Nietypowe ogromne akwarium

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-19, 14:32

No to po kolei. Oświetlenie z góry gdyż tak jest najlepiej. Oczywiście, jak dasz lampy z boków, też może być, ale po pierwsze wygląda to bardzo nienaturalnie i moim daniem brzydko, po drugie, ryby tego bardzo nie lubią. Oświetlenie poprzez lampy z ogrodu wygląda sensownie, tyle że akwarium wymaga lamp umieszczonych blisko, tak aby docierał do nich "pełny" strumień świetlny - a trzeba pamiętać że maleje on w sześcianie odległości... Czyli, po ludzku mówiąc, żeby mieć właściwie oświetlone akwarium, tak żeby coś w nim nam rosło, a nie tylko gniło, lampy umieszczone pod sufitem ogrodu zimowego musiałyby mieć wielokrotnie wyższą moc niż lampy stosowane bezpośrednio przy akwarium (pewnie z kilkadziesiąt razy).

Po drugie:
Czyli podmiany planujesz robić - znaczy się OK.

I po trzecie:
Sięgną. Koszty zbiornika i stelaża do niego będą olbrzymie. Zacytuję tu Daltara, który wykonywał "typowy" prostokątny zbiornik 1500l :
"(...)

- Podstawa oraz konstrukcja stalowa, ocynkowana - 8500 zł. ( cena sprzed ponad 2 lat )

- Szklany zbiornik z szyb grubości 19 mm. - 11000 zł (całkowity koszt - cena sprzed ponad 2 lat ) (...)"

Czyli ok. 20 tys., przy założeniu samodzielnego wykonania... Ty planujesz zbiornik ponad dwa razy większy, i wyższy (co oznacza wyższe ciśnienie) - co spowoduje konieczność znacznie grubszego szkła. I znacznie mniej typowy - z problemami o których tu mówiłem, łączącymi się również z samym jego wykonaniem. Pamiętaj, ze sama woda w nim ma ważyć ok. trzy i pół tony, plus ciężar samego zbiornika (może być drugie tyle), podłoża, skał itp. Może razem być i 10 ton. To nie jest prosty i łatwy do wykonania stelaż, i nie zrobi tego pierwszy lepszy Kazio ze spawarką. Również tak grube szkło jest problemem - zwykle trzeba je zamawiać bezpośrednio w hucie... Stawiam na zamknięcie się kosztów samego zbiornika i stelaża w jakichś 40-50 tys. Do tego koszty filtracji, osprzętu, podłoża, tła, rybek, zbiorników dodatkowych, oświetlenia, roślin itp.... jeszcze ze 20 tys. Plus inne koszty np. postawienie odpowiedniej ściany. Lub osprzęt do nurkowania. I 100 tys. sie uzbiera... Oczywiście, jak sie jest bogatym, można próbować. Ale, jeżeli mogę coś zasugerować, bardziej typowy zbiornik byłby tańszy i prostszy. I realniejszy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

@bsynt
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-18, 19:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: radek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: @bsynt » 2007-11-19, 15:47

maol pisze:Oświetlenie poprzez lampy z ogrodu wygląda sensownie, tyle że akwarium wymaga lamp umieszczonych blisko, tak aby docierał do nich "pełny" strumień świetlny - a trzeba pamiętać że maleje on w sześcianie odległości... Czyli, po ludzku mówiąc, żeby mieć właściwie oświetlone akwarium, tak żeby coś w nim nam rosło, a nie tylko gniło, lampy umieszczone pod sufitem ogrodu zimowego musiałyby mieć wielokrotnie wyższą moc niż lampy stosowane bezpośrednio przy akwarium (pewnie z kilkadziesiąt razy).
Trochę mnie zaskakujesz informacjami o możliwym braku światła w tymże akwarium. Do tej pory spotyklałem się z opiniami, że będzie światła za dużo. Ale nie ma problemu. Spróbuję temu zaradzić.
Zacytuję tu Daltara, który wykonywał "typowy" prostokątny zbiornik 1500l :
[...]
Czyli ok. 20 tys., przy założeniu samodzielnego wykonania
Szyby P4 ok 200 zł za m². Spawanie kątowników ze stali nierdzewnej ok 500-1000 zł (110 za roboczogodzinę). Akwarium ma stać na podłodze (wypoziomowanej), podstawy nie potrzebuje.
Strop był projektowany od początku na takie akwarium. Pierwotnie miał mieć wytrzymałość 10 T, po przeróbkach wytrzymałość sięga 70 T

