Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2013-04-14, 21:33

No tak może by wystarczyło, ale ja sugeruję się tym, że nie po to wydałem 400 zł na nowy filtr-niby lepszy niż Fluval aby potem kombinować za inżynierów firmy JBL

Jak kupiłem i podpiąłem fluvala jako kompletny laik, nie wiedziałem co to filtracja biologiczna a mechaniczna, bo Fluval robił to za mnie , wybaczcie wiec moje rozgoryczenie, ale 4 poziomy gąbek i ich granulacja (nie liczę wkładów ceramicznych itp.) powinna chyba wystarczyć.
Jeśli to ma nie spełnić oczekiwań klienta to niech to napiszą w instrukcji :box:
Ale tak jaki napisałem może teraz jestem wku.........rzony a za miesiąc będzie OK :ok:

Puki co kupię ten prefiltr modułowy Eheima i muszę jakiś skimer do tego dopasować, np:
http://allegro.pl/dennerle-turbo-skimme ... 72981.html
Pewnie nie obejdzie się bez przeróbek

xXSoobekXx

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: xXSoobekXx » 2013-04-14, 23:19

A co jest nie tak z Twoim JBL ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2013-04-15, 05:18

Mam w akwarium JBL E1500 i 20 letni Fan 1 i ten Fan 1 lepiej wciąga farfocle -drobinki pływających okrzemków niż kombajn JBL (estetykę rurek już sobie odpuszczę)

Jeśli ktoś nie wierzy że mogą być problemy z tymi filtrami (niech się cieszy jeśli akurat on nie ma) to wystarczy w pisać w google JBL problem, nie będę tu wrzucał narzekań z innych for , bo nie mam na celu ględzenia, chcę tylko rozwiązać problem z tym filtrem.

P.S. Bo to chyba jest problem że po ponad 3 tygodniach filtr nie radzi sobie z oczyszczeniem wody, wiem że zbiornik jest nie dojrzały i idealnego kryształu nie będzie, ale przynajmniej okruchy widoczne gołym okiem powinien wciągać ?
Ktokolwiek widzi to akwarium pyta mnie co jest nie tak że mam taki syf ???

xXSoobekXx

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: xXSoobekXx » 2013-04-15, 16:50

To ja mam e901 Greenline i syf wciaga az milo Oo

Oddaj go na gwarancje i tyle, ma ona w koncu 4 lata az :)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: Łoren » 2013-04-15, 18:36

Tak i na pewno taka gwarancja zostanie uznana - filtr działa , nie hałasuje, wszystko jest sprawne. Tu trzeba sie zastanowić nad zmianą wkładów filtracyjnych i nic więcej , ewentualnie zmienić umiejscowienie punktu zasysania wody i wylotu - może cyrkulacja w akwarium nie jest taka jak powinna być i wodę mieli.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2013-04-15, 20:21

xXSoobekXx pisze:Oddaj go na gwarancje i tyle, ma ona w koncu 4 lata az
No ale:
Łoren pisze:filtr działa , nie hałasuje, wszystko jest sprawne.
Więc właśnie, nie mam zamiaru się użerać zwłaszcza że nic bym nie osiągnął, no chyba że kolejny restart.
Co do wkładów to mam takie ustawienie jak producent zaleca, dodałem jedynie keramzyt w jednym miejscu ale i tak mam 4 piętra gąbek różnych granulacji, tych gąbek jest 3 razy tyle co w Fluvalu, może błędem jest to że mam na wlocie taką gąbkę ???
Wlot wody mam po lewej stronie baniaka 5 cm od dna, a wylot to deszczownica z prawej strony zbiornika która "dmucha" wodą przez całą długość zbiornika aż do lewego boku i tam woda zawija się w dół właśnie w okolice gdzie jest zasysana do filtra, deszczownica jest gdzieś 2 cm od lustrem wody tak że faluje mi lustro.

Tak czy siak zamawiam ten prefiltr Eheim , jak grzebałem w negatywnych opiniach o Cristal profi to ludzie ratowali się takimi prefiltrami modułowymi i potem byli już zadowoleni, bo filtr biologicznie się sprawdzał, a mechanikę robili na tym prefiltrem na wlocie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

xXSoobekXx

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: xXSoobekXx » 2013-04-15, 20:30

Tylko ze do filtracji mechanicznej najlepsza jest wata...:)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: Łoren » 2013-04-15, 20:32

Ta gąbka uniemożliwia zabranie drobin z wody - jest dobra jak już mamy akwarium kryształ i nie chcemy żeby nam np krewetki wciągnęło
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2013-04-15, 23:01

No to co wywalić ? Tylko że ona jest od kilku dni i wcześniej lepiej nie było ? :niewiem:

