Post
autor: al » 2008-03-15, 14:59
[center]Betta splendens[/center]
[center]11 wskazówek dla pomyślnej reprodukcji[/center]
Bojownik wspaniały (betta splendens) jest jedną z najbardziej ulubionych ryb w każdym akwarium. Hodowanie Bettas nie jest trudne, chociaż można napotkać problemy w rozmnażaniu ich. Betta splendens jest rybą jajorodną, samiec buduje gniazdo, w którym ikra i narybek jest trzymany przez kilka dni pod ścisłą troską samca Betta. Jeśli będzie się postępować zgodnie z radami, są duże szanse, by odnieść sukces w rozmnażaniu.
1. wyposażenie zbiornika reprodukcyjnego: objętość 15 - 20 litrów, grzałka, termometr i pompka napowietrzająca z rozpylaczem wytwarzającym bardzo małe pęcherzyki powietrza, ponieważ narybek jest bardzo wrażliwy, musi być bardzo słaby ruch wody.
2. woda w akwarium musi mieć temperaturę 28 - 29 ° C, taka temperatura przyspiesza wylęganie się narybku z jaj, i narybek szybciej będzie w pełni rozwinięty. Temperaturę trzeba utrzymywać na stałym poziomie. Gniazdo będzie dobrze się utrzymywało w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej i nie zanieczyszczonej substancjami organicznymi.
3. poziom wody nie powinien przewyższać 10 - 15 cm, ponieważ ikra betta splendens jest cięższa niż woda i opada na dno, samiec łapie ją do pyszczka i wkłada z powrotem do gniazda z baniek powietrza, gdyby poziom wody był wyższy niż 15 cm, zmęczyłby się po kilku razach.
4. powinno być przykrycie akwarium reprodukcyjnego, przez co utrzymuje się tą samą temperaturę wody wewnątrz akwarium co powietrze nad poziomem wody. U narybku labirynt rozwija się po około 30 dniach i jest on bardzo wrażliwy na zmiany temperatury. Przykrycie ochrania też przed podmuchami powietrza, które mogłyby zrujnować gniazdo.
5. wybieramy zgodną parę Bettas. W pierwszych próbach można rozmnażać samca z samicą obojętnie na kolor lub kształt płetw, ale później w miarę zdobywanych doświadczeń można eksperymentować z doborem pary.
6. samca i samicę przed dopuszczeniem do tarła trzymać osobno i obficie karmić żywym pokarmem np. wodzeniem, nie dawać za dużo pokarmu białkowego bo może dojść do otłuszczenia i tzw. zatwardzenia ikry u samicy. Nie należy karmić pary w akwarium tarliskowym.
7. wpuścić samca wieczorem i następnego dnia rano wprowadzić samicę, ale tylko wtedy, kiedy samiec już zbudował gniazdo z baniek powietrza, a samica przybierze pionowe paski. W czasie nocy można trzymać samicę w słoiku blisko akwarium z włączonym światłem, aby miały kontakt wzrokowy między sobą, to pobudzi samca do budowania gniazda z pęcherzyków powietrza.
8. nazajutrz, po wprowadzeniu samicy, samiec Betta będzie gonił samicę i „stroszył” się przed nią, dlatego należy położyć jakieś rośliny w kątach akwarium, by zapewnić kryjówki dla samicy. Można też włożyć pływające rośliny, by pomóc samcowi w budowaniu gniazda, ale nie jest to konieczne.
9. gdy samica dostanie poprzeczne paski, a samiec zbuduje gniazdo, to jest znak, że są gotowi do tarła, wówczas samica zacznie krążyć wokół samca „trzęsąc się”. Samiec chwyta ją wpół, odwraca do góry brzuchem i wyciskając ikrę, zapładnia ją. Ikra spada na dno, samiec korzystając z tego, że samica nieruchomieje, wyłapuje ikrę i wkłada ją do gniazda z piany (czasami robi to samica). Wygląda to tak jakby samiec zjadał ikrę, nie trzeba panikować i wyciągać ryb za wcześnie. Odbywa się to w kilku rzutach. Może też dojść do próbnego tarła bez wypuszczania ikry przez samicę. Gdyby samiec nie zbudował gniazda, a samica nie dostała pionowych pasów, samicę należy oddzielić na drugi dzień.
10. dobrana para Bettas może złożyć aż 400 - 500 jajek, jak samiec zacznie mocno odganiać samicę od gniazda, samicę należy wyłowić, bo będzie przeszkadzała samcowi w opiece nad ikrą i narybkiem i samiec może ją zabić. Samicę najlepiej przełożyć, na kilka godzin, do słoja z wodą ze środkiem dezynfekującym np. trypaflawina lub błękit metylowy, aby zapobiec infekcji spowodowanej przez ewentualne rany zadane przez samca.
11. po około 48 godzinach narybek wylęgnie się i samiec Betta będzie wkładał go do gniazda. Po następnych 2 - 3 dniach narybek będzie uwalniał się z gniazda i próbował pływać. Teraz to jest czas, by wyjąć samca i zacząć karmienie narybku pierwotniakami. Można wówczas obniżyć poziom wody, aby zwiększyła się koncentracja pierwotniaków w wodzie. Narybek karmimy początkowo pierwotniakami, później stopniowo larwami artemia salina, rozwielitkami, czarnymi larwami komarów. Można karmić też ugotowanym żółtkiem kurzego jaja, jednak należy być bardzo ostrożnym przy karmieniu tym pokarmem, gdyż silnie zanieczyszcza wodę, i może spowodować zatrucie. Podawanie pokarmu należy rozpocząć, kiedy pierwsze młode zaczną pływać w pozycji poziomej, aktywnie go poszukując. Młody bojownik, który nie znajdzie pokarmu w ciągu 24 godzin po przejściu w fazę wolnego pływania, nie przeżyje. Już w 2-3 dni po wykluciu, niektóre młode są w stanie przyjmować larwy solowca, nicienie mikro, lub węgorki.
Narybek powinien być karmiony kilka razy dziennie - od trzech nawet do pięciu razy. Podczas pierwszych tygodni życia młode są wrażliwe na zmiany parametrów wody, podmian należy więc dokonywać bardzo ostrożnie. Młode zaczynają używać labiryntu w 3-5 tygodniu życia.