[60L] Zbiornik dla początkującego

Moderator: ModTeam

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

[60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-11-11, 15:21

Witam,

Przymierzam się od tygodnia do zakupu akwarium. Moje oko trafiło na najtańszy w pełni wyposażony zestaw z allegro. Wyposażony jest w standardowy filtr, grzałkę 100W oraz świetlówkę 25W. Na początek nie chciałbym zbyt mocno wchodzić w koszty, a więc grzałka i filtr muszą wystarczyć w tak podstawowej wersji przynajmniej przez 2-3 miesiące.

No i zaczynamy od pytań:
1. Mam obawy przed moją kranówką, jest dosyć mętna (prawdopodobnie przez 30-letnie rury). Czy zastosowanie preparatu wiążącego substancje chemiczne i działanie filtra doprowadzi ją przez dwa tygodnie do stanu niemalże krystalicznego?

2. Jaki środek chemiczny najlepiej stosować jako podłoże pod rośliny? Poprosiłbym o nazwę lub link do allegro.

3. W jakie podłoże iść? Czytałem wiele dobrych opinii nt. 2-5 mm żwiru. Podzielcie się opiniami, chciałbym żeby zarówno ładnie wyglądało jak i sprzyjało rybom.

4. Rośliny... przyznam, że jako początkujący gubię się w łacińskich nazwach. Nie ukrywam, że chciałbym mieć rozwiniętą florę na wszystkich planach. W co najlepiej zainwestować? Czy kupując rośliny przez allegro nie narażam się na ich gorszą "jakość"?

5. Dobranie rybek uważam jako stosunkowo łatwe. Pójdę, albo w stronę ławicy neonków lub w brzanki. Do gry wchodzi koncepcja: razbory + harem bojowników. Powiedzcie w co Wy najchętniej byście zainwestowali. Od razu dodam, że red cherry specjalnie mi się nie podobają.

Czekam na opinie :)
Nawet krótkie odpowiedzi będą mnie satysfakcjonować.

fishman
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 2012-11-04, 22:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: fishman » 2012-11-11, 16:30

1. Jak nie jesteś pewny wody z kranu to możesz zainwestować w 5l butelki z wodą (najtaniej w Biedronce).

2. Ja u siebie nie używam żadnego ale jak chcesz oszczędnie sobie znaleźć podłoże to myślę że wystarczy zwykła ziemia ogrodowa. Jak wolisz taką w wiaderku to może spróbujesz tego:
http://allegro.pl/tetra-complete-substr ... 38975.html

3. Ładnie wygląda żwirek bazaltowy. Sam go posiadam i jak dotąd bardzo dobrze się sprawuje.

4. Ja preferuje takie od razu ze sklepu ale myślę że jak dobrze zapakują te roślinki to nie powinno być jakichś większych problemów.

5. Specjalnie na doborze ryb to ja się nie znam ale jak ci się nie podobają krewetki to proponuje otoski, które "sprzątają" dno. Dobrym rozwiązaniem będzie wypisanie jakie rybki ci się podobają a koledzy z forum na pewno ci podpowiedzą. :-)

Omenmasza
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2010-06-16, 16:05
Pojemność akwarium: 170
Imię: Sebastian
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: Omenmasza » 2012-11-11, 17:11

60L najtańszy zestaw na allegro, czyli koszt między 150-180zł. Według mnie lepiej dołożyć drugie tyle i już można mieć 112l. Większe dla początkującego łatwiej utrzymać w stabilności. Ale to też kwestia miejsca.

1.U mnie woda też jest dość mętna, do tego sporo chlorowana. Odstanie wody ok 2-3 dni pomaga, a filtr dodatkowo wspomoże.

2. Ja od długiego czasu używam Aquael Acti Substrate. Jak dla mnie super

3. Żwirek bazaltowy. Zgadzam się z fishmanem

4. Na allegro kilka razy kupowałem rośliny i były marne. Lepiej pójść do dobrego sklepu lub poprostu popytać u nas na forum a na pewno uda Ci się coś zakupić lub dostać:)

5. Rybki? Podpisuje się pod odpowiedzią fishmana.

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-11-11, 18:21

Niestety mam miejsce wyłącznie na 60-litrowe akwarium. Zdecyduje się może na odstanie wody w dwóch miskach, a potem zastosuje jakiś środek.

Czy Aqueal'a trzeba kupować w wersji aż 3-litrowej? Jest to spory wydatek, a wydaje mi się, że nawet nie zużyje połowy przy składaniu akwarium.