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2014-01-19, 23:34

To ja może pochwalę się co wyszło po prawie roku używania filtra JBL E1500
Otóż ma on wrodzoną wadę w postaci górnej budowy, a dokładnie to płytki podstawy głowicy.
W tym miejscu jest nieszczelny i woda zamiast lecieć w dół filtra jego bokami, a wracać środkiem przez media, jest zasysana przez tą nieszczelność i woda wpada do filtra i i od razu wylatuje z powrotem nieoczyszczona do akwarium.
Firma JBL wymyśliła więc uszczelkę która miała to uszczelnić, poszła nawet na rękę niezadowolonym użytkownikom i można ją była zakupić.
Jednak uszczelka była w newralgicznym miejscu i chyba tworzył się tam jakiś wir, który powodował że uszczelka się przemieszczała-była zasysana i problem był nadal.
Wiec nasze orły znów zaczęły udoskonalać i wymyślili całkiem nową płytkę podstawy głowicy, która to ma specjalny rowek, dzięki któremu filtr jest teraz na prawdę szczelny a do tego znów wspaniałomyślnie dali możliwość zakupienia tej części :)

Fajnie że JBL udoskonala swój sprzedany dla kilku tysięcy klientów bubel, ale tą płytkę każdy użytkownik tego filtra powinien dostać pocztą za darmo, wraz z wyjaśnieniami ( przeprosiny mogą sobie darować)

Teraz sprawa skimera tej firmy a konkretnie Top Clean 2, nie wiem czym on się różni od Tep Clean, pewnie znów coś udoskonalali :devil:
Chcę go zakupić bo nie radzę sobie z kożuchem, wydaje mi się że ten kożuch ogranicza światło, tylko nie wiem ile w tym prawdy że zapowietrza on filtr-ponoć to wada wiekszości skimerów ?
Chciałbym jednak dopaść skimer który będzie razem z prefiltrem,czyli dwie funkcje w jednym czy ktoś widział coś takiego ?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: maol » 2014-01-20, 10:25

Generalnie tworzenie się w akwarium kożucha świadczy że w zbiorniku jest coś nie tak. Bo zwykle tworzą go bakterie i związki białka. A samo ich istnienie przez dłuższy czas oraz w zauważalnych ilościach powinno sygnalizować problemy z np. NO3 - czyli np. przekarmianie ryb lub ich za dużą ilość. Albo zbyt małą wydajność filtracji. I tu należy szukać rozwiązania problemu - a nie w coraz bardziej wymyślnych skimmerach.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2014-01-20, 15:30

No właśnie, kiedyś nie miałem skimera (przy Fluvalu) i był kryształ,więc o co chodzi teraz ?
Faktycznie jest coś nie tak, ale mam NO3 -10 ; PO4-1 ; Fe 0,2
Może filtr ponosi za to winę ? Wiem pomyślicie że czepiam się, ale na prawdę mam z nim problem od 10 miesięcy, ostatnio przyciąłem przy samym dnie Staurogyne i w tym miejscu pojawiły się okrzemki, czyli co ? Po 10 miesiącach zbiornik jest jeszcze nie dojrzały ?
A może zapodanie waty perlonowej do kubła rozwiązało by sprawę ?
Ryb mam 50 neonów w 240 l i karmię je co 3 dni-dawki do przeżycia.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: aquapsychol » 2014-01-20, 18:59

A może spróbuj zrobic taki DIY skimer. Kawałek nacietej rurki na wylocie. Mi sie sprawdziło. Przynajmniej obedzie sie bez zapowietrzenia filtra.Koszty zrobienia są zwykle zerowe.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: OTTO » 2014-01-20, 20:45

Chyba kupię ten skimer JBL, nie ma na co czekać i dochodzić dlaczego mam taki kożuch, bo tan kożuch jest powodem słabej przejrzystości i rośliny przestają mi bąbelkować, w akwarium odnoszę wrażenie półcienia.
Skimer JBL ma nie tylko fajne oczyszczanie powierzchni, ale i estetyczne zasysanie przydenne (tak mi się wydaje)
Teraz przez fabryczny kosz zasysa mi krewetki i rośliny- teraz heteranthera jest przyklejona, założyłem czarną gąbkę jako prefiltr, ale nadal roślina jest przyssana do niej, a może i ta gąbka powoduje słabsze filtrowanie ???

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Otwarty zbiornik-co dokupić skimmer czy filtr wenętrzny ???

Post autor: maol » 2014-01-21, 10:08

Jeżeli ten kozuch jest tak gęsty, że osłabia światło w sposób istotny dla roślin to żaden skimmer Ci nie pomoże. Szukaj przyczyny, nie walcz z samym skutkiem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