40l - dżungla by Morter

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Ocena akwarium

idealne, nic bym nie zmienił/a
5
17%
bardzo mi się podoba, ale zawsze coś można poprawić
11
38%
Akwarium raczej przeciętne
12
41%
kiepsko wypada na tle innych
1
3%
 
Liczba głosów: 29

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

40l - dżungla by Morter

Post autor: Morter » 2007-08-30, 15:27

Witam.
W końcu dochrapałem się akwarium... Jak wiecie, od dawna już siedzę na forum zbierając wiedzę... W końcu będę miał okazje tę wiedzę sprawdzić... Ostatnio mam "fazę" na zielone akwaria, ale nie, nie akwaria z kilkoma roślinami...Mam "fazę" na prawdziwą dżunglę!! Oczywiście, roślinki, choć może tego nie widać nie są posadzone na chybił trafił. Długo myślałem, gdzie jaką umieścić, tak, aby uzupełniały się kolorem wielkością i kształtem liści(a uwierzcie mi, w tak małym akwarium, to naprawdę trudne).. Zastanawiałem się, czy nie zrobić Akwarium, owszem roślinnego, ale bardziej wysublimowanego, wystudiowanego. Nigdy jednak nie byłem zwolennikiem "ogrodów francuskich" są one dla mnie sztuczne i kiczowate, a akwarium roślinne, to przecież także podwodny ogród. Starałem się więc zbliżyć do mojego ulubionego rodzaju ogrodu - ogrodu angielskiego. Jest to ogród, w którym najwięcej pracy wkłada się w to, by nie było widać ręki człowieka, by rośliny rosły tak jak chcemy, a jednocześnie wyglądały naturalnie... Akwarium to można powiedzieć oddaje moje wnętrze, bo już od początku włożyłem w nie sporo serca... W gruncie rzeczy panuje w nim ład i harmonia, jednocześnie jednak emanuje z niego dzikość i chaos ;)


:arrow: Zbiornik:
40l prosty

:arrow: Pokrywa - brak, akwarium przykryte szkłem, na szkle stoi karton, w którym włożone są 2 lusterka odbijające świetlówki, karton będzie fantazyjnie oklejony (fantazyjnie - pewno jednolicie czarno)

:arrow: Oświetlenie - na razie 2 świetlówki 4000k 8W co daje 0,4W/l kiepskiego światła. Docelowo mają być 3 świetlówki 8W, w tym przynajmniej 2 GroLux.

:arrow: Filtracja - AquaEl fan mini +deszczownia na prawie całej długości zbiornika.

:arrow: Grzałka - AquaEl 50W z termostatem

:arrow: Podłoże - na dno substrat TetraPlant + żwirek Filtus floran

:arrow: Nawożenie - na razie brak, planowane jak najszybciej CO2 plus nawozy makro i mikro, nie jestem zdecydowany co do firmy i typu (proszę o sugestie)

:arrow: parametry - 27C, inne jeszcze nieznane...

:arrow: Tło:
Jedyna słuszna fototapeta: z jednej strony są jakieś roślinki(wiadomo, odpada) ale z drugiej - o dziwo, jest cała niebieska, z tym, że odcień na górze jest jaśniejszy i ciemnieje stopniowo w dół, co daje bardzo przyjemny efekt

:arrow: Ozdoby - korzeń

:arrow: Rośliny:
prośba o identyfikację, na pewno jest:
- moczarka argentyńska
- blyxa japonica
- mech jawajski
- cabomba
- anubias

:arrow: Obsada:
na razie brak. Planowana
- neon czerwony 6-7 sztuk (dziś będą pierwsze 4)
- P. Ramireza para
- krewetki Fire Red

opis będzie uzupełniany i poprawiany, a na razie niech zdjęcia mówią za siebie
centrum - korzeń z mchem i otaczające roślinki
Obrazek

pozostałe zdjęcia jako linki, aby nie przeładować strony...
centrum w oświetleniu lampy błyskowej
http://i177.photobucket.com/albums/w208 ... CF9406.jpg

