Akwarum OTTO.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-02, 23:05

Kurcze mam już chyba ze 60 zakładek w tym temacie, jutro chyba polecę po kropelki do oczu, bo 6 godzin już studiuję, ale od jutra idę do prazy nie będzie tyle czasu :/
Wiele tych roślin jak wspomniałeś jest wymagających zwłaszcza niektóre wręcz nie mają prawa życia bez CO2, wile razy mi proponowano te CO2 ale ja uparty jestem :oczami: a nawet nie wiem jaki to koszt takiej instalacji, no i słyszałem, że glony również by się ucieszyły z CO2.

Generalnie z tego co zaproponowałeś po moim przestudiowaniu (nie wymaga CO2) ostały się:
-elatine tiandra
-vindelow
-anubias barteri (miałem i pieknie rośnie odporne na obżeranie, ale krasnorosty jak zaatakowały pół roku temu to wywaliłem, nie wiedziałem że można robić kąpiele i odratować)
-anubias heudelotii
-bolbitis heudelotii
-bacopa cordiniana
-ludwigia repenes

Dodatkowo ze strony GSA spisałem roślinki które rosną w każdych warunkach :D
-ceratopleris thalictroides
-echinodorus bleheri
-limnophila sessilifloro
-mikrosorum pteropus

uff ale łamigłówka czarna magia, spisuję to jak przedszkolak :przestraszony:
Trochę tego jest ale jak znajdę połowę to się będe cieszył, a powiedz mi ile tak średnio kosztuje jedna roślinka, nie w sklepie, ale od hodowcy ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-03, 18:27

OTTO pisze:Wiele tych roślin jak wspomniałeś jest wymagających zwłaszcza niektóre wręcz nie mają prawa życia bez CO2
Nie demonizujmy ;) CO2 owszem ma duże znaczenie ale można też stosować preparaty takie jak Easy Carbo czy Planta Gainer Carbo- które zaspakajają potrzeby roślin jeśli chodzi o węgiel - który jest podstawowym budulcem masy roślinnej.Nawiasem mówiąc - roślinom nie jest potrzebny sam dwutlenek węgla jako taki tylko kwas węglowy który powstaje w wyniku zachodzących procesów chemicznych w akwarium. Przy sporym oświetleniu procesy fotosyntezy są na tyle intensywne ze węgla brakuje i trzeba go roślinom dostarczyć.
OTTO pisze:słyszałem, że glony również by się ucieszyły z CO2.
no z mojego doświadczenia wynika że glony nie kochają CO2 ponieważ obniżamy wartość Ph wody a w kwaśnym środowisko glony mają ciężko...bardzo ciężko :) ( dlatego padają kiedy zaglonione rośliny moczymy np w roztworze kwasu cytrynowego .)
OTTO pisze:Generalnie z tego co zaproponowałeś po moim przestudiowaniu (nie wymaga CO2) ostały się:
-elatine tiandra
-vindelow
-anubias barteri (miałem i pieknie rośnie odporne na obżeranie, ale krasnorosty jak zaatakowały pół roku temu to wywaliłem, nie wiedziałem że można robić kąpiele i odratować)
-anubias heudelotii
-bolbitis heudelotii
-bacopa cordiniana
-ludwigia repenes
Jeśli byśmy tak zasadniczo podchodzili do prawd o tym które rośliny nie wymagają CO2 (sztucznego) to można z całą pewnością stwierdzić ze każda jedna roślina obejdzie sie bez nawożenia CO2 - w warunkach naturalnych nikt nie nawozi dwutlenkiem a rośliny żyją - wystarcza im CO2 z powietrza atmosferycznego - my jednak musimy im pomóc bo nasze akwarium to tylko namiastka natury. Ale tak jak już napisałem wczesniej możemy użyć suplementu w postaci płynnej :)
Co do np ceratopleris thalictroides to kapitalna roślina na start akwarium - pożera ogromne ilości związków azotu i fosforu i przyczynia sie szybszej stabilizacji zbiornika - ma jednak jedną wadę - jak zacznie rosnąć to... ciężko ją opanować - w moim poprzednim akwarium jej liście osiągały długość 60 cm - tak że w niedługim czasie jest w stanie skutecznie zająć całe akwarium :) ale na początek - na krótki okres czasu jako forma pływająca różdżycę mogę polecić.
Echinodorus bleheri - ładna roślina ake do zbiorników zdecydowanie wiekszych niż Twój - także bywa bardzo żywotna - a jak jej sie spodoba podłoże ( a ziemia bardzo jej sie podoba) to w krótkim czase jest w stanie opanować połowę akwarium na tyle skutecznie ze niewiele koło niej da sie posadzić z pozytywnym rezultatem.
Tu masz zdjęcie fragmentu mojego akwarium z roślinami które wymieniłem - jest troszkę hardcorowo ( ta doniczka z aponogetonem , zmasakrowana elatine tiandra która czeka na przesadzenie itd..ale można zobaczyć jak te rośliny wyglądają obok siebie ) Tak żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy ;)
Co do cen roślin bywają różne - w Rzeszowie cena giełdowa to około 1/3 ceny sklepowej - zależy też od tego jak duża jest roślina itd - w każdym razie za 50 zeta można z powodzeniem obsadzić 100L akwarium :) Nie mówię tu o dużych okazach anubiasów bolbitisów i mikrozoriów bo nikt rośliny którą hodował dwa czy trzy lata nie sprzeda za pięć złotych ;) tu już wycena indywidualna .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-03, 21:54

