[500] Łorenowe bajorko :)

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: bercia289 » 2013-04-30, 16:50

Łoren :D jak masz to oświetlenie to nie dziwię się, że jest lepsze od HQI :D

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Timur » 2013-04-30, 16:56

A to nie jest tak, że jest więcej "cukru w cukrze" i więcej światła przy tym samym wydatku energii? (przy okazji mniej np ciepła...)
Pozdrawiam Krzysiek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Łoren » 2013-04-30, 18:42

bercia289 pisze:Łoren jak masz to oświetlenie to nie dziwię się, że jest lepsze od HQI
Widocznie mam skoro zacząłem go testować :)
Timur pisze:A to nie jest tak, że jest więcej "cukru w cukrze" i więcej światła przy tym samym wydatku energii? (przy okazji mniej np ciepła...)
Dokładnie tak jest współczynnik lu/W jest dużo wyższy niż w przypadku HQI ale co najważniejsze to oświetlenie charakteruzuje się najlepszym współczynnikiem PAR
"strumień świetlny nie ma nic wspólnego z liczbą fotonów docierających do rośliny i parametr ten jest bezużyteczny w kontekście wzrostu roślin. Lumen jest z definicji parametrem mierzącym ludzkie postrzeganie światła, a nie bezpośrednią energię światła. Z tego powodu, rośliny nie prowadzą większej fotosyntezy w odpowiedzi na więcej lumenów czy watów, natomiast reagują na poziom energii kwantowej określonej na podstawie współczynnika przepływu fotonów przez jednostkę powierzchni, znanej również pod nazwą strumienia gęstości fotonów. Parametr ten powinien być mierzony w połączeniu z pomiarem widma radiacji fotosyntetycznie czynnej zwanej PAR (Photosynthetically Active Radiation), który bezpośrednio mierzy strumień fotonów w jednostce mol kwantów na metr kwadratowy na sekundę, i oczywiście jest ważne tylko w zakresie widma o długości fali 400-700 nanometrów.
Aby rozpatrywać przydatność źródła światła w kontekście przydatności dla roslin należy mierzyć parametr PAR. Przyrządy pomiarowe do okreslenia tego parametru są używane od niedawna za oceanem. Parametr określający wydajność źródła światła np lumen/wat określa tylko i wyłącznie wydajność przetwarzania energii na widmo widzialne dla człowieka. Np diody, które w porównaniu do świetlówek czy lamp HQI mają stosunkowo niski parametr lumen/wat (dlatego ich światło wydaje się być blade) mają większy parametr PAR. Dzieje się tak, bo diody emitują dużą ilość światła w widmie niebieskim, na które oko ludzkie jest mało wrażliwe, z tego powodu przy tym samym wkładzie energii rośliny "widzą" diodę jako jaśniejsze źródło światła niż świetlówka czy HQI, podczas gdy oko ludzkie postrzega te relacje odwrotnie. "
więcej na http://www.holenderskie.pl/forum/printv ... 5c645d04b7
Z tym że u mnie nawet na oko wygląda to naprawdę świetnie. Nie wiem tylko czy dawki nawozowe będą wystarczające - na razie podaję NO3 -10 , PO4 1,2 , K-15 , Mg-3 , CO2 - obsady nie ma więc gaz idzie do oporu , do tego carbo 2x dawka podstawowa. Rośliny już sa dobrze ukorzenione więc sądzę ze za tydzień powinno być już widać jakieś pierwsze efekty - jutro podmiana - zmierzę NO3 i PO4 tak z ciekawości... :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: OTTO » 2013-04-30, 18:52

Jakiś czas temu brałem pod uwagę ledy, zanim kupiłem belkę i zatrzymałem się na problemie że nie wiemy kiedy i w jakim stopniu ledy się zużywają i co ile je wymieniać.

