Akwarum OTTO.

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-21, 10:29

Łoren pisze:ponoć skuteczne także z dwugodzinną przerwą w środku dnia
Też tak robiłem kiedyś, wyczytałem gdzieś na stronie o holendrach że jest to pomocne przy zapobieganiu powstawaniu glonów. Potem jednak zaprzestałem stosowania przerwy po rozmowie z jednym mądrzejszym człowiekiem, który zadał mi jedno proste pytanie: "czy w Amazonii czy gdziekolwiek skąd pochodzą te rosliny słońce zachodzi w ciągu dnia na 2 godz. ???"............
Akwarium Zdzisława bardzo ładne, ale ja bym chciał żeby rośliny po osiągnięciu tych rozmiarów jak na zdjęciach przestawały rosnąć, bo potem to juz tylko problemy, duże są brzydkie a przycięte też nie za ładne.............. zawsze miałem z tym problem.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-21, 20:56

Chciałbym się Wam pochwalić co zdziałaliśmy z moim serdecznym kolega przez 5,5 godziny :D
Obrazek
Użyliśmy elektroniki wyciągniętej z żarówek energooszczędnych
Obrazek
Taki jest efekt końcowy.
Obrazek
Jako stelaż użyliśmy profili aluminiowych.

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-22, 13:14

Dziś podmiana wody i Ph tradycyjnie 7,5 krasnorosty nadal pojawiają się żwirku i roślinach.
Robert co ze żwirkiem który jest porośnięty zielonymi glonami i krasnorostami- wywalić ?

Ile kulek glinianych-do pokruszenia kupić do podłoża 20 szt wystarczy ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-22, 14:24

No to mamy niedzielę - ufff..do piątku nie daleko i wiesci są w sumie dobre :) Widzę że postępy z modernizacją są :).
Ja uwalczyłem trochę roślin - to co na pewno na dzień dzisiejszy
bacopa carolinska
hediotis salzmani
elatine tiandra
didiplis diandra
blyxa japonica
staurogyne
Bedzie też coś mchów jakich jeszcze nie wiem mam podjechać do kolegi na przycinkę ,
Bolbitis heudeloti
i coś mikozorium narow ile jeszcze nie wiem ale na początek bedzie - potem urośnie :)
kupiłem dziś na giełdzie jeszcze jedna roślinkę - również sie podzielę ale za cholere nie moge znależć nazwy - chlop twierdził ze to kryptokoryna ale ja wiem ze to kryptokoryna nie jest na pewno wyglada to tak...może ktoś bedzie w stanie tu zidentyfikować co to jest :)
długość ok 25 -30cm liście twarde niektóre dobrze wybarwione mają brązowe paski na obrzeżu liści tu na fotce nie widać mam takie w akwarium.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-22, 14:25

OTTO pisze:Robert co ze żwirkiem który jest porośnięty zielonymi glonami i krasnorostami- wywalić ?

Ile kulek glinianych-do pokruszenia kupić do podłoża 20 szt wystarczy ?
Żwirek trzeba będzie ten porażony krasnalami włożyć do wrzątku albo do roztworu kwasku cytrynowego. Kulek kup ze 20
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-22, 22:13

Dziś kupiłem trzecią świetlówkę za całe 8,99 :) A jest to Radium Spectralux 865
Łoren pisze:do roztworu kwasku cytrynowego
Robert to powiedz mi jak nasypię pełen garnek 5 l żwirku i zaleję wodą to ile mam do tego kwasku wsypać ?
Dziś dopadłem również czarną okleinę na tło :)
Ogromnie mnie cieszy Twoja zdobycz roślinek do mojego baniaka, wszystki mi się bardzo podobają, martwi mnie jednak ta Blyxa japonica i didiplis diandra bo piszą że b. trudne w uprawie, a o blyxie przekonałem siana własnych kościach, ale mówisz że damy radę ;)
A powiedz mi co z moimi roślinkami, kryptokoryna i Echinodorus tenellus ?
Zostawiamy ? Jest na nich trochę krasnali :/

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-22, 23:38

Robert, na innym forum poprosiłem o identyfikację rośliny której fotkę wstawiłeś i padło podejrzenie na Cryptocoryne nevillii
Proszą jednak o więcej fotek, jeśli to możliwe to dawaj ;)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-23, 09:01

