[96l] - welonarium

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: [96l] - welonarium

Post autor: kbtor » 2008-10-20, 09:19

aquamaniak, jak potrafisz dbać o zbiornik i być konsekwentny to i z welonami utrzymasz czystą wodę i czyste dno. A przed zdjęciami zazwyczaj odmula się akwarium i podmienia wodę aby było ładniej.
Obrazek

aquamaniak
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-09-18, 08:56
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [96l] - welonarium

Post autor: aquamaniak » 2008-10-20, 14:31

kbtor pisze:aquamaniak, jak potrafisz dbać o zbiornik i być konsekwentny to i z welonami utrzymasz czystą wodę i czyste dno. A przed zdjęciami zazwyczaj odmula się akwarium i podmienia wodę aby było ładniej.
oczywiście, że tak, ale nie mów, że nie jesteś w stanie odróżnić świerzego baniaka od baniaka, w którym było odmulanie i podmiana :szok:

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: [96l] - welonarium

Post autor: kbtor » 2008-10-20, 14:37

A wiesz jak wygląda akwarium po podmianie na większa ilość kranówki bez odstania?
Właśnie tak zazwyczaj wygląda.
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: [96l] - welonarium

Post autor: marthinez » 2008-10-20, 19:49

Ja popieram aquamaniaka. Po roślinkach widać, ze akwa jest w ciągłej przebudowie. W "starym" akwa takie zabiegi zazwyczaj powodują zmętnienie wody i często, gęsto glony.
Po samym nurzańcu widać, ze jest świeżo wsadzany. Ta roślinka po aklimatyzacji jest nie do opanowania i rozrost jej wygląda zupełnie inaczej.

Akwarium może istnieje od pół roku, ale podejrzewam, ze dość często jest restartowane, czyli mycie wszystkiego (żwir, ozdoby itp.), z wymianą wody na "nową".
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
ankon91
Akwarysta
Posty: 456
Rejestracja: 2008-07-05, 18:19
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [96l] - welonarium

Post autor: ankon91 » 2008-10-20, 19:58

A może właścicielka się wypowie? Sam jestem ciekawy :)
[31,50] Green Paradise
Mrozy, mrozy...

malutka243
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2008-09-24, 10:55
Pojemność akwarium: 96
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [96l] - welonarium

Post autor: malutka243 » 2008-10-24, 13:10

Już się wypowiadam:D
Nurzańce były zasadzone niedawno, na razie próbuję z roślinkami, które mogą być, które nie. Restartu nie robiłam, podmieniam jedynie 20l wody i odmulam co tydzień.

Żwir jest czysty, woda jest czysta, nigdy nie miałam problemu z glonami i odmulam co tydzień, na filtr naprawdę nie narzekam, dlatego jest czysto. Nie wiem więc dlaczego niektóre osoby mówią, że akwarium jest świeżo założone lub że robię często restart akwa :/ Moim zdaniem regularne podmiany i odmulanie pozwalają utrzymać czystość w akwarium, nawet z welonami.

Awatar użytkownika
PIO
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2007-10-24, 15:08
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: Piaseczno city
Kontakt:

Re: [96l] - welonarium

Post autor: PIO » 2008-10-24, 14:47

Smutno mi z tego powodu że niektórzy nie wiedzą o tym że da się utrzymać zbiornik w odpowiedniej czystości. A nurzaniec jest nie do opanowania jak ma mocne światło i przerybione akwa, a to takie nie jest :) .
Piotr Krasucki

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: [96l] - welonarium

Post autor: Tamcia » 2008-10-24, 14:56

PIO pisze:A nurzaniec jest nie do opanowania jak ma mocne światło i przerybione akwa, a to takie nie jest .
Przykro mi bardzo,moje akwarium takie nie jest,a nurzaniec rosnie jak szalony!!No chyba,że obsada na 100litrów:2prętniki karłowate,dwa zbrojniki niebieskie,3mieczyki i ok.10młodych gupików to już przerybienie.Oświetlenie mam 2x18W

