www.katalog-dinny.pl

Jak kupuje sie rybki w Niemczech

Opinie o sklepach i sprzedawcach są prywatnymi wypowiedziami Użytkowników forum e-akwarystyka.pl. Władze forum nie kontrolują prawdziwości opinii, nie wyrażają w żaden sposób swojego zdania oraz nie odpowiadają za nieprawdziwe informacje przedstawione przez Użytkowników.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Jak kupuje sie rybki w Niemczech

Post autor: darek » 2007-02-17, 11:33

Poniewaz przy moich postach pojawiaja sie pytania na temat sklepow akwarystycznych i zakupie rybek w niemczech , postanowilem opisac tutaj to co na ten temat wiem z wlasnego doswiadczenia.

Sklepy trzeba podzielic na dwa rodzaje: male prywatne ( takie jak w Polsce) oraz te duze sklepy ogrodnicze czy tez baumarkty z bardzo bogatymi dzialami akwarystycznymi. Ja osobiscie preferuje te drugie. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu nizszych cen, czestych promocji, a takze wiekszego wyboru rybek , roslin oraz sprzetu akwarystycznego.
Ryby sprzedawane w niemieckich sklepych pochodza w 90% z olbrzymich przemyslowych hodowli ( europejskich lub azjatyckich), reszta jest to tzw. dziki polow, czyli rybki zlapane ze swoich naturalnych akwenow ( gatunki , ktorych nie da sie rozmnozyc w hodowli ).
Ma to swoje zalety poniewaz cena jest dosc niska ( oczywiscie nie tak niska jak w Polskich sklepach ). Ma tez swoje wady: zauwazylem, ze ryby w hodowlach karmione sa w dosc tajemniczy sposob, zbyt szybko dorastaja ( moim zdaniem zbyt duzo sztucznych dodatkow w pokarmie ), przez co poczatkujacy akwarysci maja potem pewne problemy.
Przed zakupem ryb mozna przyniesc probke wody w celu zbadania jaj parametrow ( oczywiscie bezplatnie). Zreszta mozna to robic zawsze jesli pojawia sie jakies problemy w zbiorniku. Gatunki ryb wystepujace w tutejszych sklepach nieco roznia sie od tych w Polsce. Oczywiscie wszedzie wystepuja te popularne jak skalary, paletki czy tez inne pielegnice. Sa jednak pewne gatunki , ktorych nie widzialem nigdy w Polsce ( np . pewne gatunki sumikow), z drugiej strony czesto popularne w polskich sklepych ryby sa tutaj unikatem.
Natomiast jezeli chodzi o sprzet to jet tutaj raj na ziemi. Mozna kupic wszstko , sprzet kazdego producenta, najatanszy i najdrozszy. Ceny sprzetu markowego w porownyniu z Polska sa nieraz nizsze. Takze z dodatkami czy tez czesciami zamiennymi nie ma zadnego problemu, jesli nie ma ich w sklepie to zamowione beda w ciagu jednego, dwoch dni.
Ceny zbiornikow sa kosmiczne. Ja moje 450litrowe panorama - akwarium przywiozlem kiedys z Polski. Tutaj kosztowaloby przynajmniej 4 razy wiecej ( bez przesady, kiedys to obliczylem). O tym, ze zbiorniki produkowane w Polsce sa dobre i maja renome, swiadczy fakt, ze jest ich coraz wiecej w niemieckich sklepach ( sa tutaj tak samo drogie jak te niemieckie ).
Jesli chodzi o fachowa obsluge to trzeba trafic na sprzedawce, ktory jest tez akwarysta. Ja jesli mam problemy ide zawsze to tego samego sklepu i tego samego sprzedawcy. Mimo iz jest on o 20 lat mlodszy , wiem ze od niego uzyskam zawsze odpowiedz na moje pytynia.

Prowadzona jest rowniez sprzedaz wysylkowa. Oprocz aukcji internetowych , gdzie mozna kupic w zasadzie wszystko i tanio , sa tez katalogi wysylkowe. Najwiekszym jest Katalog "Zajac" posiadajacy ponad 500stron i pojawiajacy sie dwa razy w roku.

To chyba tyle na ten temat. Jak widac sklepy akwarystyczne w Niemczech niewiele roznia sie od tych w Polsce.
Od lat pasjonuje sie akwarystyka i bardzo czesto jade w wolnej chcili do jakiegos sklepu akwarystycznego, nawet jesli nie mam nic do kupienia. Lubie spacerowac pomiedzy setkami akwariow, lubie ogladac olbrzymie akwaria wystawowe, lubie patrzec na nowinki techniczne. I tak juz od 30tu lat.
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

ODPOWIEDZ