kilka pytań o 200l

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-12, 10:54

Witam
Jestem tu nowa mam nadzieje ze temat w odpowiednim dziale :)
Pod koniec marca2013 zmieniłam akwa 60l na 200l (dokładnie to Juwel 180)
Opis:
filtr aquael Fan-3
podłoże żwir i w miejscu gdzie rosną roślinki troche JBL manado ale mało
oświetlenie 2x 35W T5 juwel day i coulor (8-22godz)
grzałka 220W nie wiem juz jaka to firma
temperatura 26-27 stopni
napowietrzanie Aquael Oxy Boost 150
PH 7,6 test kropelkowy zoolek

Roslinki:
nurzaniec
egeria najas
hygrophia thailand
(coś słabo rosną i pojawiły się glony)
2 małe korzenie z zoologicznego

podmianka 10l co tydzień przy odmulaniu dna

OBSADA:
ok 21 gupików
4kosiarki
4kiryski pstre
2kiryski spiżowe
1 bojownik
1 sum linowy


teraz moje pytania:
filtr tragedia wiec chce jak najszybciej nawet dzis zamówić jakiś zewnętrzny zastanawiam się nad JBL e900 tylko czy on da rade w razie co FAN3 tez zostanie

czy oświetlenie dla tych roślin wystarczy

wode leje odstaną przegotowaną, może jednak kranówka i nie 10l co tydzień a raz na 2tyg np 20-30l bo mam wrazenie że woda jest jak lekkie mleko, może to pierwotniaki?

wiem że akwa pozostawia wiele do życzenia dlatego tu jestem proszę o rady i słowa krytyki :)


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-05-30, 09:51 przez Marta1986, łącznie zmieniany 1 raz.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: blue_betta » 2013-05-12, 13:24

e900 powinien sobie poradzić. Najgorszego światła nie masz - sporo roślin sobie poradzi, musisz pamiętać, żeby podłoże nie było jałowe (jeśli nie masz pod żwirem ziemi dobrze się sprawdzą pałeczki nawozowe/kulki/koreczki substral osmocote (używam i bardzo polecam)).

Ja bym nie podmieniał wodą przegotowaną - jest jałowa, a Ty nie masz wymagających ryb :) rośliny bardziej by skorzystały z kranówki.

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-12, 19:59

Dziękuję :) ok podmienie teraz za 2 tygodnie kranówką jutro chce ten filtr zamówić początkowo zostawie 2 filtry poźniej Fan3 odłącze jak bedzie ok to ok jak nie dorzuce go ponownie, mam wiele pytań ale takie najważniejsze czy ryb nie jest za dużo jesli nie to czy moge wpuścić jeszcze kilka gupików?ile? bo nie planuje już żadnych innych gatunków ryb, kulki tez zakupie dobry pomysł :) a co do PH 7,6 nie za wysokie ?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: blue_betta » 2013-05-12, 22:15

pH jest całkiem w porządku - możesz dać szyszki olchy czarnej/suche liście dębu jeśli taki wynik Ci przeszkadza.

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-13, 13:34

mi nie przeszkadza rybkom chyba tez nie wyglądaja dobrze i zyją więc chyba oki :) musze kupić w niedalekiej przyszłości testery do pozostałych parametrów. dziś już chce zamówic ten filtr i Pan ze sklepu akwarystycznego na allegro mówi ze ten JBL e900 sam moze nie dać rady ale z tym moim FAN3 da rade, i że filtry JBL są dobre no ale wiadomo nie tak jak np. Eheimy na którego mnie obecnie nie stać. z kolei są lepsze te JBL od NCF 1200 lub 1500 bo i nad tymi modelami się zastanawiałam, i teraz mam wielki dylemat brac chińczyka tańszego o 20-30zł czy lepszego JBL z tym że chińczyk ma 2 lata gwarancji nie 4 i częściej się psują ale mają bardzo tanie części zamienne JBL ma droższe i chińczyk sam w moim akwa da rade bez wewnętrznego dodatkowo

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-15, 21:46

zamówiłam JBL obliczyłam ile moje akwa ma dokładnie litrów pełne 190 ale zalane mam jakies 160

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-17, 18:51

kupiłam korzeń w sklepie i po włożeniu do wody nie tonie, wsadziłam go wiec do starego akwarium zalałam wodą docisnełam i zaczał chyba pleśnieć, porasta go jasna ślizga mazia, czy on sie bedzie w ogóle nadawał do akwarium ? i co mam z nim zrobic wygotować ?

