Doradzenie podłoża

Wszystko na temat ozdób w akwarium. Korzenie, kamienie,zameczki, figurki itd

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Doradzenie podłoża

Post autor: OneBlood » 2013-09-18, 00:15

Witam forumowiczów,
od dłuzszego czasu zastanawiam się jakiego podłoża użyć w akwarium które mam zamiar założyc, wiem tylko że ma być czarne, dobre dla roślin i i dobrze zeby nie rysało szyb przy przetarciu. Rozmyślam 2 opcje substrat albo żwirek + jakiś podkład. Teraz tak - substrat nie przekonuje mnie ceną (przy 112 litrach wychodzi jakieś kilkanaście kilo), za to niby zapewnia lepsze warunki dla roślin.
Teraz prośba o waszą radę, czy ktoś przekona mnie jakie podłoże lepiej użyć i czy naprawdę warto pakować aż tyle pieniędzy w substrat? Jeżeli miał by to być żwirek, jaki kupić żey był rzeczywiście czarny i miał zadowalający wygląd?
mam nadzieje ze w miare jasno się wyraziłem :) pozdrawiam!

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Jarus » 2013-09-18, 17:38

Ja zapytam (może dość dziwnie) zanim odpowiem - planujesz na dłużej przygodę z tym baniakiem?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: OneBlood » 2013-09-19, 13:28

Raczej tak, bo jeżeli skompletuje cały zestaw to jednak chciał bym żeby to już funkcjonowało przez dłuższy czas :) Raczej nie przepadam za częstym restartem jeżeli nie jest to potrzebne :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Jarus » 2013-09-19, 20:39

Ja postanowiłem zainwestować w podłoże firmowe (ProSoil) bo planuje dłużej się zajmować akwarystyką. Ma ono fajny kolor, grubość i wygodnie się w nim sadzi ziele. A jak się już wyjałowi oryginalne nasycenie (ponoć z 1,5 roku), to robię restart, daje ziemie jako substrat i nadal na nim ciągnę. I tak można w kółko.
Mi nie udało mi się kupić bazaltu w dobrej grubości, poza tym jest kanciasty czego nie lubią ryby przydenne. JBL Manado jest fajne ale za lekkie - wkurzało mnie sadzenie w nim ziela bo wszystko wypływało. Wszelkie kolorowe żwirki (i białe) strasznie się zabrudzają (miałem zwykły kolorowy) i wyglądają nieciekawie.

ps. nikt nie przepada za częstym restartem, ale dla baniaka HT o ile wiem 2 lata, to chyba maks jaki może ciągnąć zanim ziele wyjałowi podłoże.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: OneBlood » 2013-09-19, 21:29

Czyli widze że jednak pośrednio zalecasz mi substrat, jeżeli juz to pytanie ProSoil czy Aqua substrate II? (jak to wyjdzie też cenowo?) Jak to się kalkuluje z tańszym podłożem (żwirek)?

Sam mam od roku akwarium na czystym żwirku i narazie nie narzekam na podłoże, tym bardziej że jestem fanem mchów, ale jakiś czas temu wsadziłem Eleocharisa parvule i to głownie o nim myślę mówiąc o substracie, bo zawsze marzyłem o przepięknym trawniku :)
Nie wiem poporostu czy dlużej oszczędzać i wziąc substrat, ale jak wiadomo w akwarystyce lepiej się nie śpieszyć :)
pozdrawiam!

