Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-03-24, 10:59

NO tak, spełniły się prorocze słowa kolegi Łorena i choroba postępuje, przesiadłem się na ciut większy baniaczek :)
Tak po krótce chciałbym Wam przedstawić jak to wygląda:

-Zbiornik 120x40x50 =240 l wody weszło ok 220 l
-belka oświetleniowa 3x54w 115 cm długości
-a w niej 3x Philips 965 (ciężko było się zdecydować ale w końcu na tym zostało)
-filtr JBL e1500 Cristal Profi
-a w nim, od dołu pierwszy kosz ceramika, drugi jedna warstwa keramzyt a druga warstwa to gąbka, kolejny koszt to 2 warstwy gąbek, w czwartym koszu również 2 warstwy gąbek.
CO2 butla- po gaśnicy, reduktor, reaktor z filtra narurowego podpięty na wylocie z filtra do akwarium.
Grzałka 150 W ma już 10 lat mam nadzieję że podoła :)
Podłoże to ziemia kwiatowa Ph 5,5 trochę piachu z piaskownicy dzieci i kulki gliniane z czymś tam wymieszane, na to wszystko bazalt 2-4 mm (mógł być drobniejszy)

Roślinami chciałem uzyskać efekt fali czyli żeby rosły od najniższej z prawej strony zbiornika do najwyższej z lewej strony zbiornika, gdyż akwarium stoi w rogu pokoju i jak się wchodzi do niego to na pierwszym planie widzimy niskie rośliny i potem coraz to wyższe, na razie nic z tego nie widać ale jak ruszy mam nadzieję że mi się uda, a oto jak posadziłem te rośliny patrząc od najniższej do najwyższej:

Na pierwszy plan jest Eleocharis i Pogestemon helferi i Hydrocotyle Sp. Japan
Ciut wyżej ma rosnąć Blyxa japonica, Hediotis salzmani, staurogyne repens, i Hemianthus Micrauthemoidas ale jest strasznie sponiewierany i nie wiem czy się odbije
Na drugi plan ciut wyższy jest: Hetheranthera paskowana, Didipius diandra,Pogestemon erectus, Bacopa Caroliniana, Rotala Wallichii
Na trzeci plan jako najwyżej ma rosnąć:
Rotala Rotundifalia, Ludwigia Repens, Hydrophila Polysperma, Limnofila bezszypułkowa, oraz inna Limnofila o wierzchołkach zabarwiających się na czerwono, Althetnathera Reineckii- ale nie wykluczona że jak mi się uda to trafi również gdzieś za pierwszym planem jako kontrast barwny dla Blyxy, i z lewej strona w rogu jest roślina którą dostałem nie wiem co to jest, ale być może jest to Rotala okrągłolistna.
Są też dwa korzenie, na jednym mech, na drugim Wgłębka i Anubias

Nawozić będę solami.

Wieczorem z okazji ukończonych prac i spełnienia planów odpaliłem rakietę:
Obrazek

To na tyle, teraz wrzucę fotki z placu budowy, zdjęcia są dobę po zalaniu więc jest jeszcze mętnie, czekan na Wasze uwagi i porady odnoście roślin, może coś poprawię, przesadzę ?
Nie wiem też jaki prefiltr założyć na wlot koszyka oby wi krewetek i innej drobnicy nie zasysało do filtra ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2013-05-25, 10:32 przez OTTO, łącznie zmieniany 9 razy.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: Jarus » 2013-03-24, 13:03

No to już trochę wody jest - gratulacje! Poczekamy aż zarośnie bo zapowiada się ciekawie.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: Łoren » 2013-03-24, 18:56

Będę szczery - bez kadzenia ;)
Pewnie z czasem trochę zmian zajdzie ale koncepcja - idea bardzo mi się podoba - dobrze zakomponowany zbiornik - żeby było po mojemu...to jeszcze centralnie w środek korzenia trochę mikrozorium i jakiś kawałek bolbitisa...i byłoby w mojej ocenie 5/5 - a na dziś 4+/5 :). Gratuluję dobrego pomysłu..i konsekwencji w działaniu. Cieszę się tym bardziej że "zaraza" akwarystyczna na dobre się w Tobie zakotwiczyła i przekłada się na dobre efekty - cieszy szczególnie to że na dziś to już nie etap walki o utrzymanie roślin przy życiu , ale zaczyna się kolejny etap..poszukiwania formy/aranżacji - to dobrze rokuje na przyszłość.
P.S
Abstrahując nieco ...Kiedyś uczeń zapytał Leonarda (da Vinci) czy rzeźba jest trudna...? Ten bez namysłu odpowiedział mu...Nie ma w tym nic trudnego - wystarczy niepotrzebne kawałki materiału odrzucić , a potrzebne zostawić i rzeźba gotowa :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-03-24, 19:32

Dzięki za miłe słowa, jak wyjdzie zobaczymy, dużo czytam o przycince roślin jak to zrobić aby było właśnie tak jak chcę, ale jak wyjdzie zobaczymy.