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: bercia289 » 2013-05-17, 20:59

To jest normalne:) w ogólnym akwarium tę pleśń zjadły by ryby:)

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-18, 18:46

czyli jak nasiaknie do tego stopnia że zacznie tonąć moge bez obaw dać go do ogólnego akwarium z rybkami ? a gotowac itp.??? kolejny problem, glony brązowe i zielone pokrywaja rosliny szybe i lekko kamienie, kosiarki raczej nie jedza tego :Dwczoraj dostałam filtr podłączylismy woda wyglada nieco lepiej od wczoraj nie jest taka metna i nie pływa w niej juz tyle białych drobinek (pierwotniaki??)

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-05-30, 09:48

mam 4 kosiarki nigdy nie widziałam by podgryzały gupiki, mam tez bojownika w dzien ok ale wiczorami zaobserwowałam jak skubie im ogony wiekszość ma postrzępiony odizolowałam go od gupików i chetnie oddam w dobre ręce, ale mam pytanie co sadzicie o kosiarkach i gupikach w jednym akwa? kosiarki kupiłam bo mam wysyp glonów ale jakoś niechętnie je jedzą, jak myslicie czy powinnam je tez oddać, oraz tego sumika co mam ? kiryski to spokojne rybki wiec sie nie martwie ze bedą podgryzały mi gupiki

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Timur » 2013-05-31, 21:13

Kosiary to jedne z najpiękniejszych i najciekawszych rybek jakie miałem (nie miałem wiele, ale są tacy co to potwierdzą :) Nie rezygnuj z nich, zobaczysz jak dorosną. Nie atakują innych ryb, rzecz to pewna.
Jak chcesz żeby rybki zaczęły chrupać nieco zieleniny nie karm ich obficie. Albo wcale ich nie karm przez jakiś czas. 3 dni bez jedzenia, to nawet dobrze im zrobi. Później jak już nie chcesz patrzeć na ich "żebrające oczęta" to karm raz dziennie porcją głodową :) Nie bój się, nic im nie będzie przez tydzień, czy dwa, a dietę uzupełnią właśnie glonami. Nawet gupole jak są nieco na głodzie glonka skubną.
Pozdrawiam Krzysiek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Łoren » 2013-06-02, 10:09

Marta1986 pisze:wiem że akwa pozostawia wiele do życzenia dlatego tu jestem proszę o rady i słowa krytyki
Stanie się wedle życzenia :) Postaram się poddać Twój zbiornik rzeczowej krytyce i udzielić kilku rad jak to zrobić żeby było dobrze.
Zaczynam od błędów jakie udało mi się wychwycić
1. Światło - czas świecenia jest zdecydowanie za długi 14 godzin - należy skrócić czas świecenia do 10 max 11 godzin na dobę. Rośliny mają tak jak ludzie swój zegar biologiczny i dłuższy czas świecenia powoduje jego zachwianie co w konsekwencji jest dla roślin szkodliwe ( w dzień rośliny pobierają CO2 a w nocy go wydalają).
2. Napowietrzanie czyli nieśmiertelne bąbelki :) - w akwarium ogólnym są nie tyle niepotrzebne co wręcz szkodliwe w dzień. Dlaczego? Bo bardzo skutecznie wybijają z wody dwutlenek węgla który zdoła sie rozpuścić z powietrza atmosferycznego a węgiel z tego CO2 jest podstawowym budulcem masy roślinnej - tego pierwiastka rośliny potrzebują najwięcej stąd w akwariach z większym oświetleniem gdzie zapotrzebowanie na pierwiastki niezbędne do życia jest większe sztucznie nawozimy dwutlenkiem węgla lub substytutami CO2. W zamian za CO2 rośliny produkują niezbędny do życia ryb tlen który rozpuszcza się w wodzie . Tak więc na dzień napowietrzanie wyłączamy zostawiając tylko falującą powierzchnię wody.
3. Podłoże - praktycznie kwalifikuje się do wymiany - granulacja jest zdecydowanie za duża no i samo w sobie jest jałowe - rośliny nie mają nic do wykorzystania oprócz możliwości kotwiczenia i to wyłącznie roślin duzych które z podłoża nam nie uciekną. Wykonując prawidłowe podłoże gdzie mamy pod żwirkiem( 1-3mm) substrat lub ziemię
zapewniamy roślinom optymalne warunki do ukorzeniania się i do prawidłowego wzrostu. Do tego substrat lub ziemia maja właściwości buforujące tzn pobierają namiary pierwiastków gdy jest ich za dużo i oddają do wody kiedy pojawia się niedobór tym samym ułatwiają stabilizację akwarium. Granulacja żwirku ma także znaczenie - zbyt gruby żwir przepuszcza za dużo wody i z substratu lub ziemi uwalnianych jest zbyt wiele substancji odżywczych co również może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Należy pamiętać o tym że to rośliny są najlepszym "filtrem" biologicznym i w akwariach ogólnych powinniśmy sie skoncentrować na tym aby im zapewnić optymalne warunki wzrostu. Pojawiające sie glony różnego rodzaju świadczą o tym że w akwarium brakuje równowagi - należy coś z tym zrobić
4. Ozdoby - jestem zdecydowanym przeciwnikiem stosowania w akwariach zamków , pierdzących nurków i innych temu podobnych "ozdób" wyglądają fatalnie i świadczą o totalnej amatorszczyźnie. Tak więc zamek ustawmy na półce i niech tam zdobi przestrzeń :)
Polecam lekturę kilku tematów/artykułów które pomogą w wychwyceniu innych błędów a także mozna z nich wyciągnąć trochę wskazówek na przyszłość.
http://e-akwarystyka.pl/topics29/18201.htm
http://e-akwarystyka.pl/topics5/18038.htm
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-06-02, 20:17