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Jarus » 2013-09-20, 17:18

Nie zalecam Ci substratu na początek. Tylko PODŁOŻE nasycone typu Aquatic-Nature Pro-Soil czy Ada Amazonia. Podłoże to nie substrat (dwie różne rzeczy!).
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: OneBlood » 2013-09-20, 17:30

Może nie nazywajmy tego początkiem, bo troche już mam styczności z akwarystyką, ale akurat w kwesti podłoża jestem zielony :) Czym w takim razie różni sie pro soil od substratu? Amazonia odpada ze względu na cenę, którra jest chyba najwyższa na rynku :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Jarus » 2013-09-20, 17:51

Substrat to bardzo wartościowa dla roślin 'substancja' którą dajemy POD podłoże. Czyli np. ziemia pod żwirem lub substrat profesjonalny typu: Substrat JBL AquaBasis plus, Substrat NutriPlant czy Power Sand Special. Na warstwę którejś z tych powyższych kładziemy podłoże właściwe - czyli np. żwirek lub bazalt.
A Ada Amazonia czy Pro Soil to PODŁOŻE zrobione ze specjalnej glinki którą producent 'nasyca' nawozami wg własnych procedur. W baniaku podłoże takie oddaje powoli substancje które wykorzystują rośliny. Dodatkowo często obniża ono parametry wody (czasowo) i ma właściwości buforujące.

Dlatego ja preferuję taki układ: mam nowe podłoże Pro Soil które w baniaku będzie pracowało powiedzmy półtora roku (aż się wyjałowi - czyli straci właściwości nawożące).
Potem robię restart i pod to jałowe podłoże daję ziemie uniwersalną. Czyli nadal mam ciemne podłoże o takiej granulacji jak mi pasuje a rośliny ciągną pierwiastki z DODANEGO substratu czyli ziemi.

ps. looknij tu co mi bardziej doświadczeni akwaryści doradzali: http://e-akwarystyka.pl/topics5/18546.htm
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
OneBlood
Stały bywalec
Posty: 202
Rejestracja: 2007-11-02, 23:25
Pojemność akwarium: 20
Imię: Roman
Nazwisko: Sochacki
Lokalizacja: Poznań

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: OneBlood » 2013-09-21, 00:51

Kiedyś nawet czytałem ten artykuł ale dziękuje za przypomnienie, czyli chyba jednak będę musiał czekać spokojnie na jakieś fundusze i szarpnąć się na Pro Soil'a, 1,5 roku to jednak dość dużo czasu, więc myślę że będzie warto zainwestować. Tym bardziej że jest to pewną gwarancją na ładniejsze akwarium :) Do tego jeszcze poprawa parametrów wody, myslę że dowiedziałem się tego czego oczekiwałem co utwierdzilo moją decyzję o rodzaju podłoża, dziękuje za pomoc!
pozdraiwam!

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Broda » 2013-10-19, 22:11

podłączę sie:
kolega wspomniał że od roku ma zwykły żwirek.
wiem że roślinki maja różne wymagania.
czy moge na start dać tylko 1-2 mm żwir( piasek) , do tego tylko kulki nawozowe?

czy raczej konieczna będzie ziemia lub aquabasis?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Jarus » 2013-10-23, 20:58

Kulki nawozowe zawsze będą lepsze niż samo jałowe podłoże. Ale wydaje mi się że żwirek o takiej granulacji to kiepski pomysł - lepiej dać coś grubszego (2-4mm?). Lepsza 'penetracja' przez wodę.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Broda » 2013-10-23, 23:50

a czy taka granulacja nie będzie przeszkadzała m in pielęgniczkom?
które wolą drobniejszy?
Znalazłem u siebie w okolicy 1-3 mm :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Jarus » 2013-10-24, 20:58

Sądzę że 1-3 by było. A pielęgniczki się przyzwyczajają do innych podłoży. Trochę piachu było by dla nich idealne.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Broda » 2013-10-24, 22:53

ok
to zrobię mieszankę . Roślinki będą musiały więcej się napocić.

:)

Broda
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2013-09-26, 21:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Rybnik

Re: Doradzenie podłoża

Post autor: Broda » 2015-05-27, 21:20

piasku w efekcie włożyłem mało. Jednak u mnie wszystko OK.
Wszystko śmiga, jedynie muszę dla roślinek nawozy zapodawać.:)

ODPOWIEDZ