jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Moderator: ModTeam

Adamas1
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: 2008-06-23, 14:46
Pojemność akwarium: 85
Imię: Adam
Lokalizacja: z wioski

jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: Adamas1 » 2008-07-27, 11:29

jaką role w filtrze ma wkład węglowy? i co jaki czas się go wymienia?
pozdrawiam,
Adamas1

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: Thierry Henry » 2008-07-27, 13:06

Jest stosowany przy startach akwariów, przy kuracji ryb, i jest doskonałym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych.

Ps było o tym już milion tematów. Wystarczy poszukać.
I Still Haven't Found What I'm Looking For

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: hodowca_rybek » 2008-07-27, 22:26

Wkład węglowy... czy chodzi może o węgiel aktywny (aktywowany - obie nazwy są poprawne). Jeśli tak to jest to substancja silnie pochłaniająca związki chemiczne. W akwarystyce stosuje się do oczyszczenia wody z związków metali ciężkich i innych związków chemicznych (np lekarstw).Z czasem traci własności absorpcyjne i należy go wymienić na nowy. Węgla aktywowanego nie regeneruje się (przynajmniej nie sposobem domowym).
Thierry Henry pisze:Jest stosowany przy startach akwariów, przy kuracji ryb, i jest doskonałym siedliskiem bakterii nitryfikacyjnych.
Bzdury
Start akwarium - po co? Kranówka nie ma szkodliwych związków chemicznych i metali ciężkich. Inaczej sanepid zamkną by wodociąg.
Przy kuracji ryb - stosuje się lekarstwa a węgiel aktywny je pochłania. Zupełny bezsens.
Siedlisko bakterii nitryfikacyjnych - nie wypowiem się.

Adamas1
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: 2008-06-23, 14:46
Pojemność akwarium: 85
Imię: Adam
Lokalizacja: z wioski

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: Adamas1 » 2008-07-28, 08:50

no bo tam są takie rureczki o długości ok. 0,7 cm. czarne
pozdrawiam,
Adamas1

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: maol » 2008-07-28, 10:09

No to moze jednak troche inny punkt widzenia przedstawię. Węgiel aktywny stosuje się w akwarystyce głównie do usuwania z wody substancji chemicznych takich jak np. leki. I stosowany w tym celu jest bardzo "nietrwały" - szybko się nasyca, nasycony oddaje chemię wodzie szybciej, niż ją usunął. I dlatego przy oczyszczaniu wody po leczeniu robi się to przez 2-3 dni, a potem węgiel się wyrzuca.

Z drugiej strony jednak, dzięki nadzwyczajnej porowatości, węgiel aktywny może służyć również jako idealne wręcz siedlisko dla bakterii bioracych udział w procesach nitryfikacyjnych. Oczywiście, w ten sposób zastosowany wegiel nie traci nic ze swojej zdolnosci pochłaniania chemii, a więc tych dwóch funkcji nie można łączyć. Oznacza to, że w wypadku leczenia czy stosowania jakichkolwiek substancji chemicznych filtr bakteryjny musi zostać przeniesiony do innego, czystego zbiornika. A zbiornik główny musi zostać za pomocą węgla z chemii oczyszczony przed powrotem wkładu z zasiedlonymi bakteriami. Sytuacja ta nie dotyczy nawożenia, gdyż wkład bakteryjny oczywiscie szybko sie nasyci, ale potem i tak nawozy bedzie oddawał, a nasycony nie pobierze z wody ich już więcej.

Co to wszystko oznacza? Można stosować węgiel aktywny jako podłoże dla bakterii, ale konieczne jest wtedy praktycznie posiadanie dwóch filtrów (lecznicy/filtracyjny) i dwóch zbiorników (ogólny/czysty). Trzeba też wiedzieć co się robi i dlaczego. Oprócz tego metoda ta jest stosowana raczej w dużych, bardzo stabilnych i zadbanych zbiornikach.

Z tych powodów nie polecam w żadnym wypadku pozostawiania węgla w malutkich, prostych filtrach. Po 2-3 dniach spełni on swoją rolę "oczyszczającą" i należy go wyrzucić, zastępując np. zeolitem. A budowę filtrów opartych o złoża węglowe zostawiłbym profesjonalistom.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Adamas1
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: 2008-06-23, 14:46
Pojemność akwarium: 85
Imię: Adam
Lokalizacja: z wioski

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: Adamas1 » 2008-07-28, 10:17

dzięki macie pkt ;)
pozdrawiam,
Adamas1

szaleq
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 2008-11-10, 21:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Elbląg

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: szaleq » 2008-12-16, 18:16

