Kilka pytań odnosnie akwarium

Moderator: ModTeam

wristtech1
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-12-01, 21:10
Pojemność akwarium: 72
Imię: Piotr

Kilka pytań odnosnie akwarium

Post autor: wristtech1 » 2014-12-02, 15:52

Witam,
moj pierwszy posta na tym forum i odrazu kilka pytań na które nie znalazłem odpowiedzi.

Posiadam akwarium 72l, roślinki (cabomba caroliniana, sagittaria subulata, i mech w kulce) oświetlenie standardowe 15W, na dnie piasek bazaltowy czarny,tło czarne.
1. Posiadam 2 filtry hanza aquaristic hj-311b oraz aqua szut turbo 3ws1 praktycznie te same parametry mają 300l/h który z nich wybrać. Na jakiej wysokości filtr lepiej u góry czy przy dnie??
Piasek dałem ze spadem w jedna stronę i gdzie jest go najmniej umieściłem filtr (ale nie wiem czy to dobry pomysł)
2. Czy do takiego zbiornika mogę kupić jakiegoś glonojada?? jeśli tak to jaka odmiana ??(zależy mi na glonojadzie) dodam że rybek jeszcze nie mam bo trochę za wcześnie jedynie welon plywa w akwarium bo sytuacja tego wymagała :)
3. Obsada jaka mnie interesuje to neonki 10 -15 sztuk, welon który już jest ( czy potrzeba mu towarzysza ??), danio ( ile sztuk??) i co jeszcze a może za dużo??
Proszę mi doradzić interesują mnie małe kolorowe rybki, i ewentualnie coś co by śmigało po dnie.
4. Korzeń konieczność czy nie?, kokos mi się nie podoba.
5. Nie mam jeszcze żadnego kamyka w akwa szukam łupek kwarcytowy biały. Czy obsada może narazie mieszkać bez kamyków??
Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Piotr.

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań odnosnie akwarium

Post autor: Monique » 2014-12-02, 20:52

Cześć,

1. Tu Ci za bardzo nie poradzę, ja mam HBL-501, chińszczyznę z przepływem 400l/h w 54l i jest skręcony do połowy bo inaczej robi pralkę.

2. Jeśli się uprzesz to się zmieści :P ale ja bym odradzała. Może jakieś mniejsze odmiany, otoski to też zbrojniki, bo o zbrojniku mówimy mając na myśli "glonojada".

3. Welonka się pozbądź, wymaga większego litrażu a w dodatku zupełnie innych warunków niż ryby tropikalne. Tzw. złote rybki to ryby zimnowodne i w dodatku bardzo brudzą. Na pewno nie możesz trzymać razem welonki i neonów czy danio.
Po dnie mogą śmigać kiryski (uwaga! potrzebne piaszczyste podłoże które ich nie porani), wybrałabym na Twoim miejscu jakieś dwie spokojne ławice po 10 ryb. Danio lubią mieć przestrzeń do pływania, więc tu zalecana długość akwarium to od 80 cm. To są dosyć energiczne rybki, ich odmian też jest wiele.
Generalnie stosujemy zasadę: jeden gatunek na jeden obszar wody, tzn jeśli kiryski to innych ryb dennych już nie. Chyba że litry liczymy w setkach ;)
Z małych ryb możesz wybierać między kilkoma gatunkami neonów: czerwony, inessa, czarny, simulans, razborami: klinowa, microgalaxy, hengela, espei, zobacz też na kardynałki chińskie czy bystrzyki amandy (karlik). To są wszystko popularne ryby, które znajdziesz w każdym normalnie zaopatrzonym zoologicznym.

4. Korzeń wygląda naturalnie, naturalne = dobre i ładne :D Lepszy korzeń niż zamek ;)

5. Hardscape czyli wszelkie korzenie i kamienie najlepiej jest ustawiać od razu przy zakładaniu akwarium.

Masz coś pod piaskiem? Przy takim świetle cabomba zdechnie a i sagittaria nie pociągnie długo.

wristtech1
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-12-01, 21:10
Pojemność akwarium: 72
Imię: Piotr

Re: Kilka pytań odnosnie akwarium

Post autor: wristtech1 » 2014-12-02, 21:34

Dzięki za info
oświetlenie będzie modernizowane, także to nie problem, pod piaskiem nie ma nic (jeśli masz na myśli nawóz itp)
Korzeń mi się za bardzo nie podoba, no ale chyba będę musiał go zainstalować w akwa.
Zmartwiło mnie pozbycie się welonka :(
Czekam aż ktoś odpisze na pkt 1
pozdrawiam

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań odnosnie akwarium

Post autor: Monique » 2014-12-03, 00:22

No niestety... albo kupujesz 200 l, wydajną filtrację i zatrzymujesz welona albo trzeba mu znaleźć nowy dom.

Jakie docelowo planujesz światło? Trzeba dostosować rośliny do oświetlenia i wtedy pomyśleć jakie im zaserwować składniki odżywcze. Jeśli chcesz żeby coś Ci rosło. Myślałeś już nad tym jak akwarium ma wyglądać? Poczytaj tematy o biotopach (Czarne wody, białe wody, azja itd) i podstawach zakładania zbiorników.
Ryby też czułyby się lepiej w odpowiednich dla nich warunkach (choć tu sama przyznaję, że moim do tego daleko :( )

Naturefreak
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-02-23, 20:16
Pojemność akwarium: 20
Imię: Paweł

Re: Kilka pytań odnosnie akwarium

Post autor: Naturefreak » 2015-02-24, 15:34

Welon, szczególnie jeśli jest duży, potraktuje drobnicę jako pokarm. Pomijając już różnicę preferowanych temperatur pomiędzy wskazanymi przez ciebie gatunkami.
Sam kiedyś miałem dorosłe karasie złote z narybkiem (przenoszone na zimę ze zbyt płytkiego oczka wodnego) i w ciągu tygodnia nic z narybku nie zostało.
ale nie martw się, welony są na tyle popularne że dość szybko znajdziesz dla niego odpowiedni dom.

ODPOWIEDZ