przedszkole Wilanów

Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Moderator: ModTeam

digital
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-10, 01:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Trójmiasto

Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: digital » 2012-12-10, 02:08

Witam wszystkich użytkowników!

Na początku chciałbym nadmienić, że to mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że będzie zgodny z regulaminem :).
Dość zbędnego gadania, zaczynamy.

Do akwarystyki wracam po kilku ładnych latach. Obecnie w domu mam 90l. zbiornik i nie wiem co się w nim dzieje, bo się nim nie zajmuję :), mieszkam w akademiku i czegoś mi brakuje. Dlatego postanowiłem założyć sobie akwarium! Totalnym laik'em może i nie jestem, ale o pomoc jednak poproszę.

Fundusz mam w sumie nieograniczony, ale w miarę rozsądku. Myślałem, aby litraż zbiornika miał 60l. Teraz może zaznaczę, że chciałbym zbudować akwarium na wzór z galerii, ponieważ bardzo mi się podoba i mnie zainspirowało (link: http://e-akwarystyka.pl/topics24/18480.htm). Chodzi mi o tzw. białą plażę i czarne boki podniesione troszkę wyżej. Zaznaczam, że podłoża nie chciał bym kupować takiego jak w linku powyżej, bo troszkę szkoda mi na to akwarium pieniędzy (po powrocie do domu, mam zamiar zrestartować swoje akwarium domowe), dlatego chciałbym prosić o doradztwo jakiegoś alternatywnego - tańszego rozwiązania. Zależy mi na trawniku z przodu, co zapewne wiąże się z dobrym oświetleniem. Do tego zamierzam nasadzić troszkę roślin z tyłu, tak aby akwarium było dość mocno zarośnięte. Czekam na propozycje nawozów pod podłoże. Do akwarium mam zamiar wrzucić korzeń, coś ala: http://allegro.pl/korzenie-na-wage-aqua ... 63243.html czy to dobry wybór? Nad obsadą do końca się nie zastanawiałem, ale na dzień dzisiejszy będzie to:
-małą ławica neonów innesa 6-10 sztuk
-jakiś glonojad
-kilka kirysków
nad resztą się zastanowię, ponieważ tak naprawdę do końca nie wiem co mi się spodoba, możliwe, że będą też razbory klinowe.

Kolejnej kwestii postanowiłem poświęcić oddzielny akapit, zakupy mam zamiar robić głównie na allegro, dlatego akwarium z pokrywą chcę zakupić właśnie tam, w komplecie z jakimiś akcesoriami: grzałka, filtr, termometr, etc.. Czy to dobra decyzja, czy może lepiej wybrać jakąś alternatywną ścieżkę i kupić samo szkło+pokrywę, a oddzielnie lepszy filtr, grzałkę, może jakiś napowietrzacz? Czy polecacie jakieś skały, aby oddzielić białą plażę, od tropikalnego czarnego lasu? :D

Na te pytania bardzo chciałbym poznać sensowne odpowiedzi,
pozdrawiam Artur!

EDIT:
1. Jeśli ktoś ma jakieś porady, zastrzeżenia, propozycje, na pewno wysłucham i rozważę :), z miłą chęcią wysłucham każdego!
2. Czekam na propozycje, co gdzie zakupić i w jakiej ilości :).
3. Akwarium ma służyć jako odprężenie, kocham oglądać śmigające ryby godzinami jak tv, dlatego chcę włożyć w to dużą cząstkę siebie! :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Łoren » 2012-12-10, 07:11

Polecam lekturę >>> http://e-akwarystyka.pl/topics29/18201.htm znajdziesz tam wiele odpowiedzi na swoje pytania.
Co do szczegółów np oświetlenia - proponuję zakup belki i niestosowanie pokrywy - , świetlówki - 865 - tanie i skuteczne - koszt belki i pokrywy porównywalny - wygoda użytkowania i estetyka bez porównania wyższa.
Filtracja - filtr zewnętrzny kaskadowy będzie chyba najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o kwestie wykorzystania miejsca w akwarium a i cenowo również. Kwestie podłoża i pozostałe znajdziesz w linku podanym wyżej.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-10, 17:21

Nie potrafię sobie wyobrazić akwarium w akademiku. Ale może jesteś z tych co nie imprezują i mają względny spokój w pokoju (sam chadzałem do znajomych 2-3 razy w tygodniu do akademika na browarka a w weekendy często były imprezy).