panorama w świetle fleszu
http://i177.photobucket.com/albums/w208 ... CF9405.jpg

lewa strona akwarium - większa i mniejsza trawka
http://i177.photobucket.com/albums/w208 ... CF9408.jpg
prawa strona akwarium - pierwszy pan trawka, następnie liście i wysokie pierzaste rośliny - 3 rodzaje liści w jednym...
http://i177.photobucket.com/albums/w208 ... CF9409.jpg

całość widziana pod kątem przy oświetleniu akwarium
http://i177.photobucket.com/albums/w208 ... CF9411.jpg

stopniowo będę dodawał kolejne zdjęcia z opisami...
Proszę o ocenę :)
Ostatnio zmieniony 2007-08-31, 09:22 przez Morter, łącznie zmieniany 5 razy.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: maol » 2007-08-30, 15:32

Na razie rzeczywiście ciemna dżungla - przy tak zarośniętym akwarium musisz dać naprawdędużo światła, bo rośliny przy dnie nie przetrwają zaciemnienia. No i ten karton ze świetlówkami i lusterkami - za tydzień zacznie się rozkładać z powodu wilgoci.

BTW - fantazyjny czarny kolor... to mi się podoba :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Morter » 2007-08-30, 15:40

nie wiem, czy widziałeś wszystkie zdjęcia maol, nie jest aż tak ciemno, ale jak mówiłem, pracuję nad tym :) co do kartonu - stoi na szybie więc wilgoć nie jest tam tak duża, myślę, że trochę wytrzyma, ale będę chciał zrobić własnoręcznie inną pokrywę (zastanawiam się nad drewnem...) ale potrzebuję do tego czasu i trochę pieniędzy, które na razie pójdą na co innego( choćby na poprawę oświetlenia)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Arrow_
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 2007-08-16, 15:00
Pojemność akwarium: 10
Imię: Magda
Lokalizacja: z Gdańska
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Arrow_ » 2007-08-30, 15:49

Jak dla mnie to aż za dużo tego zielska ;P

Ale ogólnie bardzie fajnie sie zapowiada ^^
Niedługo biotopowo roślinne 70l.. :)
Obrazek

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Ebi » 2007-08-30, 20:48

Zawaliste! :shock: Takiego zarośniętego akwa jeszcze nie widziałem. Super! 15/10.
Widze że jednak Ramirezy i neonki. Graty za super akwa

Awatar użytkownika
roulette
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-08-27, 11:55
Pojemność akwarium: 32
Imię: Iwona
Lokalizacja: Białystok

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: roulette » 2007-08-30, 23:50

Naprawdę mocno zarośniete akwa... ale rybki pewnie będą zachwycone ;)
Pozostaje czekać na zdjęcia z obsadą :]
Yes I could give up chocolate, but I'm not a quitter.

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Morter » 2007-08-31, 08:43

dziękuję za wszystkie wypowiedzi :) zaktualizowałem trochę opis na początku, co zapowiadałem, i co będę sukcesywnie robił :)

prosiłbym wszystkich którzy głosują o wypowiedzi, zwłaszcza tych, którym akwarium mniej się podoba :) może mają jakieś rady? Co by zmienili? (tylko nie mówcie, że mniej roślin ;) )
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Ebi » 2007-08-31, 08:49

Morter pisze: (tylko nie mówcie, że mniej roślin ;) )
No coś ty. Jak ma być dżungla, to dżungla. Naprawde świetne.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Sil » 2007-08-31, 09:31