Co do:
Łoren pisze: w środek korzenia trochę mikrozorium i jakiś kawałek bolbitisa.
To właśnie celowo tego nie zrobiłem, korzeń strasznie zarasta a ja chcę aby był cały widoczny i stworzyć jakby drzewko bonsai z przyciętymi mchami, jeśli się do tego nie nadarzą to zastąpię je wgłębką w siateczce :)

Macie jakiś sprawdzony sposób na wlot filtra żeby planktonu nie zasysało ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: Łoren » 2013-03-24, 19:36

OTTO pisze:Macie jakiś sprawdzony sposób na wlot filtra żeby planktonu nie zasysało ?
Gruboziarnista gąbka
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-03-25, 19:26

Dziś podpiąłem CO2, ze względu na to że czekałem na wymianę zaworku precyzyjnego, był Festo i szwankował teraz jest Camozzi i na razie jest ok, cały układ sprawdzony pianą mydlaną, zero przecieków :D

Niestety wir wpadającej wody z filtra do reaktora sprawia że duża część CO2 z poduszki gazu która się tam utrzymuje, jest zabierana na same dno reaktora a tam zasysana do rurki i bąbelki gazu trafiają do akwarium.
Ktoś mi podsunął pomysł bo też tak miał, aby reaktor wypełnić keramzytem lub innym bio wkładem, wtedy wir będzie się zatrzymywał na tym wkładzie i nie będzie zabierał na dół gazu.
Dodatkowo będzie to jakby nie było zwiększenie siedliska bakterii.

No i dziś się uporałem, a łatwo nie było napełnić reaktor keramzytem a potem zakładać go tak aby nie dostawał się do rurki.
Polecam keramzyt w Leroy Merlin za 4 l dałem 7 zł :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-04-15, 20:39

Mam bazalt o granulacji 2-4 mm i teraz wiedzę że jest za gruby niektóre rośliny nie umią się utrzymać, nie wiem też czy Eleocharis będzie się chętnie rozrastał w tak dużym żwirku.
Jak myślicie czy opcja dosypanie na to jeszcze teraz bazaltu o granulacji 1-3 mm jest dobrym pomysłem i wykonalnym ???

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: Łoren » 2013-04-15, 22:53

Nic nie dosypuj - czekaj cierpliwie - Ty mnie Tomek coś nerwowy jesteś :D a przecież wiesz że cierpliwość popłaca :) Widzisz - ja na przykład teraz po restarcie spokojnie czekam na glony :cwaniak: a potem będę z nimi walczył :D a Ty musisz miec od razu wszystko idealnie :fiufiu:
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-04-15, 23:07

Łoren pisze: Ty mnie Tomek coś nerwowy jesteś :D
Żebyś wiedział-dlatego.....
Łoren pisze: Ty musisz miec od razu wszystko idealnie :fiufiu:
Ale
Łoren pisze:przecież wiesz że cierpliwość popłaca
Dlatego dziś nawet nie patrzałem na wodę, zarządziłem familijne porządki wiosenne ;D grabienie trawy, porządkowanie skalniaków, wysypywanie szyszkami itp.
Swoją drogą znacie coś na glony :mur: ale takie w zbiorniku na deszczówkę :killer:


P.S. Eleocharis poradzi sobie w tych głazach ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-04-19, 18:16

Tak aktualnie wygląda zbiornik, sugerujecie coś poprawić ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: matrix82 » 2013-04-20, 10:35

Brakuje mi jakiegoś microsorium (itp) na korzeniach. Obsadź ten pusty plac na pierwszym planie zaraz przed korzeniami. No i ja bym już zaczął ciąć/zagęszczać rośliny łodygowe.

Jak mocno zarośnie, będzie fajnie. :)
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: blue_betta » 2013-04-20, 12:26

Już dobrze wygląda :) Troszkę tylko przeszkadzają te wieeelkie odstępy między liśćmi limnophilii, ale co tam :D

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-04-20, 13:28

matrix82 pisze:Obsadź ten pusty plac na pierwszym planie zaraz przed korzeniami.
To jest miejsce na Pogestemon helferi którą dopiero kupię, chcę też gdzieś upchnąć jeszcze Lotosa
A nie uważacie że Rotala Wallichii powinna być bardzie z przodu ? Czy lepiej jej tam na 3 planie ?
I czy Rotala rotundifolia nie powinna się bardziej wybarwiać na czerwono ?

To dorzucę jeszcze widok z boku,nie podoba mi się to z tej strony, nie za ciasno to wszystko nie powinien 2 plan pójść bardziej na środek ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: OTTO » 2013-05-12, 16:24

Mała aktualizacja, tak po dość radykalnej przycince to wygląda.
Doszedł czerwony lotos z przodu między korzeniami, ale nie wiem czy dam rade nad nim zapanować i utrzymać na niskim poziomie, może lepiej przesadzić go gdzie indziej ? Albo do doniczki wsadzić ? Co radzicie ?

Od razu dodam że poste miejsce z przodu będzie zagospodarowane :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: Ćwierć kubika OTTO --->240 litrów uciechy

Post autor: endrias_g » 2013-05-12, 17:35

Nie jestem specem od "roślinniaków", ale u mnie lotos czerwony rosnie jak szalony i liście pływają po powierzchni. Jak dla mnie zostaw go, ale wydaję mi się że będzie lepiej przesadzic go bardziej na tył.

ODPOWIEDZ