[180l] - Ogolne.

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

[180l] - Ogolne.

Post autor: Szachorsefer » 2012-05-22, 23:53

Witajcie!

Chcialem zaprezentowac Wam moj pierwszy zbiorniczek (nie licza 40 l sprzed 20 lat, które było prowadzone razem ze starszym bratem, zresztą z miernym wynikiem).

Akwarium 180 l (RIO 180).
Wymiary 100x50x40 (wychodzi 200l, ale mozna zalac ok. 180l).

Start 15/02/2012

Filtracja:
Wewnetrzny: Juwel Bioflow 3 ( 24h/dobe)
Zewnetrzny: Eheim Profesionel 2224 (24h/dobe)

Ogrzewanie: grzalka JUWEL z termostatem 200 W.
temperatura: 24 stopnie C.

Oswietlenie: T5 Juwel Natura 45W i T5 Juwel Day 45W + odblysniki asymetryczne JUWEL (oswietlam 9-14 przerwa 16-21)

Podloze: JBL AQUA BASIS PLUS (2-3.5 cm) + zwirek 3mm (2.5-4 cm).

Ozdoby: dwa korzenie: Redmoor Wood, skała: Pagoda Stone.

Parametry wody:
NH4 NH3 - 0
NO2 - 0
N03 - 10 mg/l
PO4 - 2 mg/l
PH - 7
GH - 12
KH - 7

Nawozenie:
CO2 z bimbrowni wlasnej produkcji (w planach butla CO2 2kg), Tropica Liquid, EasyFerro, EasyCarbo, EasyPotassium, EasyNitro, KH2PO4, w planie MgSO4.

Obsada:
2 x Gupik (samice) + około 10 maluchow w roznym wieku.
2 x Prystelka Barwna,
1 x krewetka Red Cherry (3 sie gdzies rozplynely),
7 x krewetka Amano,
7 x Kirysek Panda,
10 x Otosek,
3 x Kosiarka,
20 x Neon Czerwony,
2 x Pielegniczka Ramireza (parka, ktora juz zdazyla zlozyc 3 razy ikre).

W planach:
Gupiki i Prystelki do oddania (przy najbliższym restarcie). Mysle nad jakimiś małymi kreweciami. Moze jakies male stadko ok. 10 x Pstrazenica Mala lub Marmurkowa.

Rosliny:
Vallisneria,
Hygrophila Difformis,
Echinodorus Parviflorus,
Alternanthera Cardinalis,
Ceratopteris Siliquosa,
Anubias Barteri Nana,
POGESTEMON HELFERI,
Alternanthera reineckii 'roseafolia' ('Pink'),
Cryptocoryne beckettii 'petchii',
Cryptocoryne wendtii 'Tropica'
jakas inna cryptocoryna (niestety nie znam nazwy, ta na srodku),
i kilka innych roslin ktorych nazw nie jestem pewien (brak nazw w sklepie). Poza tym nazwy, ktore podalem moga byc nie do konca prawdziwe (nie wierze w rzetelnosc sprzedawcow).

Mam w planach jeszcze kilka zakupow:PEACOCK MOSS, MICROSORIUM PTEROPUS NARROW, Hygrophila pinnatifida, HETERANTHERA ZOSTERAEFOLIA, EUSTERALIS STELLATA.

Oto kilka zdjec pokazujacych jak powstawalo moje akwarium:
Przymiarka korzonkow.
Obrazek
Baniak zalany kranowka 100%.
Obrazek
Po sadzeniu roslinek.
Obrazek
Z mini obsada.
Obrazek
Wszystko rosnie.
Obrazek
Maly atak glonow.
Obrazek
Odwrot glonow.
Obrazek
Troche sie zageszcza.
Obrazek
Po przycince.
Obrazek
Aktualne. Po malej rewolucji.
Obrazek

Z innej perspektywy. Przed zmianami.
Obrazek
Po zmianach.
Obrazek

Ostatnio znowu pojawily sie glony. Mysle, ze jest to spowodowane tym ze troche grzebalem w akwa. Nie wiem czy dobrze zrobilem usuwajac rosliny z korzeniami bo do wody dostaly sie duze ilosci JBL AQUA BASIS PLUS, moze trzeba bylo obciac i zostawic korzenie pod zwirkiem, ale w tedy by zgnily? Jak to sie robi poprawnie ktos ma pojecie?