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: [96l] - welonarium

Post autor: Mata_Hari » 2008-10-24, 15:59

Ja z własnego doświadczenia wiem, że możliwym jest utrzymanie akwa z welonami w rewelacyjnym stanie czystości. Miałam welony i muszę wyznać, że miałam znacznie czyściej, niż mam teraz przy innej obsadzie ;) A dlaczego, ano dlatego, że po pierwsze welony wszystko elegancko wyjadały z podłoża, a po drugie, nie trzymałam z nimi roślin delikatnych, które narażone by były na większe uszkodzenia, gubienie liści i obumieranie na skutek uszkodzenia. Podmiany robiłam częściej niż raz w tygodniu i przy grubszym niż obecnie żwirze, mogłam wszystko idealnie odmulić bez ryzykowania obruszania roślin siedzących w drobnym podłożu. Mogłam również odważniej manipulować odmulaczem, co przy krewetkach i drobnych rybciach nie jest już takie proste ;)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: [96l] - welonarium

Post autor: marthinez » 2008-10-24, 20:57

Czytając o tym akwarium (typ filtracji, obsada, rośliny itp.) nadal podtrzymuje swoje zdanie.
Widziałem już sporo zbiorników z welonami i wiem jak jest.
Może fotki tego zbiornika nie oddają rzeczywistości tak jak widać (retuszowne lub robione w "odpowiednim" momencie).
tego nie wiem.
PIO pisze:A nurzaniec jest nie do opanowania jak ma mocne światło i przerybione akwa, a to takie nie jest
Brawa.
Po pierwsze nurzaniec rozrasta sie pięknie nawet przy bardzo niskim świetle. Stosowany z powodzeniem w akwariach z biotopem Tanganiki przy znikomym oświetleniu.

Po drugie istnieje potrzeba zasięgnięcia informacji na temat metabolizmu welonek i ich wpływu na wodę.
Śmiem twierdzić, że przez nie to akwarium jest przerybione (podmiana wody tylko 20 litrów co tydzień).
Testy zapewne obnażyły by prawdę o wodzie.

Zresztą patrząc na twój wiek to pewnie o tym wszystkim wiesz. ;)

malutka243
Co do nurzańca, który jest od niedawna.
Tylko w przeciągu kilku dni widać ile razy musiałaś przesadzać roślinki. Źle to wpływa na dojrzewanie podłoża i to jest fakt niezaprzeczany.

Ciągłe przeczesywanie podłoża plus znikoma ilość światła (w twoim przypadku tylko 18W na 100litrów) to murowane okrzemki i konieczność częstego mycia szyb i ozdób akwarium.
Tyle ode mnie...
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: [96l] - welonarium

Post autor: darianus » 2008-10-25, 09:46

Patrząc na te zdjęcia w małej rozdzielczości wygląda to jak świeżo założony baniak, albo świeżo po restarcie, ale sprzeczał się nie będę, jeśli tak nie jest, to gratuluję

malutka243
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2008-09-24, 10:55
Pojemność akwarium: 96
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: [96l] - welonarium

Post autor: malutka243 » 2008-10-25, 10:09

Nie będę się sprzeczać - akwarium nie jest świeżo założone i nie jest po restarcie.Tyle ode mnie.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Elwira
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 2008-06-26, 23:39
Pojemność akwarium: 200
Imię: Elwira
Lokalizacja: Lublin

Re: [96l] - welonarium

Post autor: Elwira » 2008-10-28, 23:17

malutka243 pisze:Nie będę się sprzeczać - akwarium nie jest świeżo założone i nie jest po restarcie.Tyle ode mnie.

Pozdrawiam
masz rację, nie ma co sie sprzeczać, ty i tak wiesz jak jest naprawdę. Może niektórzy popadaja już w rutynę i zachowują się jak lekarze, którym się wydaje że zawsze trafiają w 10 jeśli chodzi o diagnozę.

ostatnio bardzo często mam okazję poznać nowych akwarystów i zobaczyć ich akwaria na żywo i wiele osób by się pewnie zdziwiło, że można przez parę lat mieć super wyglądające akwarium bez glonów i wcale nie robić podmian co tydzień tylko rzedziej, np. raz w miesiącu.

Moim zdaniem na ładne akwarium nie ma gotowej recepty, każdy dochodzi do tego sam metodą prób i błędów. Jeden powie, że bez CO2 nic nie urośnie, a taki człowiek jak Marian Wojtaszek, który od 30 lat ma akwaria pokaże mi swoje akwarium i powie że nigdy nie używał Co2 a rośliny wyglądają pięknie. Ostatnio na targach zoologicznych w Lublinie miałam okazję poznać tego pana, który prezentował stworzone przez siebie podłoże do akwa, oceniane i docenione osobiście przez Takeshi Amano. Moze niektórym się wydaje że to taki low-tech, ale naprawdę, kiedyś kiedy nie było takiej techniki do akwa ludzie też mieli pięknie zarośnięte akwaria i prowadza je do tej pory, bez pomocy nowoczesnych technik. Sami do wszystkiego dochodzili.