Piotr, szczerze powiem, że uczucia mam mieszane w kwestii akwa... Jak na pierwszy raz to nie jest źle, ale na pewno może być lepiej :-) Podzielmy to może na plusy i uwagi do poszczególnych rozwiązań.
Technika
Oświetlenie: 3x8W będzie okey - im szybciej, tym lepiej (karton - tak jak napisał Marcin - może nie przetrwać zbyt długo). To oczywiście w przypadku, jeśli chcesz mieć akwa bardziej roślinne, chociaż musisz pamiętać, że pielęgniczki akurat zbyt światłolubne nie są. W żadnym wypadku nie dawaj 2xGro-Lux... wiesz jaki mają strumień świetlny? "całe" 130 lumenów. Nawet jak jako trzecią dasz żarówkę z widmem światła dziennego (np. Sun Glo - ok. 400lm/l) to za nic nie przeskoczysz nawet 20lm/l. Dla porównania Philips Aquarelle (też proroślinna 10000K) ma 340lm. Ja dałbym 2 x Sun Glo (lub inną najlepiej z temperaturą barwową 6500K) i 1xAquarelle.
Filtracja: Fan mini niby powinien spełnić swoją rolę, chociaż ja zdecydowanie dałbym do tak małego akwa kaskadę. Tym bardziej, że nie masz pokrywy i niczego nie trzeba by ciąć.
Flora
Plus to na pewno włożenie do startującego zbiornika szybkorosnących roślin (kabomba, moczarka) - przyśpieszy to stabilizację akwa. Minus to jednak przesadzenie z ich ilością - obawiam się, że może zakończyć się to zastopowaniem wzrostu roślin (brak miejsca i dostępu do światła). Anubiasa też bym sobie darował (niebiotopowy), podobnie jak rośliny o szerokich i dużych liściach (optycznie pomniejszają i tak niewielki zbiornik). Blaxa przy Twoim oświetleniu może być trudna do utrzymania.
Fauna
Parka M. ramirezi może być, alternatywnie A. borelli. Neonki też, chociaż będą dość skutecznie eksterminować narybek pielęgniczek.
Koniecznie zmierz podstawowe parametry wody (pH, twardość), bo M. ramirezi są dość wrażliwe. Dla ramirezek dobrze byłoby dorzucić jakiś kamień na dno - chętnie składają na nich ikrę.
Jeszcze jedno - nawożenie, a już na pewno podawanie CO2 zacznij dopiero po upgradowaniu oświetlenia.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Morter » 2007-08-31, 10:14

Sil, dzięki za wyczerpującą wypowiedź :) właśnie o coś takiego mi chodzi :) z pewnością wezmę to pod uwagę. Co np sądzisz o połączeniu gro-lux, aquarelle, SunGlo? Ile właściwie powinienem mieć tych lumenów(ponoć ok. 50/l ale przy 8W to nie osiągalne chyba)? Chciałbym zaznaczyć, że zbiornik nie jest wysoki, bo o ile dobrze pamiętam, to lumeny mają też znaczenie w przenikaniu do dna akwarium, i jest to ważne przede wszystkim w wysokich akwariach.
Co do kaskady... Daaaawno dawno temu gdy byłem jeszcze młody a głupi(teraz już nie jestem młody, co do tego drugiego - różnie mówią ;) ) miałem kaskadę w 60l i średnio byłem zadowolony, zarówno z jakości filtra jak i z hałasu, to drugie jest bardzo ważne w moim przypadku, gdyż pokój mam bardzo mały i każdy szum jest męczący, a moja narzeczona jest bardzo wrażliwa na tego typu dźwięki...

co do roślin - jestem tak samo zielony jak i one ;) szczerze powiedziawszy nie zależy mi na ich spektakularnym wzroście - i tak niema ta za dużo miejsca ;) (oczywiście przesadzam, ale zdaję sobie sprawy ile będę musiał je przycinać...) Przede wszystkim chodzi mi o to, by były zdrowe i cieszyły oko (ach jakbym chciał kiedyś zobaczyć je bąblujące)
Co do uwagi o anubiasie - to niema być biotop :) blyxa japońska też podejrzewam z niego nie jest, tak samo jak i krewetki Fire Red :) chyba, że masz jakieś inne uwagi co do anubiasa oprócz "biotopowości" wtedy to co innego i chętnie posłucham
Co do kamienia - pomyślę, pomyślę, poszukam...
Co do rozmnażania - jeśli by mi się udało zachować choć jedną sztukę narybku, będę zadowolony(poza tym, zawsze zostaje kotnik), nie nastawiam się na jakieś wielkie sukcesy, na razie chce troszkę po próbować, pokombinować nabrać nowych doświadczeń, a w przyszłości przy większej ilości różnych zbiorników pomyślimy :)
Co do testów - tak wiem, już niebawem w drodze będzie cały zestaw... Najpierw zresztą będę wpuszczał neonki, (w dwóch partiach kilka sztuk co tydzień) tak aby stopniowo wszystko dochodziło, chciałbym bowiem uniknąć sytuacji włożenia Remirez do dobrych warunków ale w pustym akwarium, które z jakichś powodów pogorszą się po włożeniu rybek :)
nawożenie - cenna uwaga, dzięki za przypomnienie.

