Discrossus Filamentosus - TARŁO

Tematy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
rafkasopel
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-02-25, 05:50
Pojemność akwarium: 797
Imię: Rafa³
Nazwisko: Sobczak
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Discrossus Filamentosus - TARŁO

Post autor: rafkasopel » 2011-04-04, 05:25

Witam Wszystkich,
Chciałem się pochwalić super widowiskiem, które ostatnio miało miejsce w jednym z moich zbiorników.Plan początkowy był taki , żeby posprzątać u Ap.Norberti :) . Jednak po zerknięciu na środkowy zbiornik zaniepokoił mnie wygląd samca D.Filamentosus .
Samiec strasznie pociemniał.
Czarny , brzydki , jak by złamany w pół. Stary ? Zdycha ? Czy o co chodzi ?
Obrazek
Ale moment, na co dzień nie jest, taki świecący ( nie jeden neon może tylko pomarzyć ) a czerwony kolor na wszystkich płetwach bardzo intensywny.
Obrazek
Obrazek
Po chwili obserwacji nie miałem wątpliwości , że rozpoczęło się tarło :D .
Zanim jednak do tego doszło samica pływała dość swobodnie po zbiorniku , samiec sztywniał jak się zbliżała zaczynał w miejscu wić się jak wąż ( gdy go mijała ) szybkość jego falowania wynosiła ..... nie wiem :zawstydzony: .Wyglądało to jak by dostał ostrej padaczki po czym ( jak już go ominęła ) dębiał machając w zaskakującym tempie płetwami piersiowymi.Samica na spacerze pełen luzik , lekko grubiutka armatka do strzelania ikrą wysunięta:
Obrazek
Na moje szczęście PARKA ( znaczy chyba samica ) upatrzyła sobie korzeń przy przedniej szybie.I rozpoczęli operacje o kryptonimie ???
Szał Ciał :D .
Samica stawała pionowo wcierając się brzuchem w korzeń ( jak zaraz zobaczycie został zainstalowany pionowo ) wybrała miejsce w którym jest szczelina ( ok. 5cm wys. / 0,5 cm ).
Podpływała od dołu (głową do góry) i sypała ikrą, po czym zawracała i to samo głową do dołu.
Czynność powtarzała 2/3 razy odpływała od korzenia , żeby samiec mógł wykonywać swoje zadanie.
Głową do góry i do dołu:
Obrazek
Obrazek
Bokiem też potrafi.
Obrazek
Tu samiec się już niecierpliwił , że tak długo musi czekać:
Obrazek
A tutaj samiec w indywidualnej akcji :cwaniak: :
Obrazek
Tyle osiągnęli wspólnymi siłami:
Obrazek
Wiem , że nie zbyt wyraźnie widać bo jakiś DEBIL przywiązał flame moss u podstawy korzenia , to ten sam co nasadził vallisnerie nana dlatego aparat tak super ostrzył.
Cała impreza trwała jakieś 1,5 godz. a 2 min po ostatnim znoszeniu ikry samiec dostał BANA i to na prawdę poważnego.
I tyle samca roli , a teraz siedzi biedaczek za filtrem:
Obrazek
W zbiorniku po lewej stronie ok. czteromiesięczny narybek, z niecierpliwością oczekuje na powitanie nowych braci i sióstr.
Obrazek

CZWARTA DOBA PO TARLE:
Aparat dalej na mnie obrażony ( najczystsze , przejrzystsze akwarium ) a on nie ostrzy wcale :/ .
Może szkło jakoś załamuje czy jak , bo fotki muszę robić pod ostrym kątem w stosunku do przedniej szyby.
Ale malutkie białe punkciki to oczy , niektórym ogonki już wystają :) .
Jak bym miał macro obiektyw mogli byście dokładniej zobaczyć.
Samica przenosiła ikrę 2 razy ( samca od tarła nie widziałem ) co jakiś czas podpływa nad larwy i wachluje płetwami piersiowymi , że mało się nie poodklejają. Falują jak chorągiewki podczas TORNADO !!!! :przestraszony:
Obrazek
Obrazek

SZÓSTA DOBA PO TARLE:
Wczoraj samica przeniosła lawy w 2 miejsce na tyłach akwarium.
Do tej pory stosowała tylko te dwa miejsca.
Dziś po południu przeniosła swoje maluchy w nowe miejsce ( na moje szczęście ) blisko przedniej szyby.
Fotki z daleka jednak wyraźniejsze , maluchy przylepione do korzenie ( tak jakby ustami ) ogonki do góry jak miniaturki cebulek, machają nimi ze 100 razy /min. Mama już nie wachluje maluchów co ok. 5 min.
Robi to cały czas.
Obrazek

Pozdrawiam Serdecznie.
Życzę Wszystkim Udziału w jakimkolwiek TARLE im bardziej rzadki gatunek ryb tym większa PODNIETA !!!!

rafkasopel.

PS. Do tej pory nigdy nie widziałem tego zjawiska , wszystko odbywało się raczej w kokosie.

[ Dodano: 2011-04-04, 17:11 ]
SIÓDMA DOBA PO TARLE:

Maluchy musiały mieć w nocy jakiś zatarg z prawem ponieważ , rano znalazłem je wszystkie na dołku :D :
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.
rafkasopel.
LOŻA SZYDERCÓW.
36m2 - bridżet , dwie córki, 2 chomiki roborowskiego, pies i 16 zbiorników apisto
ラファルつらら

Linf
Akwarysta
Posty: 504
Rejestracja: 2009-06-28, 20:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jakub
Lokalizacja: Warszawa

Re: Discrossus Filamentosus - TARŁO

Post autor: Linf » 2011-04-04, 18:18

Sopluś cudne foty i cudne ryby :D i słodkie maluchy :)
Loża Szyderców

ODPOWIEDZ