Łoren pisze:Easy Carbo czy Planta Gainer Carbo
Na dłuższą metę, czy na początek ?
Łoren pisze:roślinom nie jest potrzebny sam dwutlenek węgla jako taki tylko kwas węglowy
Więc można powiedzieć że Ci stosują CO2 idą na łatwiznę ? ;)
Łoren pisze: Przy sporym oświetleniu procesy fotosyntezy są na tyle intensywne ze węgla brakuje i trzeba go roślinom dostarczyć.
Więc czy to dobrze że chcę dołożyć oświetlenia ?
Nawiasem mówiąc czy zamiast tej Osram Fluora można inną jakie musiała by mieć parametry ? Nigdzie jej nie mają, może markety budowlane ?
A te dodatkowe-energooszczędne to jakie parametry muszą mieć-barwę ?
Łoren pisze:obniżamy wartość Ph wody a w kwaśnym środowisko glony mają ciężko...bardzo ciężko
No właśnie dziś to uświadomiłem sobie sprawdzając Ph 2 dni po 60% podmianie mam 8-8,5 Ph więc przed podmianą pewnie było więcej :zdegustowany: i pewnie stąd te krasnorostu i stojące rośliny, oj zaniedbałem to trochę, ale remonty, chore dzieci itp. naprawdę brakło czasu, wiedziałem że złe Ph szkodzi rybą ale że rośliną ? Widac jak wiele muszę się jeszcze uczyć :zawstydzony:
Azotyny są 0, a Azotany 5 czyli na samym dole.
Łoren pisze: możemy użyć suplementu w postaci płynnej
Kiedyś proponowano mi to w bardzo dobrym sklepie akwa. ale sami powiedzieli że się nie opłaca bo po roku stosowania miałbym już instalkę CO2
Łoren pisze: ceratopleris thalictroides
Podałem ją ze względów na to że rośnie w każdych warunkach, osobiście mi się nie podoba taka pietruszka :D
Łoren pisze:Echinodorus bleheri
Miałem ją szybko rośnie i ma fajną jasnozieloną barwę, widać ją na jedną z fotek która wstawiłem ;) ale biorę to na wygląd bo nie znam nazewnictwa niestety.
Łoren pisze:Tu masz zdjęcie fragmentu mojego akwarium z roślinami które wymieniłem
Piękne, właśnie takie chciałbym akwarium, jednak lustrzane odbicie bo u mnie gdy wchodzi się do pokoju to widać na pierwszym planie prawą stronę baniaka patrząc od czoła.
A Ty jakie masz podłoże ? Również zwykłą ziemię ? Zastanawiam się czy ziemia nie będzie zabarwiać wody ? A co gdy jakaś roślina puści korzenia w tej ziemi i to porządne, np. Nurzańca nie mogę juz usunąć bo musiałbym akwarium przewrócić na ręby :przestraszony: Znów restart ? :(
I co z tymi wszystkimi drogimi, gotowymi podłożami, co one takiego zawierają, sa na bazie ziemi, czy gliny ?

Co do roślin to nic jeszcze nie znalazłem rozsądnego, mało jest chętnych do handlu roślinkami.

P.S. Odczynniki do mierzenia wody mam Zoolek, ale mają juz 5 lat, czy to że są po okresie gwarancyjnym oznacza że muszę je wymienić, one ogółem mają krótki okres użytkowania.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-04, 08:47