Słyszałem że węgiel aktywny może "pozerać" składniki micro i macro z nawozów roslinnych, tym samym niwelujac działanie nawozu. Czy to prawda?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: marthinez » 2008-12-16, 19:43

szaleq pisze:Słyszałem że węgiel aktywny może "pozerać" składniki micro i macro z nawozów roslinnych, tym samym niwelujac działanie nawozu. Czy to prawda?
Przeczytaj uważnie tekst maola. O ten:
maol pisze:Sytuacja ta nie dotyczy nawożenia, gdyż wkład bakteryjny oczywiscie szybko sie nasyci, ale potem i tak nawozy bedzie oddawał, a nasycony nie pobierze z wody ich już więcej.
hodowca_rybek pisze:Bzdury
Start akwarium - po co?
Węgiel doskonale pochłania organikę, której to w nadmiarze jest w początkowym okresie istnienia akwarium.
Pan Amano zawsze stosuje węgiel aktywowany na starcie, jak i również większość jego filtrów w akwariach (jak nie wszystkie) zawiera węgiel jako biologiczne medium filtracyjne.
hodowca_rybek pisze:Przy kuracji ryb - stosuje się lekarstwa a węgiel aktywny je pochłania. Zupełny bezsens.
TH chodziło pewnie o zastosowanie węgla po skończonej kuracji. Po prostu nieprecyzyjnie się chłopak wyraził.
Na resztę w zasadzie maol pięknie odpowiedział.
Adamas1 pisze:no bo tam są takie rureczki o długości ok. 0,7 cm. czarne
Faktycznie przerobiony często w takiej formie jest sprzedawany. Jednak węgiel to bardzo porowate granulki. Jak na fotce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: marti » 2008-12-16, 19:48

to chyba Marcinie chciałes pokazać do poczytania http://www.malawi.pl/artykuly/wegiel.htm

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: marthinez » 2008-12-16, 19:51

To już kiedyś pokazywałem. :P
Chciałem pokazać tylko foto odpowiadając na stwierdzenie kolegi Adamas1 na temat rurek.
Jednak ten link to bardzo dobry kawałek informacji ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

marti
Akwarysta
Posty: 438
Rejestracja: 2008-11-02, 23:19
Pojemność akwarium: 65
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: marti » 2008-12-16, 19:56

tak tylko że po przeczytaniu tej wiedzy stałem się głupszy niż byłem do tej pory ;) ale może ktoś inny potrafi lepiej wyssać esencję z tekstu niż ja :/

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: marthinez » 2008-12-16, 21:04

Z niektórymi tekstami "trzeba się przespać".
Wiele rzeczy zrozumiesz później w trakcie poznawania dogłębnej tematyki akwarystyki (heh, rym :D ) i sam stwierdzisz, że faktycznie gdzieś, kiedyś o tym czytałeś. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Spin
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-08-16, 19:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Alex
Lokalizacja: NL

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: Spin » 2010-08-16, 19:58

To ja dorzucę swój kamyk.
Filtr weglowy z węgla aktywowanego pełni rolę doraźną.Kropka.I takie dokładnie ma i powinien mieć zastosowanie.
Zużyty bezwzględnie w kosz.
Jako złoże o podobnych własciwościach (ale nie tak agresywnych absorbcyjnie) polecam węgiel drzewny.
Co ciekawe lepszy niż niejedna ceramika,ale taki prozaiczny i bezfirmowy..ble... ;)

Agniesia
Forumowicz
Posty: 114
Rejestracja: 2010-09-17, 19:34
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Syców
Kontakt:

Czy to prawda?

Post autor: Agniesia » 2010-09-24, 18:05

Dziś w zoologiku sprzedawca utrzymywał iż węgiel aktywny jest w stanie zmiękczyć wodę?
Węgiel znam ze strony pochłaniania chemii - w końcu wkłady z węglem aktywowanym są używane jako absorbenty przy maskach gazowych. Facet chyba wciskał mi jakiś kit. Ja mam trochę węgla aktywnego luzem (zawinięte szczelnie w worek) pozostawionego "na czarną godzinę" i nigdy nie sądziłam że może on coś pomóc na twardą wodę. Czy mógłby ktoś wypowiedzieć się na ten temat, bo nie wiem co o tym myśleć?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaką role w filtrze ma wkład węglowy?

Post autor: marthinez » 2010-09-24, 18:30

Agniesia, pare postów wyzej masz link z obszernym tekstem na temat węgla aktywnego.
Wszystko inne co usłyszysz to zwyczajna bujda.
Węgiel aktywny nie zmienia twardości wody.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