to kto mi jeszcze coś dorzuci?? ;)
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Piwosz » 2007-08-31, 11:32

Morter, Bardzo fajna dżungla. Na razie poza dodaniem oświetlenia nic bym nie zmieniał.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Sil » 2007-08-31, 11:50

Morter pisze:Co np sądzisz o połączeniu gro-lux, aquarelle, SunGlo? Ile właściwie powinienem mieć tych lumenów(ponoć ok. 50/l ale przy 8W to nie osiągalne chyba)?
Gro-Lux i Aquarelle to świetlówki o podobnym widmie - IMHO nie ma sensu dawać dwóch świetlówek roślinnych do 40l akwa. Pamiętaj, że rośliny są w stanie prowadzić fotosyntezę nawet przy nieodpowiednim świetle, jeżeli jego ilość będzie duża. Tak jak napisałem - z dwóch możliwości w zakresie roślinnych ja wybrałbym Aquarelle.
Co do strumienia świetlnego - rozsądne minimum to ok. 35 lm/l. 50 lm/l przy 8W rzeczywiście jest chyba nieosiągalne... ale jeśli umieścisz nad akwa 3x8W z odbłyśnikami to będzie na pewno wystarczająca ilość światła.
Morter pisze:zbiornik nie jest wysoki
A właśnie - jakie są dokładne wymiary tej 40-tki?
Morter pisze:lumeny mają też znaczenie w przenikaniu do dna akwarium, i jest to ważne przede wszystkim w wysokich akwariach
Oczywiście - natężenie światła w zbiorniku zależy, poza źródłem światła, od odległości od powierzchni wody, szyb nakrywkowych (grubości i czystości), przeźroczystości wody, głębokości akwarium. No i jeszcze jedno - natężenie światła W/l czy strumienia świetlnego lm/l to nie są do końca idealne wyznaczniki oświetlenia, choć najpopularniejsze. Jeżeli chodzi o świetlówki dla roślin, tak naprawdę liczy się liczba fotonów w jednostce czasu (PAR) - bowiem to fotony uderzając w cząsteczki chlorofilu napędzają fotosyntezę. Pod tym względem Aquarelle jest ponoć bardzo dobra.
Morter pisze:miałem kaskadę w 60l i średnio byłem zadowolony, zarówno z jakości filtra jak i z hałasu
Cóż, to była jedynie sugestia. Ja słyszałem wiele pozytywnych opinii np. o FZN-ach, ale kaskady sam nie mam... kubełki rulez ;-)
... a narzeczonej rzeczywiście nie można denerwować... chociaż życie z narzeczoną jest niczym w porównaniu do życia z żoną :lol:
Morter pisze:inne uwagi co do anubiasa
Mógłbym wskazać "na siłę" pewne uwagi, ale tak naprawdę to sam decydujesz i skoro anubiasy Ci się podobają to nie zamierzam Cię "unieszczęśliwiać" ;-)
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
Kamka
Forumowicz
Posty: 101
Rejestracja: 2007-06-28, 10:09
Pojemność akwarium: 60
Imię: Klaudia
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: Kamka » 2007-08-31, 13:33

Morter, wiedziałam że jesteś jednym z najlepszych ale do tego brak mi słów... cudne! Myślę ze twoje rybki będą się czuły dobrze.(neony ramirezy i krewetki to super sworki:))
Cieszę się że doczekałeś się wreszcie swojego akwa.:) Gdyby moje też chciało sie już zjawić...:(
Przepraszam serdecznie za me błędy.
Ja daje POMÓGŁ-wy też dawajcie;D

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: lolek » 2007-09-13, 12:00

SUPER AKWA. Właśnie coś w moim guście, gęstwina jak w lesie i tak ma być:)
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Awatar użytkownika
lukasz.www
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: 2007-04-29, 11:18
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Przemyśl

Re: 40l - dżungla by Morter

Post autor: lukasz.www » 2007-09-13, 15:52

No super, lubię zarośnięte akwaria, bo sam mam takie :lol:, ale małe akwa, może jakieś większe :-P

ODPOWIEDZ