OTTO pisze:Łoren napisał/a:
Easy Carbo czy Planta Gainer Carbo

Na dłuższą metę, czy na początek ?
To wszystko zależy od prowadzonej "polityki" kosztów w akwarium - na dłuższą metę z całą pewnością opłacalne jest zainstalowanie CO2 - wychodzi finalnie taniej - ale na początek trzeba wyłożyć parę złotych i ja bym tak zrobił - a na wypadek "W" zawsze można taki zestaw sprzedać.Przy starcie polecałbym jednak stosowanie (także) równoległe Carbo w płynie - ma działanie przeciw glonowe i jest podane w formie przyswajalnej dla roślin.
Podajesz ze Ph masz wysokie w granicach 8-8,5 to świadczy że masz najprawdopodobniej bardzo twardą wodę - dobrze by było wiedzieć jaki jest poziom twardości węglanowej (KH) - bo to ona stanowi o możliwości rozpuszczenia w wodzie CO2. Im KH wyższe - tym rozpuszczalność CO2 niższa.Tą twardość można zbić na wiele różnych sposobów - podmiany wodą demineralizowaną RO , za pomocą kationitów , czy też kwasów - ale to odrębny temat - na inne zajęcia z chemii wody ;)
Wracając do tematu Płynnego węgla - to własnie z tych w/w powodów (wysokiego Ph i chyba wysokiego KH) w takiej wodzie którą masz w kranie zastosowanie takich preparatów uważam za lepsze , a na starcie konieczne.
OTTO pisze:Azotyny są 0, a Azotany 5 czyli na samym dole.
To prawda że to dolna granica - azotyny tak powinny pozostać azotany jednak w przyszłości bedziemy podnosić do poziomu co najmniej 10mg/l - a fosforany do ok 1 - 1,5 mg/l. to optymalne moim zdaniem ilości - ale to także szerszy temat na odrębne zajęcia z "nawożenia roślin" ;) czyli jak to zrobić żeby było dobrze i tanio :)
OTTO pisze:Miałem ją szybko rośnie i ma fajną jasnozieloną barwę, widać ją na jedną z fotek która wstawiłem ale biorę to na wygląd bo nie znam nazewnictwa niestety.
Mnie to wygląda na żabienicę amazonkę ale czy na pewno? tego nie wiem żabienice to dziwne rośliny - przybierają różne kształty liści w zależności od warunków jakie mają w akwarium - te spotykane w handlu to najczęściej z upraw emersyjnych - po włożeniu do akwarium liście najczęściej gniją a potem wyrastają następne które wyglądają całkiem inaczej niż na początku.
OTTO pisze:A Ty jakie masz podłoże ? Również zwykłą ziemię ? Zastanawiam się czy ziemia nie będzie zabarwiać wody ? A co gdy jakaś roślina puści korzenia w tej ziemi i to porządne, np. Nurzańca nie mogę juz usunąć bo musiałbym akwarium przewrócić na ręby Znów restart ?
Ja mam oczywiście ziemię i żwirek kwarcowy - na firmowe podłoża mnie nie stać a nawet gdyby było mnie stać to mocno bym sie zastanawiał czy warto. Moim zdaniem są nieco przereklamowane a na pewno nie warte swojej ceny- to moje zdanie - może i wyglądają fajnie mają tam jakieś pozytywne właściwości ale nie za takie pieniądze.Nie daję wiary w cudowne właściwości podłoża XXX ponieważ kilku moich znajomych testowało różne i rewelacji nie było (jak za tak duże pieniądze) - a to ludzie którzy mają naprawdę bardzo dużą wiedzę i doświadczenie - ja jestem przy nich mały :) Tak że jeśli już firmowe podłoże to te z górnej półki te tańsze są moim zdaniem do du.... i wogóle nie wchodzą w rachubę .A ze względu na koszty (nieporównywalnie mniejsze) polecam zwykłą ziemię jest zasobna a w takiej mieszance jak podałem wystarcza na kilka lat.
Czy ziemia nie barwi wody? Może minimalnie tak ale przysypana 4-5cm warstwą żwiru praktycznie niezauważalnie
Pytasz co z roślinami jak sie ukorzenią ? no cóż jak się ukorzenią to dobrze potem rosną :) Dlatego trzeba dobrze przemyśleć temat nasadzeń. Jeśli już zachodzi potrzeba wykopania takiej rośliny to podciąga się ją delikatnie i powoli w góre i obcina przy samym korzeniu - te zostają w wodzie i stanowią cenny nawóz dla kolejnych roślin. jeśli mimo to jakieś kawałeczki ziemi znajdą sie na powierzchni żwirku - zbieramy je odmulaczem i to wszystko.
OTTO pisze:Odczynniki do mierzenia wody mam Zoolek, ale mają juz 5 lat, czy to że są po okresie gwarancyjnym oznacza że muszę je wymienić, one ogółem mają krótki okres użytkowania.
Trzeba by było je sprawdzić i porównać - trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć być może są jeszcze ok - być może....Trzeba sie jednak nastawić na to że czeka cię zakup przynajmniej dwóch podstawowych testów na NO3 I PO4 na początek.Ja kupuje te najtańsze z Zooleka - mnie wystarczają :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-04, 21:40