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-19, 16:37

Szyba P4 o której piszesz jest ze 3x za słaba. Bo P4 to tylko wytrzymałość na udar, określana chyba dla standardowej szyby o grubości 9,8 mm o ile wiem. Tak szyba strzeli w momencie nalania wody,bo w akwarium nie ma udarów - jest za to olbrzymi nacisk statyczny... Spytaj sie o taka szybę o grubości 25-30 mm, wyjdzie pewnie ze 2000 za m2... a nie wiem, czy i tak nie będzie za cienka. Co do braku podstawy - ok, może stać bezpośrednio na takim stropie. O świetle napisz więcej jak to widzisz - bo na razie to zgadujemy jak to ma wyglądać.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

thewald
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-11-19, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: thewald
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: thewald » 2007-11-19, 19:39

moim zdaniem zbiornik moze być bardzo interesujacym obiektem do zbudowania wspaniałej podwodnej groty lub jaskini wodnej jakich sporo na naszej Ziemi ze nie wspomnę o jaskiniach w których żyją znane wszystkim lustrzenie jaskiniowe czyli ślepce jaskiniowe, zabudować to można np. skałami; chciałbym zobaczyć coś tak niesamowitego w realu a wydaje mi się że byłoby to bardziej prawdziwe niż klasyczny akwen otwarty; inne biotopy tez można odwzorować tylko trzeba to dobrze przemyśleć; konstrukcyjnie do wykonania a że trochę wiecej zabawy to wiadomo w końcu nie jest to normalny standardowy baniak; odnośnie filtracji to nie ma znaczenia kształt zawsze można bez problemu wywiercić otwory w dnie i orurować tak ze wszelkie nieczystości będą na bieżaco usuwane, podobnie można zrobić obieg wody w dolnych partiach... powodzenia

pozdr.
thewald

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-19, 19:46

Filtracja i obieg wody jest akurat najmniejszym problemem w takich zbiornikach.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

thewald
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-11-19, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: thewald
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: thewald » 2007-11-19, 19:57

no właśnie, do tego lampa HQI 400W i problem zasadniczego oświetlenia odpada a efekt wprost nieziemski jak polecą refleksy do dna, reszta może być na zaszadzie refleksji od jasnej skały ustawionej pod kątem 45st. jezeli ma być to podwodna grota [ewentualnie zastosowania zewnętrznego lustra lup oświetlenia zewnętrznego czyli zero kosztu bo nie podejrzewam żeby ktoś w takim baniaku chciał robić typowy roślinny pejzaż zaś podmiana wody to poprostu standard po wykonaniu orurowania

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-19, 20:18

400W to za mało, jeżeli mają tam być rośliny. Akwarium ma mieć prawie 2 m głębokości, na dno już prawie nic nie dotrze. Do "zagięcia" tym bardziej. A pomysł z grotą i ślepcami jaskiniowymi bardzo mi się podoba.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

@bsynt
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-18, 19:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: radek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: @bsynt » 2007-11-19, 20:37

Głębokość wody nie będzie "prawie 2 m". Od podłogi do końca lustra to ok 180. Trzeba odjąć warstwę podłoża, ok 30 cm.
Nad niższą częścią też ma być lampa oświetlająca.
Bardzo proszę o konkretną grubość szkła (ew poliwęglanu, czy czegoś tam) jaka ma wytrzymać ten napór wody.
Mniej więcej 3 m od wiekszej części będzie przezroczysty dach (znaczy dach już jest) krytu poliwęglanem komorowym. Kierunek południowy. Ew bezpośrednie słońce można łatwo zasłonić.
W ogrodzie zimowym ma być automatyczne podlewanie, konretnie zamgławianie storczyków. Nie ma żadnego problemu, żeby do podlewania była brana woda z dna akwarium, ubytek uzupełniony demineralizowaną.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-19, 20:53

... czyli słup wody będzie miał jakieś 170 cm. Bo podłoże też do wysokości słupa trzeba wliczyć. Dla akwarium o wysokości 100cm zaleca się szkło nie cieńsze niż 15 mm. Dla większych - nie znam dokładnych danych, nikt tego normalnie nie robi, ale stawiam, że ze 25mm co najmniej. Albo i 30 dla bezpieczeństwa. To już jest naprawdę poważny słup wody... Przy takim akwarium można by sie pokusić o szkło hartowane, a nie float, co pozwoliłoby na trochę mniejszą grubość, ale cenowo wyjdzie pewnie na to samo, jak nie drożej. Jak to zwykle przy tak dużych zbiornikach, szczególnie o nietypowym kształcie bywa - praktyczny eksperyment wykaże prawdziwość założeń - dlatego nie należy w tym miejscu oszczędzać żeby nie obudzić się w gigantycznej kałuży.

