bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Moderator: ModTeam

dawid_black
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-02-07, 17:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dawid
Lokalizacja: Poznań

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: dawid_black » 2008-02-08, 18:10

A ja mam takie pytanie
czemu duża większość zakłada bimbrownie z drożdży, skoro jest z nią sporo problemów ??
przeciesz ta z octem i sodą jest dużo praktyczniejsza moim zdaniem, i w dodatku można regulowac CO2
i mam jeszcze jedno pytanie dla tych którzy mają bimbrownie z sody i octu, ponieważ zamierzam taką teraz założyć i zastanawiam się czy moge tą butelke z octem tak przymocować żeby dnem była do góry i odciąć dno żeby można było swobodnie dodawać octu, no i czy wtedy ocet nie wietrzeje ??
czy lepeiej go chciaż czymś przykryć ??

Rayan
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-08, 23:29
Pojemność akwarium: 216
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: Rayan » 2008-02-08, 23:49

To zacznę tak, wlaśnie zalozyem sobie taką "sodownie" i już mam pierwsze wnioski
i mam jeszcze jedno pytanie dla tych którzy mają bimbrownie z sody i octu, ponieważ zamierzam taką teraz założyć i zastanawiam się czy moge tą butelke z octem tak przymocować żeby dnem była do góry i odciąć dno żeby można było swobodnie dodawać octu, no i czy wtedy ocet nie wietrzeje ??
czy lepeiej go chciaż czymś przykryć ??
nie polecam bo:
:arrow: będzie wai*lo octem w calym pokoju! :-/
:arrow: potrzebne jest ciśnienie żeby wtloczyć CO2 do awkarium, a przy :shock: TAKIEJ :shock: nieszczelności nie ma szans go uzyskać :!:

Ja zastosowalem dyfuzor CO2- BioPlast. Taki szklany z ceramicznym spiekiem. (Chyba ba bedzie OK bo bąbelki są naprawdę maluśkie :-P ) ale mam pytanie czy przy takich dyfuzorach potrzeba aż TAKIEGO ciśnienia czy ja poprostu mam jakiś za mocno zprasowany :-?

Lukhor
Zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 2008-02-09, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: Lukhor » 2008-02-09, 22:26

Witam po raz pierwszy na tym forum :)

Do tej pory korzystalem z klasycznej drozdzowej bimbrowni. Zachcialo mi sie kombinowania i postanowilem zrobic octo-sodownie . Prosze o zweryfikowanie czy moj plan dzialania jest ok.
Mam butle plastykowa 5L (po plynie do spryskiwaczy), 1,5 L po napoju. Do wiekszej laduje roztwor sody oczysczonej a do mniejszej ocet.
Do duzej laduje wezyk do akwarium oraz koncowke wylotowa z aparatu kroplowkowego.
Kroplomierz wbijam do 1.5 L butelki z octem.
Teraz mam pytanie teoretyczne : zalozmy ze roznica poziomu miedzy 5L a 1.5 L butelka bedzie wynosil 60 cm. Czy jesli cisnienie w 5 L butelce wzrosnie to nie zatrzyma skapywania octu ? Czy cisnienie potrzebne do wtloczenia CO2 do akwarium nie bedzie wieksze niz cisnienie ktore jest wytworzone roznica poziomu obu butelek ?
Troche namotalem , przepraszam :) Ale mam nadzieje ze ktos rozwieje moje watpliwosci. A moze jakies zdjecie pogladowe ?

Rayan
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-08, 23:29
Pojemność akwarium: 216
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: Rayan » 2008-02-09, 23:53

Teraz mam pytanie teoretyczne : zalozmy ze roznica poziomu miedzy 5L a 1.5 L butelka bedzie wynosil 60 cm. Czy jesli cisnienie w 5 L butelce wzrosnie to nie zatrzyma skapywania octu ? Czy cisnienie potrzebne do wtloczenia CO2 do akwarium nie bedzie wieksze niz cisnienie ktore jest wytworzone roznica poziomu obu butelek ?
Troche namotalem , przepraszam :) Ale mam nadzieje ze ktos rozwieje moje watpliwosci. A moze jakies zdjecie pogladowe ?
To zależy od dyfuzora. Ja jak startowaem "sodownie" to zaożylem jako dyfuzor (tak na próbę) kamień napowietrzający i wszystko dzialalo OK przy niewialkim ciśnieniu! Tzn. wystarczylo kilka kropli octu i już mialem CO2 w akwarium! A docelowo zakupilem dyfuzor o którym pisaem w poprzednim poście i tu ciśnienie jest :shock: ogromne :shock: . Tak więc co jakiś czas ocet jest cofany (w aparacie od kroplówki) do mniejszej butli aż wyrówna się ciśnienie i dopiero kapie dalej.

W poniedzialek spróbuję zrobić nową aparaturę z dodatkową rurką z dużej butelki do mniejszej, (tak żeby wyrównywalo się ciśnienie przez nią(koniec będzie u góry)) i napiszę co to dalo :-/

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: lolek » 2008-02-10, 00:00

Rayan ja również kiedyś miałem bimbrownie sodową, i również zrobiłem taką rurkę która wyrównywała ciśnienie, pomogła bardzo. Soda nareszcie kapała jak należy. jedynym problemem było uszczelnienie układu
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Lukhor
Zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 2008-02-09, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: Lukhor » 2008-02-10, 08:44

A na jakiej wysokosci macie postawiona butelke z octem ?
Musze kombinowac bo u mnie akwa stoi na ziemi we wnece w scianie i mam problem zeby to jakos urzadzic.
------------------------------------------------------
210 L - ./redir/http://img102.imageshack.us/img102/7501 ... opyop6.jpg
Bimbrownia
24 Neonki, 6 Danio czerwone, 3 glonojady,
3 red cherry, 3 amano, 3 white pearl

Rayan
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-08, 23:29
Pojemność akwarium: 216
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: Rayan » 2008-02-10, 12:59

Ja mam za meblami :-P tak z metr wyżej niż duża butelka.




Tak jak napisal lolek dodatkowa rurka bardzo pomaga :mrgreen: :!:

Awatar użytkownika
SuperCool
Akwarysta
Posty: 404
Rejestracja: 2007-06-29, 19:24
Pojemność akwarium: 54
Imię: Gabriel
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Re: bimbrownia-problem albo niewidedza ;]

Post autor: SuperCool » 2008-02-15, 19:42

No ja za bimbrownią z octem nie jestem... w moim przypadku działa ona... nienajlepiej a wszystko w 100% wykonane jest poprawnie i szczelnie... butelka z octem musi mieć dziure.... u góry bo inaczej przestanie kapać - normalka... ale jak jest dziura to capi ;P a jak założyłem wężyk wyrównujący ciśnienie też to nic nie dało po prostu przestaje po kilku dniach kapać :P

ODPOWIEDZ