Cześć :)
Dziś byłem w konkretnym zoologicznym, wymieniłem 3 Meekki na Kiryski i Glonojady, pogadałem też o moim restarcie, pan powiedział że faktycznie można dać samą ziemię z piachem, ale po pierwsze nie wiemy jakiego pochodzenia jest ta ziemia (co w niej siedzi) a wiadomo że pochodzą one z kompostowników, poza tym rośliny wyciągną co najlepszy i stanie się ona bezwartościowa :zdegustowany:
Nie próbował mi wciskać drogich podkładów, ale zaproponował takie za 30 zł, na mój zbiornik trzeba by za 2 sztuki (co dla mnie i tak jest za drogo :P ) to niby działa na zasadzie że uwalnia związki, potem je pobiera z powrotem, potem znów uwalnia itd.
Wspomniał tez ze ziemia będzie zabarwiać wodę, generalnie powiedział że można tak stosować ale nie każdy sobie z tym poradzi, chyba wyczuł że jestem laikiem :oczami:
No ale Ty tak masz no nie, i jest OK ;)
Co do krasnorostów i słabej kondycji roślin to powiedział dokładnie to samo co Ty.
Czyli za wysokie Ph ale i twardość. Nie nakłaniał mnie do CO2 ale zaproponował coś takiego
http://www.aquario.pl/nawozy-dla-roslin ... 00ml-.html
I wiesz co ? W przeliczeniu to na moje akwarium starczyło by to gdzieś nawet na 500 dni, no powiedzmy że zużyłbym to w ciągu roku, to i tak jest zadowalający wynik.
Spytałem też o testery do wody, ja mam 5 letnie z zooleku ale zakraplacze wiec powiedział że różnie to może z nimi byś po takim czasie trzeba by je porównać, ale tu znów mnie zaskoczył bo są paskowa na których jest kilka pomiarów na raz, czyli Ph, azotany, twardość jedna i druga, on stosuje tylko takie samo-pokazywał mi, fajne to kurcze, no i nie tak drogie, bo
http://allegro.pl/jbl-test-6w1-promocja ... 92154.html
No chyba że Ty polecasz inne :) miał też fajne skałki i kamienie, zwłaszcza podobał mi się duży kamień z dużymi otworami jakby labiryntem, żałuję że nie kupiłem albo przynajmniej fotki nie zrobiłem, doradził mi też gdzie kupić siatkę na tylną szybę i jak ją zamontować żeby mogła zarosnąć mchem.
Spytałem również o te roślinki:
-elatine tiandra
-vindelow
-anubias barteri
-anubias heudelotii
-bolbitis heudelotii
-bacopa cordiniana
-ludwigia repenes
Powiedział że może je zdobyć w ciągu tygodnia, ale........ nie jest to tanio więc będę szukał dalej, jedynie z ta pierwszą rośliną będzie problem, a zależało by mi na niej lub innej podobnej żeby dno zarosła :)

Robert, powiedz mi proszę bo już nie raz pisałem, ale umykało to gdzieś, jakie żarówki energooszczędne bym musiał kupić (parametry) do dodatkowego światła, teraz przez weekend chciałbym się tym pobawić, w tym linku co mi na początku posłałeś z pomysłem na dodatkowe światło ktoś zamontował chyba 6400K, czy takie mogą być ? Ile mają mieć Wat ?
A może jednak energooszczędne nie nadają się i wcisnąć tam jakoś-ale naprawdę nie mam miejsca trzecią świetlówkę i dokupić tą Osram Fluora 18 W ? W Casto kosztuje 30 zł

Acha i czy dodatkowe światło -jeśli to będą te 2 energooszczędne to czy mam je podpiąc tak aby się zaświecały razem z tymi oryginalnymi ? Czy mają mieć osobny włącznik i mają być w formie światła awaryjnego z możliwością wyłączenia jeśli światła będzie za dużo ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-04, 23:01

Kurcze przymierzyłem i chyba jednak wejdzie trzecia świetlówka, ale jak widac na zdjęciu świeciła by konkretnie na przód zbiornika, i czy to dobrze ? Czy światło które da dotrze również do tylnej części zbiornika ? Ba czy dotrze do środkowej części ? Czy może będzie tyle efektem powstanie chmary glonów na przedniej szybie ?
Kurcze sam już nie wiem co robić ??? :(

