70W w 112l

Moderator: ModTeam

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

70W w 112l

Post autor: Jarus » 2012-07-22, 15:24

Witam!

Kupiłem od kolegi Matrixa82 pokrywę DIY z dwoma świetlówkami T5 35W.
Czy przy obsadzie roślinnej:

Anubias afzelii
Anubias barteri nana
Zwartka (Cryptocoryne beckettii)
Zwartka (Cryptocoryne Wendtii green)
Żabienica (Echinodorus Amazonicus)

+ Pistia (dla prętników karłowatych)

da radę to jakoś opanować? Wiem że to w większości rośliny cieniolubne więc światełka będzie za dużo (wychodzi 0,625w/l). Czy jak odpowiednio zacienię poprzez pistię na powierzchni to będzie ok?
Można by zwiększyć dozowanie nawozów, CO2 i to jakoś skompensować?
Obawiam się, bo walkę z glonami zawsze przegrywam :mur:.

Nowych gatunków roślin na razie nie chce kupować.

Czy lepiej kupić słabsze świetlówki? Na stateczniku o parametrach 2x21W, 2x28W, 2x35W mogę założyć powiedzmy 28-ki będzie wtedy 56W czyli 0,5w/l. Tyle że są krótsze!
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: Jarus » 2012-07-23, 21:07

Ktoś coś podpowie? Bo nie wiem co robić. :help:
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: blue_betta » 2012-07-23, 21:21

Przegapiłem temat, przepraszam i już odpisuję :zawstydzony:
Przy takim świetle rośliny, które masz będą rosły - nawet zacienienie nie będzie koniecznością. Zwartki i żabienice pobierają składniki pokarmowe z podłoża, z wody będą korzystały anubiasy i pistia.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: Jarus » 2012-07-23, 21:25

No ja wiem - ale czy taka ilość światła to nie proszenie się o glony? Często o tym czytałem - "za dużo światła to problemy z glonami ".
Czy Co2 z butli + sole + mikro wystarczy żeby to jakoś kontrolować? Jak to jest? Pytam bo jestem raczej 'lajkonik' :D w takich sprawach.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: blue_betta » 2012-07-23, 21:42

Widziałeś moją kostkę? Miałem tam ponad 0,6W/l - nawoziłem tylko węglem, potasem i EL micro + podłoże pro soil. Glonów nie miałem do czasu aż przyszła pora na wyjazd i nie dawałem nawozów, a światło działało na włączniku czasowym :(
Dobrze dobrane ilości nawozów i będzie dobrze :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: Jarus » 2012-07-23, 21:55

OK - teraz pytanie: czy na moim miejscu zmniejszyłbyś światło? Bo skoro powiedzmy przy 56W też by było 'tak samo' dla tych roślin to może zmienić na słabsze? Tyle, że krótsze - nie wiem czy doświetlę 80 cm świetlówkami T5 60 cm zamiast 75 cm. ??
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: blue_betta » 2012-07-23, 22:30

Jak bym miał takie światło, to bym dokupił sporo innych roślin :D Światełko możesz zmniejszyć, co najwyżej boki będą lekko niedoświetlone.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: 70W w 112l

Post autor: marthinez » 2012-07-24, 20:00

blue_betta pisze:Widziałeś moją kostkę?
Oświetlenie kostki ma się nijak do dużego baniaka.
Nie należy ich porównywać.
IMHO im większy baniak tym światło może, a nawet powinno być słabsze oczywiście biorąc pod uwagę przelicznik wata na litr.
Jarus pisze:Czy Co2 z butli + sole + mikro wystarczy żeby to jakoś kontrolować?
Pytanie trochę mało precyzyjne, bo to raczej umiejętności są miarą sukcesu, a nie wyżej wymienione rzeczy.
Ilu to ludzi miało najlepszy, najdroższy sprzęt i masę glonów, a ile super baniaków stoi bez co2 i drogich nawozów?

Stawiając nowy baniak pomyślał byś nad jakimś dobrym podłożem, przemyślał układ aranżacyjny (ozdoby) i większą ilością bardziej wymagającego ziela, bo jak czytam Twoje posty i oglądam Twoje baniaki to ciągle się zastanawiam "po co on kupił lepsze światło, zestaw co2 i po co leje tyle nawozów co ja w 270 litrach"?

