[54L] Śnieżka

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

[54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-02-07, 22:34

Witam
Akwarium założone dnia: ok 03/01/2013r.

Wymiary:
60x30x30 (54L)


Oświetlenie:
Hagen GLO T5 2x24W

Filtracja:
Aquael FZN-1:
1. Gąbka filtracyjna
2. Ceramika
3. Włóknina

Ogrzewanie:
Hagen 75W

Podłoże:
Aquabasis plus
Żwirek kwarcowy

Parametry wody:
Testy JBL TestLab

PO4 - 0,5 ppm
No3 - 10 ppm
PH - 7
GH - 7
KH - 5
FE - ok 1ppm (LOL)



Nawożenie:
Easy Life PO4
Easy Life NO3
Easy Life ProFito
CO2

Flora:

- eleocharis parvula
- Anubias
- microsorium pteropus
- mech

Fauna:

- Rasbora Hengela 10x
- Lśniącooczka 1x
- Otocinklus x5
- krewetki

Zbiornik wciąż nie stabilny mimo małego litrażu. Microsorium oraz eleocharis pochodzą z in-vitro(pojemniki średnicy 10 cm) i mimo to jestem zdziwiony jego dość szybkim wzrostem choć rośliny trafiły do mnie kurierem w minusowej temperaturze.
Akwarium bardziej eksperymentalne, chciałbym w nim przetestować nawozy easy life, (następnie przetestować nawozy AQUABOTANIQUE) oraz oświetlenie Grolux+Aquastar jak wpływa na pobieranie makro i mikro w przeciwieństwie do standardowych T5 6500K. Do tego dochodzi fakt iż nie mam zbyt dużo chęci i czasu na ciągłą pielęgnację jak było to z poprzednią aranżacją. Tak więc coś między HT a LT.

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia robione w środku tygodnia bez czyszczenia szyb, i usuwania zbierającej się piany która jak widać wciąż wskazuje na niestabilność.


Witam

Aktualizacja tematu dotyczącego akwarium. [23/02/2013]




Pomiar wykonany po podmianie wody i uzupełnieniu nawozów [21/02/2013]:

Po4 - 1ppm
No3 - 20ppm
No2 - 0
Fe - ok.0,7-0,8

Nawozy Easy life w dawkach

Easy life fosfo - 7mml
Easy life Nitro - 12,5mml
Aqua Art K+ - 5mml

Podmiany wody 30%



[10/02/2013]
Glony vs Ryumaru 1:0

Cofając się 2 tygodnie wstecz, w moim wiaderku(akwarium) pojawiła się plaga okrzemek które dosłownie zaatakowały całe podłoże i rozpoczęły inwazję na mech, przyglądając się dokładniej jedynie w zaciemnionych miejscach okrzemki nie pojawiły się na podłożu. Mimo świetlówek o mocy 48W problem się pojawił. Logika podpowiadała przygasić światło, jednak postanowiłem niczego chwilowo nie robić prócz zwiększenia podawania potasu. Na chwilę obecną okrzemki ustępują i ich ilość zmnieszaja się ciągle tak więc cierpliwość okazała się dobrym posunięciem.

Glony vs Ryumaru 1:1

[15/02/2013]

Glony vs Ryumaru 2:1

No cóż dawki 5mml fosforu i azotu okazały się nie wystarczające. Po 3 dniach od podania zaczęły pojawiać się zielenice punktowe na żwirku po sprawdzeniu parametrów makro elementy były praktycznie na zerowym poziomie. Uzupełniłem ponownie makro elementy i czekałem do kolejnej podmiany wody.

[21/02/2013]

Glony vs Ryumaru 2:1

Postanowiłem zrobić podmianę wody po upływie 6 dni. Do tego muszę liczyć się z odmulaniem żwirku ponieważ rybki okropnie zanieczyszczają go. Makro elementy podniosłem dwukrotnie, zobaczymy czym to się skończy, jak na początek zauważyłem pojawienie się zielonego pyłu na szybach, natomiast zielenice jak gdyby stanęły w miejscu.

Dochodzi do tego fakt że w butli skończyło się co2 a ja nie mam zbytnio okazji na uzupełnienie go(dopiero w drugim tygodniu).Dlatego postanowiłem uruchomić bimbrownię. Jedna była za mało więc dozuję z dwóch (54L?!).

Wnioski:

- Wciąż nie podaję mikroelementów
- Microsorium pożera duże ilości makro elementów, i przy tym oświetleniu co2 z bimbrowni to porażka.
- Potas od Aqua artu to dowcip. O ile Easy life Nitro podnosi No3, jednocześnie zawiera Potas co jest zapisane i je podana wartość jaką podnoszę(mml/ppm). Natomiast Aqua Art mówi mi tyle że go wlewam do wody. Tak więc potas leję od tak sobie ile chcę, a to dziś tyle, jutro tyle, a przy podmianie wleję sobie tyle. Zmuszony jestem na wnikliwe przyglądanie się roślinom. Takie produkty kupuje się raz i nigdy więcej do nich nie wraca.

Nawożenie Easy Life:
- Produkt spełnia jak narazie swoje zadanie. Podnosi wartość pierwiastków w wodzie mniej więcej na poziomie takim jakim jest to zapisane na ulotce.

W najbliższym czasie w końcu zmienię aparat i postaram się wykonać lepsze i dokładniejsze zdjęcia. Na chwilę obecną robione są od tak sobie za co przepraszam.