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-04, 23:01

Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-05, 15:10

Wiatm Tomku - to juz prawie prywatny wątek :D ale miejmy nadzieję że też posłuży komuś kto to czyta
OTTO pisze: pan powiedział że faktycznie można dać samą ziemię z piachem, ale po pierwsze nie wiemy jakiego pochodzenia jest ta ziemia (co w niej siedzi) a wiadomo że pochodzą one z kompostowników, poza tym rośliny wyciągną co najlepszy i stanie się ona bezwartościowa
Prawie sie z tym zgadzam :) i już wyjaśniam to "prawie" - wiedza na temat pochodzenia ziemi nie jest nam do niczego potrzebna - ziemia ogrodnicza to mieszanka rożnych mas kompostowych stąd jej wielka zasobność w związki mineralne.Wiadomo co w niej siedzi - związki organiczne i nieorganiczne przetworzone przez drobnoustroje i inne robale :) W efekcie ich roboty otrzymujemy pełnowartościowa ziemię która ma nam posłużyć jako podłoże w akwarium.
Poza tym ziemia ma doskonałe własciwości absorbujące (bufor) tak jak najlepsze podłoża firmowe i także z powodzeniem nawozy chłonie i je oddaje i chłonie itd....Nie lubie się odnosić do literatury i jej specjalnie cytować ale Diana Walstad bodajże w swojej książce "ekologia roślin wodnych" pisze ze glina jest tak zasobna w żelazo ze w akwarium LT z powodzeniem wystarcza roślinom na kilka/naście (?) lat. A na ile wystarcza najlepsze firmowe podłoże? ;) Tak tylko rzuciłem takie retoryczne pytanie :)
Tak więc - ja swojego zdania nie zmieniam - obecnie to moje akwarium to już któreś z rzędu i mowa o tym że mogą wyniknąć kłopoty tylko z tego powodu że dajemy ziemię zamiast podłoża firmowego sa dla mnie niezasadne. Kłopoty wynikają z niewiedzy- stosując się do powszechnie znanych zasad startu akwarium na ziemi ryzyko niepowodzenia jest żadne.
OTTO pisze:Nie próbował mi wciskać drogich podkładów, ale zaproponował takie za 30 zł,
No coż - facet tym handluje więc dziwiłbym się gdyby nie próbował sprzedać swojego towaru - on z tego żyje i sprzedawać musi :) My jako klienci natomiast możemy kupić jego towar - o ile dojdziemy do wniosku że nas na niego stać . Czyli - jednym słowem - kogo stać kupuje drogie podłoża w sklepie - kogo nie stać ,stawia akwarium taniej z równie dobrymi efektami :)
OTTO pisze:Wspomniał tez ze ziemia będzie zabarwiać wodę, generalnie powiedział że można tak stosować ale nie każdy sobie z tym poradzi,
Co do barwienia wody - jak juz wcześniej pisałem może tak sie zdarzyć kiedy warstwa żwirku jest za mała - ja u siebie nigdy nie zaobserwowałem istotnej różnicy w odcieniu wody - przy warstwie żwirku średnio 5 cm. Jeśli już mamy wielkiego stracha że jednak...to można przeprowadzić taką pseudo - mineralizacje ziemi - wsypujemy naszą ziemie do wiaderka zalewamy dużą ilością wody mieszamy nasze błotko intensywnie kilka minut i zostawiamy na jakiś czas żeby sie odstało - zlewamy wodę z nierozłożonymi częściami organicznymi a nasze błotko suszymy i wrzucamy do akwarium. Nigdy tego nie robiłem bo mi się najnormalniej nie chciało :)
OTTO pisze: zaproponował coś takiego
http://www.aquario.pl/naw...nie-500ml-.html
I wiesz co ? W przeliczeniu to na moje akwarium starczyło by to gdzieś nawet na 500 dni, no powiedzmy że zużyłbym to w ciągu roku, to i tak jest zadowalający wynik.
O tym pisałem wyżej jest tez porównywalny preparat Planta Gainer Carbo - jest trochę tańszy niż pokazany przez Ciebie i ma dokładnie to samo działanie.I do tego ma ten plus że jest przyswajalny przez rośliny - masz twardą wodę i rozpuszczenie CO2 nie bedzie łatwe.
OTTO pisze:Spytałem też o testery do wody, ja mam 5 letnie z zooleku ale zakraplacze wiec powiedział że różnie to może z nimi byś po takim czasie trzeba by je porównać, ale tu znów mnie zaskoczył bo są paskowa na których jest kilka pomiarów na raz, czyli Ph, azotany, twardość jedna i druga, on stosuje tylko takie samo-pokazywał mi, fajne to kurcze, no i nie tak drogie, bo
Co do testów paskowych...dla mnie są wątpliwe delikatnie mówiąc..choć lepsze niż żadne - polecam testy kropelkowe Zooleka - najtańsze a działają - są obarczone takim samym błędem jak te droższe - pamiętajmy że to testy amatorskie a nie profesjonalne do używania w laboratoriach - a na nasze potrzeby w sam raz Tobie na początek wystarcza testy na NO3 I PO4 Twardością wody KH i GH będziemy sie zajmować wtedy gdy w grę będzie wchodziła instalacja CO2. Na razie i tak jedziemy na kranexie więc nie ma sensu. Wiesz zresztą jak to jest z takimi super-uniwersalnymi rzeczami..jak są do wszystkiego to są do niczego :) takie moje zdanie w tej materii.
OTTO pisze:fajne skałki i kamienie, zwłaszcza podobał mi się duży kamień z dużymi otworami jakby labiryntem, żałuję że nie kupiłem albo przynajmniej fotki nie zrobiłem, doradził mi też gdzie kupić siatkę na tylną szybę i jak ją zamontować żeby mogła zarosnąć mchem.
Przy zakupie fajnych skałek należy zwrócić uwagę na to czy nie bedą nam dodatkowo zatwardzać i tak twardej już wody- mozna to przetestować tzw próbą kwasową - ja stosowałem "aquacid Ph - (minus) zooleka - 4zł chyba kosztuje - to mieszanina stężonych kwasów - kropelka na kamień i jeśli wywołuje reakcję - pieni się syczy itd to kamień sie nie nadaje do naszego akwarium - jesli zachowuje sie obojętnie to ok. Z tym że ja tam za dużo miejsca na te kamienie nie widzę prawdę mówiąc...no ale jeśli zechcesz to sobie kupisz to co bedzie Ci sie podobało.
OTTO pisze: jakie żarówki energooszczędne bym musiał kupić (parametry) do dodatkowego światła, teraz przez weekend chciałbym się tym pobawić, w tym linku co mi na początku posłałeś z pomysłem na dodatkowe światło ktoś zamontował chyba 6400K, czy takie mogą być ? Ile mają mieć Wat ?
6400K mogą być lepiej gdyby były 6500K - ile wat....tyle żeby po zsumowaniu całego oświetlenia wyszło coś ok 50W ( 0,5 W/L)
Jeśli możesz wcisnać świetlówkę to też fajnie tyle ze otwór do karmienia nie bedzie używany ale to w koncu zaden problem.
OTTO pisze:czy dodatkowe światło -jeśli to będą te 2 energooszczędne to czy mam je podpiąc tak aby się zaświecały razem z tymi oryginalnymi ? Czy mają mieć osobny włącznik i mają być w formie światła awaryjnego z możliwością wyłączenia jeśli światła będzie za dużo ?
Za dużo to nie będzie :) można podpiąć tak żeby włączały się razem
OTTO pisze: jak widac na zdjęciu świeciła by konkretnie na przód zbiornika, i czy to dobrze ? Czy światło które da dotrze również do tylnej części zbiornika ? Ba czy dotrze do środkowej części ? Czy może będzie tyle efektem powstanie chmary glonów na przedniej szybie ?
To dobrze ze będzie świeciła na przód - rośliny trawnikowe wymagają sporej ilości światła - a chmary glonów pojawiają sie najczęściej kiedy szwankuje nawożenie i w okresie dojrzewania akwarium.
OTTO pisze:Kurcze sam już nie wiem co robić ???
- Kup dobre piwo i się nie zamartwiaj :D - będzie dobrze :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-05, 16:24