Za bardzo skupiasz się na aspektach, które powinieneś zostawić już w spokoju (światło, co2), a zacząć myśleć o innych sprawach. Baniak to nie tylko światło. :)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: blue_betta » 2012-07-24, 20:11

Mój przykład z kostką dałem bardziej jeśli chodzi o problem nawożenia, bo w sumie to czym nawozimy nie ma znaczenia (macro, micro, etc.) co do litrażu - w małym nawozimy, w większym nie; za to ilość już bardziej :oczko:

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: 70W w 112l

Post autor: marthinez » 2012-07-24, 20:28

Nawożenie jest silnie związane ze światłem.
Kostka ze światłem 0,3W/l raczej nie pociągnie wymagającego ziela, a baniak od 200 litrów w górę sobie poradzi.
Analogicznie kostka z 1W/l to często norma. W bardzo dużym baniaku takie światło to katastrofa.
I na nic tu różne ilości, czy typy nawozów.

BTW, moja kostka miała 0,8W/l i nie nawoziłem niczym prócz śladowych ilości potasu.
Ale tam miałem amazonie i to jest to o czym pisałem też wyżej.
Moim zdaniem warto pomyśleć na dobrym podłożem.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: blue_betta » 2012-07-24, 20:34

marthinez pisze:Nawożenie jest silnie związane ze światłem.
No to jasne.
Ja nie pisałem o nawożeniu dużego akwarium ze światłem 1W/l, a o ciut ponad 0,6W/l a tam macro, micro i węgiel, itp. podawać trzeba z tymże w innych ilościach (zależnych od tego jak zareagują rośliny, itd.). Czy się mylę :niewiem: ?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: 70W w 112l

Post autor: marthinez » 2012-07-24, 20:37

blue_betta pisze:Ja nie pisałem o nawożeniu dużego akwarium ze światłem 1W/l, a o ciut ponad 0,6W/l a tam macro, micro i węgiel, itp. podawać trzeba z tymże w innych ilościach (zależnych od tego jak zareagują rośliny, itd.). Czy się mylę :niewiem: ?
Stwierdzenie ogólnikowe, bo w każdym akwarium z roślinami trzeba nawozić w różnych ilościach jak i formie (poprzez podłoże na przykład)

Niemniej stwierdzenie takie niewiele może pomóc.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: blue_betta » 2012-07-24, 20:43

No właśnie to miałem na myśli :D
Dzięki serdeczne Marcin :ok:

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: 70W w 112l

Post autor: Jarus » 2012-07-24, 21:02

Dzięki Marthinez, że się odezwałeś. Cieszy mnie to bardzo.
marthinez pisze:
Jarus pisze:Czy Co2 z butli + sole + mikro wystarczy żeby to jakoś kontrolować?
Pytanie trochę mało precyzyjne, bo to raczej umiejętności są miarą sukcesu, a nie wyżej wymienione rzeczy.
Do tego zmierzałem w powyższych pytaniach. Tak właśnie sądziłem. Ja jestem jeszcze mocno zielony w kwestii nawożenia i polegam głównie na tym co napiszą mi Koledzy z forum.
marthinez pisze: Ilu to ludzi miało najlepszy, najdroższy sprzęt i masę glonów, a ile super baniaków stoi bez co2 i drogich nawozów?
Tak jak piszesz - nie każdemu się to udaje. Tą kwestię też już poruszałem. Skoro wyczytałem (na tym forum m.in. ) że rośliny aby dobrze rosły potrzebują nawozów, dobrego światełka (jak dla ich potrzeb) i co2 to to kupiłem.
Całej 'reszty' - czytaj 'ręki do tego' i cierpliwości (której mi brak) nie kupię. Mam nadzieję że z czasem 'resztę' wypracuje.
marthinez pisze: Stawiając nowy baniak pomyślał byś nad jakimś dobrym podłożem, przemyślał układ aranżacyjny (ozdoby) i większą ilością bardziej wymagającego ziela, bo jak czytam Twoje posty i oglądam Twoje baniaki to ciągle się zastanawiam "po co on kupił lepsze światło, zestaw co2 i po co leje tyle nawozów co ja w 270 litrach"?

