Pada roślina, nie mogę namierzyć problemu.

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

cob_ra
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2013-04-26, 23:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice

Pada roślina, nie mogę namierzyć problemu.

Post autor: cob_ra » 2013-11-05, 09:07

Hey, jak w temacie. Powielam temat na różnych forach, ale odpowiedzi też nie dostałem, która by pomogła. Próbuje i tutaj.
Od ponad 2 tyg mam problem głównie z 2 roślinami, heteranterą paskowaną i rotalą wspaniałą. Heterantera pada liście czarne, ostatnio pojawiły się odrosty więc jest szansa, że coś z niej będzie. Natomiast rotali nic nie pomaga. Problem pojawił się po podmianie prawie 3 tyg temu i przycince. Co do rotali to podejrzewam twardą wodę, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Z testów źle nie jest,
Z ostatniej podmianki wyniki mam takie
NO3 10
po4 1,5
no2 0
k 25
fe 0,25
co2 30
ph 6,9
GH 20
KH10
Filtr Ro jest w drodze więc będę próbował zmiękczać wodę. Ale problemem jest nawożenie siarcanem magnezu. On mi podbija GH. Nawożę solami. Ostatnio nie podaję potasu, na ludwigii brevipies miałem popalone stożki wzrostu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ma ktoś pomysły na te problemy z rotalą?
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pada roślina, nie mogę namierzyć problemu.

Post autor: Timur » 2013-11-06, 12:03

Nikt się nie wypowiada, to ja podbiję Ci temat takim stwierdzeniem : :)
Nie wiem, co się dzieje u Ciebie z rotalą, ale wiem, że u mnie jak przeszedłem na twardszą wodę podobnie umierała i umarła całkiem aromatica. Ona ma oczywiście inne liście, ale wyglądało to podobnie. Masz wysokie GH, może to właśnie?
Pozdrawiam Krzysiek

cob_ra
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2013-04-26, 23:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pada roślina, nie mogę namierzyć problemu.

Post autor: cob_ra » 2013-11-06, 12:48

Cały czas siedzi mi właśnie twarda woda, praktycznie wszędzie wyczytałem, że ona potrzebuje wody miękkiej. Mam nadzieje, że szybko mi przyjdzie filtr RO i zrobię podmiankę.
(mg CaCO3/dm3) mam 291 z tego co znalazłem na stronie wodociągów. Zastanawiam się jak teraz z podawaniem magnezy, bo podając go znów zwiększam GH. Fakt też jest taki, że podaje kranovit ale z własnej studni więc i podobne powinny być parametry, przynajmniej twardość się zgadza.
Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Pada roślina, nie mogę namierzyć problemu.

Post autor: Timur » 2013-11-06, 14:07

Nie mam doświadczenia z nawozami wielkiego ale jakbym miał twardą wodę, to bym nie podawał magnezu. W końcu na "twardość" z czegoś się bierze...
Pozdrawiam Krzysiek

cob_ra
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2013-04-26, 23:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Pada roślina, nie mogę namierzyć problemu.

Post autor: cob_ra » 2013-11-16, 13:05

Wydaje się, że powoli sytuacja zaczyna być opanowana, rotala już nie dostaje plam, nowe odrosty może nie są krwisto różowe, ale ciemno pomarańczowe wpadające w czerwień.
Zwiększyłem przez ok 1,5 tyg dzienną dawkę mikro. W tamtym tyg zszedłem z twardością do gh11 kh6.
Pozdrawiam,

ODPOWIEDZ