Łoren pisze: Czyli - jednym słowem - kogo stać kupuje drogie podłoża w sklepie - kogo nie stać ,stawia akwarium taniej z równie dobrymi efektami :)
OTTO napisał/a:
I tej wersji będziemy się trzymać ;)
Łoren pisze: Diana Walstad bodajże w swojej książce "ekologia roślin wodnych" pisze ze glina jest tak zasobna w żelazo ze w akwarium LT z powodzeniem wystarcza roślinom na kilka/naście (?) lat.
Kurcze oczytany jesteś, albo pracujesz w tym klimacie ?
Łoren pisze: można przeprowadzić taką pseudo - mineralizacje ziemi
Odpuszczę to sobie , nawet jeśli to z czasem podmian wody barwienie ustąpi :)
Łoren pisze:masz twardą wodę i rozpuszczenie CO2 nie bedzie łatwe.
Mam kolegę którego córka pracuje w laboratorium wodociągów, w brew opinii na sza woda jest wyjątkowo czysta-można pić wodę prosto z kranu, poprosiłem go czy może mi sprawdzić twardość, zobaczymy.
Czyli jeszcze lepiej będzie dla mnie stosować ten dodatek w płynie niż instalację CO2 ?
Łoren pisze:polecam testy kropelkowe Zooleka
Tak tylko że za trzy testy kropelkowe zapłacę 60 zł i za rok będą przeterminowane, a te paskowe starczą mi na lata i za dużo mniejszą cenę, a dla pewności porównam je z kropelkowymi ;)
Łoren pisze: Twardością wody KH i GH będziemy sie zajmować wtedy gdy w grę będzie wchodziła instalacja CO2
Czyli jeśli nie dojdzie do montażu CO2 to nie potrzebuję mierzyć twardości ? Teraz nie mierzyłem właśnie i efekty widać .
Łoren pisze:6400K mogą być lepiej gdyby były 6500K - ile wat....tyle żeby po zsumowaniu całego oświetlenia wyszło coś ok 50W ( 0,5 W/L)
Skoro mam 2x 18=36W, czyli potrzebuję jeszcze minimum 14W więc albo kolejna świetlówka 18 W np. Osram Fluora albo 2 takie energooszczędne:
http://allegro.pl/philips-genie-11w-50w ... 36930.html
Jednak czy barwa zimno biała się nadaje ?
2 jeśli brać pod uwagę te 11W a nie 50 które niby daje ? Więc taniej wychodzi dać świetlówkę za 30 zł niż 2 energooszczędne po 25 zł. Chyba że brać pod uwagę że świetlówkę trzeba gdzieś co pół roku wymienić a ile wytrzymają te energooszczędne ? Też trzeba je zmieniać co jakiś czas, czy do puki świeca to jest OK ?
Łoren pisze:to juz prawie prywatny wątek
I jestem Ci bardzo wdzięczny za cierpliwość ;)
Łoren pisze: Kup dobre piwo i się nie zamartwiaj
W jakiś sposób muszę Ci się odwdzięczyć ;)
Może wybierasz się w moje rejony ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-05, 17:38

