.
Tyle tylko, że dość dobrze zbija parametry i jest niezbyt atrakcyjne przez zbyt regularne granulki. Takie okrąglutkie kuleczki.
Wpływu na roślinny nie znam.
Kilka osób polecało mi Aquatic nature pro soil.
Może bierzesz pod uwagę?
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-04-01, 14:00

W takim razie muszę o nim trochę bardziej szczegółowo poczytać. Chociaż spotkałem się gdzieś z dobrymi opiniami na jego temat. Bardzo Ci dziękuję. ''Prześpię się'' z tematem i myślę że podejmę dobrą decyzję. :D

Dasti
Forumowicz
Posty: 99
Rejestracja: 2011-12-29, 19:38
Pojemność akwarium: 160
Imię: Kuba
Lokalizacja: małopolskie

Re: Zamiast być coraz ładniej.

Post autor: Dasti » 2012-04-05, 16:14

Witam po kilkudniowej przerwie spowodowanej zbieraniem informacji na temat podłoża. Okazało się coś dziwnego.... , że wybrałem ziemię ogrodową. Zaraz po świętach kupię ziemię i do.... dzieła. Myślę że mogę na Was liczyć , a w zasadzie na wasze cenne uwagi i porady.Póki co życzę wszystkim zdrowych , pogodnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.Kuba :)

Zablokowany