W opinii niektórych osób, speed test testujnet.pl to nie tylko narzędzie do diagnozowania problemów z prędkością, ale także do składania reklamacji u dostawcy

Chłodzenie wody

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Chłodzenie wody

Post autor: arturusrex » 2007-07-05, 15:12

Witam.

Co sądzicie o chłodzeniu przy użyciu przewodu konwekcyjnego np http://hydrox.pl/cgibin/shop?info=rut&sid=3c9d89f5 + jakaś pompka rotacyjna np http://hydrox.pl/cgibin/shop?info=p350&sid=3c9d89f5. Przewód rozłożyć z tyłu szafki a pompę umieścić w jakimś pojemniku np plastikowym do jedzenia tak aby nie zajmować miejsca w akwarium. Według mnie ma to jeszcze jeden plus można sobie sprawić np lampę uv i też ją tam wsadzić, dodawać nawozów a pompa rozprowadzi je po akwa itp. Całość nie wyjdzie bardzo drogo a może przyczynić sie do spadku temperatury wody w akwarium. Jeśli ktoś ma więcej funduszy to może zamiast przewodu zastosować chłodnice http://hydrox.pl/cgibin/shop?info=e460&sid=3c9d89f5

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Chłodzenie wody

Post autor: maol » 2007-07-05, 15:39

Pamiętaj, że przewód konwekcyjny musisz czymś schłodzić - jeżeli otoczenie jest cieplejsze niż akwarium, nie ochłodzisz wody, a wręcz przeciwnie, nagrzejesz ją. Do przewodu konwekcyjnego musiałbyś dać jakąś chłodnice, np. wannę z zimną wodą. Sprzęt który pokazujesz ma na celu chłodzenie procesorów w komputerach, gdzie chodzi o zbicie i stabilizację znacznie wyższej temperatury - i wtedy powietrze może służyć jako czynnik chłodzący. Poza tym różnica temperatur jest znacznie wyższa, co pozwala takiej chłodnicy pracować znacznie wydajniej.

W sumie - raczej pomysł bez przyszłości - lepszy efekt uzyskasz kierując na akwarium silny strumień powietrza z np. wentylatora.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
picia1992
Stały bywalec
Posty: 208
Rejestracja: 2007-02-25, 21:24
Pojemność akwarium: 96
Imię: Piotrek
Lokalizacja: sosnowiec
Kontakt:

Re: Chłodzenie wody

Post autor: picia1992 » 2007-07-05, 15:52

jak ty chcesz to do swojego akwa zastosuj wentylator taki jak do kompa jesz za 12-20 zł
Remember the name

Awatar użytkownika
arturusrex
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2007-04-30, 19:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Artur
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Chłodzenie wody

Post autor: arturusrex » 2007-07-05, 15:53

Przewody konwekcyjne można chłodzić wiatrakiem których używa się w pomieszczeniach i napewno będzie to bardziej efektywne niż wentylatorki w przykrywie, a zyskujesz też na ruchu powietrza w pomieszczeniu :)

bejrutek

Re: Chłodzenie wody

Post autor: bejrutek » 2007-07-05, 21:28

a co powiecie na wykorzystanie lodówek przenośnych, takich podróżniczych. można by je wykorzystać jeśli ktoś posiada filtr zew. można by wypełnić lodem całą taką lodówke( niektóre mają spora pojemność), przedłużyć węże od filtra i puścić je przez tą lodówke, oczywiście kwestia otwarta ile zwojów umieścić w lodówce... problem jest w wypróbowaniu tego np. na ile wystarczy lodu, jak często trzeba go uzupełniać, no i jaką to ma siłę chłodzenia( myślę że większa lodóweczka i więcej zwoju, mogłyby dać rade)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Chłodzenie wody

Post autor: Morter » 2007-07-05, 22:43

a ja się zastanawiam, do jakiej temperatury chcecie chłodzić akwarium, i czemu aż tak wam na tym zależy... Te pomysły to trochę przerost formy nad treścią, zwłaszcza ta lodówka...Tak mi się wydaje...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Chłodzenie wody

Post autor: maol » 2007-07-06, 08:12

...dokładnie. W akwarium z reguły chodzi o zbicie o kilka stopni, także super wydajne układy chłodzące zwykle nie są potrzebne - no chyba że ktoś ma akwarium bałtyckie z temp. wody ok. 10-15 stopni ;-) . Co do przewodów konwekcyjnych - to juz znacznie lepszym rozwiązaniem pod względem przewodności cieplnej są miedziane rurki - nie są tylko elastyczne. Jak ktos ma za dużo kasy, srebro jest jeszcze lepsze :-P .

