Nocny odpoczynek ryb

Moderator: ModTeam

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Koder_ » 2013-02-28, 21:09

Witam.
Zastanawiam się nad obniżeniem wydajności filtra(ów) w czasie nocnym - po zgaszeniu oświetlenia. Planuję to zrobić na triaku sterowanym z programatora oświetlenia.
Mam nadzieję, że nie zaszkodzi to rybkom, ba, wydaje mi się, że nawet pomoże im wypocząć dzięki mniejszemu "kręceniu" wodą.
Natomiast pewnym jest, że dzięki temu można troszkę obniżyć zużycie energii elektrycznej.
Co o tym myślicie?
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

xXSoobekXx

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: xXSoobekXx » 2013-02-28, 21:38

Filtr musi chodzic caly czas tak samo, lepiej zamontuj oswietlenie nocne ledy niebieskie :) zrobisz im lepiej tym :)

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Koder_ » 2013-03-01, 17:36

xXSoobekXx pisze:Filtr musi chodzic caly czas tak samo
Dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że jeszcze ktoś się wypowie na ten temat - czy na pewno zmiana "ciągu" filtra wpłynie negatywnie?
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Awatar użytkownika
marfra
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 2013-01-30, 08:11
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: marfra » 2013-03-01, 18:53

Krzywdy nie zrobisz ale też nie polepszysz rybką. A co do obniżenia kosztów... gra nie warta świeczki. Policz, ile zaoszczędzisz? 10zł na rok?
Obrazek

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Timur » 2013-03-01, 22:21

no ja policzyłem tak mniej więcej i się wiele nie pomyliłeś pewnie :) przy założeniu, że taki filtr kubełkowy ma ok 8-10W, a "skręci" się go o 30-50% to przy 365 dniach w roku i cenie za 1kWh ok 50-60 gr oszczędność będzie 10-15 zł :) Niby to kilka browarków jest ;) ale jakby tak liczyć, to czas poświęcony przez nas pięciu na napisanie tych postów przełożyć nawet na prostą pracę fizyczną to moglibyśmy wytworzyć dochodu narodowego na kwotę np 30 zł :)

No to skręcaj filtr i nie zastanawiaj się nad tym więcej to się za rok spłaci ;)

a tak poważnie, to to raczej sensu nie ma.

xXSoobekXx

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: xXSoobekXx » 2013-03-01, 22:24

Po za tym skracajac wydajnosc jednoczesnie skracasz zywotnosc pompy :)

krasnal

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: krasnal » 2013-03-02, 00:48

xXSoobekXx pisze:skracajac wydajnosc jednoczesnie skracasz zywotnosc pompy
Możesz to rozwinąć = uzasadnić

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Kaef » 2013-03-02, 02:06

Filtr musi cały czas chodzić tak samo. Z oświetleniem może się bawić.

xXSoobekXx

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: xXSoobekXx » 2013-03-02, 10:11

krasnal pisze:
xXSoobekXx pisze:skracajac wydajnosc jednoczesnie skracasz zywotnosc pompy
Możesz to rozwinąć = uzasadnić
Tak instrukcja danego produktu, moj filtr tak ma, ze jak tak zrobie to spada zywotnosc pompy.

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Koder_ » 2013-03-02, 22:22

xXSoobekXx pisze:Po za tym skracajac wydajnosc jednoczesnie skracasz zywotnosc pompy :)
Gdybyś pisał po polsku (polskimi znakami) wiedziałbym o co Ci chodzi. Co znaczy "skracajac"? Skracając? Skrócając? Skręcając?
Przypomnę, że planuję obniżyć wydajność filtra regulując jego zasilanie (nie dławiąc go mechanicznie fabrycznym "wyposażeniem").
Więc jakim cudem zmniejszę żywotność mechanizmu, któremu "zapodam" po prostu niższe obroty?
W tym przypadku jego żywotność powinna wzrosnąć.
Kaef pisze:Filtr musi cały czas chodzić tak samo. Z oświetleniem może się bawić.
Czy możesz to twierdzenie podeprzeć jakimiś konkretnymi informacjami?
Poza tym, nie chodzi mi głównie o małe przecież oszczędności na zużyciu energii, ale (jak w temacie) o odpoczynek ryb.
Czy lepiej im będzie odpoczywać w "silnym" nurcie, czy troszkę słabszym? :-)
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

xXSoobekXx

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: xXSoobekXx » 2013-03-02, 22:54

Ryby i tak nie zawsze spia w nocy... one spia wtedy kiedy im sie chce odpoczywac. I silny prad im nie przeszkadza.

Zaszkodzisz tym tylko swojemu ekosystemowi dlawiac pompe.

Lepiej zrobisz jak zamontujesz oswietlenie led nocne, niebieska listwa led.

Wtedy ryby beda spokojniejsze w nocy.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Timur » 2013-03-02, 23:59

Czy lepiej im będzie odpoczywać w "silnym" nurcie, czy troszkę słabszym? :-)
Ale jaki nurt??? Przecież to są RYBY, a nie krasnoludki co śpią w łóżeczkach :) Lepiej zadbaj o testy na azotany, zróżnicowany pokarm, pilnuj podmian wody i takie tam, a nie martw się o to czy nurt ma mieć prędkość pięć, czy osiem w skali siedem, a może sześć? No nie, sześć to za dużo, glonojad nie śpi... Acha, nie śpi bo żeruje w nocy, czyli usunąć ze zbiornika, bo przeszkadza w spaniu innym rybom, robi zamieszanie i chrobocze o korzeń tymi swoimi "zębami" :)

btw: Ja się śmieję, nie wyśmiewam, ale jak się to czyta to się samo ciśnie ;)

edit:
a na poważnie
jeżeli już chcesz koniecznie obniżyć sensownie ten Twój "nurt" co Cię tak zastanawia, to wstaw kolanko i deszczownicę, jak nie chcesz słyszeć chlapania wody, to tak zrób, żeby była cała w wodzie i wtedy woda kilkoma otworami będzie wypływać i nie będzie robić nurtu. Jak tak właśnie mam zrobione i rybki śpią jak zabite :) no może oprócz wspomnianego zbrojnika ;)

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Kaef » 2013-03-03, 01:26

Poczytaj o bakteriach nitryfikacyjnych to się dowiesz dlaczego ma chodzić cały czas.

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Koder_ » 2013-03-03, 11:13

Kaef pisze:Poczytaj o bakteriach nitryfikacyjnych to się dowiesz dlaczego ma chodzić cały czas.
Wiem, że ma chodzić cały czas - przecież nie pisałem, że planuję filtr wyłączać.
OK. Dzięki za odpowiedzi :-)
Chyba jednak zrezygnuję z tego pomysłu :-)
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem :-)
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nocny odpoczynek ryb

Post autor: Kaef » 2013-03-03, 12:40

Wybacz, zrozumiałem, że nie wiesz :) Powodzenia :)

ODPOWIEDZ