Ale Tobie pewnie się uda to opanować :)

krasnal

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: krasnal » 2013-04-30, 21:42

Łoren pisze:u mnie nawet na oko wygląda to naprawdę świetnie.
Ciekawy jest efekt falowania

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Łoren » 2013-05-01, 04:29

Wygląda to faktycznie bajkowo - efekt falowania - odnosi się wrażenie że akwarium oświetla naturalne światło słoneczne , falowanie i refleksy światła w wodzie powoduje ze akwarium "żyje" pomimo że na razie nic w nim nie pływa.
Muszę się nauczyć kręcić filmy moim aparatem - wtedy będzie widać na czym polega różnica między tradycyjnym oświetleniem świetlówkami (światło rozproszone) a światłem strumieniowym że tak to określę.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Timur » 2013-05-06, 11:49

Właśnie przez przypadek w 25l mam ten efekt falowania, bo zmuszony doświetlić lewą część akwarium wsadziłem żarówkę ledową. Bardzo mi się to podoba i chciałbym zrobić (przy okazji doświetlić) 112l, ale tam na żarówki z oprawką miejsca nie ma, więc jeśli mógłbym Cię prosić o podanie na jakich ledach jest sens kombinować to może się pobawię w elektryka niskich napięć.
Pozdrawiam Krzysiek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Łoren » 2013-05-26, 11:17

Czas na aktualizację żeby nie było że coś tam :)
Po zastosowaniu lamp led nastąpiła potężna inwazja glonów nitkowatych wszelkiej maści - okazało się że nawożenie było za małe - rośliny zaczęły gwałtownie przyrastać i brakło minerałów - glony pojawiły się natychmiast pomimo że w wodzie azot , fosfor, magnez i potas był... NO3 wg testów powyżej 10mg/l PO4 także powyżej 1 . Zwiększyłem dawkę trzykrotnie tj azotany do 30mg/l i reszta proporcjonalnie , ograniczyłem nawożenie mikro- efekt glony w odwrocie już po 10 dniach. W zbiorniku nie ma nadal żadnej obsady z wyjątkiem jednego raczka CPO i kilku krewetek - w tym tygodniu pojawi się już jakaś ryba... jeszcze nie wiem jaka :D ale coś będzie pływać .
Tak akwarium wygląda dziś :
Aha...bo zapomniałem : Zastosowane lampy Led na pewno nadają się do akwarium roślinnego :) Mają o wiele większa wydajność niż T5 i HQI , stopień wykorzystania światła przez rośliny jest bardzo duży , należy więc nastawiać się na zdecydowanie większe dawki nawozowe niż w przypadku dwóch w/w źródeł światła .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: kachnanachna » 2013-05-26, 12:08

Ja piernicze, chciałabym sobie to Twoje akwarium wydrukować wielkoformatowo i użyć jako fototapety :D No albo chociaż zrobić sobie z niego tło do mojego nędznego baniaka... :P

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Łoren » 2013-05-26, 22:07

kachnanachna, wystarczy nasadzić roślin i możesz też takie mieć :) Fototapeta to nietrafiony pomysł :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: matrix82 » 2013-05-27, 13:58

To na środku za czerwonym to hygrofilia difformis ? Szkoda tylko że nie pociągnąłeś dywanu z glosi do prawej szyby, tylko zasadziłeś tam blyxe.

Pewnie zbiornik na żywo wygląda niesamowicie. Gratulacje :)
Obrazek

tompor
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2013-05-13, 03:02
Pojemność akwarium: 25
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: tompor » 2013-05-27, 14:03

Łoren to jaką byś proponował ledówkę do akwarium około 70l ? Aktualnie brak nawożenia-brak funduszy. Rośliny niezbyt wymagające a z oświetlenia wbudowanego nie jestem za bardzo zadowolony (15W chyba oryginalna w pokrywie Wromak)