OTTO pisze: jest to Radium Spectralux 865
Przyzwoita świetlówka choć z trwałością jest ..tak sobie. Ale za te pieniądze można ją nawet co 6 miesięcy wymienić :)
Co do kwasku jak zalejesz żwirek wrzątkiem to daj jedno opakowanie - 20gr.wystarczy
OTTO pisze:martwi mnie jednak ta Blyxa japonica i didiplis diandra bo piszą że b. trudne w uprawie, a o blyxie przekonałem siana własnych kościach, ale mówisz że damy radę
Mnie też straszyli że didek trudny w uprawie...za pierwszym podejściem też mi padł bo..go nie przycinałem..szkoda mi było..bo taki ładny..rósł sobie szczęśliwie az dorósł pod powierzchnię - to go w końcu przyciąłem - szczyty oczywiście rozdałem bo mial odrosnąć od dołu ( dół w tym czasie się tak zdegenerował że zaczał gnić..i po didku :) - z własnej głupoty) - didka trzeba przycinać. a teraz rośnie jak szalony i się ładnie wybarwia - potrzebuje wody zasobnej w żelazo.
Z blixa faktycznie bywa rożnie - jest kapryśna i na początku marnieje potrzebuje dobrego zasilania wody w azot i fosfor i żyznego podłoża. oznaką że się przyjęła są haczykowato wygięte końcówki liści - to może trwać i do 3 tygodni - co do ilości światła - u mnie rośnie w takim półcieniu i jest ładnie soczyście zielona a w miejscach bardziej oświetlonych jest bardziej blada :)
Myślę że powinno sie udać - a jak nie, to zrobimy drugie podejście - nikt tu nie mówił do tej pory że bedzie łatwo - ale robimy wszystko żeby sie udało.
Co do żabienicy delikatnej i kryptokoryn - można zostawić kryptokoryny wąskolistne jeśli takie masz - zasadzi się jakąś kępę przed korzeniem liście poraźne krasnalami trzeba usunąć jak też wszystkie pozostałe uszkodzone - nawet jeśli sadzonka będzie miała zostać z jednym liściem to da radę ale musi być zdrowa - wiadoma sprawa ze na rozrost trzeba będzie nieco poczekać. Kryptokoryny te z szerokimi kiściami ( nie pamiętam nazwy) nie bardzo będą nam pasowały - to takie "łopiany" ;)
Akwarium będzie bez CO2 ale będziemy suplementować carbo - nie wiem jak to wszystko wyjdzie , ale tu podsyłam lekturę wątku kolegi Andrzeja z Krakowa który prowadzi akwaria roślinne bez CO2 . http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6831
Tu są zdjecia konkursowe http://podforak.rzeszow.pl/upload/2010_ ... 1800bi.jpg
Jak widać daje rady :) Więc i tu powinno być wszystko ok .
Dołożymy na korzeń jeszcze ze dwie sadzonki takiej ładnej roślinki Hygrophila pinnatifida - rośnie jak truskawka i pięknie się wspina po korzeniach :) Będę miał jeszcze ładny wywłócznik o taki - zdjecie poglądowe z internetu. Tak ze do czasu zdobycia aromatiki pewnie jego zasadzimy - jak na złość nikt ze znajomych nie ma do wycinki a moja musi rosnąć bo i u mnie w akwarium za ok 2 tygodnie przewiduję poważniejsze zmiany. w tym zmianę oświetlenia :) ( moja żona stwierdziła ze powinienem zmienić lekarza :hyhy: )
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-23, 22:44

marthinez pisze:OTTO, to ja Ci dorzucę co nieco jeszcze z naszego forum: http://e-akwarystyka.pl/topics5/10809.htm

Kup sobie 865 obojętnie jakiej firmy (proponuje najtańszą jaką znajdziesz) i nie kombinuj tam gdzie nie ma potrzeby.
Ni więc kupiłem i dziś wsadziłem najtańszą 865 Radiaum Spectralux i już od razu nie świeci za bardzo, zapala się tylko 10 cm od obu końców i gdzieś po minucie pali się dopiero cała, a w trakcie rozgrzewania widać jak w niej gaz się przemieszcza i jakby zapala, czy to wada i reklamować czy olać ?

Dziś doszły do mnie Carbo w płynie jak i paski testowe JBL, a oto co wykazał test zarówno w akwarium jak i kranówce, ze względu na ubogość klawiatura załączam zdjęcie :)
Obrazek


Dziwi mnie że NO3 z kranu nie wskazuje "0" ??? Kropelkowe z Zooleka pokazują to samo więc mimo że 5 lat przeterminowane to jednak chyba są dobre.

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-24, 08:33

OTTO pisze:Ni więc kupiłem i dziś wsadziłem najtańszą 865 Radiaum Spectralux i już od razu nie świeci za bardzo, zapala się tylko 10 cm od obu końców i gdzieś po minucie pali się dopiero cała, a w trakcie rozgrzewania widać jak w niej gaz się przemieszcza i jakby zapala, czy to wada i reklamować czy olać ?
Zdecydowanie olać :) Dłuższe świetlówki a szczególnie nowe nie zapalają się natychmiast.
OTTO pisze:Dziwi mnie że NO3 z kranu nie wskazuje "0" ??? Kropelkowe z Zooleka pokazują to samo więc mimo że 5 lat przeterminowane to jednak chyba są dobre.