Przemyśl to dobrze. Pamiętaj, że zakładanie zbiornika trwa jakieś 3 tygodnie (dojrzewanie). A co z wakacjami??? Będziesz musiał zabrać baniak ze sobą i znów go zakładać.

Może lepiej kup sobie jakąś gadzinę albo gryzonia.

Kumple mojego brata hodowali szczura w akademiku w kartonowym pudle :brawo: . Jak nie trudno się domyślić szybko zwiał i mieszkał za szafą. Pewnego razy gdy brat był u nich Kazik (bo tak miał na imię szczur) wszedł na stół przy którym siedzieli, złapał w zęby łyżeczkę i zwiał za szafę :fiufiu: .

A jeśli już mowa o gryzoniach to zdarzyło mi się przemycać 2 myszy wraz z klatką znajomemu do akademika. Wszedłem głównym wejściem z klatką i myszami pod pachą przywitałem się z portierem i poszedłem dalej jak gdyby nigdy nic. Wspomnę tylko, że osoby nie zameldowane powinny oddawać dowód osobisty w "zastaw" przy wizytach. Mi zdarzyło się to może ze 3 razy :D

digital
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-10, 01:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: digital » 2012-12-10, 18:15

Powiem tak, mieszkamy w łącznikach 2 pokoje + łazienka, mam 1 osobowy pokój, i jest względnie cicho, bo również długo się zastanawiałem nad akwarium w akademiku, ale doszedłem do wniosku, że czasem jakieś rozmowy na korytarzu nie będą przeszkadzały. Dodam, że nie stronie od alkoholu, ale dodam że jeśli jakieś imprezy się w akademiku odbywają, to w kuchni :), w pokoju nie pijam alkoholu, a do tego piję z umiarem :). Nadmienię, że jestem dj'em, ale w akademiku gram tylko z słuchawkami na uszach, więc myślę, że ryby będą miały ciepłe i przytulne mieszkanko. Odnośnie wakacji sprawa ma się inaczej, ja praktycznie mieszkam cały rok na okrągło w akademiku, jedynie czasem odwiedzam rodzinę, a na święta zjeżdzam maksymalnie na tydzień, nawet w sylwestra mieszkam w Gdańsku :). Gryzonie nie wchodzą w grę, jedyne zwierzątko, które jeszcze rozważałem, to buldog angielski, ale w akademiku? :mur:

digital
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-10, 01:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: digital » 2012-12-12, 03:43

Chciałem odświeżyć temat, dlatego nie edytowałem postu.

Mam kilka pytań odnośnie techniki co2:
1. Na forum jest dużo info o tej technologii, nigdy jej nie stosowałem, ale czy ktoś ma jakąś dobrą literaturę na temat tego systemu?
2. Chciałbym kupić zestaw, pełen - z butlą, do zbiorników >100l, chętnie przygarnę link z allegro, sprzęt ma być tani, jak najtańszy, podejrzewam że taki zestaw był by wstarczający: http://allegro.pl/zestaw-co2-standard-d ... 86391.html
3. Mam zamiar skompletować porządny osprzęt zanim zacznę zakładać akwarium.

cheers :)

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: piotrek929292 » 2012-12-12, 21:09

OK skoro jesteś zdecydowany to postaram się pomóc :P .

Zakupy:
Polecam Ci przeszukanie allegro pod kątem używanych zestawów. Często ludzie chcą się pozbyć akwariów wraz z osprzętem i sprzedają to za bezcen. Jeśli Ci się nie spieszy to przez tydzień przeszukuj allegro a na pewno znajdziesz coś odpowiedniego z trójmiasta (opcja odbiór osobisty) lub z odpowiednio zabezpieczoną przesyłką.
Jeśli wolisz kupować osobno to i tak polecam sprzęt używany. Ja kupiłem ostatnio filtr tetra tec ex 1200 za 125zł gdzie nowy kosztuje około 500zł (ma urwaną rączkę od głowic ale to w niczym mi nie przeszkadza)