Żwirek bazaltowy - super, podoba mi się ;)

Boje się o ceny roślin w zoologicznym. Nie ukrywam, że są one zupełnie nieatrakcyjne względem tych na allegro.

Rybki? Tak jak pisałem - chciałbym połączenia bojowników ze stadnym gatunkiem.

fishman
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 2012-11-04, 22:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: fishman » 2012-11-12, 22:04

A jakie stadne rybki ci się podobają?

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-11-13, 21:10

Naczytałem się... i zmieniam kompletnie pomysł na akwarium. Jutro zamawiam 60-litrowe, standardowe aqua z lampą 25W. pH w kranie oscyluje w okół 7,4-7,5. Być może lekko zbije je filtrowaniem przez torf jak i samymi korzeniami. Chce stworzyć biotop ameryki płd. z przejrzystymi wodami, których pH w środowisku oscyluje w granich 7-7,3. Wodę mam średnio-twardą, ale mogę to łatwo zmienić przy regulacji pH. Jakie rybki? Będą to trzy pielęgniczki kakadu dopasowane do właściwości mojej wody jak i kilka bystrzyków. To wszystko. Oczywiście dużo roślin i nawożenie wszystkiego CO2.

Co o tym sądzicie? :)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: blue_betta » 2012-11-13, 21:51

Dla mnie bomba :) Tylko jaką zamiarujesz kupić tą lampę 25W? Świetlówka, czy żarówka?

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-11-13, 22:38

Świetlówka. Chciałem kupić zestaw aquel, ale ma on w zestawie świetlówkę 15W... bez możliwości zamiany na mocniejszą. Z drugiej strony posiada lepszy filtr i grzałkę. Przeboleje miesiąc-dwa i chiński filtr pójdzie na śmietnik. Stopniowo postaram się kupować lekkie odżywki pod rośliny. Zastanawiam się jeszcze nad podłożem, zwykły żwirek czy raczej bazaltowy? Co pasuje lepiej do tego biotopu?

fishman
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 2012-11-04, 22:50
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Tarnobrzeg

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: fishman » 2012-11-13, 22:41

Według mnie do tego biotopu pasuje zwykły żwirek.

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-12-18, 00:53

Akwarium założone dokładnie 10 dni temu. Posadziłem kilka roślinek - cryptocoryne, egerie dense, bacope monnieri, paprotnice, zwartki. Wszystko bazuje na 3-centymetrowej ziemi ogrodowej i 5-centymetrowej warstwie grubego żwiru o granulacji 8mm do 13mm. Wszystko byłoby okej gdyby nie to, że rośliny po lewej rosną bardzo ładnie, zaś te po prawej wręcz padają! Cryptocoryn'y po tygodniu mają już dziurawe liście, polysperhma to samo, paprotnica też się ledwo trzyma. Co może być powodem? Czy czasami grzałka nie powoduje tego? Oświetlenie 15W T8. Woda podmieniana wczoraj, czekam na testy 6in1 ;)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: blue_betta » 2012-12-18, 11:27

Użyłeś strasznie grubego żwiru - moim zdaniem zbyt grubego. Rośliny na pewno nie padają od grzałki. IMO po prostu chorują po przesadzeniu do nowych warunków.
I na koniec muszę Cię zmartwić - testy paskowe są bardzo niemiarodajne :(

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-12-18, 22:12

Najlepsze jest to, że żwir kupowałem w sklepie zoologicznym. Na pierwszy rzut oka wydawał mi się zdecydowanie mniejszy, a tu niespodzianka... Na razie go zostawię, za jakiś czas skuszę się może na małą zmianę. Rośliny powoli odżywają - mam nadzieje, że to będzie stały trend. Niestety jeden liść na zwartce ma już sporych rozmiarów dziury i pytanie, czy warto go obciąć?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: blue_betta » 2012-12-19, 00:00

Jeżeli liść ma się ewidentnie źle, to tnij - z czasem pojawią się nowe, świeże listki :)

piterr3
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 2012-11-11, 15:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Toruń

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: piterr3 » 2012-12-19, 01:31

Przy okazji, kończąc temat czy w związku z grubym żwirem mogę mieć jakieś problemy? Docelowo w akwa będą 3 prętniki karłowate i 10 neonków innesa. Większej ilości ryb nie przewiduje.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [60L] Zbiornik dla początkującego

Post autor: blue_betta » 2012-12-19, 15:24

Jedyny problem to aspekt estetyczny, fakt, że niektóre rośliny nie lubią grubego żwiru i o kiryskach i tego typu rybach można raczej zapomnieć.

ODPOWIEDZ