BTW, konstrukcja będzie miała dwa słabe punkty - pierwszy na "zgięciu",bo tam oprócz wody trzeba też przewidzieć nacisk górnej pionowej szyby. I drugi punkt, dno dokładnie poniżej - bo w tym miejscu będzie duży "uskok" siły. Nie wiem, czy dno dzielone nie byłoby wskazane w takim zbiorniku.
...i tak jak wcześniej pisałem - obieg wody i wykorzystanie wody "ściekowej" będzie najmniejszym problemem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

@bsynt
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2007-11-18, 19:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: radek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: @bsynt » 2007-11-19, 22:03

Szkło hartowane pikington ma 19 mm. Podobno mogą robić do 25 mm, ale nie wiem, czy to robią w Polsce. Widziałęm oferty szkła 30 mm, nie wiem jakie rozmiary wchodzą w rachubę, bo mowa była o blatach do stołów.
Na zagięciu będzie kątownik. I pionowa i pozioma tafla będą się opierały na kątowniku.
We Wrocławiu jest akwarium o wysokości ścian ok 2 m. Jeszczee nie dotarłem do wykonawców.
Dno planuję wylane z żywicy epoksydowej.

CZy tafle z poliwęglanu nie byłyby lepsze? Są co prawda mniej przezierne, lecz lżejsze i łatwiej dostępne.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-20, 19:15

Akwarium o wysokości 2m jakie widziałeś we Wrocku to pewnie akwa w Arkadach? Jak tak, to muszę cie zmartwić - tafle akrylu do jego wyrobu robiła firma w ...Stanach - jedyna na świecie, która podjęła się ich wyróbu. Kosztowały majątek, ważą po ponad 5 ton każda, a do ustawiania zbiornika wykorzystywano śmigłowiec. LCcorp (właściciel budynku) nie zdradziła kosztów, ale z tzw. dobrego źródła wiem, ze koszt samego akwarium czyli szkła zamknął się w 3 milionach euro...

Szyba 19mm przy słupie wody rzędu 1,7m pęknie natychmiast - o ile wytrzymają łączenia na tak małych powierzchniach. Nie mam żadnego doświadczenia z poliwęglanem - ale problemy będą podobne. ZTCW poliwęglan jest również mniej sztywny - co znacznie utrudniłoby konstrukcję, o ile nie uczyniło jej niemożliwym... Nie wiem jak zachowa się dno z żywicy - to już zupełny eksperyment...

Naprawdę nie chcę Cię zniechęcać, ale łatwo i tanio na pewno nie będzie. I serio zastanowiłbym sie nad bardziej typowym zbiornikiem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: croc » 2007-11-20, 19:18

3 mln EUR, mówisz? :-D . Poprzeczka poszła w górę. A już myślałem, że rekord Daltara przez jakiś czas będzie "on top".

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-20, 19:22

3 mln euro za samo "szkło". Całość akwarium kosztowała... nie wiem nawet ile. Sądzę, że razem z kosztami transportu, sprzętu, budowy to ze 2x tyle. To jedno z największych typowych akwariów na świecie ( nie licząc oceanariów), to co się dziwić :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

thewald
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-11-19, 19:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: thewald
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: thewald » 2007-11-20, 20:07

akurat żadnego uskoku ciśnienia na dno nie będzie bo ciśnienie rozejdzie sie równomiernie po dnie, a skoro ma być zywicowane to zupełnie odpada jego problem, boczki zatem można zrobić ze zwykłego szkła np. z kilku szyb 12-15mm żywicowanych ze sobą, w tym przypadku to chyba dość tanie rozwiązanie, odnosnie mocy swiatła trudno wyrokować podobnie jak i o grubości szkła nie znając pozostałych wymiarów akwy, poza tym z uwagi na wysokość akwy zapewne nie będa trzymane rośliny o wysokim zapotrzebowaniu na światło [chyba ze na światło naturalne], całkiem sensownie można chodować rośliny wysokie w częsci "kominowej" np. nurzańce których górne powierzchnie liści osiągające ponad 1m długości spokojnie "wyciągną" światło dla siebie

pozdr.
thewald

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowe ogromne akwarium

Post autor: maol » 2007-11-20, 20:13

thewald pisze:boczki zatem można zrobić ze zwykłego szkła np. z kilku szyb 12-15mm żywicowanych ze sobą,
To rozwiązanie zdecydowanie popieram. Będzie nawet wytrzymalsze niż pojedyncza gruba szyba - jak każdy laminat :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Zablokowany