Liście roślin lądowych...

Wszystko na temat ozdób w akwarium. Korzenie, kamienie,zameczki, figurki itd

Moderator: ModTeam

Locutus of Borg
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2008-03-29, 00:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafael
Lokalizacja: Elbing

Liście roślin lądowych...

Post autor: Locutus of Borg » 2008-05-09, 17:08

Temat wydaje mi się dziwny, ale jednocześnie zacząłem się nad nim nieco zastanawiać, bo ma pewne logiczne podstawy...

Wiele ryb hodowanych w akwariach w naturze żyje w biotopach rzek/jeziorek mulistych, czasami nawet leśnych... Dotyczy to zwłaszcza Azji. Aranżując akwarium myśli się zazwyczaj o dużej ilości roślin... A może pójść w drugą stronę i stworzyć akwarium "bagniste"? Wtedy najważniejszą rolę odgrywałyby korzenie (i w wypadku mojego akwarium suche bambusy)... I być może liście.
W naturalnych "bagnistych" zbiornikach na dnie leży spora warstwa liści i różnego rodzaju śmiecia organicznego, które stanowi zarówno pokarm, jak i kryjówkę dla ryb dennych- czyli na przykład do popularnych u nas kirysków byłoby jak znalazł, skoro one nawet w naturze lubią wody "brudne". Zbiornik wyglądałby wtedy także mocno naturalnie, a dodatkowy plus to darmowe źródło pokarmu dla ryb...

Jednak być może w moim rozumowaniu są luki, dlatego chciałem się zapytać, czy ktoś może na podobną koncepcję wpadł? Czy istnieją jakieś konkretne przeciwwskazania? Np. Ryzyko gnicia liści? Być może wykluczyłoby ich uprzednie suszenie i prażenie/odkażanie? Stosując taką niewielką "warstewkę" liści można by ciekawie urozmaicić akwarium... Czekam jednak na zdanie weteranów.

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Liście roślin lądowych...

Post autor: RAMZES » 2008-05-12, 20:06

Locutus of Borg, słyszałem o wkładaniu do akwarium liści dębowych jednak w ilości co najwyżej kilku sztuk, nigdy natomiast nie słyszałem o stosowaniu niczego prócz torfu (wygotowanego), w większej ilości jako wystrój akwarium.

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Liście roślin lądowych...

Post autor: gizun » 2008-05-12, 20:25

nie wiem czy to na temat ale jest taka roślina jak sit rozpierzchły.Musi być intensywnie podlewany albo stać w wodzie(nie zanurzony całkowicie).Labiryntowce nie lubią zbyt wysokiego poziomu wody więc myślę że by się nadawał.Wygląda jak bambus tylko że jest o wiele niższy max 50cm i cieńszy

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Liście roślin lądowych...

Post autor: dzidek1983 » 2008-05-13, 09:22

niestety bambus zgnije w wodzie

z liści proponuje bukowe i magnolii, oczywiście suszone

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Liście roślin lądowych...

Post autor: Morter » 2008-05-15, 20:05

liście można dawać, ale za długo stać w akwa chyba nie mogą i trzeba je co jakiś czas wymieniać. Liście i korzenie często wykorzystuje się w aranżacji czarnych wód.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

$u$el
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-25, 19:39
Pojemność akwarium: 250
Imię: Przemek
Lokalizacja: Miechów

Re: Liście roślin lądowych...

Post autor: $u$el » 2008-05-25, 15:31

widziałęmw w jednym zoologu w wawie akwa z proporczykowcami gałęzie korzenie i liście super to wyglądało naprawde ale niewiem jak tzreba te liście spreparowac żeby nie zgniły

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Liście roślin lądowych...

Post autor: dzidek1983 » 2008-05-27, 10:46

pisałem już... muszą być wysuszone...

ODPOWIEDZ