Mam tez problem z crypciami. Dostaja dziur i gnija (nekroza?) Dopatruje sie tu brakow Ca lub/i Mg. Z naciskiem (moim zdaniem) na Mg. Jaki nawoz byscie polecili do Mg: MgSO4x7H2O czy MgSO4 a moze jeszcze cos innego? Co do Ca to zaczolem do podmian uzywac kranowki 15l+RO 30l (wczesniej lalem sama osmoze). Woda w kranie twarda 19 Gh, wiec raczej Ca powinno w niej troche byc.
Obrazek

Alternanthera Cardinalis tez marnie wyglada, jak narazie Alternanthera reineckii 'roseafolia' ('Pink') trzyma sie lepiej. Jednak dolne liscie, tez marnieja i opadaja.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: TetriZ » 2012-05-23, 14:15

Bardzo fajny baniak, ale nurzańca należalo by przyciąć ;)
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Akwarybka » 2012-05-26, 12:53

Baniak jak lubie :) Bez zbytniego wydziwiania ale z ''jajem''.
TetriZ pisze:nurzańca należalo by przyciąć ;)
:wow:
Ostatnio znowu pojawiły się glony. Myślę, że jest to spowodowane tym że trochę grzebałem w akwa. Nie wiem czy dobrze zrobiłem osuwając rośliny z korzeniami bo do wody dostały się duże ilości JBL AQUA BASIS PLUS, moze trzeba bylo obciac i zostawic korzenie pod zwirkiem, ale w tedy by zgnily? Jak to sie robi poprawnie ktos ma pojecie?
Najlepiej jest właśnie wycinać rośliny zostawiając tylko korzenie. Korzenie w podłożu zostaną ''zjedzone'' przez inne rośliny i po problemie :ok:
Szachorsefer pisze:Mam też problem z crypciami. Dostaja dziur i gnija (nekroza?)
To raczej szok po nagłej zmianie parametrów wody, spowodowanej tym co napisałeś wyżej.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Jarus » 2012-05-26, 15:32

Piękne akwa - gratki! Lubię takie nurzance leżące na powierzchni (u mnie się nie przyjął).
Co to za kryptokoryny?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

Aktualizacja.

Post autor: Szachorsefer » 2012-06-19, 22:40

Witam po wakacyjnej przerwie.
Ciesze sie ze moja ciezka praca wam sie spodobala.
Powrot z wakacji mile mnie zaskoczyl. Myslalem ze beda straty w obsadzie, nic podobnego. Po trzech tygodniach na automatycznym karmniku byly tylko nieco wychudzone.
Martwi mnie tylko samiczka ramireza zrobila sie malo barwna, no i samiec ja gania bezustannie.
Natomiast rosliny rozrosly sie znacznie.

Obrazek

Poza tym podczas wakacji zrobilem male zakupy. A co za tym idzie nastapily zmiany.
Zaczne od sprzetu.
Doszla butla co2 2l + Reduktor Aquamedic + Elektrozawor Aquamedic + reaktor Sera flore 500.

Obrazek

Do oswietlenia doszlo 1 x 39 W Arcadia T5 Original Tropical Pro. (w planach odblasnik) Teraz jest jakies 0.70 W/l.
Z nowozow doszla sol MgSO4x7H2O 5 ppm tygodniowo.
Roslinki zaczely bombelkowac :)
Oczywiscie troche posprzatalem, przyciolem i zagescilem niektore roslinki, inne przerzedzilem (przygotowuje sie do zakupow ciekawszych okazow roslinek) :) .

Obrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Szachorsefer » 2012-06-25, 19:53

Czolem!
Mala aktualizacja.
Posadzilem Hedyotis Salzmanii, troszke podczas transportu sie "rozplaskala". (zostala wyslana zwyklym listem w woreczku bez wody, zapakowanym w perforowanej kopercie)
Obrazek
Mam nadzieje, ze sie ladnie przyjmie.
Sadzac Hedyotis Salzmanii znalazlem wplatana w nia druga "zieleninke".
Obrazek
Moze ktos pomoze mi ja zidentyfikowac?(mysle ze to hydrocotyle japan, prosze o potwierdzenie lub zaprzeczenie)
Teraz czekam na wieksza dostawe roslin:
-Microsorum pteropus 'Narrow'
-Hygrophila pinnatifida
-Pogostemon Stellata (Eusteralis)
-Staurogyne repens
-Proserpinaca Paulustris 'Cuba'
Juz nie moge sie doczekac :D Mam tylko nadzieje,ze dotra w dobrej kondycji.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
YotoroAne
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2011-09-24, 23:24
Pojemność akwarium: 140
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: YotoroAne » 2012-06-26, 15:11

Dokładnie to jest Hydrocotyle Japan :)

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Szachorsefer » 2012-07-01, 22:21

Witam ponownie.
Zaplanowane roslinki dotarly w zadowalajacym stanie. Wczoraj je posadzilem. Nie zdazylem zrobic fotki calosci akwa przed zgasnieciem swiatla. Udalo mi sie strzelic fotke jednej roslince.
Podobno jest to: Proserpinaca Paulustris 'Cuba'
Jednak nie do konca jestem tego pewny.(na fotkach z netu roslinka jest bardzo wybarwiona i ma mocniejsze lodygi i liscie) Prosba o wasza opinje.
Obrazek
Pozdrawiam.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: blue_betta » 2012-07-01, 23:09

IMO to jest ta roślina, ale albo emers albo dość "zmęczona" u poprzednika.

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Szachorsefer » 2012-07-03, 19:19

blue_betta pisze:IMO to jest ta roślina, ale albo emers albo dość "zmęczona" u poprzednika.
Dziekuje za odpowiedz.
Zawsze dobrze jest sie czegos ciekawego dowiedziec (nawet nie wiedzialem co to jest emers, pogoglowalem, poczytalem, no i zostalem oswiecony w tym temacie).
Pytanie tylko jak postepowac z ta roslinka (jakos specjalnie), zanim sie przeksztalci. Na dzien dzisiejszy lodygi przy korzonkach sa bardzo cienkie i twarde, wyzej nawet 2-3 razy grubsze.
Poza tym odpadaja jej liscie, czasami nawet roslinka rozpada sie na dwie czesci. Najmocniejsze lodygi zaczynaja ladnie babelkowac, nowe listki zaczynaja sie wybarwiac.
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: blue_betta » 2012-07-03, 23:31

Część ze szklarni/nadwodna w wodzie umrze i nie ma na to siły. Listki/rozgałęzienia, które roślina wypuści w podwodnej hodowli będą już OK :)

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Szachorsefer » 2012-07-18, 00:05

