"dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Moderator: ModTeam

profy
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-05, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bielsko-Biała

"dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: profy » 2007-08-31, 10:03

Witam,
Wczoraj w późnych godzinach wieczornych zupełnie niechcący zauważyłem nagle w jednej z grot jakie wykopały moje "pyśki" (pseudotropheus saulosi) maleńkie maleństwo, które sobie żerowało w żwirku. Wiele razy już samiczki nosiły ikrę w pyszczkach, ale nigdy nie donosiły. Są jeszcze bardzo młode, mają około 5-6 cm.
Pierwszy raz zdarzyło się, że jedna z nich donosiła maleństwo i wypuściła je z pyszczka. Z najbliższym czasie myslę, że powtórzy się to nie jeden raz, gdyż jeszcze 3 samiczki noszą w pyszczkach albo ikrę albo maluchy.

Co robić? Próbować jakoś złapać to maleństwo i odłowić je do jakiegoś innego akwarium, czy pozwolić, żeby sobie żyło i rosło same z dorosłymi?
Czy pozostałe samice, które noszą małe też odłowić gdzies osobno czy nie?
Przyznam, że nie mam pojęcia co mam robić. Nie byłem przygotowany na to, żeby zostać "dziadkiem" tak wcześnie :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: Ebi » 2007-08-31, 10:07

profy pisze:Czy pozostałe samice, które noszą małe też odłowić gdzies osobno czy nie?
Ja proponuje odłowić. Karm młode pokarmami dla narybku np. artemią.

profy
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-05, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: profy » 2007-08-31, 10:24

ale tego małego też odłowić :?:

a jeśli i małego i samiczki to jak powinno wyglądać takie akwarium "kotnik" moze być malutkie, czy raczej duże :?:

radźcie please :)

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: Ebi » 2007-08-31, 10:28

Odłów małego do samic. Akwa? A jakie masz pod ręką?

profy
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-05, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: profy » 2007-08-31, 10:32

no sęk w tym, ze w tym momencie nie mam żadnego, dopiero musze coś kupić

Ebi
Akwarysta
Posty: 649
Rejestracja: 2007-02-20, 20:58
Pojemność akwarium: 54
Imię: Kuba
Nazwisko: Dziok
Lokalizacja: Cieszyna
Kontakt:

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: Ebi » 2007-08-31, 10:40

Wydaje mi sie że 25 - 40 litrów powninno być dobre. Miałbyś od razu tarliskowe i na wychów narybku.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: oleq_30 » 2007-08-31, 19:30

Raczej bym tego nie odławiał . mama opiekuje się potomstwem dopuki samo nie zacznie zerowac
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
renata1009
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2007-07-02, 19:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: Renata
Lokalizacja: Łódź

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: renata1009 » 2007-09-03, 15:20

zdecydowanie odłów,dlatego ,bo mama długo młodym się nie będzie zajmowała,zaraz będą następne i ten jak trochę podrośnie młodsze od siebie zagoni,zagryzie lub zje,a napewno da rade(w przeciwieństwie do dorosłych).Sama to przerabiałam na moich pyszczakach,bo mam potomstwo non stop...Odkładając samicę-będziesz ją stresować ,a potem inne osobniki ,które w tym czasie będą w akwarium mogą jej nie zaakceptować-odradzam trzymanie pojedynczej samicy osobno,bo zobaczysz ,że po pewnym czasie będą nastepne maluchy i tych akwa na wychów bedzie trzeba założyć parę.Ja mam metodę -trochę może kontrowersyjną,ale z pożytkiem dla moich samic (bo mogą wcześniej jeść)i młodych,gdzie przeżywalność to 100 procent.Odłąwiam na chwilę samicę ,odbieram małe -które wypluwa i dalej żyją one same w osobnym akwarium,potem przerzucam je do podrostków.samice w niczym nie są potrzebne do wychowu,małe pyszczaki są wyjątkowo samodzielne.

profy
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-03-05, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: profy » 2007-09-03, 15:55

no na razie zostawiam ją, bo nie mam pojęcia jak ją złowić... taka mała spryciula
póki co radzi sobie dobrze i nawet pokarm ostro atakuje ...

[ Dodano: 2007-09-04, 08:34 ]
no niestety wczoraj wieczorej juz malucha nie stwierdzono :-(((

koniec tematu :-(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: "dzidziuś" saulosi w awarium !!!

Post autor: Kazio » 2007-09-10, 21:28

Ludzie wy wogle nieznacie sie na biotopie malawi. PO pierwsze jesli ryba zjada swoje mlode znaczy ze ma zadrzy sres który wywoluja dominujace samice lub samce. Inne inkubujace samicie niepowinny byc dlaniej niebiespieczne. Jesli widzisz ze ryba w pysku ma ikre należy ja odlowic. Wode w tym odzielnym akwa powinna byc srednio twarda Ph troszeczke wiecej niz 8 . Malego zostaw juz w durzym akwa jesli przezyje to dobrze jesli nie to tródno taka jest natura a to sie nazywa selekcja naturalna. Slyszalem o pogladach ze samica zjada wlasne wlode. W wybatku malawi tak sie niedzieje samica opiekuje sie narybkiem dosc dlugo. i NIGDY niezjada wlasnych dzieci. Ale moze dzieci innych samic podskubywac. Mlode najlepiej karmic pokarmem z durza ilosca spiruliny.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

ODPOWIEDZ