Podłoże:
Polecam składy budowlane. Wielkim plusem w przypadku kupowania tam podłoża jest cena! A skoro masz zamiar mieć akwa 60l potrzebne Ci będzie niewiele piasku i żwiru więc możliwe, że dostaniesz go za darmo

Korzeń:
...jak korzeń jak Ci się podoba to kupuj i już. W akwariach gęsto zarośniętych korzenie bardzo ładnie się prezentują

Obsada:
neonków dałbym 12 i zrezygnował z glonojada a do tego zamiast kirysków kosiarki (6)

co do CO2 to za bardzo się na tym nie znam bo nigdy nie stosowałem. Najtańszym sposobem jest chyba bimbrownia.

To raczej wystarczy gdyż Łoren, napisał kawał porządnego artykułu i tam powinieneś znaleźć pozostałe odpowiedzi

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Peta1992 » 2012-12-12, 22:51

podepnę się pod temat co do bimbrowni ;) jak masz kaski dość to można zainwestować w butlę i cały sprzęt do co2... albo zrobić samemu tzw. bimbrownie ja posiadam już od 3-4 lat... ostatnio zmieniłem dyfuzor z kostki lipowej na szklany i wgl super dozuje :) a mam 112l..

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Jarus » 2012-12-12, 23:32

4 lata bimber? Liczyłeś ile kasy w to władowałeś? Szkoda pieniędzy moim zdaniem na tak długo się w to bawić.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Peta1992 » 2012-12-12, 23:54

czy ja kogoś zmuszam do robienia bimbrowni ? nie . kAżdy robi jak uważa . JARUS.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Jarus » 2012-12-12, 23:58

Zgadza się. Sugeruje tylko, że to na taki okres jest nieopłacalne. To informacja dla kolegi Digital.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Peta1992 » 2012-12-13, 00:02

na początek "przygody" z co2 można się pobawić w bimber ;)

digital
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-12-10, 01:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: digital » 2012-12-13, 04:35

Ale ja właśnie jestem zdecydowany na zakup osprzętu do co2 i chciałbym uzyskać szersze - konkretne informacje, zebrane w jednym miejscu i też chciałem zapytać, czy sprzęt spod linku jest odpowiedni do mojego akwarium >100


EDIT: Bimbrownia NIE wchodzi w grę! :)

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Peta1992 » 2012-12-13, 08:36

a chyba, że tak :) to może niech się ktoś wypowie kto ma :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Powrót do akwarystyki - pomoc w założeniu zbiornika

Post autor: Łoren » 2012-12-13, 18:38

Jeśli celujesz w zestaw CO2 to polecam opcję następującą Butla 1,5kg - najlepiej używana z ważną homologacją - allegro lub pytaj w sklepach z techniką spawalniczą .
Reduktor - najlepiej dwuzegarowy - cena ok 60-70zł podobnie j/w
Zaworek precyzyjny - camozzi - nowy cena ok 25zł - tu nie warto oszczedzać
Zaworek przeciw zwrotny (ważny element) - 2-5zł
Wężyki - najlepiej kupić nowe i nie oszczędzać na nich 5złotych bo kiepskiej jakości będą nieszczelne i butla szubko się opróżni .
Licznik bąbelków - niekoniecznie bardziej wskazany przy reaktorze.
Złączki - niektórzy polecają "automatyczne" - ja jednak jako że jestem już "Moherem" stoję na stanowisku że te manualne - czyli zwykłe skręcane są solidniejsze i bezawaryjne.
Dystrybucja w akwarium - albo wysokiej jakości spiek (nie chińczyk za 10zł) albo reaktor DIY z filtra narurowego gdzie rozpuszczalność jest 100% a co się z tym wiąże - butla 1,5kg do akwarium 100L wystarcza często na rok lub nawet dłużej Koszt jednego i drugiego rozwiązania będzie porównywalny.
Można zastosować także elektrozawór - zdanie nad sensownością tego rozwiązania są podzielone - ja uważam ze to zbędny gadżet - dozuję CO2 non-stop. No i pokrótce to by było chyba na tyle.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