Za bardzo skupiasz się na aspektach, które powinieneś zostawić już w spokoju (światło, co2), a zacząć myśleć o innych sprawach. Baniak to nie tylko światło. :)
Zdaje sobie sprawę że nie przykładam się do wyglądu baniaka ale w sumie robię to jak najbardziej świadomie.
Po prostu bez względu na to czy mam w baniaku kryptokoryny i anubiasy (baniak 1) lub też ludwigię i nadwódkę (baniak 2) nie radzę sobie jeszcze z ogarnianiem tematu glonów.

Na cholere mi super wyglądające/wymagające rośliny które będą całe zaglonione? Już wolę kryptokoryny w glonach (na nich mniej widać :D).

Jak kiedyś (pewnie za rok, dwa czy trzy) będę wiedział jak prawadzić baniak tak aby nie dopuścić do jego 'zaglonienia' i BĘDĘ UMIAŁ reagować na pojawiające się glony tak żeby unicestwić je w zarodku to wtedy zacznę się przykładać do aranżu i ciekawej wymagającej roślinności.

Na razie chciałbym dojść do takiego stanu roślin (nawet zwartek i anubiasów) żeby nie było na nich jak teraz sporo zielenic, krasnorostów i innego badziewia.

ps. Cieszę się że napisałeś na temat podłoża bo mam dylemat - zaraz założę wątek i poczytam co mi poradzicie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: 70W w 112l

Post autor: marthinez » 2012-07-24, 22:03

Jarus pisze:Skoro wyczytałem (na tym forum m.in. ) że rośliny aby dobrze rosły potrzebują nawozów, dobrego światełka (jak dla ich potrzeb) i co2 to to kupiłem.
Racja.
Ale jak sam widzisz, są różne rodzaje światła i nawozów. Chodzi mi o jakość.
Musisz takze pamiętać, że trzeba mieć co nawozić.
Jarus pisze:Zdaje sobie sprawę że nie przykładam się do wyglądu baniaka ale w sumie robię to jak najbardziej świadomie.
Po prostu bez względu na to czy mam w baniaku kryptokoryny i anubiasy (baniak 1) lub też ludwigię i nadwódkę (baniak 2) nie radzę sobie jeszcze z ogarnianiem tematu glonów.

Na cholere mi super wyglądające/wymagające rośliny które będą całe zaglonione? Już wolę kryptokoryny w glonach (na nich mniej widać :D ).

Jak kiedyś (pewnie za rok, dwa czy trzy) będę wiedział jak prawadzić baniak tak aby nie dopuścić do jego 'zaglonienia' i BĘDĘ UMIAŁ reagować na pojawiające się glony tak żeby unicestwić je w zarodku to wtedy zacznę się przykładać do aranżu i ciekawej wymagającej roślinności.
I tu moim zdaniem jest błąd w Twoim toku rozumowania.
W zdecydowanej większości preferujesz rośliny łatwe, ale i wolno rosnące. Takie zielsko słabo radzi sobie z glonami.
Powiem Ci, że ja osobiście za chorobę nie potrafię utrzymać dłużej anubiasów bez zielonych kropek. Czy to oznacza, że powinienem teraz przez lata umartwiać się jak zrobić żeby ich nie było, czy dalej skupiać się na kwestiach estetycznych baniaka i próbowaniu coraz to nowszego zielska?

Polub rośliny szybkorosnące, mogą być te trudne (chociaż w dobie extra światło i co2 ciężko już o takie), gęsto zarośnięte baniaki, a zobaczysz, że glon nie taki straszny. Teraz jak doczytałem w innym temacie masz kubełek to będzie Ci dużo łatwiej.

Próbuj tez pójść w strone estetyki baniaka.
Mam kilku kolegów eksperymentatorów. Ich baniaki od lat nie zachwycają, bo oni skupiają sie na glonach, reakcjach roslin na dany pierwiastek i takie tam.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