Pozdrawiam.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-02-23, 20:11 przez Ryumaru, łącznie zmieniany 2 razy.

krasnal

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: krasnal » 2013-02-08, 03:28

Ryumaru pisze:chciałbym w nim przetestować nawozy easy life, (następnie przetestować nawozy AQUABOTANIQUE) oraz oświetlenie Grolux+Aquastar jak wpływa na pobieranie makro i mikro w przeciwieństwie do standardowych T5 6500K.
Relacja (całości testowania +wnioski) będzie ?

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-02-11, 16:56

O ile temat jest tego wart oczywiście mogę np co miesiąc zaktualizować temat, lub częściej itd. zapisując spostrzeżenia.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: blue_betta » 2013-02-11, 18:01

No jasne, że tak :)

Bardzo fajną wyspę zrobiłeś!

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Jarus » 2013-02-11, 18:47

Ładny baniak - gratki! Nie da rady obniżyć jeszcze grzałki?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-02-12, 18:10

Grzałkę mógłbym opuścić niżej, ale zrobiłem ukłon w stronę razbor które ścigają się jedna za drugą dookoła wysepki, tak więc grzałka jest wyżej, a ja mam do tego ułatwione wyciągnięcie jej podczas podmian wody i przetarcia szyb.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-02-23, 20:06

Witam. Zaktualizowałem temat 23.02.2013r.

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-05-23, 19:11

Witam
Po dość długiej nieobecności postanowiłem zaktualizować temat i przedstawić akwarium z dnia dzisiejszego, czyli 23-05-2013r. Zdjęcie robione w środku tygodnia bez zbędnych przetarć szyb itd. Zmuszony byłem posadzić masywną roślinę która pomogła mi w pozbyciu się nadmiaru mikro elementów oraz w łatwy sposób podpowiada o brakach lub nadmiarach pierwiastków w wodzie.
Na chwilę obecną akwarium jest takie jakie chciałem uzyskać, czyli mała ilość potrzebnego czasu na co tygodniowe porządki, choć wydaje się że mógłbym to robić co 2 tyg, gdybym tylko posiadał filtr kubełkowy.
Drugie akwarium to część roślin z pierwszego, mam nadzieję że będę mógł w nim trzymać krewetki innych gatunków niż red cherry. Pech nie omija mnie i tym razem padł moduł oświetleniowy Eco Light, firma Aquael po raz kolejny zawiodła.
Akwarium 54 L przeszło plagę "pyłu" który osiadał na pow szyb, żwirku, grzałce, korzeniu, termometrze itd. przy usuwaniu go z szyb wydzielał się nie miły zapach. Dochodziło do momentu w którym nie było nic widać w akwarium już po 3 dniach. Udało się jednak usunąć ten problem.


Pozdrawiam

Obrazek

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Timur » 2013-05-27, 21:33

no pięknie :) a będzie tło? będzie?
Pozdrawiam Krzysiek

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Monique » 2013-05-27, 22:11

Cudo, zero glona, woda kryształ, minimalizm, śliczne :)

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-05-29, 22:43

Dziękuję za miłe słowa. Jeśli chodzi o tło, wciąż wstrzymuję się z naklejaniem czegokolwiek na tył akwarium. Być może dlatego że nie wiem jakie tło by pasowało, oraz fakt że lubię mieć wyraźny podgląd na stan szyb i wody w akwarium, czy nie ma glonów i etc. Chociaż z chęcią usłyszałbym podpowiedzi w kwestii tapety.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Timur » 2013-05-31, 21:31

Proponuję czarną plexi do środka. Żaden glon za nią Ci się nie zrobi, a efekt czarnej czerni gwarantowany. Plexi czyścisz tak samo jak szybę jeśli coś na niej osiądzie. Mam w małym akwarium i polecam. Można też pomyśleć o niebieskiej. Wiadomo rzecz gustu, ale klejenie czegoś za szybą, nigdy nie da takiego efektu. Światło odbija się od szyby mimo wszystko.
Pozdrawiam Krzysiek

Ryumaru
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 2012-05-13, 15:04
Pojemność akwarium: 54
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Ełk

Re: [54L] Śnieżka

Post autor: Ryumaru » 2013-12-06, 16:41

Witam
Po długiej nieobecności chciałbym podzielić się swoim upadającym akwarium. Z przykrością jednak zamieszczam aktualne zdjęcie, zdjęcia z w pełni zadbanego akwarium przepadły wraz z kartą SD która odmówiła posłuszeństwa.
Trawnik z akwarium został oddany, a dokładniej "sprzedany". Pod młotek pójdzie również microsorium wraz z korzeniami być może na portalu aukcyjnym.
Na koniec chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami:
- JBL aquabasic sprawował się świetnie, eleocharis parvula rósł bez problemu, a sam substrat z pewnością wystarczyłyby na 2 lata.
- Oświetlenie 1w/l i microsorium to straszna męczarnia, tygodniowe dawki nawozów musiałem uzupełniać w środku tygodnia kolejnymi.
- CO2 przy tym świetle było niezbędne
- Złe nawożenie i spadek CO2 lub jego brak, szybko odbijało się na microsorium(blade liście, brązowe plamy).
Około 1,5 miesiąca wstecz postanowiłem uruchomić ponownie akwarium Shrimpset 30L. Postaram się zamieścić jakieś zdjęcie w nowym dziale.

Obrazek


Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