Łoren dziękuję !!!
oświetlenie od 3 dni zmniejszone do ok 10h, napowietrzacz włączam raz na kilka dni na kilka h. Podłoże drazni mnie okropnie fakt pod roslinkami jest sporo JBL Manado ale nie pod wszystkimi niestety, jak nazbieram troche kasy to wymienie na pewno bo patrzec na ten nie moge :/ Co do ozdób mocz sporawy korzeń ale coś zatonąć nie chce, i musze dla sumika kupić jakąś fajną kryjówkę bo ten wieśniacki zameczek to jego domek cały dzień tam siedzi wiec dlatego jeszcze go nie wywaliłam bo mi sumika szkoda ale wiem ze paskudnie to szpeci wszystko. mam kilka pytań:
1. czy takie oświetlenie wystarczy ?
2. jakie podłoże polecacie ale nie chce żadnego torfu, myślałam nad JBL Manado ale ono takie lekkie jest.
3. czy filtr JBL 900 wystarczy sam czy niech ten FAN3 chodzi dodatkowo?
4. co do obsady czy jest ok czy coś zmienić, ewentualnie czy jakieś rybki można dodać ? bojownik za 2tyg przenosi sie do 60l zalanego kilka dni temu, bo podgryza ogonki gupikom
5. ile maksymalnie gupików moze być w tym zbiorniczku plus te 4 kosiarki 6kiryskow i sumika
6. jak wiemy gupiki sie mnożą czy same samce mozna trzymac czy zrobi im sie krzywde ?
7. dzis spr NO3 test zoolek i jest bardzo wysokie coś miedzy 80-130mg :( a NO2 = 0 tez test zoolek wiecej testów nie mam niestety jedynie jeszcze Ph kilka dni temu spr wynosi ok 8 :/
8. i ostatnie jakie roślinki mało wymagające polecacie? ja dokupiłam jeszcze 2 musze spr nazwe to podam i wstawie fotki z wczoraj

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-06-02, 20:19

Obrazek fotka z wczoraj małe korzonki wywaliłam czekam az ten wiekszy zatonie to go tu dam a te 2 malutkie dałam do dopiero co zalanego 60l zamieszka tam bojownik bo jak na razie musze go trzymac w kotniku biedaka bo poszarpał płetwy gupiczkom coś mu odbiło. a to 60l dopiero zalane
Obrazek

Marta1986
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2013-05-11, 10:05
Pojemność akwarium: 180
Imię: Marta
Lokalizacja: Tuczno

Re: kilka pytań o 200l

Post autor: Marta1986 » 2013-06-02, 20:37

Obrazek
jedna z kosiarek mam nadzieje z enie pseudo ;)
Obrazek
w osobnym akwarium małe gupiczki
Obrazek
kosiarki
Obrazek
bojownik wojownik
Obrazek
kiryski i kosiarka

ODPOWIEDZ