Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-14, 21:39

Witam

Poniżej przedstawiam moją wersję belki oświetleniowej którą to każdy może sam zrobić w swoim domu.

Materiały potrzebne wraz ceną:

1) Spienione PCV, pocięte w sklepie - 43 zł (grubość 5 mm)
2) Klej do PCV - 15 zł
3) Dwie rynienki na kable - 5 zł (grubość należy dobrać indywidualnie, w zależności od grubości szyby akwa i ilości przewodów, szczegóły później)
4) Cztery wciskane oprawki T5 - 22 zł
5) Dwa odblaski z mocowaniami - 48 zł
6) Statecznik elektroniczny - 89 zł
7) Dwie świetlówki T5 Philips 54W - 87 zł

RAZEM= 309 zł

Oczywiście ceny elektryki mogą się róźnić w zależności gdzie kupujemy i jakie komponenty.


Oto materiały do klejenia:

Spienione PCV
Obrazek

Klej do PCV
Obrazek

Następnie przyklejamy dokładnie boczną ściankę, patrząc by równo się układała
Obrazek

Tak samo robimy z drugą i otrzymujemy ładne "U", możemy użyć czegoś do podtrzymania ścianek, ale ten klej naprawde szybko łapie

ObrazekObrazek

Potem umacniamy konstrukcję klejem od wewnątrz
ObrazekObrazek

Następnie nakładamy klej na boczne ścianki
Obrazek

Przyklejamy boczne ścianki, dokładnie dociskając i przytrzymując aż klej złapie
Obrazek

Potem ucianmy na potrzebną nam długość dwa kawałki rynienki elektrycznej o odpowiedniej grubości
Obrazek

Którą z koleji przyklejamy do nóżek naszej belko-pokrywy
Obrazek

Tak sklejone korytko odstawiamy na noc do wyschnięcia... jutro będziemy zakładać elektrykę ;-)

Rano nasz pokrywa wygladała tak:
Obrazek

Zaczynamy od zaznaczenia a nastepnie nawiercenia otworów na odblaski i mocowania świetlówek:
ObrazekObrazek

Następnie do otworów przykręcamy odblaski i mocowania
ObrazekObrazek

Po czym zakładamy świetlówki i montujemy zaciskowe oprawki
ObrazekObrazek

Wiercimy otwory w tylniej części pokrywy i przeciągamy kable od świetlówek
Obrazek

Używając dużych rynienek na przewody maskujemy ładnie z tyłu przewody
ObrazekObrazek

Tych samych rynienek używam do zrobienia kolejnego mocowania pokrywy nad akwa
Obrazek

Dzisiejszy dzien kończymy na tym etapie
:)Obrazek

Jutro zamontujemy statecznik i sprawdzimy czy świeci :-)

blazej
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2007-06-23, 17:07
Pojemność akwarium: 2
Imię: B³a¿ej
Nazwisko: Szczepaniak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: blazej » 2007-11-17, 12:34

Jak dla mnie wykonanie na 5. Czyste, ładne , estetyczne widać że się przyłożyłeś o wykonania tego "dzieła" :) Jednak widzę tu jeden minus i to dość spory jak na DIY , to niestety CENA ale jak wiadomo elektronika trochę kosztuje to raz a 2 materiał czyli PVC też jest w cene. Ale ogólnie bardzo fajne wykonanie. Czekam z niecierpliwością jak ci zaświeci :mrgreen: i gratuluję smykałki ;-) a'la Słodowy
160L-Ogólne 26st/C,PH 7,0 (zewn. 1000l/h+podżwirowy 700 l/h, CO2,0,7 Watt/l)[2prętnik karłowaty,2bocja,3piskorek,20inessa,5kosiarka, 2 mikro zbrojniki]/160L-26st/C PH 7,5 Malawi (aquael 700l/h,0,4 Watt/l)7travavase,5red-red,5mphanga

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: dzidek1983 » 2007-11-17, 15:07

powiem tak...