OTTO pisze:Kurcze oczytany jesteś, albo pracujesz w tym klimacie ?
Nic z tych rzeczy jestem hobbystą - natomiast zawodowo zajmuję się bardzo przyziemnymi tematami ...jestem brukarzem :D
OTTO pisze: nasza woda jest wyjątkowo czysta-można pić wodę prosto z kranu, poprosiłem go czy może mi sprawdzić twardość, zobaczymy.
Czyli jeszcze lepiej będzie dla mnie stosować ten dodatek w płynie niż instalację CO2 ?
To że jest "czysta" i nadaje sie do picia prosto z kranu nie wyklucza ze zawiera dużo związków wapnia i magnezu co powoduje że ma odczyn zasadowy i tym samym jest twarda -
OTTO pisze:Czyli jeśli nie dojdzie do montażu CO2 to nie potrzebuję mierzyć twardości ? Teraz nie mierzyłem właśnie i efekty widać .
Doprecyzuję może twardość warto zmierzyć tak choćby dla siebie ale nie zmieni to niczego . Jeśli by sie okazało że woda jest bardzo twarda a chcielibyśmy zastosować technikę CO2 w naszym akwarium - wówczas wodę należałoby "zmiękczyć" i tak jak wcześniej napisałem są różne sposoby na to - woda RO (demineralizowana) , za pomocą kwasów , albo za pomocą kationitów.Ja w chwili obecnej jadę na wodzie RO ale to od ok 2 miesięcy - wcześniej akwaria prowadziłem na wodzie kranówce i rezultaty były zadowalające pomimo że woda ma twardość węglanową KH 16 GH 20 dawało radę - teraz oczywiście jest wygodniej i pewniej woda RO+mineralizator i parametry wody do podmian mam takie jakie chcę.
Co do oświetlenia te żarówki 6500K są bardzo dobre własnie zimno biała barwa światła
Możesz także zastąpić jedna ze swoich dotychczasowych świetlówek "fluorą"
Co do mocy zawsze liczymy według tego co żarówka czy świetlówka pobiera W - reszta to już przeliczniki skuteczności przetworzenia energii elektrycznej na widzialne światło - najczęściej wyrażone w Lu/W (lumeny - im wiecej z 1W tym świeci mocniej - dla przykładu zwykła żarówka żarowa ma ok 14Lu/W , Świetlówki od60-100, HQI od 90-140 , Diody mocy np cree mają już nawet powyżej 180Lu/W :)
OTTO pisze:ile wytrzymają te energooszczędne ? Też trzeba je zmieniać co jakiś czas, czy do puki świeca to jest OK ?
Wytrzymają mniej więcej tyle co świetlówka T5 czyli ok 18 - 20miesięcy - potem będą jeszcze świecić ale stracą część swoich właściwości ( temperatura barwowa itd)
OTTO pisze:W jakiś sposób muszę Ci się odwdzięczyć
Wielką satysfakcją będzie dla mnie jeśli uda Ci sie postawić fajne akwarium - z którego będziesz miał zadowolenie i sprawisz radość dzieciakom :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-05, 18:21

Czyli jeśli dobrze rozumie stosując węgiel w płynie mogę nie przejmować się twardością ?
Łoren pisze: te żarówki 6500K są bardzo dobre właśnie zimno biała barwa światła
Więc szybciej i taniej wyjdzie mnie zamontowanie żarówek energooszczędnych, tylko nie wiem czy będzie to ładnie wyglądało, czy nie będzie za jaskrawo-dla naszego oka, żeby nie było męczące patrzenie na baniak ? Może by tak jedną zamontować na razie ?
Łoren pisze:18 - 20miesięcy

Czyli spokojnie półtora roku, to dlaczego niektórzy przekonują żeby wymieniać co 6 miesięcy ? I nie są o sprzedawcy świetlówek ;)
Łoren pisze: sprawisz radość dzieciakom
Mam nadzieję że się uda, sen z powiek spędza mi tylko zdobycie tych roślin, a ile bym musiał mieć tych roślin aby brać się za remont baniaka?
Wiesz żeby się nie okazał że zrobię restart i z powody braku roślin znów się narobi bajzlu :zly:

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-05, 20:50

Więc tak, zrobiłem dzis podmianę 30-40 % ale najpierw test Ph i kurcze takie mocna 8 jak nie 8,5. Pół godziny po podmianie 8 Ph, więc za wiele podmiana nie dała. NO3 bez zmian czyli 5.
Ale kurcze coś jakby drgnęło w roślinach, kryptokoryny może bez szału, ale widzę że pojawiła się dwie rureczki w środku rośliny i zapewne rozwiną się w listki, natomiast Nurzaniec idzie ostro, rozrasta się na boki (nowe kłącza wychodzą z pod żwirku) a na dodatek po tej podmianie zaczął poszczać bąbelki-czyżby to był tlen ? Cały jest oblepiony bąbelkami- wyłażą z liści.
Skoro to Ph takie wysokie i podmiany nie radzą sobie ze zbiciem, to czy kupić coś do zbicia ? I co najlepiej ?

Awatar użytkownika
YotoroAne
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2011-09-24, 23:24
Pojemność akwarium: 140
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: YotoroAne » 2012-01-06, 12:48

Do zbicia ph możesz użyć szyszek olchy albo zastosować filtrację przez torf, tylko obie te opcje wiążą się z zabarwieniem wody na brązowo (herbatki tak jak w akwariach BW)

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-06, 12:54

A czy polecacie jakieś gotowe odczynniki do obniżania Ph ze sklepów zoo ?