Co do chłodzenia przewodów konwekcyjnych za pomocą wentylatora - bedzie to znacznie mniej wydajne niz dmuchanie na całość akwarium, a szczególnie nad powierzchnia wody.

Lodówka turystyczna nie jest głupia, rzeczywiście, włożyc do niej miedzianą wężownicę, zalać wodą ( lodu sie w niej nie utrzyma, one chłodzą do jakichś 7 stopni albo i nie) i puścić przez to wodę z obiegu filtra. Trzebaby się zastanowić na wydajnością takiego rozwiązania, ale pomysł jest niegłupi.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Chłodzenie wody

Post autor: Morter » 2007-07-09, 19:14

wodę najlepiej z solą i wrzucić lud - lepiej trzyma zimno... wszystko zależy jaka by była wydajność przepływu wody...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Chłodzenie wody

Post autor: babel » 2007-07-15, 19:26

Ja mam problem z chłodzeniem wody... Mam akwarium 60l z plastikową pokrywa z oświetleniem. Gdy przez dłuższy czas jest włączone oświetlenie zaczyna mi się podgrzewać woda (jakieś 0,5°C po 2-3h). Jakość tych oświetleń gotowych w pokrywach nie jest za dobra, Jażeniówka tak bardzo nie nagrzewa ale cały ten osprzęt do niej raczej tak.

Mam niedługo zamiar w pokrywe wmontować dwa wiatraki od komputera, jeden będzie wdmuchiwał powietrze drugi je wyprowadzał z pokrywy. Ale póki co mam jeden wiatraczek który mam umieszczony prowizorycznie od otworem w pokrywie. Dmucha on na wodę ale to z dużo nie daje... Macie jakieś pomysł (póki nie zrobie tego wietrzenia wiatrakami) aby oświetlenie mi tak wody nie grzalo? Czy wam też grzeje wodę? Jarzeniówka ma 15W.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Chłodzenie wody

Post autor: maol » 2007-07-17, 19:06

uwzględnij wzrost temperatury powodowany przez oświetlenie w całości bilansu cieplnego akwarium - czyli ustaw termostat grzałki na trochę niższą temperaturę albo daj grzałke z troche mniejszą mocą i będzie ok.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Chłodzenie wody

Post autor: matmax426 » 2007-07-17, 19:44

ja mam całkiem wyłączoną grzałke i mam obecnie około 30*C w 25 litrowym :-/
W drugim akwa, 12 litrowym z otoskami bez oświetlenia prawie 29*C
planuje dolewać chłodniejszej wody, ale mnie ostatnio w domu nie ma cały dzień :-|
mam nadzieje że wytrzymają ten upał

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Chłodzenie wody

Post autor: maol » 2007-07-17, 20:18

Nie dolewaj chłodniejszej wody, tylko zwiększ cyrkulację powietrza nad akwarium - np. kierując wentylator nad lustro wody. To naprawdę pomaga zbić temperaturę, szczególnie w małych akwariach.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Chłodzenie wody

Post autor: babel » 2007-07-17, 20:26

Grzałka załącza mi się od 19°C i nie włącza sie już od kwietnia chyba ;) Mam ustawiony entylator od komputera na d lustro wody ale czy to cos daję to nie wiem... Teraz mam 25°C... Temp. stram sie zbijać poprzez wkładanie do akwa butelki z lodem (do wody w butelce przed zamrożeniem dodaję troche soli) trochę pomaga, jak jest dobrze zmrożona pozwala zbic temp. o 1°C. Teraz mam 25°C i juz niestety włączyc im oświetlenia nie mogę :(

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Chłodzenie wody

Post autor: matmax426 » 2007-07-17, 20:31

ustawiłwm wentylator i to naprawde działa! chodzi kilka minut i widze spadek o pól stopnia!
Dzięki za rade :-)

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Chłodzenie wody

Post autor: babel » 2007-07-17, 23:53

No to ten mój wentylatorek do kompa srednio pomaga :/ Muszę chyab pomyśleć nad większym i aby dmuchał na wodę po zdjęciu pokrywy.

ODPOWIEDZ