Akwarium 450 lub 525 l, ryby Ameryki Południowej

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

aniapa
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-12-10, 00:27
Imię: Anna

Akwarium 450 lub 525 l, ryby Ameryki Południowej

Post autor: aniapa » 2015-12-10, 00:45

Witajcie,
Jestem nowa, początkująca i zabieram się bardzo powoli za myślenie o własnym zbiorniku - napatrzyłam się na te od mojej mamy, całe życie w domu stało akwarium, więc pora postawić coś na swoim. Planuję zbiornik o wymiarach 150x50x60 lub 150x50x70. Sprzęt zamierzam skompletować w ciągu najbliższych kilku miesięcy, po kolei i bez pośpiechu - obecnie idzie już do mnie szafka, kolejne będzie akwarium. Ale chciałabym także dobrać sprzęt i wyposażenie jak najrozsądniejsze do wybranej obsady, więc tak myślę, że od jakiegoś wstępnego planu trzeba zacząć. Będę wdzięczna za wszystkie porady!

Podobają mi się ryby Ameryki Południowej i o takiej obsadzie myślę.

Najbardziej zależy mi na skalarach i paletkach, fajnie by było, gdyby udało się dobrać do tego jakiegoś ładnego, kolorowego raczka (strasznie podoba mi się raczek, np tygrysi!) i krewetki.

Gatunki ryb, które wpadły mi w oko, oprócz skalarów i paletek: zwinnik ogonopręgi, ziemojad brazylijski, zbrojnik zebra, tetra niebieska, pielęgniczka ramireza, pielęgniczka nijssena, pielęgniczka kakadu, pielęgnica papuzia, mieczyk hellera, kirysek lamparci.

Czy z tego da się skompletować obsadę? Mogę prosić o propozycję wraz z ilościami poszczególnych ryb? Będę także wdzięczna za podawanie ilości wraz z podzialem na płeć. Czy do takiej obsady można dorzucić gupiki? Jakie inne, małe, ławicowe ryby by się sprawdziły?

Do obsady proszę też o uwagi na temat rodzaju podłoża, ew. roślin, koloru tła (chciałabym strukturalne), filtracji i wszystkiego, na co powinnam zwrócić uwagę, by stworzyć porządne akwarium. Nie spieszy mi się, chcę przez najbliższe miesiące dużo czytać, dokształcać się i starannie wybierać osprzęt.

Jak coś spsuję, będę szukać fachowców na miejscu, coby za opłatą ratowali...

Jesli piszę głupoty - to krzyczcie i prostujcie, każda wiedza mądrych ludzi jest w cenie!

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Akwarium 450 lub 525 l, ryby Ameryki Południowej

Post autor: kbtor » 2015-12-17, 10:50

Myślę że krewetki to by przy takich rybach miały ciężkie życie :P

Jaki będzie system filtracji? Oparty na kubełkach czy jakiś inny wynalazek?

Podłoże to jak najbardziej piasek i mnóstwo odpadków na dnie :) tak jak to wygląda w rzece :)

A na start to proponuję zbadać wodę testami, żeby z tej ameryki afryka nie wyszła :P
Obrazek

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Akwarium 450 lub 525 l, ryby Ameryki Południowej

Post autor: Akwarybka » 2015-12-18, 13:34

Odradzam pielęgnice papuzie jeżeli chcesz mieć akwarium towarzyskie, to nie są zbyt przyjazne ryby. Zwłaszcza dla mniejszych mieszkańców zbiornika.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Akwarium 450 lub 525 l, ryby Ameryki Południowej

Post autor: kbtor » 2015-12-18, 14:27

Akwarybka pisze:Odradzam pielęgnice papuzie jeżeli chcesz mieć akwarium towarzyskie, to nie są zbyt przyjazne ryby. Zwłaszcza dla mniejszych mieszkańców zbiornika.

Basiu, przesadzasz :P One są bardzo towarzyskie :) Pozwalają mniejszym od siebie na zwiedzanie żołądka i układu trawiennego :D
Obrazek

aniapa
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-12-10, 00:27
Imię: Anna

Re: Akwarium 450 lub 525 l, ryby Ameryki Południowej

Post autor: aniapa » 2015-12-20, 23:18

Spokojnie, plany na tak duży zbiornik dopiero na koniecprzyszłego roku. Na razie, by stało cokolwiek, w ciągu ostatniego 1,5- 2 tygodni stanął maleńki 54 l.

kbtor - system filtracji taki, jaki będzie konieczny. Nie spieszy mi się z tym akwa - będzie plan obsady, to będę szukać info jaka filtracja najlepsza itd - jak będzie trzeba, kasę dozbieram ;) Na razie zbieram wiedzę ;)

ODPOWIEDZ