Bo woda w kranie nie jest całkiem jałowa w Rzeszowie pokazuje nawet NO3 20mg/l a dopuszczalne PN wynoszą chyba 50mg/l
Twoja woda ma całkiem fajne parametry - jest faktycznie miękka tak wiec bedzie dobrze :) Ja żeby takie parametry uzyskać muszę dać 2/3 wody RO i 1/3 Kranówki. Powiedziałbym że parametry są kapitalne na start. Ewentualne nawożenie CO2 w przyszłości da bardzo dobre rezultaty stosując najprostsze metody rozpuszczania .
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-24, 18:24

Łoren pisze:Twoja woda ma całkiem fajne parametry - jest faktycznie miękka tak wiec bedzie dobrze
A nie mówiłem ;)
Łoren pisze:Powiedziałbym że parametry są kapitalne na start.
Tym bardziej mnie to cieszy :)
Jutro wrzucę wyniki wody z mojego kranu z laboratorium oczyszczalni ścieków, którą zbada mi córka znajomego, normalnie to kosztuje coś 100 zł ale jak mu potrułem że specjalne roślinki z Rzeszowa do mnie przyjadą to mi to pochytoł (załatwił ;) )
Dziś kupiłem ziemię:
5l za 1,99 :)
Obrazek
Wydaje mi się że Ph ziemi będzie pozytywnie wpływało na wodę w akwarium :hyhy:
A domownicy tylko kręcą głową i to raczej z niedowierzaniem o powodzeniu projektu :zly:
Niestety pół wiochy zlatałem i nikt jak na złość nie ma nigdzie kulek glinianych, wszędzie chcą mi wcisnąć drogie pałeczki z nawozem.
Robert może masz gdzieś pod nosem akwarystyczny i mógłbyś mi kupić i doliczyć to do rachunku i wysłać razem z roślinkami ? Byłbym ogromnie wdzięczny :zawstydzony:

a co z nawozami, coś wspominałeś że z jakiejś soli się je robi, poradzę sobie ? Gdzie dostanę tą sól i czy ona musi sfermentować jakoś, ale na to potrzeba czasu no nie ?
A muszę ten nawóz mieć już pierwszego dnia jak roślinki posadzę ?

Zaczynam się nakręcać, sobota się zbliża :przestraszony:

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-24, 22:26

Do paczki dołączę cały zestaw nawozów zrobionych pod twoje akwarium - każda z soli w osobnym woreczku z opisem ile i jak rozpuscić i jak dozować. Przygotuj sobie 5 sztuk pojemników na roztwory o pojemności 500ml z których bedziesz sobie dozował nawozy. i 2,5 litra wody demineralizowanej czy destylowanej do rozpuszczenia.
Kulki załatwimy
Wiem że takie projekty niektórym trudno sobie wyobrazić :) My kiedyś w ciągu trzech dni zorganizowaliśmy akwarium dla chłopaka z hospicjum .Akwarium , cześć roślin i ryby przyjechały pociągiem z Wrocławia do Rzeszowa o 22 - o godzinie 10 rano byliśmy już u Mateusza w Tarnobrzegu o 13 akwarium stało gotowe w jego pokoju :) Tu masz temat jak cała akcja wyglądała :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... c&start=45
Pomysłodawcą i głównym prowodyrem jest kolega sepher z pleco com. No i my wariaty podforaki :) jak się chce to można zrobić cuda :) Tak więc działamy .
OTTO pisze:Zaczynam się nakręcać, sobota się zbliża
Damy radę :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-24, 22:39

Łoren pisze: w ciągu trzech dni zorganizowaliśmy akwarium dla chłopaka z hospicjum
Piękny gest, akwarium również choć nietypowe :)
A te sole to gdzie potem można nabyć gdy mi się już skończą ?

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: Łoren » 2012-01-24, 22:51

OTTO pisze:A te sole to gdzie potem można nabyć gdy mi się już skończą ?
Można kupić w sklepie http://www.akwanawozy.pl/ a jak nie to w sklepach zajmujących sie sprzedażą odczynników chemicznych :) Myślę ze 20 - 30 złotych wyniesie roczny koszt nawożenia Twojego akwarium :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: Akwarum OTTO.

Post autor: OTTO » 2012-01-24, 22:57

Łoren pisze:Myślę ze 20 - 30 złotych wyniesie roczny koszt
:rotfl:

ODPOWIEDZ