Robert a co sądzisz o nawożeniu czy to wystarczy ?
-Macro Green Pro mam tego 500 ml. i ile tego podawać chyba raczej nie codziennie tylko przy podmianie ?
mam też Classic firmy Aqua art ale mi się kończy dokupić czy może do podłoża dokupię kulki gliniane z żelazem i innymi składnikami a po pokruszeniu wymieszam z ziemią np. coś takiego :
http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-filt ... 66351.html

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-07, 07:14

Zabieram zie za odpowiedzi bo jest ich trochę :)
OTTO pisze: czy nie będzie za jaskrawo-dla naszego oka, żeby nie było męczące patrzenie na baniak ? Może by tak jedną zamontować na razie ?
To już Twój wybór ja bym mimo wszystko doświetlił cały baniak równomiernie.
OTTO pisze:Łoren napisał/a:
18 - 20miesięcy

Czyli spokojnie półtora roku, to dlaczego niektórzy przekonują żeby wymieniać co 6 miesięcy ? I nie są o sprzedawcy świetlówek
To prawda ale dotyczy to świetlówek T8 na statecznikach magnetycznych - na elektronicznych ich żywotność rośnie (nie wiele ale jednak) świetlówki T5 to już całkiem inna technologia i większa trwałość - dotyczy to także żarówek kompaktowych.
OTTO pisze:Mam nadzieję że się uda, sen z powiek spędza mi tylko zdobycie tych roślin, a ile bym musiał mieć tych roślin aby brać się za remont baniaka?
Wiesz żeby się nie okazał że zrobię restart i z powody braku roślin znów się narobi bajzlu
Tu tak jak wcześniej pisałem postaram się pomóc już w formie namacalnej :) Do tego momentu jak rozumiem mamy jeszcze ok 2-tygodni .
OTTO pisze:Więc tak, zrobiłem dzis podmianę 30-40 % ale najpierw test Ph i kurcze takie mocna 8 jak nie 8,5. Pół godziny po podmianie 8 Ph, więc za wiele podmiana nie dała.
Dała o tyle że wiemy/możemy domniemywać że nic Ci wody w akwarium nie zatwardza ponieważ parametry przed i po podmianie są w przybliżeniu takie same.
Z Ph można powalczyć przy pomocy wkładów torfowych do filtra także zastosować gotowe preparaty np Zooleka "Aquacid Ph- " ale też można kupić kationit w sklepie zoo i za jego pomocą zbijać KH i Ph wody - muszę poszukać wątku na moim rodzimym forum o tym sposobie - znajdę to podam linka i go tu wkleję. To poczytasz
OTTO pisze:NO3 bez zmian czyli 5.
Poziom jest niski ale też roślin jest mało - więc na razie ten wynik jest powiedzmy ok..można by go było nieco podnieść ale najpiew musimy wiedziec jaki mamy poziom PO4 żeby nie narobić sobie większej baby jagi ;)
OTTO pisze: a na dodatek po tej podmianie zaczął poszczać bąbelki-czyżby to był tlen ? Cały jest oblepiony bąbelkami- wyłażą z liści.
To takie zwyczajne zjawisko po podmianie wody - rozpuszczone powietrze w wodzie kranówce tworzy takie bąbelki - nie jest to oznaką tak doskonałej fotosyntezy roślin bo osadzają sie te bąbelki na wszystkim :)
OTTO pisze:-Macro Green Pro mam tego 500 ml. i ile tego podawać chyba raczej nie codziennie tylko przy podmianie
Nawożenie powinno prowadzic sie codziennie Na razie możesz próbnie to stosować według zaleceń producenta na przyszłość jednak bedę proponował o wiele lepsze i tańsze nawożenie - czyli będziemy komponowali nawozy sami - ma to kilka wielkich plusów - pierwszy i podstawowy - wiemy ile i czego jest w wodzie - stosując firmowe nawozy "musimy" wierzyć producentowi że jest tak jak on pisze....ja nie wierzę ;)
Po drugie mamy możliwość regulowania każdego z czterech podstawowych pierwiastków tak jak nam sie chce - można obniżać i podwyższać dozowanie każdego z osobna - w przypadku gotowca niestety takiej możliwości nie mamy- obniżając lub podnosząc dozowanie jednego pierwiastka podnosimy pozostałe a nie zawsze jest to nam potrzebne a wręcz często niewskazane
No i argument trzeci -cena- za jedną butelkę nawozu firmowego nawozimy cały rok albo i dłużej :) Trzeba jedynie poświęcić chwilę czasu na naukę zasad nawożenia solami i naukę korzystania z kalkulatorów do robienia nawozów - tu nie sadzę żeby pojawiły nam sie jakieś problemy - wszystko przed nami :)
Kulki możesz kupić przydadzą sie w podłoże jak pokruszysz.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

ODPOWIEDZ