butla, reduktor co2

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
baser
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-05-18, 21:34
Pojemność akwarium: 25
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

butla, reduktor co2

Post autor: baser » 2007-07-03, 21:45

Czy taka butla sie nada? Jest to aparat tlenowy. Czy ten reduktor który jest z butla moze byc do co2?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: butla, reduktor co2

Post autor: D4ni3l » 2007-07-03, 22:20

Polecam:
http://e-akwarystyka.pl/topics14/ ... t=reduktor
http://e-akwarystyka.pl/topics14/ ... t=reduktor

Co do twojego sprzetu to nie wiem czy bedzie sie nadawal
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: butla, reduktor co2

Post autor: croc » 2007-08-30, 10:41

witam;
nie wiem, czy temat jeszcze aktualny, ale sprzęt od tlenu z powodzeniem można zastosować do CO2 (teoretycznie). Tzn, wymogi dotyczące butli, zaworów, reduktorów, smarowania, elementów gumowych są dla tlenu zdecydowanie bardziej restrykcyjne niż dla CO2.
Problemy jakie napotkasz to:
butla ma nabite (wytłoczone) przeznaczenie, tzn tlen. Moga być problemy z nabiciem innym czynnikiem, choc oczywiście niczym takie nabicie butli nie grozi. Zawór tlenowy może mieć inny gwint i nie dokręcisz innych niż reduktory do tlenu.

Reduktor do tlenu będzie zdecydowanie bardziej precyzyjny niż dostępne w sklepach akwarystycznych reduktory CO2.
Zrobiłem spore rozeznanie i to co zobaczyłem (od 150-350 PLN) w sklepach w W-wie to istny syf. Ustawienie ciśnienia roboczego w dolnych zakresach (0.5-1.0) jest teorią nie do spełnienia. Stabilizacja ciśnienia roboczego wraz ze spadającym ciśnieniem w butli to tylko marzenie. Tak więc ja bym próbował ten zestaw tlenowy wykorzystać.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: butla, reduktor co2

Post autor: Sil » 2007-08-30, 13:39

croc pisze:Zrobiłem spore rozeznanie i to co zobaczyłem (od 150-350 PLN) w sklepach w W-wie to istny syf.
Croc, jeśli szukasz reduktora to polecam zapoznanie się z ofertą AquaMedic (reduktor regular) oraz Aqua Art.
Pozdrawiam,
Krzysiek

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: butla, reduktor co2

Post autor: croc » 2007-08-31, 14:29

Sil,
czy masz ten reduktor i jesteś z niego zadowolony? Jak go wykorzystujesz i jakie ciśnienie robocze utrzymujesz?

Ja niestety mam ten reduktor i ... lerzy na półce (350PLN w błoto).

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: butla, reduktor co2

Post autor: Sil » 2007-08-31, 21:26

croc, ja nie jestem rośliniarzem (pielęgniczki rulez! :mrgreen: ), ale planuję właśnie założenie nowego baniaka (wstępnie 320l - 160x50x40) a 'la nature. Dlatego konsultowałem się z wieloma naturalistami i bez wyjątku wszyscy potwierdzali, że zarówno reduktor Aqua Art, a tym bardziej Aqua Medic są super.
croc pisze:Ja niestety mam ten reduktor i ... lerzy na półce (350PLN w błoto).
Wklej mi link do jakiegoś zdjęcia Twojego reduktora, może być zdjęcie ze sklepu. Jeśli się u Ciebie marnuje to chętnie zwolnię Ci miejsce na półce za sensownym wynagrodzeniem ;-)
Pozdrawiam,
Krzysiek

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: butla, reduktor co2

Post autor: croc » 2007-09-06, 13:59

Sil;
jest to dokładnie ten sam reduktor, który jest na ich web. Jakie mam z nim problemy?
Ano, przy sterowaniu dozowania komputerem (poprzez pomiar pH) ciśnienie robocze musi być do ustawienia w zakresie 0.2-0.5 bar. Jest to praktycznie niemożliwe w tym reduktorze. To co uzyskuję, to niestabilne 2-3 bar.
Po drugie regulacja dociskiem sprężyny grzybka reduktora powoduje, że w chwili gdy elektrozawór jest "on" to CO2 jest podawane ok, gdy zawór robi się "off", to ciśnienie powoli wzrasta pomiędzy elektrozaworem a reduktorem do w/w 2-3 bar, a to powoduje, że CO2 zaczyna uciekać zaworem bezpieczeństwa. Automatyka zatem nie ma tu zastosowania. Reduktor ten albo jest walnięty, albo niestety konstrukcja do użytku manualnego - stały wydatek, a na noc zakręcanie butli.
Mam duże doświadczenie z reduktorami i raczej jestem zdania, że to urządzenie jest po prostu za mało precyzyjne.

A przy okazji pielęgniczek, to mam mały problem ale chyba bardziej na "lecznicę". No chyba, że prywatnie na e-mail.
pozdr

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: butla, reduktor co2

Post autor: Sil » 2007-09-06, 14:30

croc pisze:jest to dokładnie ten sam reduktor
croc, nadal nie wiem czy chodzi Ci o reduktor Aqua Art czy Aqua Medic (?)
W każdym razie zasmuciłeś mnie swoimi uwagami, bo byłem pewien, że te reduktory są dobre, czy wręcz rewelacyjne w porównaniu z oferowanymi na Allegro. Zastanawia mnie tylko to, że widziałem wiele akwariów, w których Lajon współpracował właśnie z butlami wyposażonymi w te reduktory... i nikt nie narzekał. Wszyscy chwalili prezycję dawkowania CO2 (dodatkowo oczywiście można zastosować zaworek precyzyjny). Ja jestem mniej doświadczony w te klocki, więc tylko zabiłeś mi ćwieka ;-)
croc pisze:A przy okazji pielęgniczek, to mam mały problem ale chyba bardziej na "lecznicę". No chyba, że prywatnie na e-mail.
Śmiało pisz na Pw lub gg 1531357 (jestem na niewidocznym 7:30 - 15:30 w dni robocze).
Pozdrawiam,
Krzysiek

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: butla, reduktor co2

Post autor: croc » 2007-09-06, 14:59

Aqua Medic Regular.
oczywiście da się go stosować, ale są pewne niedogodności, które psują mi humor. ot co.

Kombinowałem na różne sposoby, podkłądki, wymiana sprężyn itd. Ostatecznie uzyskałem co chciałem, ale wydatek był tak niestabilny, że się poddałem.

ODPOWIEDZ