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Łoren » 2013-05-27, 18:32

Trudno mi doradzać cokolwiek jeśli chodzi o oświetlenie lead - na dzień dzisiejszy sam jestem na etapie testowania zarówno oświetlenia jak i nawożenia bo jest ono inne niż przy standardowym oświetleniu T5 czy HQI. Spowodowane to jest innym, znacznie wyższym współczynnikiem PAR jakim charakteryzuje się światło lead . Trzeba szukać takiego źródła światła które ma określone parametry a nie jakieś wynalazki z Chin . Moje światło ma temp 6500K a jego ilość nominalna jest taka sama jak w przypadku oświetlenia T5 tj 3x80W. jednak jak miałbym porównać samą wydajność czy też skuteczność z tej samej mocy jest ona moim zdaniem co najmniej ok 30% wyższa może i więcej. Na dzień dzisiejszy uważam że aby uzyskać dobre efekty(porównywalne ze świetlówkami T5) należałoby zastąpić świetlówki ledami o mocy mniejszej o ok 30% - ale tak jak pisałem wyżej to jedynie moje domniemania i mogą być błędne.
Co do nasadzeń - to z tyłu to diformis - jeszcze kondycja nie jest powalająca ale juz zaczyna dobrze rosnąć , wypuszcza boczne gałązki i zaczyna się prawidłowo zagęszczać - blixa po prawej nie rośnie najlepiej - chyba z niej zrezygnuję - nigdy blyxy nie udało mi się normalnie odhodować , jakieś fatum chyba nad tym moim zbiornikiem - trudno, będzie to jedna z niewielu roślin której nie udało mi się utrzymać. Przypuszczam że jest to związane z niewłaściwym nawożeniem na linii wapń-potas-magnez . Niestety czasu mam teraz jak na lekarstwo do tego codzienne stresy związane z ukończeniem dużego projektu jaki obecnie realizuję zawodowo - na akwarium brakuje czasu więc idę po najmniejszej linii oporu - mówiąc wprost nie chce mi się kombinować :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: matrix82 » 2013-05-27, 20:54

Co do blyxy to z moich obserwacji wynika że ona lubi dość żyzne podłoże.

Wiem że masz ziemię ale ona rośnie w kącie gdzie pod szybami chyba nie ma ziemi.
Zobacz jak ta roślina bujała u kolegi na Tropica Plant nutrition http://e-akwarystyka.pl/topics24/12154,60.htm
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Łorenowe bajorko :)

Post autor: Łoren » 2013-06-02, 11:39

matrix82 pisze:Wiem że masz ziemię ale ona rośnie w kącie gdzie pod szybami chyba nie ma ziemi.
No właśnie - tylko kilka roślin jest posadzonych w strefie gdzie ziemi nie ma - reszta ma ziemię i rośnie tak samo kiepsko. Rozpocząłem eksperyment ze zmniejszeniem potasu - zobaczymy jak będzie się blixa miała.
Co do ostatnich obserwacji - przy obecnym oświetleniu akwarium wymaga co najmniej 20mg/l NO3 , 2 mg/l PO4, Nawożę dawkami tygodniowymi lanymi jednorazowo. Od dziś wprowadzam mikro (mikro plus intermagu + chelat żelaza ) zaczynam od 1/3 dawki tygodniowej.
Na dzień dzisiejszy nitka pojawia się natychmiast jak poziom NO3 spada poniżej 10mg/l - dzień dwa niedoborów i glony rosną idealnie.
Dotychczasowy wniosek ze stosowania światła LED 6500K 0,48W/L - współczynnik PAR jest na pewno wysoki , rośliny przyrastają bardzo szybko , osiągają pełne rozmiary (aromatica ma średnicę okółka ok 12-14cm) , zielone wybarwiają się super. Brązowe kryptokoryny również .Dosadziłem po kilka sadzonek roślin kolorowych - zobaczymy jak będą sobie radziły z wybarwianiem.
No i pojawiła sie ryba.... poszedłem po bandzie...80 sztuk neona czerwonego :fiufiu:
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Zablokowany