gdyby ktos chcial to zrobic na T8 i starterach zwyklych to pewnie by zaoszczedzil jakies 100 zł

ale ja wolalem zrobic raz a dobrze ;-)

blazej
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2007-06-23, 17:07
Pojemność akwarium: 2
Imię: B³a¿ej
Nazwisko: Szczepaniak
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: blazej » 2007-11-17, 17:46

co do zwykłych stateczników to mam mieszane uczucia (to po prostu duże grzałki) proponowałbym zatem zakup dwóch żarówek energooszczędnych 20 W za 12,90 w TESCO na przykład :) i to już nam zredukuje koszty o jakieś 50 -60 zł na samym stateczniku. U mnie wszystkie lampy chodzą na statecznikach z żarówek i śmigają aż miło. Co do oprawek ja wykorzystałem mocowania do rur PVC które idealnie nadają się do świetlówek T8 i podlutowałem na stałe przewody zabezpieczając przed działaniem wilgoci wody itp (koszt mocowań do rur PVC to ok 5 zł za 5 szt.) Wiadomo iż jest problem w momencie gdy upali się świetlówka lub trzeba wymienić na nową ale nie czarujmy się nie palą się co tydzień i nie wymieniamy co miesiąc więc może być w/g mnie tak. i tym domowym sposobem oszczędzamy jakąś stówkę mając lamę nadal na elektronice. Jak przyjdą mi do głowy inne dziwne pomysły to nie omieszkam napisać :lol: :lol:
160L-Ogólne 26st/C,PH 7,0 (zewn. 1000l/h+podżwirowy 700 l/h, CO2,0,7 Watt/l)[2prętnik karłowaty,2bocja,3piskorek,20inessa,5kosiarka, 2 mikro zbrojniki]/160L-26st/C PH 7,5 Malawi (aquael 700l/h,0,4 Watt/l)7travavase,5red-red,5mphanga

Awatar użytkownika
PaVeloo
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: 2007-04-20, 17:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: PaVeloo » 2007-12-01, 21:41

blazej pisze:co do zwykłych stateczników to mam mieszane uczucia (to po prostu duże grzałki) proponowałbym zatem zakup dwóch żarówek energooszczędnych 20 W za 12,90 w TESCO na przykład :) i to już nam zredukuje koszty o jakieś 50 -60 zł na samym stateczniku. U mnie wszystkie lampy chodzą na statecznikach z żarówek i śmigają aż miło. Co do oprawek ja wykorzystałem mocowania do rur PVC które idealnie nadają się do świetlówek T8 i podlutowałem na stałe przewody zabezpieczając przed działaniem wilgoci wody itp (koszt mocowań do rur PVC to ok 5 zł za 5 szt.) Wiadomo iż jest problem w momencie gdy upali się świetlówka lub trzeba wymienić na nową ale nie czarujmy się nie palą się co tydzień i nie wymieniamy co miesiąc więc może być w/g mnie tak. i tym domowym sposobem oszczędzamy jakąś stówkę mając lamę nadal na elektronice. Jak przyjdą mi do głowy inne dziwne pomysły to nie omieszkam napisać :lol: :lol:
Wiesz co, ja np. robiłem, a razcej dorabiałem oświetlnie do mojej 60. Bawiłem się ze statecznikiem z żarówki. I powiem, że to bardzo niebezpieczny syf. Może nie potrafię tego zrobić, ale tak jak dzidek mówi, raz, a dobrze. Kupiłem statecznik (taki normalny) i wszystko jest okej.

Dzidek, bardzo fajny pomysł, a na Twoim miejscu nie isntalował zwykłych świetlówek tylko HQI. Tylko, że nie wiem jak wyglądałby kosztorys :-)
60 L
11xNeon Innesa
9xZwinnik Jarzeniec
5x Brzanka Sumatrzańska
4xDanio Pręgowane

www.paveloo.e-akwarystyka.pl

[you], miłego przeglądania forum.

Jeżeli pomogłem, kliknij "pomógł".

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: dzidek1983 » 2007-12-01, 21:59

zapewne przekroczyłby mój budżet :)

choc pewnie jeden żarnik bym dał rade zamontować... koszty nie sa najgorsze w tym wszystkim.. a cieplo jakie to wytwarza... widziałem juz kilka stopionych belek HQI

Awatar użytkownika
PaVeloo
Stały bywalec
Posty: 396
Rejestracja: 2007-04-20, 17:35
Pojemność akwarium: 60
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: PaVeloo » 2007-12-01, 22:01

Skoro HQI wręcz topi belki, to i za dużo ciepła by dawała dla akwa.
60 L
11xNeon Innesa
9xZwinnik Jarzeniec
5x Brzanka Sumatrzańska
4xDanio Pręgowane

www.paveloo.e-akwarystyka.pl

[you], miłego przeglądania forum.

Jeżeli pomogłem, kliknij "pomógł".

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Jak zrobić belkę oświetleniową nad akwarium

Post autor: dzidek1983 » 2007-12-01, 22:04

niekoniecznie bo zwykle sa to lampy wiszace nad akwa...

nie ma obudowy zamknietej i ruch powietrza rozprasza ciepło

ODPOWIEDZ