Witajcie!
Mala aktualizacja:
1.Pelzacz bagienny dostal podwodnych lisci. Chodziaz nie odbylo sie to gladko. Poodpadalo mu sporo lisci, roslina rozpadala sie na kilka czesci (sadzilem je z powrotem). No i w koncu pojawily sie podwodne listki.
Obrazek
2.Mam problem z Hygrophila pinnatifida. Zaraz po posadzaniu wygladala jakby ruszyla ze wzrostem, ale nagle zatrzymala sie i dostala brazowych kropeczek, nastepnie starsze liscie zaczely robic sie przezroczyste, mlode jasnozielone i zolte. Nie wiem jaka jest przyczyna(moze zamieszane sa w to glony).
Obrazek
3.Od jakiegos czasu zaczely pojawiac sie glony (co widac na anubiasie, mysle ze sa to glony kolonialne). Przyczyn pojawienia sie glonow dopatruje sie w zmianie sposobu oswietlenia.
Swiece 10 h bez przerwy:
30 min 1x39w
2,5h 2x45w
4h 2x45w+1x39w
2,5h 2x45w
30min 1x39w
(wczesniej robilem 2 h przerwe w oswietlaniu po 5 h).
Pogrzebalem rowniez w podlozu (przesadzalem troszke).
Parametry wody:
ph 7,5
gh 11
kh 7
po4 2,5 mg/l
no3 10 mg/l
Co do nawozenia to uzywam sole + produkty easy life.
MgSO4 7H2O 5ppm, K 15ppm,NO3 10ppm, PO4 2ppm(tygodniowa dawka podawane przy podmianie), mikro co drugi dzien Fe 0,5ml + TPN 2ml
Podmiany co tydzien kranowka + ro.
Polewam ze strzykawki easy carbo po miejscach gdzie pojawia sie wieksze skupisko glonow(jakies 4-5 ml). Oczywiscie skrobanie szyb, usuwanie lisci najbardziej opanowanych. Mysle o powrocie do oswietlania z przerwa 2h, lub o skroceniu czasu oswietlania.
4.Doszlo kilka roslinek:
Sagittaria subulata
Echinodorus Tenellus
Microsorium pteropus Windelov
Heteranthera Zosterifolia (dotarla w oplakanym stanie, probuje ja reanimowac)
Micranthemum umbrosum
Ludwigia ovalifolia.
Aktualny wyglad(pelne oswietlenie):
Obrazek
(oswietlenie poranno/wieczorne):
Obrazek
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Szachorsefer
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2012-05-22, 23:46
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Luton

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Szachorsefer » 2012-07-29, 20:14

Witajcie!
Mala aktualizacja.
Dokupilem Hygrophila pinnatifida w bardzo dobrej cenie za 9.99 funta (10 sadzonek z korzeniami z malymi odrostami po kilka malych roslinek) poprzednio z thegreenmachine za 7,99 funta (roslinka od tropica dwie male sadzoneczki ktore prawie calkowicie padly, prawdopodobnie emersy), anubias nana petite, i bulbitis (niestety zgnile korzenie) zglosilem reklamacje :) i dostane nowego bolbitisa + gratisowa roslinke.
Glon jakby troche sie zatrzymal. Zmniejszylem nieco Gh 9 i Kh 5.
Narazie nie moge zwiekszyc Co2, nie mam sposobu na ten reaktor. Ph niestety bez zmian ok. 7,5.
Bardzo ladnie ruszyla Ludwigia ovalis (nie byla w planie, dostalem ja jako zamiennik).
Heteranthera Zosterifolia tez daje rade. Narazie jej nie widac bo rosnie za prawym korzeniem.
Obrazek
Powoli zaczynam myslec nad restartem. Mysle nad zmiana podloza. W gre wchodzi pro soil, oliver knott i amazonia. Czy mozecie cos polecic?
Mysle tez nad pozbyciem sie filtra wewnetrznego(zajmuje sporo miejsca, zmiescila by sie jakas ladna roslinka w to miejsce) i zastapienie go drugim kubelkiem. Czy to dobry pomysl i czy macie jakies propozycje?( zeby byl wydajniejszy od eheima 2224, bo nie wyrabia mi reactor(poduszka) i nie moze byc za szeroki, musi sie do szafki zmiescic) Moje typy to Eheim Ecco Pro 2036 lub Eheim Classic 2217(ma wiekszy przeplyw).
Dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: Akwarybka » 2012-07-29, 23:39

Ja mogę polecić Colombo Flora Base Black - bardzo zacne podłoże, ale na Twoim miejscu to chyba kupiłabym Amazonie, różnica cenowa jest bardzo niewielka :)

Filtra pozbądź się przy najbliższej okazji. Ja mojego Juwela też już mam serdecznie dosyć... Zamiast niego wpakuję jakiegoś Fluvala, myślę o 205 lub 305.

Gdzie kupiłeś H. pinnatifida?

Bardzo fajny baniak :ok:

Awatar użytkownika
123patryk
Akwarysta
Posty: 538
Rejestracja: 2010-12-23, 20:35
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Białystok

Re: [180l] - Ogolne.

Post autor: 123patryk » 2012-07-30, 10:48

Akwarium ładne . Tylko za dużo gatunków , wszystko napchane ;) .
Obrazek

ODPOWIEDZ