To ze akwarium jest zadbane niech nie świadczy o tym, ze jego właściciel/ka przerabia zdjęcia photoshopem albo co tydzień robi restarty.


malutka243 - bardzo ładne akwarium, i chociaż nie lubię welonek to muszę oprzyznać, ze twoje są naprawdę interesujące i niczego im nie brakuje.

maelstrom
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2008-03-27, 21:28
Pojemność akwarium: 200
Imię: S³awek
Lokalizacja: Żyrardów

Re: [96l] - welonarium

Post autor: maelstrom » 2008-10-28, 23:42

Moim zdaniem są rośliny a rośliny , jedne mało wymagające i piękne inne bardzo wymagające. Aby uzyskać np pełną barwę niektórych roślin tych wymagających dobre światło i co2 jest niezbędne (wiele roślin posiadających piękne czerwone barwy w low tech będą po prostu zielone bądź zmarnieją) . Kiedyś kosztem techniki wybierano mniej wymagające roślinki , akwarium w ten sposób może być zielone i ładne .
Rybka lubi pływać !!!!

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: [96l] - welonarium

Post autor: marthinez » 2008-10-29, 08:08

Elwira pisze:Może niektórzy popadaja już w rutynę i zachowują się jak lekarze, którym się wydaje że zawsze trafiają w 10 jeśli chodzi o diagnozę.
O między innymi chyba piszesz do mnie. Dzięki. :D
Elwira pisze:ostatnio bardzo często mam okazję poznać nowych akwarystów i zobaczyć ich akwaria na żywo i wiele osób by się pewnie zdziwiło, że można przez parę lat mieć super wyglądające akwarium bez glonów i wcale nie robić podmian co tydzień tylko rzedziej, np. raz w miesiącu.
Z welonkami? Chyba jednak nie wiele wiesz o tych rybach.
Elwira pisze:Moim zdaniem na ładne akwarium nie ma gotowej recepty
A ja myślę, że jednak pewne czynności są obowiązkowe i nic tego nie zmieni.
Elwira pisze:Jeden powie, że bez CO2 nic nie urośnie, a taki człowiek jak Marian Wojtaszek, który od 30 lat ma akwaria pokaże mi swoje akwarium i powie że nigdy nie używał Co2 a rośliny wyglądają pięknie.
Kiedyś nie było takiej techniki jak dziś i każdy akwarysta kombinował jak mógł.
Sam osobiście co2 stosuję dopiero od dwóch lat, a akwarystyką zajmuję się dość długo.
Ojciec miał kilka kilkuset litrowych akwarii. Zaczynał jakoś w latach 60-tych. Więc wiem co piszę. Niedawno w miesięczniku "Akwarium" ukazał sie fajny art "Sto lat akwarystyki w Polsce". Wszystko jest ciekawie opisane, jak to bywało u "nas".
Elwira pisze:Moze niektórym się wydaje że to taki low-tech, ale naprawdę, kiedyś kiedy nie było takiej techniki do akwa ludzie też mieli pięknie zarośnięte akwaria
Są rośliny i rośliny.
Te, które spotykasz teraz w akwariach typu High-tech nigdy wcześniej nie rosły i żaden akwarysta "starej" daty ich nie miał. Mój ojciec do dziś nie może wyjść z podziwu jakie efekty daje co2 i dobre nawozy.
Wcześniej takie pojęcia jak bąbelkowanie roślin, cykl azotowy, czy ogólnie filtracja biologiczna nie istniały. Ryby padały, nikt nie zagłębiał się w przyczynę i to było normalne. Na wszystko był nadmaganian potasu i sól.
Elwira pisze:To ze akwarium jest zadbane niech nie świadczy o tym, ze jego właściciel/ka przerabia zdjęcia photoshopem albo co tydzień robi restarty.
Nie trzeba zdjęcia przerabiać, wystarczy zrobić zdjęcie w najbardziej odpowiednim momencie, kiedy akwarium jest czyściutkie, a woda jeszcze nie zżółkniała i nie zmętniała.
Pokaże tego linka znajomym w jednym z klubów akwarystycznych. ciekawi mnie ich zdanie. Na pewno tu napiszę.
Przynajmniej nie będzie to tylko moja opinia. "Lekarza z rutyną" :P
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